۱۰ فیلم جذابی که داستانشان در آفریقا می گذرد؛ از Madagascar تا Captain Phillips

۱۰ فیلم جذابی که داستانشان در آفریقا می گذرد؛ از Madagascar تا Captain Phillips

آفریقا قاره ای متنوع و غنی است که البته با توجه به حجمش سینمای بسیار کوچک و ناشناخته ای دارد، سینمایی که آثار آن مانند دیگر مناطق جهان به سینماهای بین المللی راه نمی یابند. با این وجود، آفریقا همیشه برای فیلمسازان جذاب بوده است، کسانی که زیبایی و شکوه آن را چه از لحاظ ساکنان و چه طبیعت آن در کرده و اهمیت داستان هایی در مورد درگیری ها و مشکلات این قاره را درک کرده اند. دنیای سینما شاهد فیلم های انیمه بی نقصی بود که داستانشان در آفریقا روایت می شده است مانند Madagascar و همچنین تریلرهای پرتنشی مانند Captain Phillips و فیلم های جنگی از قبیل Black Hawk Down. تنوع جمعیتی حیات وحش آفریقا، مناظر زیبا و واقعیت های غنی اما خشن برخی از مردمانش، باعث شده شرایط برای روایت داستان های جذابی همراه باشد که تماشای آن ها برای همگان خوشایند باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از فیلم های جذابی که داستان آن ها در آفریقا روایت می شود آشنا کنیم.

10 فیلم بی نقصی که به شکلی جذاب در آفریقا روایت می شوند

۱- Madagascar (2005)

به عنوان یکی از بهترین آثار استودیو DreamWorks Animation، کمدی ماجراجویانه Madagascar در مورد گروهی از حیوانات است که از باغ وحش فرار کرده و در نهایت خود را در بزرگ ترین جزیره در آفریقا، ماداگاسکار، می یابند. بازگشت به طبیعت وحشی به لطف مارتی رخ می دهد، گورخری که از زندگی تکراری و شهری خود رضایت ندارد. آن ها بعد از غرق شدن کشتی حاملشان که در مسیر کنیاست، به ساحل می آیند و به اشکال مختلف با بازگشت به قلمرو و زیستگاه طبیعی خود مواجه می شوند. انیمیشن Madagascar یک دعوت بامزه و جذاب به تجربه ماجراجویی های دیوانه وار این گروه از دوستان متفاوت در آفریقاست و اولین انیمیشن از فرانچایزی که از تم بازگشت به ریشه سخن می گوید.

10 فیلم بی نقصی که به شکلی جذاب در آفریقا روایت می شوند

۲- Tears Of The Sun (2003)

تریلر اکشن Tears Of The Sun داستان یک گروه تفنگداران ویژه دریایی به رهبری ستوان واترز با بازی بروس ویلیس را روایت می کند که سعی دارند یک عملیات نجات خطرناک را در نیجریه جنگ زده انجام دهند. آن ها بین انجام وظیفه و دنبال کردن دستورها از یک طرف و احساسات و وجدانشان از طرف دیگر در این درگیری ها گرفتار شده و در هر صورت تیم تحت رهبری واترز باید بهایی سنگین بپردازد. این فیلم به قساوتی که در دوران جنگ های داخلی، آفریقا را به ویرانی می کشد اشاره دارد و انتخاب سختی که افراد دارای توانایی کمک کردن باید انجام دهند. Tears Of The Sun یک تحسین و تشکر سینمایی از زیبای های سرزمین آفریقاست و بحث های اخلاقی که در فیلم مطرح می شود را می توان به خوبی در صحبت های  ادموند بورک درک کرد: «تنها چیزی که برای پیروزی شیطان لازم است این است که انسان های خوب کاری نکنند».

10 فیلم بی نقصی که به شکلی جذاب در آفریقا روایت می شوند

۳- The Last King Of Scotland (2006)

این تریلر بی نقص که در سال ۲۰۰۶ بر اساس داستان های واقعی رخ داد توانسته به شکلی احساسی فساد و داستان های ترسناک حول موضوع خود را روایت کند، با بازی خیره کننده ای از فارست ویتاکر در نقش دیکتاتور دیوانه و ترسناک اوگاندا که جایزه اسکار را نیز برایش در پی داشت. داستان The Last King Of Scotland در مورد یک پزشک جوان اسکاتلندی با بازی جیمز مک آووی است که بعد از اتمام تحصیل، به یک سفر ماجراجویانه به آفریقا می رود. فیلم حال و هوایی شبیه «آوای وحش» در آفریقا دارد که برخی از ترسناک ترین تجربیات این پزشک جوان را رقم می زند، بعد از آنکه زشت ترین واقعیت های اوگاندا را پس از تبدیل شدن به پزشک شخصی دیکتاتور اوگاندا به چشم می بیند.

10 فیلم بی نقصی که به شکلی جذاب در آفریقا روایت می شوند

۴- Beasts Of No Nation (2015)

به نویسندگی و کارگردانی کری جوجی فوکوناگا، فیلم درام جنگی Beasts Of No Nation منتشر شده در سال ۲۰۱۵ یکی از ترسناک ترین و خشن ترین تصویرسازی ها از قساوت به نمایش درآمده درگیری های نظامی چند دهه اخیر در آفریقاست. این فیلم داستان تکان دهنده کودک سربازانی است که برای یک فرمانده جنگی قدرتمند اما شیطان صفت با بازی ادریس البا می جنگند، و تمرکز آن بر اعمال وحشیانه ای است که بسیاری از سازمان های شبه نظامی تحت نظارت آن ها کار می کنند و البته ابایی از نشان دادن خشونتی که آن ها در آن مشارکت می کنند ندارد. این تصویرسازی ترسناک و خشن از اثرات جنگ و معصومیت از دست رفته یک کودک، باعث می شود که Beasts Of No Nation یکی از تاریک ترین فیلم ها در مورد آفریقا باشد اگر چه در نهایت هنوز هم می توان بارقه ای از امید را دید.

10 فیلم بی نقصی که به شکلی جذاب در آفریقا روایت می شوند

۵- Black Hawk Down (2001)

این فیلم که به درستی توسط کارگردانش ریدلی اسکات به عنوان یک فیلم «ضد جنگ اما مدافع ارتش» توصیف شده، داستان رنجرها و نیروهای دلتا فورس ایالات متحده در عملیاتی در سومالی است که طبق برنامه پیش نمی رود.پوچی تکان دهنده و خشن جنگ در تمام سکانس های خشن و هولناک این فیلم به نمایش در می آید، زمانی که سربازان یک به یک توسط دشمنی پنهان اما قدرتمند و حاضر در همه جا از پای در می آیند، در عملیاتی که هدف آن برای هیچ کدام از طرفین اهمیتی ندارد. دقیقاً به همین دلیل است که فیلم Black Hawk Down از نگاه بسیاری یک فیلم نژادپرستانه است که سفیدها را انسان های خوب و سیاهپوستان را انسان هایی شرور به نمایش می گذارد. اما علیرغم این انتقادات، ریدلی اسکات از نگاه تاریخی، این ماموریت را به شکلی دقیق به تصویر می کشد و خشونت موجود در فیلم آن را با یک فیلم جنگی عالی و تراژیک برای طرفداران این ژانر تبدیل می کند، اگر چه با حال و هوای هالیوودی.

10 فیلم بی نقصی که به شکلی جذاب در آفریقا روایت می شوند

۶- Captain Phillips (2013)

فیلم Captain Phillips بر اساس تجربیات واقعی یک بازرگان دریایی به نام کاپیتان ریچارد فیلیپس ساخته شده و یک تریلر اکشن است که بسیاری را در سراسر جهان با به تصویر کشیدن دزدی دریایی رایج در آب های شرق آفریقا تکان داد. با بازی های بی نقصی از تام هنکس و برکاد عبدی، فیلم Captain Phillips که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد تلاش برای بقاست، جایی که کاپیتان یک کشتی تجاری توسط گروهی از دزدان دریایی سومالی به گروگان گرفته می شود. این فیلم خطرات و تهدیدهای موجود در دریاهای آفریقا را به نمایش گذاشته و همزمان از این هم فراتر رفته و زندگی های دشوار مردانی آفریقایی را به تصویر می کشد که فکر می کنند برای بقا باید دست به کارهای خطرناکی بزنند. فیلم Captain Phillips که یک فیلم موفق هنری و تجاری بود، جوایز مختلفی دریافت کرده و یان داستان دیوانه کننده واقعی و تراژیک را به یک داستان کلاسیک تبدیل می کند.

