محکومیت مهرشاد سهیلی قطعی شد

محکومیت مهرشاد سهیلی قطعی شد

مهرشاد سهیلی در دادگاه بدوی به ۳ سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت و جزای نقدی و رد مال محکوم شده بود که پس از برگزاری دادگاه تجدیدنظر این حکم قطعی شد.

مهرشاد سهیلی با ادعای راه‌ اندازی یک قرارگاه جهادی در غرب کشور اقدام به ارتباط‌ گیری با شخصیت‌ های مسئول در کشور کرد و با کسب اعتبار از این ناحیه وجوهی از نهادهای عمومی و جمعی از افراد و خیرین کرد. اما در ادامه انتشار گزارش‌ هایی مبنی بر سوء استفاده ی مهرشاد سهیلی و اطرافیان او از مبالغ جمع‌آوری شده، پای دستگاه قضائی و ضابطان آن را به میان کشاند. در نهایت پرونده‌ ای برای مهرشاد سهیلی در دادسرای قم تشکیل شد و پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارجاع شد. مهرشاد سهیلی در اواسط بهمن ماه سال ۱۴۰۰ با نیابت قضایی از استان قم و با همکاری سربازان گمنام امام زمان (عج) در ایلام بازداشت و با قرار قانونی روانه ی زندان شد.

اواخر فروردین ماه امسال بود که وکیل مهرشاد سهیلی، عبدالصمد خرمشاهی، اعلام کرد دادگاه موکلش بیستم فروردین ماه در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو استان قم برگزار شده است.

مهرشاد سهیلی کمتر از ۱۸ سال سن دارد، به همین دلیل به گفته ی وکیلش، دادگاه او در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری قم که ویژه اطفال هم است برگزار شد.

به گفته ی خرمشاهی، سهیلی در دادگاه اتهامات مطرح شده را تکذیب کرد و گفت که اقداماتش همواره خیر و در جهت کمک به فقرا بوده است.

عبدالصمد خرمشاهی اتهامات وارده به مهرشاد سهیلی را «تحصیل مال نامشروع» و «غصب عنوان» و «جعل سند» عنوان کرد.

وکیل مهرشاد سهیلی گفت: «در دفاع از موکلم گفتم که او هرگز و در هیچ جا عنوانی برای خود قائل نشده و اگر دیگران او را با عناوینی مانند “فرمانده” یاد کردند مشمول غصب عنوان نمی شود. ایرادات شکلی و ماهوی پرونده را در دفاع از موکلم عنوان کردم.»

ذبیح الله خداییان سخنگوی سابق قوه قضاییه ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری در نشستی خبری از صادر شدن حکم مهرشاد سهیلی خبر داد. وی گفته بود: «این پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارسال شد و حکم بدوی صادر شده است. متهم به سه سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت، جزای نقدی و رد مال محکوم شده و حکم در صورت قطعیت اجرا می‌شود.»

مهرشاد سهیلی کیست؟

مهرشاد سهیلی متولد اردیبهشت سال ۱۳۸۳ در شهر موسیان از توابع استان ایلام است.

بر اساس گزارش منتشر شده در روزنامه فرهیختگان، فعالیت مهرشاد سهیلی با کارهای جهادی و داوطلبانه آغاز شد. اما کم کم فعالیت های رسانه ای او از سایر فعالیت هایش پررنگ تر شد. او خود را برای رسانه ها «فرمانده قرارگاه حضرت ولی‌عصر (عج)» و «مدیر موسسه حضرت ولی‌عصر (عج) و موسسه امام صادق (ع)» معرفی می کرد. برای دیده شدن در فضای مجازی هم تلاش زیادی کرد و حتی در سال ۹۸ در حالی که ۱۵ سال بیشتر نداشت اقدام به چاپ کتاب زندگینامه ی خود با عنوان «ستاره ای از غرب» کرد.

مهرشاد سهیلی ترک تحصیل کرده بود تا درسش را در حوزه ادامه دهد اما از آنجا هم انصراف داد.

او پس از به میان آمدن پای نهادهای امنیتی، از فرماندهی قرارگاه جهادی اش هم انصراف داد تا یک موسسه فرهنگی را در قم اداره کند.

اواخر سال ۹۹ سازمان بسیج سپاه پاسداران روی فعالیت های او حساس شد و یکی از حساب ‌های قرارگاه مورد ادعای وی را مسدود کرد که در آن زمان در این حساب‌ ۳۰۰ میلیون تومان پول وجود داشت.

سهیلی ظرف کمتر از ۲ سال، به گفته ی خودش، رقمی در حدود ۳ تا ۶ میلیارد تومان از طریق کار فرهنگی به حساب های موسسه و سپس به حساب های شخصی اش منتقل کرده بود.

او آن طور که خود گفته، با پول‌ هایی که به دست آورده بود در ایلام خانه و ماشینی خریده بود که به نام مجید بلوطی بود. قیمت خانه بین ۵۳۰ تا ۵۸۰ میلیون تومان اعلام شد.

مهرشاد سهیلی راه صد ساله را یک شبه پیمود و به چهره ای مشهور بدل شد. در زمان فعالیتش، اخبار و گزارش های تصویری وی در خبرگزاری های اصلی کشور منعکس می شد و او با مقامات و چهره های مذهبی شاخص دیدار و گفت و گو می کرد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • lsdkf مرداد ۲۴, ۱۴۰۱

    چرا زندانی اش می کنید؟ ایشون استعداد بالایی برای مسئول شدن در نظام جمهوری اسلامی داره! ظاهرا مسئولین از اینکه دیدن ای بچه در این سن و سال به جایی رسیده که برای اونها سالها زمان برده حسودی شون شده شاید هم فکر کردند ممکنه رقیب آقازاده هاشون بشه.