ماجرای ربودن و تجاوز به جوان اوتیسمی ۲۱ ساله در تهران چیست؟

ماجرای ربودن و تجاوز به جوان اوتیسمی ۲۱ ساله در تهران چیست؟

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران آدم‌ ربایی پسر ۲۱ ساله دارای اوتیسم را تایید کرد و از احتمال تعرض به او گفت. سعیده صالح غفاری از قوه قضاییه، معاونت درمان وزارت بهداشت، دادستانی و نیروی انتظامی خواست برای شناسایی مجرم به این پرونده ورود کنند.

سرپرست دادسرای امور جرائم‌جنایی تهران ادعای تجاوز را رد کرد و گفت:

«تجاوز به پسر اوتیسمی از سوی پزشکی‌ قانونی تائید نشده است و تحقیقات در رابطه با این پرونده ادامه دارد.»

قاضی شهریاری با بیان اینکه پسر اوتیسمی از نظر جسمی سالم است، خاطرنشان کرد:

«تحقیقات در رابطه با این پرونده و صحت و سقم ادعای پدر این پسر اوتیسمی در شعبه پنجم دادسرای جنایی ادامه دارد.»

سعیده صالح غفاری، مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران، با اشاره به ربایش پسر ۲۱ ساله بیمار اوتیسمی در روز شنبه ۱۲ شهریور ماه، گفته بود:

«این معضل اولین و آخرین باری نیست که رخ می‌دهد و باید برای یکبار به صورت جدی این پرونده توسط مراجع قضایی پیگیری شود. این فرد ۲۱ ساله با نام «فرزاد» روز ۱۲ شهریور به همراه پدر خود از منزل خارج شده و عصر همان روز که قصد بازگشت به منزل خود در قلعه حسن‌خان را داشته،‌ یک موتوری جلوی آنها توقف کرده و می‌گوید رایگان آنها را به پایانه اتوبوسرانی محله آذری می‌رساند. پس از رسیدن به پایانه، فرد موتوری از پدر می‌خواهد از موتور پیاده شده و بررسی کند که آیا می‌خواهند همین اتوبوس را سوار شوند یا خیر و در همین فاصله کوتاه اقدام به ربودن این بیمار اوتیسمی کرده است.»

وی با بیان اینکه تا روز یکشنبه ۱۳ شهریور اصلا مشخص نبود که چه بلایی سر این بیمار اوتیسم آمده است، گفته بود:

«تنها به نقل قول اورژانس و بیمارستانی که او را به آنجا انتقال داده‌اند، مشخص است که افراد محلی فرزاد را به شکل برهنه و با آثار ضرب و شتم پیدا کرده‌اند که در تماس با اورژانس ۱۱۵ به بیمارستانی در جنوب تهران منتقل شد. متاسفانه علی‌رغم آموزش‌هایی که درباره افراد طیف اوتیسم به نیروها داده شده است اما باز هم می‌بینیم که خلاء اطلاع‌رسانی درباره فرزاد در تمام لایه‌ها وجود دارد. متاسفانه تمام مدتی که فرزاد در این بیمارستان بستری بوده است، نقص پرونده دارد.»

«از روز یکشنبه ۱۳ شهریور تا چهارشنبه ۱۶ شهریور فرزاد در بیمارستان می‌ماند و در تمام این مدت در پرونده او ارجاع به پزشکی قانونی و ارجاع به نیروی انتظامی وجود ندارد. درعین حال آزمایش خون کاملی از فرزاد گرفته نشده و حتی روانپزشک هم او را ویزیت نکرده است. تنها در روز آخر بستری بودن یعنی چهارشنبه مددکاری بیمارستان به سازمان بهزیستی نامه می‌زنند که چنین فرد مجهول‌الهویه‌ای در بیمارستان حضور دارد. اگر بیمارستان به پزشکی قانونی، نیروی انتظامی یا بهزیستی اطلاع داده بود قاعدتا پدر و مادر در مراجعه اولیه خود به پلیس آگاهی تهران (واقع در خیابان وحدت اسلامی) و هنگام تشکیل پرونده مفقودی متوجه می‌شدند که فرزندشان کجا است، اما این اتفاق هم نمی‌افتد. با اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته توسط انجمن اوتیسم و خود پدر و مادر، بالاخره یک فردی اعلام می‌کند که فرزاد را در بیمارستان مذکور دیده است.»

مدیرعامل انجمن اوتیسم همچنین با تاکید بر اینکه اولین خواسته ما و خانواده پیدا شدن موتورسواری است که اقدام به ربودن فرزاد کرده است، گفته بود:

«خواهش می‌کنیم نیروی انتظامی تمام تلاش خود را بکند که به واسطه عکس و فیلمی که از پایانه مسافربری آذری گرفته شده و به پلیس آگاهی تهران تحویل داده شده است، بتوانند این فرد که بزرگترین جرم یعنی دزدیدن یک انسان را در کنار هتک حرمت و تعرض انجام داده است پیدا کنند. به نظر ما این فرد قطعا مجرم شناخته شده‌ای است و بار اولی نبوده است که توانسته به این شکل اقدام به ربودن یک انسان بزرگسال کند. تشکیل پرونده برای مفقود شدن فرزاد از روز یکشنبه ۱۳ شهریور در پلیس آگاهی تهران صورت گرفته است و پس از آن ما هم برای به سرانجام رساندن پرونده وکیل گرفته‌ایم و روز گذشته با مراجعه به ستاد حقوق بشر یک پرونده قضایی تشکیل داده‌ایم. در خود قوه قضائیه هم دو شکایت دیگر از طرف خانواده فرزاد و انجمن اوتیسم در حال تنظیم است».

ورود پلیس به پرونده آزار فرد اوتیسمی

درپی انتشار این خبر، سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز از ورود پلیس به این موضوع خبر داده و گفت:‌

«پلیس قطعا با متخلفان پرونده فرد مبتلا به اوتیسم برخورد می‌کند.»

رحیمی با اعلام خبر رسیدگی پلیس به پرونده این فرد مبتلا به اوتیسم گفت:‌

«پرونده این فرد که مبتلا به اوتیسم بوده و مورد آزار قرار گرفته است، بلافاصله پس از گزارش در دستور کار پلیس قرار گرفت و پلیس فتا و پلیس آگاهی به‌ویژه پلیس آگاهی بیش از ۴۸ ساعت است که کار خود را برای رسیدگی به این پرونده به طور ویژه آغاز کرده‌اند.»

فرمانده انتظامی تهران بزرگ اقدام انجام شده در قبال این فرد مبتلا به اوتیسم را عملی شنیع، ظالمانه و ناجوانمردانه توصیف کرد و گفت که حتما پلیس با این اقدام و عاملان آن برخورد خواهد کرد. تحقیقات در این زمینه از سوی ماموران پلیس در حال انجام است تا ابعاد و زوایای نامشخص موضوع به طور کامل معلوم شود.

رییس پلیس تهران بزرگ درباره همکاری با این انجمن نیز اظهارکرد:‌

«در این مورد ما کاری با انجمن اوتیسم نداریم و برابر قانون و مقررات با هرگونه جرم برخورد خواهیم کرد. در این پرونده نیز قطعا با عاملان این اقدام برخورد می‌کنیم و اجازه نخواهیم داد که افراد سودجو و فرصت طلب جامعه را ناامن کنند.»

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

با نشانه های اوتیسم در کودکان آشنا شوید

وقتی از اوتیسم حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم؟

۱۳ تصور نادرست و رایجی که در مورد اختلال عصبی «اوتیسم» وجود دارد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود