کشف یک خرخاکی دریایی عظیم الجثه در اعماق خلیج مکزیک

کشف یک خرخاکی دریایی عظیم الجثه در اعماق خلیج مکزیک

یک خرخاکی دریایی عظیم الجثه با ۱۴ پا و بیش از ۲۵ سانتیمتر طول، در خلیج مکزیک کشف شده است.

این جورپا (راسته ای از سخت پوستان) که گونه ای جدید با جثه ای ۲۵ برابر خویشاوندان دور خود است، در عمق ۷۶۲ متری از سطح دریا، در نزدیکی شبه جزیره یوکاتان در جنوب شرقی مکزیک یافت شده است.

اینجا همانجایی است که ۶۶ میلیون سال قبل یک سیارک به کره زمین اصابت کرد و دایناسورها را از میان برد.

این خرخاکی دریایی که Bathonymus yucatanensis نام گرفته، نشان می دهد ما از فضا بیشتر از اقیانوس ها می دانیم.

این موجود عجیب قشری کرم – زرد دارد و نمونه ای از موجودات عظیم الجثه ی آبی است.

برخی موجوداتی که در اعماق دریاها زندگی می کنند، جثه ای بسیار بزرگ تر از خویشاوندان شان در آب های کم عمق تر یا در خشکی دارند.

طول بدن اغلب جورپایان کمتر از یک سانتیمتر است. اما تا به حال ۲۰ گونه جورپا از خانواده ی Bathynomus کشف شده که جثه ی آن ها ۳۰ برابر بزرگ تر است.

این موجودات اسرارآمیز و باستانی در اعماق اقیانوس ها زندگی می کنند، جایی که به ندرت از نزدیک مورد کاوش قرار می گیرد.

خویشاوندان آن ها طیف وسیعی، از خرچنگ ها و میگوها گرفته تا خرخاکی ها هستند.

خرخاکی های دریایی کاملاً شبیه به خرخاکی های معمولی هستند، تنها اندازه ی غیر معمولی دارند. طول بدن بزرگ ترین آن ها به حدود نیم متر می رسد.

برخلاف ظاهر ترسناک شان، هیچ خطری برای انسان ها ندارند.

با کشف گونه ی جدید Bathonymus yucatanensis، تعداد گونه های کشف شده از خانواده ی Bathynomus در خلیج مکزیک به ۳ عدد می رساند.

این خرخاکی دریایی در سال ۲۰۱۷ در یک تور ماهیگیری پیدا شده بود. در ابتدا تصور می شد از گونه ی Bathonymus giganteus باشد – یکی از بزرگ ترین گونه های کشف شده از خانواده ی Bathonymus که در سال ۱۸۷۹ کشف شده بود. گونه ی سوم که Bathonymus maxeyorum نام دارد هم در سال ۲۰۱۶ کشف شد.

بررسی های دقیق تر از وجود ویژگی هایی منحصر به فرد در خرخاکی جدید کشف شده حکایت دارد.

دکتر مینگ – چی هوانگ از دانشگاه تاینان ِ تایوان می گوید: «گونه ی B. yucatanensis از جهت ریخت شناختی با گونه های B. giganteus و B. maxeyorum متفاوت است.»

این گونه ی جدید تفاوت هایی جزئی با خویشاوندان خود دارد.

دکتر هوانگ می گوید: «در مقایسه با گونه ی B. giganteus ، گونه ی B. yucatanensis اندازه های بدنی کوچک تری دارد و طول کلی بدن آن کمتر است – پاهای آن باریک تر است.»

گونه ی B. yucatanensis شاخک های بلندتری هم دارد. اما بخش بندی ستون فقرات هر دو گونه یکی است.

دکتر هوانگ می گوید: «در بررسی ظاهری اگر فقط به بخش بندی ستون فقرات اکتفا شود، ممکن است این دو گونه باهم اشتباه گرفته شوند.»

«در مقایسه با گونه ی B. maxeyorum ، بارزترین ویژگی گونه ی B. yucatanensis بخش بندی ستون فقرات آن است که ۱۱ عدد است. بخش بندی گونه ی B. maxeyorum هفت عدد است.»

رنگ قشر گونه ی B. yucatanensis هم با خویشاوندان خاکستری رنگ آن متفاوت است.

دانشمندان برای اطمینان از متفاوت بودن گونه ی خرخاکی دریایی جدید کشف شده با گونه های قبلی، دست به یک مقایسه ی ژنتیکی مولکولی میان گونه های B. giganteus و  B. yucatanensis زدند.

دکتر هوانگ می گوید «به خاطر متفاوت بودن توالی های ۲ ژن و همینطور تفاوت هایی که از منظر ریخت شناسی وجود دارد، B. yucatanensi یک گونه ی جدید تشخیص داده شد.»

بررسی های محققان نشان داد گونه ی B. yucatanensis بیشترین نزدیکی را به گونه ی B. gigantea دارد.

دکتر هوانگ می گوید: «گونه ی B. gigantea قطعاً به گونه ی B. yucatanensis نزدیک تر است. این نشان می دهد که این دو گونه احتمالاً یک نیای مشترک داشتند.»

این پژوهش همچنین نشان داد گونه های کشف شده از دریای جنوب چین که از نوع B. kensleyi تشخیص داده شده بودند، در حقیقت از گونه ی B. jamesi هستند.

گونه ی B. jamesi مختص دریای مرجان، در نزدیکی سواحل استرالیا است.

دکتر هوانگ می گوید: «بررسی ها نشان می دهد که گونه های خانواده ی Bathonymus احتمالاً شباهت کلی زیادی به یکدیگر دارند و تاکنون اشتباهات زیادی در تشخیص گونه های این خانواده رخ داده است.»

او همچنین می گوید برخی گونه های خانواده ی Bathynomus که از پتانسیل تجاری برخوردارند شکار صیدهای ترالی می شوند که در اعماق دریاها صورت می گیرند.

به گفته ی دکتر هوانگ، با آنکه بهره برداری تجاری از جورپایان امر نادری است، اما برای آنکه صید گونه های خانواده ی Bathonymus به صورت مدیریت شده صورت بگیرد، باید به طور دقیق دانست که موجود در حال صید از کدام گونه است.

در سال های اخیر گونه های حیوانی جدید زیادی در اعماق دریا کشف شده است.

منبع: mirror
دیجیاتو
بدون نظر

ورود