۲۰ سال دعوای حقوقی سوپرمارکتی در ایسلند بر سر تصاحب نام تجاری «ایسلند»

۲۰ سال دعوای حقوقی سوپرمارکتی در ایسلند بر سر تصاحب نام تجاری «ایسلند»

سوپرمارکتی که نام فروشگاهش را «ایسلند» گذاشته است درگیر نبرد حقوقی با این کشور اروپایی بر سر استفاده از نام تجاری آن است.

هم سوپرمارکت ایسلند و هم کشور ایسلند دو دهه است که بر سر یک علامت تجاری درگیر اختلاف هستند. این کشور استدلال می کند که این برند خرده فروش هرگز نباید برای علامت تجاری خود در سال ۲۰۱۶ تأیید می گرفت.

سوپرمارکت ایسلند در سال ۱۹۷۰ تأسیس شد و چندین دهه تلاش کرده تا نام خود را ثبت کند. اما با مقاومت دولت ایسلند که از سال ۱۹۴۴ مستقل بوده، مواجه شده است.

اگر این غول فروشگاهی در نبرد حقوقی خود پیروز شود، این ایالت نگران است که نتواند برخی از محصولاتی را که تولید می کند «ایسلندی» بنامد.

ایسلند

کشور ایسلند استدلال می کند:

«ایسلند به عنوان یک نام جغرافیایی به طور گسترده ای پذیرفته شده است و هرگز علامت تجاری آن نباید در همان وهله اول، تایید می شد.»

وکیل دفتر مالکیت فکری ایسلند، گفت:

«این بدان معناست که شرکت‌های ایسلندی احتمالاً نمی‌توانند از کلمه Iceland در علائم تجاری خود برای تعیین محصولاتی که می‌فروشند استفاده کنند».

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ علیه این غول تجاری حکم داد اما این غول تجاری به این تصمیم اعتراض کرد و اکنون به هیئت بزرگ دفتر مالکیت معنوی اتحادیه اروپا خواهد رفت.

این دفتر در مورد مسائل مربوط به علائم تجاری برای هر یک از ۲۷ کشور عضو آن تصمیم می گیرد.

ایسلند

در حکم ۲۰۱۹ آمده است:

«به اندازه کافی نشان داده شده است که مصرف کنندگان در کشورهای اتحادیه اروپا می دانند ایسلند کشوری در اروپا است و همچنین این کشور علاوه بر مجاورت جغرافیایی، پیوندهای تاریخی و اقتصادی با کشورهای اتحادیه اروپا دارد.»

شروع ماجرا

این سوپرمارکت برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ زمانی که متعلق به یک گروه تجاری از جزیره در اقیانوس اطلس بود، به اتحادیه اروپا درخواست داد.

فروشگاه نام برده در سال ۲۰۰۸ دچار سقوط مالی شد و بانک ها آن را اداره می کردند. اما پس  از آن، مالکوم واکر، بنیانگذار این برند در سال ۲۰۱۴ کنترل را دوباره به دست گرفت.

ایسلند

در سال ۲۰۱۶، واکر گفت:

«ما هیچ تمایلی نداریم که در مسیر ایسلند قرار بگیریم، کشوری که از نام خود برای تبلیغ محصولات خود استفاده می کند، تا زمانی که با تجارت خود ما تضاد نداشته باشد یا باعث سردرگمی شود. من مطمئن هستم که زمینه های زیادی برای توافقی وجود دارد که به هر دو طرف اجازه می دهد به زندگی و کار دوستانه در کنار یکدیگر ادامه دهند.»

در جنگ حقوقی طولانی بین این دو، یک دوره پیروزی ظاهری برای این خرده فروش ظاهر شد که یک علامت تجاری در سال ۲۰۱۶ به آن اعطا شد، اما آن را به شرکت “Islandsstofa” داده شد.

تصمیم نهایی احتمالا سال آینده است.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

چیزهای عجیبی که مختص کشور ایسلند است

حقایقی خواندنی درباره «ایسلند»، سرزمین غول ها و اِلف ها و یکی از شادترین کشورهای دنیا

با ۱۴ واقعیت جالب و منحصر به فرد کشور ایسلند آشنا شوید

منبع: mirror
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود