تصویرسازی الگوی خواب ۴۰ حیوان مختلف؛ کدام حیوانات بیش از بقیه می‌خوابند؟

تصویرسازی الگوی خواب ۴۰ حیوان مختلف؛ کدام حیوانات بیش از بقیه می‌خوابند؟

مشخص است که هر حیوانی به گونه‌ای نیاز به استراحت دارد. اما بعضی از حیوانات نسبت به بقیه به خواب بیشتری نیاز دارند. داده های جمع آوری شده از startsleeping.com الگوی خواب معمول ۴۰ حیوان مختلف را به همراه میانگین زمان خواب آنها و اینکه چند درصد از هر ۲۴ ساعت را به استراحت می‌گذرانند نشان می‌دهد.

مقایسه شیوه و مقدار خوابیدن حیوانات مختلف

برای دیدن این تصویر در ابعاد بزرگ تر و با کیفیت بهتر اینجا کلیک کنید.

این‌طور که پیداست، انسان در مقایسه با حیوانات به خواب نسبتا کمتری نیاز دارند. ما به‌طور متوسط هشت ساعت یا ۳۳ درصد از روزمان را می‌خوابیم. در مقابل، کوالاها تا ۲۲ ساعت در روز یا ۸۷.۵ درصد از ۲۴ ساعت را در خواب سپری می‌کنند. موضوعی که بیشتر به رژیم غذایی این موجودات مرتبط است. کوآلاها از برگ های اکالیپتوس تغذیه می‌کنند که سمی هستند و برای هضم به انرژی زیادی نیاز دارند.

مقایسه شیوه و مقدار خوابیدن حیوانات مختلف

مقایسه شیوه و مقدار خوابیدن حیوانات مختلف

مقایسه شیوه و مقدار خوابیدن حیوانات مختلف

پرنده ها چطور می‌ خوابند؟

بسیاری از پرنده ها قادرند حین پرواز بخوابند، علی الخصوص حین کوچ های طولانی. و جالب اینکه در این حالت هم قادر به جهت یابی مسیر خود هستند. پرنده ها مثل وال ها با نیمی از مغزشان می‌خوابند و به‌طرز شگفت انگیزی می‌توانند میزان به خواب رفتن مغزشان را با میزان باز یا بسته نگه داشتن چشمِ بیدارشان کنترل کنند.

مقایسه شیوه و مقدار خوابیدن حیوانات مختلف

الگوی خواب ماهی ها چگونه است؟

شاید تا به حال برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا ماهی ها می‌ خوابند؟ در پاسخ باید گفت ماهی ها به خواب REM -مرحله ای از خواب پستانداران که در آن بدن به خواب عمیق می‌رود ولی مغز بیدار است- نمی‌روند اما تقریبا تمام ماهی ها استراحت می‌کنند. این اتفاق معمولا در مکان‌های امن نظیر غارهای زیر آب، بین صخره‌ها یا فرو رفتن درون شن‌ها رخ می‌دهد. این موجودات متابولیسم خود را پایین می‌آورند، در وضعیت بسیار ریلکس قرار می‌گیرند و تنها گاهی برای حفظ تعادلشان تکان کوچکی می‌خورند. در این میان کوسه ها هنگام استراحت همچنان شنا می‌کنند.

مقایسه شیوه و مقدار خوابیدن حیوانات مختلف

حشرات چگونه می‌ خوابند؟

حشرات سیستم عصبی مرکزی و ساعت بیولوژیک دارند که به این معنی است که به خواب نیازمند هستند. بسیاری از حشرات برای استراحت کردن چند ساعتی بی حرکت می‌مانند و برخی دیگر از آنها نشانه های بیرونی از خود به نمایش می‌گذارند که شامل جمع کردن شاخک هاست.

مقایسه شیوه و مقدار خوابیدن حیوانات مختلف

خواب خزندگان چگونه است؟

به نظر می‌رسد خواب REM خزندگان نیز مثل سایر گونه های جانوری است. مرحله REM خواب آنها ۸۰ ثانیه طول می‌کشد. این رقم برای انسان ‌ها ۸۰ تا ۱۱۰ دقیقه و برای گربه‌ ها ۳۰ دقیقه است. با این وجود به نظر می‌رسد آنها چرخه خواب مشابهی دارند. اکثر مارها تقریبا ۱۶ ساعت در روز می‌خوابند. این رقم بعد از غذا خوردن یا در طول زمستان می‌تواند به ۲۰ ساعت هم برسد.

بیشتر بخوانید:

۱۶ واقعیت اسرارآمیز و عجیب درباره حیوانات که نمی‌دانستید

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • کاش یه پرنده بودم شهریور ۱۶, ۱۴۰۱

    مستندی پخش شده بود از شبکه ۴. حدود۵ سال پیش. درباره ی مهاجرت پرندگان و باتلاقهای افریقا بود. اگر کسی اسمشو میدونه بگه . چون خیلی زیبا بود.
    در این مستند پرنده ایی بود که بهصورت دسه جمعهی از افریقا تا شمال سوئد مهاجرت میکردن و یکسره در راه بودن یعنیی حدود ۱ هفته پرواز میکردن و هیچ توقفی نداشتن. دقیقا یادم نیست. اما استراحت کمی داشتن.شاید ۳ روز یکبار