چطور چادر مسافرتی را جمع کنیم؟ + ویدیو

چطور چادر مسافرتی را جمع کنیم؟ + ویدیو

چطور چادر مسافرتی را ببندیم؟ چطور چادر مسافرتی را جمع کنیم؟ نحوه جمع کردن چادر مسافرتی. این ها عبارات و سوالاتی هستند که بسیاری از ما پیش از سفر و گردشگری یا در حین آن از گوگل پرسیده ایم. چادر مسافرتی یکی از وسایل پرکاربرد برای طبیعت گردان و البته خانواده هایی است که هنگام مسافرت به هر دلیلی نمی‌خواهند در مسافرخانه یا هتل اقامت داشته باشند. از آنجایی که چادرهای مسافرتی انواع مختلف دارند، انتخاب و خرید چادر مسافرتی مناسب که متناسب با نیازهایتان باشد و همچنین باز و جمع کردن درست و شرایط نگهداری از آن بسیار مهم است. در ادامه این موارد را با هم بررسی می‌کنیم.

نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

انواع چادر مسافرتی

چادرهای مسافرتی عمدتا در دو نوع میله‌ ای و فنری ساخته می‌شوند و بسته به ابعاد چادر می‌توانند ظرفیت‌های متفاوتی داشته باشند. در این میان به طور معمول چادرهای ۴ تا ۶ نفره طرفداران بیشتری دارند و برای اقامت‌های کوتاه مدت مناسب‌تر هستند. باز کردن هیچ کدام از این دو مدل چادر مسافرتی کار دشواری نیست و تقریبا هر کسی می‌تواند از عهده آن برآید. اما بستن چادر مسافرتی و جا دادن آن در کیف مخصوصش، نیازمند دقت و صبوری بیشتری است. این کار مراحلی دارد که می‌بایست به ترتیب اجرا شود تا چادر به درستی جمع شده و دفرمه یا شکسته نشود و برای دفعات بعدی نیز قابل استفاده باشد.

نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

چادرهای مسافرتی از نظر شکل ظاهری نیز انواع مختلف دارند که از آن میان می‌توان به چادر مسافرتی اتوماتیک، چادر مسافرتی عصایی، چادر مسافرتی گرده ماهی، چادر مسافرتی گردشی، گادر مسافرتی گنبدی و چادر مسافرتی رو در رو اشاره کرد.

نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

چطور چادر مسافرتی میله ای را جمع کنیم؟

جمع کردن چادر میله ای در مقایسه با چادر فنری کمی آسان‌تر است. در ادامه نحوه بستن چادر مسافرتی میله ای را مرحله به مرحله یاد خواهید گرفت.

۱. داخل چادر و بیرون آن را کاملا تمیز کرده و از خشک بودن بدنه چادر اطمینان حاصل کنید. فراموش نکنید که به هیچ عنوان نباید چادر  حاوی مواد غذایی یا خیس را جمع کنید. این کار باعث کوتاه شدن عمر چادر مسافرتیتان خواهد شد.

نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

۲.بعد از تمیزکاری به سراغ میخ‌ها بروید و میله‌های چادر را آزاد کنید. سپس میله‌های جمع آوری شده را درون کیسه جداگانه‌ای قرار دهید تا نوک تیز آن‌ها به بدنه چادر آسیب نزند.

نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

۳.بعد از جمع کردن میله‌ها، چادر را خوب بتکانید تا اگر حشره یا گرد و خاکی بر روی آن باقی مانده جدا شود.

نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

۴.سپس چادر را روی زمین پهن کرده و قسمت‌های کناری را در راستای طول به داخل تا بزنید. بعد از اینکه چادر را به شکل یک نوار بلند درآوردید، آن را از وسط تا بزنید. این کار را مجددا انجام دهید تا نوار باریک و بلند شما به یک چهارم نوار اولیه تبدیل شود.

نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

۵.سپس اضافه هوای باقی مانده درون چادر را با فشار دادن خالی کرده و شروع به لول کردن آن کنید. توجه کنید که این کار را به درستی انجام دهید تا چادر درست هم اندازه ساک شده و به راحتی درون آن جای بگیرد.

نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

۶.در نهایت نیز کیسه میله و میخ‌ها را درون ساک قرار دهید تا تمامی وسایل مورد نیاز برای برپا کردن مجدد چادر در یک جا قرار گیرند.

