تازه ترین خبرها در مورد هزینه غذای دانشجویان و وام های مسکن و شهریه دانشجویی

وام های تحصیلی دانشجویان متاهل دو برابر شد

تازه ترین خبرها در مورد هزینه غذای دانشجویان و وام های مسکن و شهریه دانشجویی

دکتر مسعود گنجی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان در اجلاس روسای دانشگاه‌ها که در محل سازمان پژوهش‌های صنعتی برگزار شد، درباره قیمت غذای دانشجویان و همچنین مبلغ وام دانشجویی توضیحاتی را ارائه کرد. گنجی در مورد غذای دانشجویان تصریح کرد: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که متوسط قیمت تمام شده یک پرس غذا، معادل ۶۸ هزار و ۵۰۰ تومان است. این در حالی است که در شش ماهه دوم سال جاری، ۱۴۳ میلیون پرس غذا در میان دانشجویان توزیع می‌شود. دانشجویان خوابگاهی و غیرخوابگاهی از غذای دانشجویی استفاده می‌کنند. تعداد دانشجویان خوابگاهی معادل ۲۱۶ هزار نفر و تعداد غیر خوابگاهی‌ها نیز ۳۶۶ هزار نفر است. مبلغ یک هزار و ۵۵۳ میلیارد تومان برای این موضوع درنظرگرفته شده است. همچنین اعتبار برنامه ارائه خدمات رفاهی در بودجه دانشگاه‌ها معادل ۲ هزار و ۳۱۵ میلیارد تومان است. بررسی‌ها حاکی از آن است که میزان کسر اعتبار معادل ۴ هزار میلیارد تومان است».

قیمت غذای دانشجویی و مبلغ وام دانشجویی در سال جدید اعلام شد

گنجی در مورد مبلغ اجاره خوابگاه های دانشجویی نیز گفته است: « مبلغ حداکثری و حداقلی ماهیانه خوابگاه‌ها به تربیت ۱۶۳ هزار تومان و ۶۷ هزار تومان درنظر گرفته شده است. با توجه به رتبه خوابگاه‌ها، مبلغ پرداختی متغیر است». رییس صندوق رفاه دانشجویان در مورد وام دانشجویی نیز گفته است: «وام‌ها به ۵ دسته “تحصیلی”، “ودیعه مسکن متاهلی”، “شهریه”، “بند ج تبصره ۹ قانون بودجه کل کشور” و “تغذیه” طبقه‌بندی می‌شود. میزان وام تحصیلی دانشجویان در سال تحصیلی کنونی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی پیوسته معادل یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بود که برای سال تحصیلی آینده مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است. وام تحصیلی دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی‌ارشد پیوسته، کارشناسی‌ارشد ناپیوسته و دکترای حرفه‌ای در سال تحصیلی گذشته معادل یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بود. در حال حاضر، مبلغ این وام در سال تحصیلی آتی، ۳ میلیون تومان درنظر گرفته شده است. همچنین دانشجویان دکتری تخصصی پیوسته و ناپیوسته مبلغ ۶ میلیون تومان نیز در سال تحصیلی گذشته برای وام تحصیلی دریافت می‌کردند. وام این گروه از دانشجویان با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی به مبلغ ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در سال تحصیلی جدید رسیده است».

قیمت غذای دانشجویی و مبلغ وام دانشجویی در سال جدید اعلام شد

دکتر گنجی در مورد وام مسکن دانشجویی با بیان اینکه وام مسکن متاهلی دانشجویان به ۳ گروه “شهر تهران”، “کلان‌شهرها” و “سایر شهرها” تقسیم می‌شود، تصریح کرده است: «در سال تحصیلی گذشته، میزان وام مسکن در پایتخت معادل ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود. در سال تحصیلی جدید، این مبلغ معادل ۳۵ میلیون تومان است. وام مسکن متاهلی در کلان‌شهرهای ایران برای سال تحصیلی گذشته معادل ۲۶ میلیون تومان بود؛ مبلغ این وام در سال تحصیلی جدید ۳۰ میلیون تومان است. همچنین مبلغ این وام در سایر شهرهای ایران در سال گذشته تحصیلی، مبلغ ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که با افزایش ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی معادل ۲۵ میلیون تومان برای سال تحصیلی جدید است».

قیمت غذای دانشجویی و مبلغ وام دانشجویی در سال جدید اعلام شد

وی در پایان در مورد وام شهریه دانشجویی نیز گفت: «میزان وام شهریه در سال گذشته تحصیلی برای مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی‌ناپیوسته معادل ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود. این مبلغ در سال تحصیلی جدید معادل ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درنظر گرفته شده است. وام شهریه دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی‌ارشد پیوسته، کارشناسی‌ارشد ناپیوسته و دکتری حرفه‌ای در سال تحصیلی گذشته به میزان ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود. این مبلغ در سال تحصیلی آتی با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی به مرز ۳ میلیون تومان رسیده است. همچنین مبلغ وام شهریه دانشجویان دکتری تخصصی پیوسته و ناپیوسته در سال گذشته تحصیلی معادل ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود. این مبلغ در سال تحصیلی جدید نیز ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است».

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود