۳۰ واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد ۶ مرد بزرگی که جهان را تغییر دادند

۳۰ واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد ۶ مرد بزرگی که جهان را تغییر دادند

زمین مکان بسیار قدیمی است و در طول اعصار مختلف، انسان های زیادی آمده اند و رفته اند. با این وجود، تعداد معدودی بوده اند که اثر ماندگار خود را روی این کره خاکی ثبت کرده و آن را به عنوان مکان بهتری نسبت به زمان قدم گذاشتنشان در آن، ترک کرده اند. مردانی که جهان را تغییر دادند، مردان بزرگ، مردان شجاع و الهام بخش، بسیار متفاوت از دیگران رویاهای ما را به واقعیت بدل کردند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۳۰ واقعیت مهم و کمتر شناخته شده در مورد ۶ مردی آشنا کنیم که جهان ما را به کلی تغییر دادند.

واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند

۱- ویلیام شکسپیر

ویلیام شکسپیر در سال ۱۵۶۴ به دنیا آمد و از نگاه بسیاری بزرگ ترین نمایشنامه نویسی است که تاکنون بشر به چشم دیده است. با رزومه قابل توجه ۳۷ نمایشنامه و ۱۵۴ شعر، شکسپیر آثاری را به نگارش درآورد که حتی امروزه نیز در میان مشهورترین و پرخواننده ترین داستان ها قرار دادند. او در تمامی ژانرها قدرت نویسندگی خود را به رخ کشید؛ از تراژدی گرفته تا عاشقانه، کمدی و هر ژانر ادبی دیگری که نمونه آن ها آثاری مانند رومئو و ژولیت و هملت است که کمتر کسی نام آن ها را نشنیده است. تاثیر شکسپیر بر ادبیات و فرهنگ جهان بسیار قابل توجه بوده است و بسیاری از کلمات و عبارت هایی که امروزه در زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرد توسط او خلق شده اند. او همچنین منبع الهام بخش مهمی برای دیگر نویسندگان بزرگ مانند چارلز دیکنز و جان کیتس بود و نمایشنامه های او، به اعتقاد بسیاری، الهام بخش روانشناسی فروید بودند. تاثیر شکسپیر بر بشریت اما از از ادبیات و دوران زندگی اش نیز فراتر رفته و نسل ها و فرهنگ های زیادی را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است.

واقعیاتی جالب در مورد ویلیام شکسپیر

 • شکسپیر بیش از ۳,۰۰۰ واژه را به زبان انگلیسی معرفی کرد و دیکشنری انگلیسی آکسفورد نیز بر این موضوع صحه گذاشته است.
 • هیچکدام از نمایشنامه های شکسپیر توسط خود او یا در دوران زندگی اش منتشر نشدند بلکه بازیگرانی به نام های جان همینگز و هنری کودل بعد از مرگ شکسپیر بود که در سال ۱۶۳۲ تصمیم به انتشار ۳۶ مورد از نمایشنامه های او گرفتند، به عنوان نشانه ای از احترام به مردی که به اعتقاد بسیاری و با فاصله ای زیاد، بهترین نمایشنامه نویسی است که بشریت به چشم دیده است.
 • شکسپیر علاوه بر نوشتن ۳۷ نمایشنامه و ۱۵۴ شعر، یک بازیگر بسیار سرشناس و بااستعداد نیز بود.
 • بیش از ۸۰ نسخه متفاوت از املای کلمه شکسپیر به عنوان اسم او به ثبت رسیده است.
 • روز تولد شکسپیر همچنان مورد مناقشه است اما روز تولد شکسپیر را عمدتاً ۲۳ آوریل می دانند، سه روز پیش از غسل تعمیدش که در تاریخ ۲۶ آوریل ۱۵۶۴ به ثبت رسیده است.

واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند

۲- آلبرت انیشتین

دانشمند، برنده جایزه نوبل و یک ویولونیست آماتور. این همان مردی است که تئوری مشهور نسبیت را به جهان عرضه کرده و تمامی فرآیندهای علم فیزیک را دگرگون ساخت. در سال ۱۹۲۱، انیشتین جایزه نوبل را به خاطر توضیحاتش در مورد اثر فتوالکتریک دریافت کرد. انیشتین با داشتن نبوغی که هیچ حد و مرزی نمی شناخت، چندین مقاله و تئوری مشهور در مورد ماده و انرژی به نگارش دراورد که در حوزه های مختلف کاربرد دارند، از نیروهای مویرگی یک دانه نی تا بررسی حرکت براونی. انیشتین کمک های بسیاری به علم کاربردی کرد که از آن میان می توان به تئوری لیزرها اشاره کرد که استفاده از سی دی ها و دیگر ابزارهای مشابه را ممکن ساخت و در حوزه های پزشکی و صنعتی نیز کاربردهای بسیار زیادی دارند. تئوری نسبت انیشتین، همچنین، استفاده از سیستم جی پی اس را ممکن ساخت. علاوه بر همه این ها، تئوری های دیگری که انیشتین مطرح کرد نقش مهمی را در ساخت و توسعه گجت هایی داشت که امروزه همه ما از ان ها استفاده می کنیم. در کنار این تئوری ها، سلاح های هسته ای و جنگ افزارها و توسعه آن ها در تئوری های انیشتین ریشه دارند.

واقعیاتی جالب در مورد آلبرت انیشتین

 • دستاوردهای بزرگ انیشتین حاصل آزمایشات بصری بود که او در سرش انجام می داد تا آزمایشاتی که به صورت تجربی و عملی در آزمایشگاه ها انجام داده باشد. او مردی بود که در قالب تصاویر فکر می کرد نه کلمات
 • آلبرت انیشتین برخلاف تصور عمومی که او را خداناباور می دانند یک ندانم گرا (agnostic) بوده و بر این باور بود که انسان توان اثبات وجود یا عدم وجود خداوند را ندارد.
 • انیشتین در کودکی کند ذهن بود و بسیار آرام و به سختی صحبت می کرد به طوری که او را عقب مانده می دانستند.
 • در سال ۱۹۵۲، به انیشتین پیشنهاد ریاست جمهوری اسراییل داده شد که وی آن را رد کرد.
 • بخش آهیانه ای مغز انیشتین ۱۵درصد بزرگ تر از این بخش از مغز یک انسان معمولی بود.

واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند

۳- مهاتما گاندی

به عنوان یک مدافع مشهور حقوق مدنی و رویه پرهیز از خشونت و طرفدار فلسفه هندو-بودایی موسوم به آهیسما (ahimsa فلسفه ای که در آن نباید علیه هیچ موجود زنده ای خشونت به کار برد)، مهانداس کارامچاند گاندی که با نام مهاتما گاندی شناخته می شود، مردی بود که نقش مهمی در تلاش هندی ها برای رسیدن به استقلال داشت و روش های بدون خشونت و نافرمانی مدنی را برای رسیدن به این هدف ترویج می کرد که باعث شد عنوان «پدر ملت» هند به او اختصاص داده شود. مهاتما گاندی به شدت با تبعیض نژادی و بی عدالتی بر اساس سلسله مراتب اجتماعی موسوم به کست در هند مخالف بود. او از طریق فلسفه ضد خشونتش، الهام بخش بسیاری از رهبران جهان مانند مارتین لوتر کینگ جونیور و نلسون ماندلا شد که قدم در راه او گذاشتند. از این رو، گاندی تاثیری بزرگ بر زندگی بسیاری از انسان ها داشت. در هند، گاندی نقش بزرگی در حذف فلسفه نجس بودن برخی از طبقات اجتماعی و اقوام این کشور تبعیض علیه آن ها داشت که درصد بزرگی از جمعیت هند را تشکیل می دهند.

واقعیاتی جالب در مورد مهاتما گاندی

 • مهاتما گاندی مرد سال مجله تایم در سال ۱۹۳۰ و یکی از کاندیداها برای مرد قرن این مجله بود.
 • مهاتما گاندی بر این باور بود که فلسفه نجس بودن برخی از مردم هند جنایت علیه بشریت است و تئوری لگدمال شدگی به نام سلسله مراتب اجتماعی در هند را نادرست شمرده و به ازدواج بین طبقات یا کست های مختلف در هند اعتقاد داشت.
 • گاندی بسیار به فوتبال علاقه داشت و زمانی که به عنون حقوقدان در سال های ۱۸۹۳ تا ۱۹۱۵ در آفریقای جنوبی کار می کرد دو باشگاه فوتبال تاسیس کرد. اسم هر دو این باشگاه ها «مدافعان غیرفعال» (The Passive Resisters) بود که یکی در ژوهانسبوگر و دیگری در پرتوریا تاسیس شده بود.
 • گاندی از مدافعان فلسفه خودکنترلی بود و به باور او، راه حل مشکل جمعیت در هند به خودکنترلی باز می گشت و نه کنترل زاد و ولد. همچنین گفته می شود که برای نشان دادن عفت و پاکدامنی خود، گاندی در حالت عریان در میان دختران جوان هندی می خوابید.
 • گاندی تاثیر بزرگی بر رهبران قرن بیستم جهان گذاشت، از مارتین لوتر کینگ جونیور گرفته تا آنگ سان سو کی و نلسون ماندلا.

واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند

۴- نیکولا تسلا

نیکولا تسلا یک مرد کمتر مورد توجه قرار گرفته است که آنطور که باید قدر و جایگاهش شناخته نشد. او در سال ۱۸۵۶ به دنیا آمد و دائماً زیر سایه همکاران دانشمندش قرار می گرفت در حالی که دستاوردهای علمی او نه تنها دستکمی از موفقیت های این دانشمندان نداشت بلکه در مواردی بهتر و متحول کننده تر نیز بود. تسلا مردی با استعداد و نبوغ بی سابقه بود که با یکی از مشهورترین دانشمندان و مخترعان زمان خود و تاریخ، توماس ادیسون، کار می کرد. اگر بخواهیم تمام دستاوردها و اختراعات نیکولا تسلا را نام ببریم بهوقت زیادی نیاز داریم زیرا بیش از ۳۰۰ ثبت اختراع به نام او ثبت شده است. او جریان AC را اختراع کرد که امروزه انرژی الکتریسته تمام خانه های روی زمین را تامین می کند؛ او اولین کسی بود که ایده رادار را محقق کرد، تسلا اشعه ایکس را اختراع کرد و از اولین کسانی بود که در زمینه مهندسی تبرید آزمایشاتی را انجام داد. تسلا اولین کسی بود که امواج رادیویی خارج از فضا را ضبط کرد و فرکانس انعکاسی زمین را کشف نبود. او کنترل از راه دور را خلق کرد و موتور الکتریکی نیز زاییده ذهن نابغه او بود و البته ارتباطات بی سیم. می توانیم فهرستی بلند بالا از دستاوردها و اختراعات این نابغه نامدار تهیه کنیم، کسی که آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفت و بسیاری می گویند در فقر درگذشت.

واقعیاتی جالب در مورد نیکولا تسلا

 • نیکولا تسلا روزی ۲۲ ساعت بیدار بود، هرگز روزی بیش از دو ساعت نمی خوابید. او به اختلال وسواسی جبری مبتلا بود و زندگی مرتاضانه و ریاضت مآبانه ای داشت.
 • تسلا ایده جریان آی سی را مطرح کرد اما هرگز به خاطر ابداعش به رسمیت شناخته نشد زیرا مردم ایده ادیسون برای جریان دی سی را پذیرفتند زیرا ادیسون در آن زمان شخصیت مخترع شناخته شده تری بود.
 • تسلا ظاهراً ابداع اینترنت را پیش بینی کرده و گفته بود: «روزنامه های روزمره خانواده روزی به شکل بی سیم در خانه و در طول شب چاپ خواهند شد».
 • نیکولا تسلا بر این باور بود که زنان در آینده جایگاه اجتماعی بالاتری نسبت به مردان پیدا کرده و مدعی شده بود که «این تقلای زنان نسبت به برابری جنسیتی به یک نظم جنسیتی جدید منجر خواهد شد که در آن جنسیت مونث برتری خواهد یافت».
 • نیکولا تسلا بیش از ۲,۰۰۰ دلار صرف ساخت وسیله ای کرد که بتواند پا و بال شکسته یک کبوتر ماده را گرم و پشتیبانی کند، پرنده ای که تسلا در آخرین روزهای عمرش به شدت به آن عشق می ورزید.

واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند

۵- آبراهام لینکلن

شانزدهمین رییس جمهور ایالات متحده یک مرد قابل توجه و مهم از بسیاری از جهات بود. او که در دوران جنگ داخلی آمریکا بین سال های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ رییس جمهور آمریکا بود، حتی امروز نیز برای مردم ایالات متحده به نام «آزادی بخش بزرگ» شناخته می شود زیرا وی در دورانی که برده داری قانونی و رایج بود، تلاش زیادی برای ملغی کردن آن کرد و نقش مهمی نیز در تصویب قانون موسوم به بند سیزدهم داشت که در نهایت به برده داری در آمریکا پایان داد. پیش از رسیدن به ریاست جمهوری، آبراهام لینکلن به عنوان یک وکیل و سیاستمدار نیز دوران حرفه ای بسیار موفقی داشت. او رهبر کشوری بود که می خواست بهترین چیزها را برای کشور و ملتش فراهم کند و در نهایت به سمت حذف کردن کامل برده داری و نژادپرستی در آمریکا رفت. لینکلن یک شخصیت ایده آل و اسوه بود که به خاطر شخصیت خاصش الهام بخش بسیار در آمریکا و دیگر نقاط جهان بوده است.

واقعیاتی جالب در مورد آبراهام لینکلن

 • شاید کمتر کسی باور کند اما آبراهام لینکلن یک کافه دار دارای مجوز بود.
 • لینکلن به افسردگی مبتلا بود و هیچگاه چاقو حمل نمی کرد زیرا می ترسید که ممکن است به خودش آسیب بزند.
 • لینکلن به دادن حق رأی به زنان باور داشت و به همین خاطر یکی از اولین رهبران ایالات متحده بود که برای به رسمیت شناختن حق رأی زنان تلاش کرد.
 • لینکلن در ۳۰۰ مسابقه کشتی که شرکت کرد تنها یک بار باخت و نام او در سالن مشاهیر کشتی به ثبت رسیده است.
 • لینکلن تنها ۱۲ ماه تحصیل رسمی داشت و بدون داشتن مدرک دانشگاهی، وکالت می کرد.

واقعیاتی در مورد 6 مرد بزرگی که جهان ما را تغییر دادند

۶- بیل گیتس

کارآفرین، فعال امور خیریه و یکی از ثروتمندترین مردان جهان؛ بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت چیزهای زیادی برای صحبت کردن از آن ها دارد. او توسط مجله تایم به عنوان یکی از موثرترین چهره های جهان در قرن بیستم انتخاب شده است. گیتس از تحصیل در هاروارد دست کشید و رویایی کارآفرینی اش را دنبال کرد و همراه با شریکش پل آلن، پراستفاده ترین نرم افزار امروز جهان یعنی مایکروسافت را ابداع کرد. اما بزرگ ترین دستاورد بیل گیتس فعالیت های خیریه و بشردوستانه اوست. بنیاد بیل و ملیندا گیتس بزرگ ترین سازمان خصوصی جهان در زمینه فعالیت های بشردوستانه است که مرگ و میر نوزادان در جهان را به نصف کاهش داده، مرگو میر مادران در هنگام زایمان را یک سوم کاهش داده و نقش مهمی در ریشه کن شدن فلج اطفال در جهان داشته است. بدین ترتیب بی گلتس نه تنها در زمینه تکنولوژی تغییرات بزرگی در جهان ما ایجاد کرد بلکه جایگاه اجتماعی-فرهنگی خاصی در جهان امروزی ما دارد.

واقعیاتی جالب در مورد بیل گیتس

 • بیل گیتس زمانی که ۳۰ ساله بود رویای میلیونر شدن را در سر داشت اما در سن ۳۱ سالگی میلیاردر شد.
 • موسس مایکروسافت مدرک دانشگاهی ندارد و در این زمینه به افراد مشهوری مانند آبراهام لینکلن، والت دیزنی، مارک زاکربرگ، هنری فورد، توماس ادیسون و استیو جابز می پیوندد.
 • بیل گیتس تا سال ۲۰۱۵ بیش از ۲۸ میلیارد دلار از ثروت خود را بخشیده یا صرف امور بشردوستانه کرد.
 • به گفته بیل گیتس، تا سال ۲۰۳۵ دیگر کشور فقیر به معنای امروزی اش وجود نخواهد داشت.
 • گیتس از دستگاهی حمایت می کند که ادرار و مدفوع انسان را به آب تبدیل می کند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۲ نظر

ورود

 • F.s شهریور ۲۱, ۱۴۰۱

  جالب بود ??

  • ن الف شهریور ۲۲, ۱۴۰۱

   دقیقا درسته !حالا ما چقدر بدبختیم که برامون فضیلت‌های دروغی آدمی مثل آبراهام لینکلن را ردیف می‌کنند متاسفم برای مترجم

 • امیررضا شهریور ۲۱, ۱۴۰۱

  لطفاً نام آنک سان سوچی را از بخش گاندی بخش پنج واقعیت های جالب درباره گاندی بردارید چون هیچ ربطی به فلسفه آهیسما و عدم خشونت ندارد و دارای تعصب دینی خشونت آمیز علیه اقلیت میانمار است معلوم نیست این منبع مقاله متعلق به چه زمانی یا چه نهادی است

 • sina شهریور ۲۱, ۱۴۰۱

  کسی که سر آیزاک نیوتون کبیر رو جزو دانشمندان تاریخ ساز نیاره حالش خوب نیست!پدر مکانیک نوین و مکتشف بزرگ فیزیک نور قطعا تا ابد در قلوب دوستداران علم پایدار است

 • ناشناس شهریور ۲۱, ۱۴۰۱

  سلام من اعتراض شدیدی به این مطلب دارم یعنی انصافاً ابو علی سینا فردوسی و یا نیوتون که یکی از دوستان و… گفتن از شکسپیر کمتر بوده اند واقعا این افراد اثراتی صد برابر بهتر از شکسپیر داشتند

 • ابوریحان بیرونی شهریور ۲۲, ۱۴۰۱

  مقاله ناقصی است…یه اروپایی پرست اینونوشته…خیلی چرت بود

 • شهرزاد شهریور ۲۲, ۱۴۰۱

  مطالب مفید و جالبی بود..زنده باد

 • روزبه شهریور ۲۳, ۱۴۰۱

  چرا چرند میگی کدومشون زندگی ما رو تغییر داد ادیسون تغییر داد یا شکسپیر اصلأ بیل گیتس به ما چه این معیار انتخاب چی بود واقعاً ؟

 • هم وطن شهریور ۲۳, ۱۴۰۱

  محدودیت باعث کمیت میشه.اگه بخوایم از دانشمندان نامدار و تاثیرگذار و انسانهای باهوش حرف بزنیم حرف برای گفتن بسیار

 • زهرا شهریور ۲۳, ۱۴۰۱

  باجمله آخر حالمو بهم زدی مثلا نمی نوشتی چه مشکلی پیش میومد؟

 • سید شهریور ۲۵, ۱۴۰۱

  همه این افراد آدمهای حقه بازی بودندمخصوصا انیشتین که نظریات لایبنیتس را دزدید

 • Pishvā دی ۲۰, ۱۴۰۲

  یعنی آدولف هیتلر مردی که سرنوشت جهان رو تغییر داد با برنامه های جنگیش نباید تو این لیست باشه!! بدانیم که در سال ۱۹۴۱ جهان پنج ابر قدرت داشت :آلمان،امپراتوری بریتانیا،اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی،ایالات متحده و امپراتوری ژاپن.