چطور چادر مسافرتی فنری را جمع کنیم؟

چادرهای مسافرتی فنری بسیار آسان و در زمان کوتاهی نصب می‌شوند اما برای بستن چادرهای مسافرتی فنری باید حوصله بیشتری به خرج دهید. چرا که جمع کردن اشتباه این چادرها می‌تواند موجب دفرمه شدن چادر شده و عملا آن را به یک اقامتگاه یکبار مصرف بدل کند. بنابراین بهتر است تمامی کارهای گفته شده در مراحل زیر را با دقت بیشتری به انجام دهید تا چادر مسافرتیتان به خوبی جمع شده و عمر طولانی‌تری داشته باشد.
نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

۱.از خشک بودن بدنه چادر اطمینان حاصل کرده و قسمت‌های درونی و بیرونی چادر را به خوبی تمیز کنید.

۲.اگر چادر را با ۴ میخ به زمین محکم کرده‌اید، میخ‌ها را درآورده و چادر را آزاد کنید. سپس چادر را بتکانید تا گرد و خاکی روی بدنه آن باقی نماند.

۳.حال روبه‌روی ورودی چادر بایستید و زیپ ورودی را باز کنید تا به هنگام جمع کردن چادر هوای باقی مانده از آن خارج شده و موجب بروز رطوبت در کیسه چادر نشود.

۴.سپس نزدیک‌ترین ضلع چادر را به داخل فشار دهید و چادر را به صورت کتابی روی هم تا بزنید. با دست دو ضلع کناری مثلث حاصله را بگیرید و آن را ۹۰ درجه رو به جلو خم کنید.

نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

۵.حال باید دو دست را به هم نزدیک کرده و هر دو لبه را با یک دست نگاه دارید. سپس نوک چادر را با دست دیگر بگیرید و به داخل بکشید و همزمان دستی که با آن لبه‌های چادر را گرفته‌اید به پایین فشار دهید.
نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری
۶.در نهایت چادر بدون آسیب رساندن به فنرها به شکل یک دایره درآمده و جمع می‌شود، حال می‌توانید آن را درون ساک مخصوص خود قرار داده و میخ‌ها را نیز در زیپ کناری ساک جای دهید.
نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

نکات ضروری در جمع کردن چادر مسافرتی

  • قبل از برپا کردن چادر زیر آن یک زیرانداز یا حصیر بیاندازید تا از آسیب دیدن بدنه آن جلوگیری کنید.
  • از جمع کردن چادر خیس به طور جدی خودداری کرده و اگر مجبور به انجام این کار شدید حتما در اولین فرصت، مجددا چادر را برپا کنید تا خشک شود.
  • برای تمیز کردن بدنه چادر از یک پارچه مرطوب استفاده کنید.
  • از روشن کردن آتش درون چادر، پخت و پز و روشن کردن پیکنیکی یا شمع خودداری کنید. چادرهای مسافرتی اغلب از پارچه‌های پلاستیکی ساخته شده‌اند که به سرعت آتش می‌گیرند.
  • هنگام خواب حتما یکی از پنجره های چادر را باز کنید یا اگر هوا سرد است حداقل زیپ رویی پنجره‌ها را بکشید تا هوا وارد چادر شود. توجه داشته باشید که پشه بندها بسته باشند و تنها لایه رویی را جمع کنید.

نحوه جمع کردن چادر مسافرتی + آموزش تصویری

نکات ضروری هنگام خرید چادر مسافرتی

  • هنگام خرید چادر مسافرتی به ظرفیت آن و همچنین وسایلی که قرار است درون چادر جای دهید توجه کنید. برای مثال اگر شما خانواده ای ۲ تا ۴ نفره هستید چادر با ظرفیت ۸ نفر برای شما مناسب است.  اگر اهل سفرهای تک یا دو نفره هستید، بهتر است چادری سبک و کوچک انتخاب کنید که حداکثر ۴۰۰ گرم وزن داشته باشد و داخل کوله پشتی شما جا شود.
  • در هنگام خرید چادر به این موضوع توجه داشته باشید که چادرهایی با ارتفاع حداقل ۱۷۰ سانتی متر مناسب شماست.
  • جنس پارچه باید طوری باشد که از نفوذ باران به داخل جلوگیری کند و ضدآب باشد. این فاکتور بسیار مهم در پارچه ها با درجه تراکم مختلف مشخص می‌شود که باعث تفاوت قیمت چادرهای مسافرتی می‌شود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود