تصاویر اختراع عجیبی که به مارها اجازه می دهد راه بروند + ویدیو

تصاویر اختراع عجیبی که به مارها اجازه می دهد راه بروند + ویدیو

آلن پان، یک مهندس و یوتیوبر مستقر در لس آنجلس، دستگاهی را از یک لوله بلند و چهار پایه پلاستیکی متصل به یک برد کنترل ساخته است که به مارها اجازه می دهد راه بروند. در ویدیویی که او منتشر کرده است، ماری دیده می شود که با کنجکاوی سرش را از انتهای دستگاه بیرون میاورد و با آرامش در اتاق حرکت می کند. پان گفت که می‌خواهد پاهای مارها را پس دهد.چرا مارها پا ندارند؟حدود ۱۵۰ میلیون سال پیش، مارها پاهای قابل مشاهده ای داشتند، اما آنها به دلیل یک جهش ژنتیکی به گونه ای تکامل یافتند که پاهای خود را از دست دادند. حتی امروزه، برخی از مارهای پیتون دارای استخوان‌های پاهای ریز درون بدن خود هستند که اگرچه خیلی کوچک است، اما تنها باقیمانده چیزی است که زمانی مفید بوده است.

چرا مارها پا ندارند؟

اسکینک سه انگشتی غربی

آلن پان می گوید: «من واقعاً برای مارها احساس بدی دارم. آنها پاهای خود را از دست داده اند و هیچ کس حتی سعی نمی کند آنها را برگرداند؛ هیچ کس به جز من.» پان از اسکینک سه انگشتی غربی (Chalcides striatus)، گونه ای از مارمولک با چهار پای ریز که به طرز چشمگیری شبیه به مارهاست الهام گرفت.چرا مارها پا ندارند؟پس از آزمایش یک نمونه اولیه ناموفق بر روی یک اسباب‌بازی مار پرشده، پان سیستمش را از چهار پایه رباتیک ساخت، که هر کدام به موتورهای متصل به یک برد کنترل مجهز شده‌اند که به‌طور خودکار دور یک مسیر حرکت می‌کنند. پاها را می توان به صورت بی سیم با استفاده از یک برچسب کوچک که روی یک جاکلیدی نصب شده است فعال کرد و روی لپ تاپ برنامه ریزی کرد.چرا مارها پا ندارند؟پان طرحی را می‌خواست که مار بتواند هر زمان که خواست از دستگاه خارج شود تا برخلاف میل خود مجبور به ماندن در دستگاه نشود، که غیراخلاقی بود. بنابراین بدنه مرکزی ربات از یک لوله پلاستیکی بلند با دهانه هایی در دو انتها ساخته شده است. پان همچنین از فروشگاه حیوانات خانگی محلی دیدن کرد تا بتواند نحوه راه رفتن یک خزنده را تماشا کند و ربات را طوری برنامه ریزی کند که متناسب با حرکت آنها باشد. او گفت: «با این داده های بصری، من توانستم نحوه راه رفتن یک مار را در صورتی که پا داشته باشد بازسازی کنم.»چرا مارها پا ندارند؟

چرا مارها پا ندارند؟در ویدیو منتشر شده، ماری را می‌توان دید که زبانش را بیرون آورده است، نشانه‌ای از اینکه تلاش می‌کند تا حسی از محیط اطرافش پیدا کند. پان در پایان ویدیو خود گفت که ۱۵۰ میلیون سال اشتباهات تکاملی را در یک روز معکوس کرد.

بیشتر بخوانید:

اختراع عجیب یوتیوبر معروف؛ کالسکه مخصوص پیاده روی با ماهی قرمز + ویدیو

عجیب ترین اختراعاتی که تابحال ساخته شده اند [تماشا کنید]

منبع: daily mail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۰ نظر

ورود

 • اسم بی اسم مرداد ۲۵, ۱۴۰۱

  بعد ما نون نداریم بخوریم

 • ناشناس مرداد ۲۵, ۱۴۰۱

  مار وادار دیگه چه سمیه😐😂

 • King مرداد ۲۵, ۱۴۰۱

  یارو چرت میگه …اشتباه تکاملی …دو کلاس درس خونده جا پای خدا گذاشته و ازش ایراد میگیره

  • علی شهریور ۲, ۱۴۰۱

   اخه اشتباه تکاملی چند کلاس سواد داری 😂 انگار نشستن مهندسیش کردن اشتباه دراومده اخه کارای که مار میتونه بکنه کدوم حیونی با دست و پا می تونه انجامش بده

 • عقل + ایران مرداد ۲۶, ۱۴۰۱

  چجوری گوشی بدست آوردی؟ و سپس با گشنگی کامنت گذاشتی

 • مجتبی مرداد ۲۶, ۱۴۰۱

  آقای آلن پان، یعنی شما الان ۱۵۰ میلیون سالته؟!؟!؟!😳😳😳

 • مجتبی مرداد ۲۶, ۱۴۰۱

  آقای آلن پان، پیشنهاد بنده اینه که به یک متخصص روانپزشک مراجعه کنی. خیلی اوضات وخیطه. توهمی

 • سید حسین امینی مرداد ۲۶, ۱۴۰۱

  ابن به اصطلاح دانشمند داره کار اشتباهی رو انجام میده چون تکامل یا انتخاب طبیعی تعیین میکنه که یک جانور چطور تکامل پیدا کنه اگه اینطوری باشه همه جانور ها اشتباهی به وجود امدن حتما عقاب هم دوس داره بخزه

  این بحث خیلی عمق داره
  اگه تکامل نبود ما هم نبودیم