10 فیلم بی نقصی که به شکلی جذاب در آفریقا روایت می شوند

۷- The Lion King (1994)

مشهورترین فیلم انیمیشن تمام دوران، داستان بازگشت جانشین پادشاه جنگل، سیمبا، و چگونگی یادگیری او از پدرش در مورد سیکل زندگی و اهمیت احترام و محافظت از قلمرو را روایت می کند. اگر چه پیام انیمیشن The Lion King آن را به یک فیلم بزرگ و مهم تبدیل می کند که بدون توجه به مکان زندگی برای هر کسی الهام بخش است، غنا و زیبایی که که در فیلم به نمایش در می آید از تحسین و ابراز ارادت عمیق به ساوانای آفریقا می آید، یک زیستگاه وحشی بزرگ و غنی که در آن سیکل زندگی حیوانات به طور کامل به نمایش در آید و در این حین از افسانه سوندیاتا کیتا گفته می شود که موسس یک امپراطوری مالیایی است که الهام بخش ساخت این فیلم بوده است. دست کشیدن از نگرانی و ابراز عشق و احترام به تمام زندگی ها، ارزش های مهمی هستند که فیلم The Lion King به آن ها اشاره می کند و بدین ترتیب می توان این انیمیشن را سفیر صلح و دوستی قاره آفریقا دانست.

10 فیلم بی نقصی که به شکلی جذاب در آفریقا روایت می شوند

۸- Blood Diamond (2006)

با بازی لئوناردو دی کاپریو، جنیفر کانلی و دجیمون هونسو، تریلر تحسین شده Blood Diamond که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد، مخاطب خود را در واقعیت های تلخ و ترسناک تجارت الماس در آفریقای غربی غرق می کند، جایی که نبرد برای الماس می تواند سرنوشت مردمان این سرزمین را تعیین کند. این فیلم که از دیدگاه یک قاچاقچی الماس به نام دنی آرچر روایت می شود، یک درگیری محسور کننده اما خطرناک را از طریق رفتارها و صحبت های دی کاپریو به تصویر می کشد، جایی که وی برای جان سالم به در بردن از تهدیدی بزرگ دست به هر کاری می زند. فیلم Blood Diamond نامه ای عاشقانه به واقعیت تلخ آفریقاست و هم آشوب و هم زیبایی های این سرزمین را به تصویر می کشد.

10 فیلم بی نقصی که به شکلی جذاب در آفریقا روایت می شوند

۹- Who Killed Captain Alex? (2010)

با بودجه باورنکردنی تنها ۸۵ دلار، نابونانا آی جی جی توانسته اولین فیلم اکشن سینمای اوگاندا را بسازد، فیلمی به شدت خلاقانه و جذاب از تلاش های یک فیلمساز خودآموخته و همکاران او که همگی از یک محله فقیرنشین اوگاندا به نام واکالیگا آمده اند. فیلم Who Killed Captain Alex? نماد دستاوردی است که می تواند با عشق به سینما و تفکری هوشمندانه بدست آورد. این فیلم داستان همان چیزی است که در عنوان فیلم دیده می شود. سکانس های اکشن فیلم و اشارات کمدی آن که در نسخه آنلاین اضافه شده اند باعث شده که محدودیت های فنی فیلم دیده نشوند و عشق واقعی به فیلمسازی که از فیلم دیده می شود به پتانسیل پرداخته نشده سینمای آفریقا اشاره دارد.

10 فیلم بی نقصی که به شکلی جذاب در آفریقا روایت می شوند

۱۰- Tarzan (2013)

آخرین انیمیشن عصر رنسانس دیزنی یک فیلم انیمیشن ماجراجویانه به نام Tarzan است، با موسیقی متنی جذاب از فیل کالینز و داستان پسر یتیمی که توسط گوریل ها در جنگل های آفریقا بزرگ می شود که یکی از ماندگارترین داستان هایی است که در این قاره زیبا و بزرگ روایت شده است. تقلای زندگی بین دو دنیا برای تارزان به عنوان شخصیت و کلیت فیلم حیاتی است و برای هر کسی که از آفریقا دیدن کرده و شیفته روح باشکوه و وحشی این قاره شده جذابیت دارد. این انیمیشن دیزنی داستان «کودک وحشی» را به بهترین شکل در آفریقا روایت می کند، داستانی که بارها گفته شده و همیشه مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود