ملکه الیزابت در سن ۹۶ سالگی و پس از ۷۰ سال حکمرانی بر بریتانیا درگذشت

ملکه الیزابت در سن ۹۶ سالگی و پس از ۷۰ سال حکمرانی بر بریتانیا درگذشت

ملکه الیزابت دوم در سن ۹۶ سالگی درگذشت، در حالی که خانواده اش در کاخ بالمورال اسکاتلند او را احاطه کرده بودند. مرگ ملکه بریتانیا بیش از یک سال پس از فوت همسرش فیلیپ رخ می دهد که در آوریل ۲۰۲۱ در سن ۹۹ سالگی درگذشت. ملکه الیزابت در۶ فوریه ۱۹۵۲ بعد از مرگ پدرش شاه جرج ششم به قدرت رسید زمانی که تنها ۲۵ سال داشت.

ملکه الیزابت بریتانیا در سن 96 سالگی درگذشت

ملکه الیزابت بریتانیا در سن 96 سالگی درگذشت

ملکه الیزابت بریتانیا در سن 96 سالگی درگذشت

ملکه الیزابت بریتانیا در سن 96 سالگی درگذشت

ملکه الیزابت بریتانیا در سن 96 سالگی درگذشت

ملکه الیزابت بریتانیا در سن 96 سالگی درگذشت

ترتیب جانشینان ملکه الیزابت برای رسیدن به تاج و تخت بریتانیا

پیش تر گفته شده بود که از صبح امروز ملکه الیزابت در اقامتگاهش در اسکاتلند «تحت نظارت پزشکی» قرار دارد پس از آنکه پزشکان نسبت به سلامتی او اظهار نگرانی کرده بودند. این اتفاق تنها یک روز پس از آن رخ می داد که ملکه ۹۶ ساله از حضور در یک نشست مجازی انصراف داد پس از اینکه پزشکان به او توصیه کردند استراحت کند. امروز نیز کاخ باکینگهام در بیانیه ای در مورد سلامتی ملکه بریتانیا گفته بود: «بعد از ارزیابی های بیشتر در صبح امروز، پزشکان ملکه نگران سلامت علیاحضرت شدند و توصیه کردند که وی تحت نظارت پزشکی باقی بماند. ملکه در بالمورال باقی مانده و در آرامش قرار دارد». در ساعات اخیر خبر رسیده بود که شاهزاده چارلز و کامیلا روز پنج شنبه کنار ملکه بودند در حالی که شاهزاده ویلیام و همسرش کیت میدلتون در راه رفتن به عمارت اسکاتلند ملکه بودند.

ملکه الیزابت دوم ملکه بریتانیا درگذشت

نخست وزیر لیز تراس نیز با توییتی به مسئله سلامت ملکه واکنش نشان داده و نوشته بود: «تمام کشور به شدت از خبری که ظهر از کاخ باکینگهام آمد نگران شده اند. فکر من و فکر مردم سراسر بریتانیای ما در این لحظات با علیاحضرت ملکه و خانواده او هستند». روز سه شنبه بود که تراس در کاخ بالمورال با ملکه دیدار کرد تا به طور رسمی مامور تشکیل کابینه برای دولت جدید بریتانیا شود. این اولین باری بود که مراسم تنفیذ نخست وزیری توسط ملکه در کاخ بالمورال و نه در اقامتگاه رسمی ملکه در کاخ باکینگهام صورت می گرفت زیرا ملکه در طول تابستان به خاطر مشکلات مداوم در نقل و انتقال و سفر، به اقامتگاه تابستانه خود رفته و همانجا مانده بود.

ملکه الیزابت دوم ملکه بریتانیا درگذشت

نگرانی پزشکان و سفر اکثر اعضای خاندان سلطنتی به کاخ بالمورال نشان از وخامت حال ملکه بریتانیا داشت و همه رسانه ها می دانستند که باید هر لحظه منتظر شنیدن خبر مرگ ملکه بریتانیا بود. ملکه الیزابت دوم بیش از ۷۰ سال سلطنت کرده و طولانی ترین دوران سلطنت در تاریخ بریتانیا را به خود اختصاص داده است. در طول دوران رهبری ملکه الیزابت دوم بر بریتانیا، ۱۵ نخست وزیر آمده اند و رفته اند در حالی که اولین نخست وزیر او در سال ۱۹۵۲ وینستون چرچیل بود. پس از مرگ ملکه الیزابت، پسر ۷۳ ساله اش شاهزاده چارلز جای او را در رأس خاندان سلطنتی گرفته و پادشاه جدید بریتانیا خواهد بود.

ملکه الیزابت دوم ملکه بریتانیا درگذشت

ملکه الیزابت چهار فرزند ، هشت نوه و ۱۲ نتیجه از جمله شاهزاده جرج، پرنسس شارلتون، شاهزاده لویی، آرچی و لی لی بت از او به جای مانده است. پادشاه آینده بریتانیا، شاهزاده ولز و دومین نفر در رسیدن به پادشاهی، دوک کمبریج، بعد از اعلام خبر مرگ ملکه الیزابت به سرعت خود را به محل زندگی ملکه رساندند. آخرین عکس از ملکه در ۶ سپتامبر گرفته شد، زمانی که از لیز تراس، نخست وزیر جدید بریتانیا استقبال کرد. دو روز بعد بود که پزشکان او را تحت نظر قرار دادند و نگرانی خود نسبت به سلامتی او را اعلام کردند. مراسم تشییع و تدفین ملکه بریتانیا با اسم رمز «پل لندن» اکنون آغاز شده است و انتظار می رود که ۱۰ روز دیگر در وست مینستر ابی برگزار شود. برای ۵ روز پیش از تدفین، تابوت ملکه در سالن وست مینستر در انظار عمومی قرار خواهد گرفت تا عموم مردم و خانواده اش به آن ادای احترام کرده و با ملکه بریتانیا وداع کنند.

بیشتر بخوانید:

پایانی برای یک ملکه؛ مروری بر نحوه عزاداری، روند انتقال قدرت و آینده انگلستان پس از مرگ ملکه الیزابت دوم

۲۵ حقیقت باور نکردنی در مورد ملکه الیزابت دوم که احتمالا نمی دانستید

ملکه الیزابت به رتبه دوم طولانی ترین دوران سلطنت در تاریخ مدرن صعود کرد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۱ نظر

ورود

 • فرشید شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

  خداروشکر
  اون دنیا بره جواب استعمار و بردگی کشیدن نصف کره زمین من جمله هند رو بده

  • بزرگترین قربانی ما بودیم شهریور ۱۸, ۱۴۰۱

   به جز هد ما هم قربانی بودیم. کل غلات کشور رو برد. بعضی از هموطنامون میگن برا مردمش این کار رو کرد ولی این طرز تفکر اشتباهه. چون منم میتونم برم از خونه همسایه دزدی کنم و تازه به خودم حق بدم و بگم حقم بوده. نفتمون رو بردن و حتی حاظر نبودن به درخواستهامون جواب بدن. حداقل ۱۲۰ تا درخواست پس دادن حق نفت رو به بریتانیا داد دولت وقت.

 • ارژنگ شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

  گویا به چوخ رفت.

 • abolfazl shojaie شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

  خوشحال نیستم.
  ولی اون دنیا باید به سزای اعمالش برسه چون نه راه پس داره نه راه پیش ، باید جواب خون هایی که بدست این خانم ریخته بشه جواب داد.

  • ناشناس شهریور ۱۸, ۱۴۰۱

   من یکی اتفاقا خوشحالم.
   خیلی خیلی خوشحالم
   خیلی خیلی خوشحالم
   تبریک میگم به تمام کسانی که زیر استعمار پیر قربانی شدن.

  • ناشناس شهریور ۱۸, ۱۴۰۱

   فقط یک دلیل برای خوشحالی ام بگم.
   هند بالاترین درامد سرانه رو داشت تا قبل استعمار. تو دنیا. به خاطر محصولاتی که تولید میکرد.
   خودمون پولمون اونقدر با ارزش بود که خیلیا تعجب میکنن الان. یک تومان در زمان اوایل قاجار حدود ۱۰ پوند بود. یک به ده. یعنی پول ایران ارزشش ۱۰ برابر بود. یادت نره این برا موقعی هست که اروپا و ما تو یک سطح بودیم. چه فقر چه رفاه و غیره. و راستی. اون زمان ما مدرسه داشتیم. بهش مکتب میگفتن. و مکتب حدود هزار سال پا برجابود. اما تو غرب تازه از ۱۸۵۰ رو اوردن به اموزش رایگان.
   بعدش نفوذ انگلیسیها رو شاهدیم و طوری که میشه گفت کل بدبختی مملکت از همون موقع شروع میشه و نالایقی قاجار که راحت کشور رو فروختن.
   من یکی خیلی خوشحالم

 • خداروشکر شهریور ۱۷, ۱۴۰۱

  خدا رو شکر.
  من شیرینی پخش میکنم.

 • ازاد شهریور ۱۸, ۱۴۰۱

  به درک
  کلمه درگذشت رو برای یه فرد اندیشمند صلح‌طلب به کار میبرن نه این خونخوار باید میگفتین مرد شیفت دلیت شد فوروارشد جهنم.
  راستی تیم روزیاتو ارادت خاصی نسبت به خاندان سلطنتی انگلیس داره تسلیت روزیاتو سقط شد

 • سقط شد شهریور ۱۸, ۱۴۰۱

  سقط شد.
  تو یه گروه تلگرامی بحث شده . که چی؟ یه سری چیز مغز گل خریدن الان بردن دم سفارت گذاشتن. عکس گرفتن با افتخار.. جالبه ها. ۵۰ سال کامل نفت ما رو میبرد حالا یه سری احمق میخوان گل بزارن. تازه بهونشونم اینه که هرکاری کردن برا پیشرفت کشور خودشون بود. یه سری چیز مغز معلوم نیست به چی فکر میکنن. بعد همین چیز مغزا حاظرت برا یه عفریته که کشورمون رو به نابودی کشوند گل میخرن اما برا نذری میان تز در میارن که حیفه. نذری من حداقل شکم چندتا گرسنه رو سیرمیکنه

 • محمد جواد کرمی شهریور ۱۸, ۱۴۰۱

  برو به درک عفریته انگلیسی !!! ننگ بر شما و جانشینانش!!!

 • ناشناس شهریور ۱۸, ۱۴۰۱

  امیدوارم تو قعر جهنم بسوزه