روسیه چه نوع سلاح هایی را از کره شمالی خریداری خواهد کرد؟

روسیه چه نوع سلاح هایی را از کره شمالی خریداری خواهد کرد؟

روسیه در حال خرید میلیون ها گلوله توپخانه و راکت از کره شمالی است، این ادعایی است که سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده آن را افشا کرده اند. مسکو که روزانه ده ها هزار گلوله توپ در حمله خود به اوکراین مصرف می کند، ظاهراٌ آنقدر در تامین گلوله برای توپخانه خود به مشکل برخورده که می خواهد مقادیر زیادی از این تجهیزات نظامی را از کره شمالی خریداری کند. حمله روسیه به اوکراین در ششمین ماه خود به سر می برد و بسیار بیشتر از نقشه های مسکو طول کشیده به طوری که باعث شده نیروهای روسی دسترسی گذشته به مهمات را نداشته باشند. واشنگتن پست اخیراً با اشاره به برخی از اسناد از طبقه بندی خارج شده سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده مدعی شده است که روسیه می خواهد «میلیون ها» راکت کوتاه برد و گلوله های توپخانه ای از کره شمالی بخرد.

روسیه چه سلاح هایی از کره شمالی خریداری خواهد کرد؟

واشنگتن پست به نقل از منبع رسمی ایالات متحده نوشته است: «ما انتظار داریم که روسیه سعی کند تجهیزات نظامی بیشتری از کره شمالی بخرد». در این گزارش اشاره دقیقی به نوع مهماتی که روسیه می خواهد از کره شمالی بخرد نشده است اما به احتمال فراوان این خریدها شامل گلوله های ۱۲۲ میلیمتری برای هوویتزرهای خودکششی ۲S1 که معمولاً توسط گروه ها و گروهان های تاکتیکی شلیک می شود و همچنین گلوله های ۱۵۲ میلیمتری است که از هوویتزرهای خودکششی ۲S19 MSTA-S شلیک می شود. هوویتزر ۲S1 هی معادلی در ارتش های ناتو ندارد اما ۲S19 بسیار شبیه هوویتزرهای خودکششی ۱۵۵ میلیمتری آمریکایی M109A7 Paladin و آلمانی Panzerhaubitze 2000 است. دکترین نظامی روسیه بر بمباران توپخانه ای سنگین نیروهای دشمن برای ایجاد امکان مانور، سرکوب موقعیت های دشمن تاکید دارد که باعث می شود حملات نیروهای زرهی و پیاده نظام با سهولت و موفقیت بیشتری انجام شود.

روسیه چه سلاح هایی از کره شمالی خریداری خواهد کرد؟

بر اساس ادعاهای مقامات رسمی نظامی اوکراین، نیروهای زمینی روسیه و شبه نظامیان طرفدار مسکو روزانه بین ۴۰,۰۰۰ تا ۶۰,۰۰۰ راکت شلیک می کنند. بدین ترتیب، در بیش از ۲۰۱ روزی که از شروع حمله به اوکراین می گذرد، دستکم ۸ میلیون تا ۱۲ میلیون گلوله توپخانه توسط روس ها شلیک شده است. ولادیمیر پوتین و ژنرال هایش در ابتدا بر این باور بودند که حمله به اوکراین در عرضه تنها سه روز به نتیجه خواهد رسید. نیروهای چترباز روسی در ابتدا ماموریت داشتند تا فرودگاه گوستومل در نزدیکی کی یف را به کنترل خود در بیاروند و به سرعت پایتخت اوکراین را تصرف کنند.

این موضوع به فروپاشی رهبری غیرنظامی و در ادامه نظامی اوکراین و پایان مقاومت سازماندهی شده در این کشور منجر می شد. اما نیروهای اوکراینی توانستند کنترل فرودگاه گوستومل را از چتربازان روسی بازپس گرفته و روس ها مجبور شدند حرکت خود به سمت کی یف را متوقف کنند و جنگ را به یک نبرد فرسایشی متمرکز بر شرق این کشور تبدیل کنند. بدین ترتیب اکنون جنگ اوکراین ۱۹۸ روز بیشتر از برنامه ریزی های مسکو طول کشیده و پایانی برای آن در آینده نزدیک هم قابل تصویر نیست. روسیه به خاطر داشتن منابعی عظیم از مهمات شناخته می شود که اکثر آن ها به دوران جنگ سرد باز می گردند اما هشت میلیون گلوله توپخانه می تواند فشار زیادی به زرادخانه های هر ارتشی در جهان وارد کند. روسیه، برخلاف ارتش های غربی، گلوله های توپخانه ای نقطه زن کمتری در اختیار دارد که نیروهای روسی را مجبور می کند تا اهداف خود را با گلوله های بسیار زیادی هدف قرار دهند، کاری که با تنها چندین گلوله توپخانه ای نقطه زن انجام می شود.

کره شمالی یکی از نظامی ترین کشورهای جهان است. علیرغم این که این کشور تنها ۲۶ میلیون نفر جمعیت دارد اما با ۱.۲ میلیون پرسنل فعال، چهارمین ارتش بزرگ جهان به شمار می آید. توپخانه بخش مهم و بزرگی از قدرت آتش ارتش خلق کره شمالی را تشکی لمی دهد و تعداد سیستم توپخانه ای این کشور ۲۰,۵۰۰ قبضه تخمین زده می شود که شامل ۵,۱۰۰ راکت انداز چندگانه، ۴,۴۰۰ توپخانه خودکششی و ۷,۵۰۰ خمپاره انداز است. ارتش کره شمالی زرادخانه قابل توجهی از گلوله های توپخانه ای و راکت ها دارد که برای بمباران منطقه به اصطلاح «غیرنظامی» بین دو کشور و شهر سئول، پایتخت کره جنوبی، انبار کرده است.

کره شمالی از کالیبرهای توپخانه ای مشابهی با روسیه استفاده می کند، به ویژه راکت های گراد ۱۲۲ میلیمتری و گلوله های هوویتزر ۱۵۲ میلیمتری. این ها کالیبرهای متفاوتی نسبت به توپخانه ایالات متحده و ناتو هستند که معمولاً از راکت های ۲۲۷ میلیمتری و گلوله های هوویتز ۱۵۵ میلیمتری استفاده می کنند. کره شمالی در دوران جنگ سرد، کالیبرهای توپخانه ای روسیه را پذیرفت و انبارهایی بزرگ از  گلوله های توپخانه ای برای روزی که جنگ دوم کره رخ دهد ایجاد کرد. خرید گلوله های توپخانه ای از کره شمالی توسط روسیه معنای متفاوتی دارد. از یک طرف این موضوع نشان می دهد که روسیه برای فعال نگه داشتن ماشین جنگی اش به مشکل برخورده است و این یعنی اینکه نه تنها روسیه در آستانه تمام کردن موجودی گلوله های توپخانه ای خود قرار دارد بلکه کارخانه های تولیدات نظامی اش توانایی تولید متناسب با گلوله های شلیک شده را ندارند.

روسیه چه سلاح هایی از کره شمالی خریداری خواهد کرد؟

همچنین این موضوع نشان می دهد که کشورهایی مانند چین که گلوله های توپخانه ای ۱۵۲ میلیمتری تولید می کنند، تمایلی به زیر پا گذاشتن تحریم های غرب علیه روسیه و دادن این سلاح ها به این کشور، دستکم تا به امروز، ندارند. نکته پایانی اینکه کاهش زرادخانه توپخانه ای کره شمالی باعث می شود که این کشور در جنگ محتمل خود با کاهش منابع مواجه شود. از طرف دیگر، گلوله های توپخانه ای بیشتر باعث می شود که جنگ اوکراین بیش از پیش به درازا کشیده شود و این موضوع بازپس گرفتن سرزمین های اشغال شده را برای نیروهای اوکراینی دشوار خواهد کرد.

خرید سلاح توسط روسیه از کره شمالی شاید موضوعی تعجب برانگیز نباشد زیرا ماشین جنگی گرسنه روسیه بعد از طولانی شدن جنگ دست به کارهای غیرقابل باوری زده است. اما شاید غافلگیری خاصی نیز در این خرید برای روسیه وجود داشته باشد زیرا در سال ۲۰۱۰ و پس از آنکه کره شمالی جزیره یئون پیونگ متعلق به کره جنوبی را بمباران کرد، مقامات دریافتند که بیش از ۲۵ درصد راکت های شلیک شده عمل نکرده اند که درصد بالایی برای یک راکت ساده است. بدین ترتیب شاید روسیه نتواند حساب خاصی روی کیفیت گلوله های توپخانه ای خریداری شده از کره شمالی باز کند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • . شهریور ۲۲, ۱۴۰۱

    روسیه حقیر، کره شمالی بدبخت، چین دیکتاتور، ایران …….

  • حامد شهریور ۲۳, ۱۴۰۱

    جای همه دیکتاتورها تو زباله دان تاریخه