چرا زن ها بعد از زایمان آدم دیگری می شوند؟ علم پاسخ می دهد

چرا زن ها بعد از زایمان آدم دیگری می شوند؟ علم پاسخ می دهد

تولد فرزند یکی از شادترین لحظات زندگی هر پدر و مادری است. و با اینکه تازه پدرها را با مسئولیت های زیادی مواجه می کند، اما تغییرات بیشتری در زندگی مادرها ایجاد می کند. در حقیقت، زنان طی زایمان و پس از آن به قدری تغییر می کنند که به شخص دیگری تبدیل می شوند.

در ادامه می خواهیم ببینیم زنان بعد از زایمان چه تغییراتی می کنند.

۱- بارداری و مادر شدن ممکن است ساختار مغز زنان را تغییر دهد

این تغییرات باعث می شود زنان توجه بیشتری به نوزاد خود داشته باشند و از آن بهتر مراقبت کنند. تحقیقات جدید می گوید علت این موضوع نوسانات هورمونی شدیدی است که حین بارداری، زایمان و شیردهی در بدن زنان رخ می دهد. این امر ممکن است مغز زنان را تغییر دهد یعنی باعث ایجاد تغییرات ساختاری در برخی نواحی مغز و افزایش تعداد نورون ها در سایر قسمت های آن شود.

۲- مادر شدن قدرت حافظه و یادگیری را هم افزایش می دهد

خیلی اوقات پیش می آید که چیزی را در خانه پیدا نمی کنیم اما مادرمان حتماً می داند که کجا است. علتش این نیست که آن ها «از همه چیز باخبرند». تحقیقات می گوید ترکیب تجربه ی بارداری و زایمان و هورمون های بارداری، به خاطر سپردن و یادگیری چیزهای جدید را برای مادر راحت تر می کند.

۳- زمینه ی ژنتیکی تان هم تغییر می کند

تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشان داد در دوران بارداری سلول هایی (با یک زمینه ی ژنتیکی متفاوت) از سوی جنین وارد بدن مادر و در سرتاسر آن پخش می شوند. این تحقیق بر روی نمونه های به دست آمده از ۲۶ زن صورت گرفته بود که فرزند پسر در راه داشتند و در نمونه ی تمامی زن ها کروموزوم Y یافت شده بود. این مدرکی قوی است دال بر اینکه زنان بعد از زایمان شخص دیگری می شوند.

تجربه ی کاربران مرد وبسایت Reddit از تغییرات همسر خود پس از زایمان

– تنها تفاوت چشمگیری که می توانم به آن اشاره کنم کاهش شدیدی است که در تمایل هسرم به ریسک کردن به وجود آمده. مثلاً قبل از به دنیا آمدن بچه هایمان، دوست داشت چتربازی کند. ولی بعد از به دنیا آمدن بچه ها، به نظرش این کار یک ریسک غیر ضرور است و نتیجه اش ارزش ریسک را ندارد.

– همسرم با اینکه شاغل بود اما یک زمانی حتی بیدار شدن از خواب هم برایش سخت بود. از وقتی دخترمان به دنیا آمده، همسرم فرز شده. برای اینکه صبح ها از خواب بیدار شود هدف و دلیل پیدا کرده. شاید احساس بیچارگی کرده باشد، اما فوق العاده بوده. بیشتر از هر وقت دیگری در کنارش احساس شادی می کنم، به او افتخار می کنم و دوستش دارم.

– شخصیتش کلاً عوض شد. بسیار مادی گرا شد و همه ی دغدغه اش شد خرید کردن و داشتن مال و اموال.

– بارزترین تغییری که در شخصیتش به وجود آمد بالا رفتن اعتماد به نفسش بود و اینکه بیشتر متکی به خود شد. خودش می گوید قبل از بچه دار شدن مان، انگار آن عضو خانواده که نیاز به محافظت داشت، او بود. اما بچه که آمد، به خودش می گفت: «خودت را جمع و جور کن دختر. تو یک زنی که بچه دارد.»

– بعد از به دنیا آمدن بچه مان، آنقدر خوشحال بود که این میزان شادی را هیچ وقت دیگر از او ندیدم. می توانستی در چشم هایش ببینی که دارد همان کاری را می کند که همیشه می خواست انجام دهد. قبل از بچه دار شدن مان هم رابطه ی ما عالی بود اما حالا که صاحب ۲ فرزند شده ایم، همه چیز بهتر هم شده است.

 

بیشتر بخوانید:

تغییرات عجیبی که بعد از زایمان در بدن زنان رخ می دهد

مغز زنان بعد از زایمان چه تغییری می کند؟

حال و روز واژن بعد از زایمان: ۶ بلایی که زایمان با تولد فرزند بر سر واژن شما می‌آورد

۵ حرکت ورزشی برای صاف و جمع کردن شکم بعد از زایمان

تغییراتی که بعد از پدر شدن در مردان رخ می دهد

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • خخخخخ مرداد ۲۱, ۱۴۰۱

    فک نکنم تغییراتشون همراه گزارهٔ جمعِ با باشه معمولا درابتدای تغییراتشون بیشتر بی میاد خخخخ