وال استریت ژورنال: «ضربات سنگین روسیه به نیروهای اوکراینی با استفاده از پهپاد ایرانی»

وال استریت ژورنال: «ضربات سنگین روسیه به نیروهای اوکراینی با استفاده از پهپاد ایرانی»

بدون شک شما نیز خبرهای مربوط به خرید پهپادهای ایرانی توسط روسیه و استفاده از آن ها در جنگ اوکراین را شنیده اید. چندی پیش بود که اوکراین برای اولین بار ادعا کرد یک پهپاد ساخت ایران را بر فراز خارکیف ساقط کرده است. هنوز هیچ کدام از مقامات رسمی ایرانی و روسی استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را تایید نکرده اند. اکنون روزنامه وال استریت ژورنال در مقاله ای مدعی شده است که استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی شاهد ۱۳۶ ضربات سنگینی به اوکراین وارد کرده است. این روزنامه مدعی شده است که اخیراً و با استفاده از پهپادهای ایرانی، روسیه خسارات جدی را به نیروهای اوکراینی وارد کرده و آن را اولین مورد از ارسال گسترده سیستم های نظامی خارجی از زمان شروع جنگ روسیه و اوکراین اعلام کرده است.

ضربات سنگین روسیه به اوکراین با پهپادهای شاهد 136 ایرانی

آنچه که در ادامه این مطلب می خوانید ترجمه مقاله روزنامه وال استریت ژورنال در این باره است:

سرهنگ رودیون کولاگین، فرمانده بریگاد مکانیزه ۹۲اُم توپخانه اوکراین گفته است که در طی هفته گذشته، پهپادهای بال مثلثی شاهد ۱۳۶ توسط نیروهای روسی از نو رنگ آمیزی شده و نام Geranium 2 روی آن ها زده شده است، و بر سر زره پوش ها و موقعیت های توپخانه ای اوکراینی در منطقه شمال شرقی خارکیف فرود آمده اند. به گفته وی، تنها در منطقه عملیاتی بریگاد او، پهپادهای ایرانی که معمولاً به صورت جفتی پرواز کرده و سپس خود را به هدفشان می کوبند، دو هوویتز خودکششی ۱۵۲ میلیمتری، ۲ هوویتزر خودکششی ۱۲۲ میلیمتری و همچنین دو خودرو زرهی پیاده نظامی BTR را نابود کرده اند.

ضربات سنگین روسیه به اوکراین با پهپادهای شاهد 136 ایرانی

سرهنگ کولاگین گفته است که پیش از استفاده گسترده اخیر از پهپادهای شاهد، روسیه ماه گذشته آزمایشی در این زمینه انجام داده و و با این پهپاد یک هوویتز کششی ۱۵۵ میلیمتری آمریکایی M777 را هدف قرار داد. او مدعی شده که یک پهپاد ایرانی دیگر دچار نقص فنی شده و بدست آن ها افتاده است.

تاکنون به نظر می رسد که اغلب پهپادهای ایرانی در منطقه خارکیف به کار گرفته شده اند، جایی که بریگاد ۹۲اُم و دیگر نیروهای اوکراینی در ماه جاری عملیات گسترده ای را انجام داده اند، حدود ۸,۵۰۰ کیلومتر مربع یا ۳,۳۰۰ مایل مربع از سرزمین های اشال شده توسط روسیه را بازپس گرفته و صدها تانک، تجهیزات توپخانه ای را کامیون های حامل خودروهای زرهی را نابود یا به غنیمت گرفته اند. ژنرال کولاگین تصریح کرده است: «در دیگر نقاط، روس ها به طور گسترده از آتش توپخانه ای استفاده می کنند و توانسته اند این موضوع را مدیریت کنند. اینجا دیگر برتری توپخانه ای ندارند و به همین خاطر به استفاده از این پهپادها روی آورده اند».

ضربات سنگین روسیه به اوکراین با پهپادهای شاهد 136 ایرانی

کارشناسان مستقل که تصاویر پهپاد ساقط شده در منطقه خارکیف را بررسی کرده اند می گویند که به نظر می رسد این پهپاد از نوع شاهد ۱۳۶ باشد، تازه ترین نسخه از طرح پهپادهای مثلثی تهران. اسکات کرینو، موسس و مدیر اجرایی کمپانی Red Six Solutions LLC که یک کمپانی مشاوره استراتژیک است می گوید که پهپاد شاهد ۱۳۶ می تواند یک «وزنه تعادلی توانمند» برای روسیه در مقابل سیستم های تسلیحاتی بسیار پیشرفته مانند لانچرهای موشکی Himars باشد که توسط ایالات متحده در اختیار اوکراین قرار گرفته است. وی در این باره گفته است: «حضور پهاپاد شاهد ۱۳۶ در جنگ اوکراین بدون شک طرح های عملیاتی کی یف را تغییر خواهد داد.

ضربات سنگین روسیه به اوکراین با پهپادهای شاهد 136 ایرانی

تعداد زیادی میدان های نبرد اوکراین دفاع در مقابل شاهد ۱۳۶ را دشوار خواهد ساخت». کرینو می گوید که شاهد ۱۳۶ را می توان با کاربرد قابل توجه با هدف گرفتن یک سیستم راداری توسط یک پهپاد و دومی برای هدف قرار دادن تجهیزات توپخانه ای به کار گرفت. ایران همچنین سیستم های ضدجمینگ دارد که می توانند مقابله با آن ها را برای نیروهای اوکراینی دشوار سازند: «وقتی که یک پهپاد شاهد روی هدف قفل می کند، متوقف کردن آن دشوار خواهد بود».

استفاده روسیه از پهپادهای شاهد ۱۳۶ در اوکراین نمایانگر چالش برانگیزترین توسعه زرادخانه تسلیحاتی تهران فراتر از خاورمیانه است، جایی که ایران با موفقیت توانسته از هواپیماهای بدون سرنشین خود برای فشار به آمریکا و متحدانش در منطقه استفاده کند. همچنین این موضوع به ناکارآمدی و ضعف در برنامه ای پهپادی خود روسیه اشاره دارد که نتوانسته با قدرت آتش هواپیماهای بدون سرنشین مجهز مورد استفاده توسط اوکراین مقابله کند.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد پهپاد شاهد ۱۳۶ ؛ پهپاد انتحاری ایرانی خبرساز در جنگ روسیه و اوکراین

پهپاد یسیر ؛ پهپاد رادارگریز ایرانی با دوربین‌های پیشرفته برای عملیات‌های مراقبت و شناسایی

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۰ نظر

ورود

 • دست روسیه درد نکنه شهریور ۲۷, ۱۴۰۱

  وقتی اوکراین امار میده اینطوریه که اگه تلفاتشو ۱۰ برابر کم میککنه. پیروزی رو ۱۰ برابر بیشتر.
  اگه میگه ۲ تا توپخونه ش تخریب شده به معنی اینه که ۲۰ تا تخریب شده

  • مش قلی شهریور ۲۷, ۱۴۰۱

   (وقتی شاهد روی هدف قفل کند، متوقف کردن ان دشوار خواهد بود.) جمله سنگینیه خوشم اومد

  • رضا شهریور ۲۷, ۱۴۰۱

   شب بود ستاره های روی دوشت رو ندیدیم تاواریش ، بکش لحاف رو روی خودت با این تحلیلات .😏

   • رضا شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

    رضا راضی باش به رضای خدا وقدرت پهپادی ایران. کسی که طاقت شنیدن این دست خبرهارونداره بنظرم بهتره یک استفاده خوب بکنه (پمادسینا) پمادسینا. (عزت پهپادهای قدرتمندایران کم نشوند) بایرکدار درچه حالیه. شکلک

  • مارکوپولو شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

   ایران همون کشوری بودکه آلمان وهلندسلاح های شیمیایی رابه صدام میدادتابرعلیه رزمندگان ومردم ایران ویاحلبچه توسط یه دیکتاتوربنام صدام استفاده کنه درمدت۸هشت سال جنگ،حتی سیم خاردارهم نمیدادندوتحریم بوداماتامیتوانستندانواع سلاح به صدام می فروختندوپول به جیب میزدندهیچ کشوراروپایی و غربی هم نگران این جنایت‌هایی که برعلیه ایران اتفاق می افتاد نبود،ماهواره های آمریکایی هم موقعیت و آرایش نظامی ایران رادراختیارصدام جنایتکارقرارمیدادمثل عملیات کربلای۴چهارزمان دفاع مقدس که همه ازآب وخاک ایران مقابل یک دیکتاتوردفاع میکردندازکشورشون

  • مارکوپولو شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

   حتی یه دروغ بزرگ گفتن که یه پیرمرد باسلاح شکاری وساچمه زنی که حداکثربردش۱۰۰مترهست،باهاش هواپیمای جنگنده ی سوخو۳۵رااین پیرمرداکراینی هدف قرارداده وسرنگون کرده و به همین خاطرولادمیرزلنسکی مدال افتخار به این پیرمردداده!اینها واقعادروغگوهستندمثل آزمایشگاه های مخفیانه میکروبیولوژی که با همکاری آمریکاتواکراین تأسیس کرده بودندیاسانحه واقعا شک برانگیز سقوط هواپیمای اکراینی که ازدالان پروازیش بعداز حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسداین هواپیمااز دالان پروازی خود خارج شده بودوتوسط پدافندایران موردهدف قرارگرفت تاحمله موشکی به پایگاه آمریکایی عین الاسددرافکار عمومی مردم دنیا،جهتش عوض بشه

 • . شهریور ۲۷, ۱۴۰۱

  کی داشت گلوشو برای شعار دفاع از مظلوم پاره می‌کرد؟

 • امیر شهریور ۲۷, ۱۴۰۱

  صبر کن ببینم چی شد؟
  همین چند روز پیش جانور های ایران اینترنشنال می گفتن پهپاد های ایران کار نمیده؛ حالا یکی از موثق ترین منابع غرب اومده میگه پهپاد های ایران فوق العادن؟
  کدوم رو قبول کنیم الان؟
  به نظر من آل سعود اینترنشنال خیلی موثقه! همینو ور داریم.

  • حرف منو شهریور ۲۷, ۱۴۰۱

   ببینین وقتی ادم پاشو وارد سیاست میزاره با مفهوم هایی اشنا میشه. یکیش اساسی ترینش تمدن هست. و وقتی شما تمدن داری همسایه اتت هم تمدن داره. ما یه چیزی داریم به اسم تقابل تمدنها. زد و خورد تمدن ها. در سطح دکترین بهش میگن. و هر تمدن از بدو تاریخ مهمترین کارش این بوده که هجمونی یا هژمونی خودشو حفظ کنه. تقابل روسیه امریکا. امریکا چین. و حتی روسیه و چین باهم جنگ نظامی داشتن به این علت.
   عراق با ما که ۸ سال جنگید و همون پان عربیسم بود و تمدن غرب هم برا زدن تمدن ما از عراق حمایتهایی کرد که حتی خودشون خجالت میکشن. مثلا المان دیدین سلاح شیمیایی دارد هیچی بلکه حتی سیاسیون المانی تو دهه ۹۰ میلادی میگفتن برا تقابل لازم بود سلاح شیمیایی به عراق بدن. اسم این جنایتشون رو گذاشتن لازم بودن و برا همین نه کسی دادگاهی شد نه کسی زندان رفت. دادگاه لاحه که جنایتکاران افریقایی و صرب رو داره شکار میکنه، حتی یک نفر رو حتی محکوم نکرد. کی محکوم شد؟ تنها کسایی که محکوم شدن سران بعث عراق بودن که از این تسلیحات استفاده کردن.
   به همین خوشمزگی.
   و حالا اینا رو گفتم بدونین که تو سطح دکترین ما برخورد و اصطکاک بالایی با تمدن دیگه ایی به اسم تمدن سعودی داریم. سعودیها اصولا ۱۰۰ ساله دارای استقلال نسبی شدن. حدود ۵۰ ساله دارن حسابی خرج میکنن تا به یه قدرت منطقه ایی تبدیل بشن و ادعا کنن. خب اینجا بخوایی نخوایی برخورد صورت میگیره. اونم نه از طرف ما بلکه سعودی. عربستان سعودی.
   و طرف مستقیم مقابل این هژمونی تمدنی عربستان سعودی کیه؟ ایران. منظورم جمهوری اسلامی ایران نیست. منظورم ایران به صورت کلیت و موجودیت کاملش هست. یعنی افغانستان عراق ایران سوریه لبنان یمن. حتی جیبوتی. سدان مصر. اردن. عمان . اسیای میانه و قفقاز.
   خب حالا به این فکر کن اشخاصی مثل نوه ی پهلوی سابق میرن عربستان پول میگیرن. تبلیغ میکنن.
   یا شبکه هایی مثل اینترنشنال . خب عربستان مغزخر خورده که برا ما پول خرج کنه؟
   اصولا کشوری(عربستان سعودی) در سطر یک تهدید هژمونی ما هست ایا به نفعع ما کار میکنه؟ برا نفع ما تلویزیون میسازه خرج میکنه؟

   و وقتی کسی میره پول میگیره از چنین کشوری ایا خائن نیست؟ منظورم نسل پهلوی هست که با این کاراش حتی ابروی پدر پدربزرگشو برده .

   • مارکوپولو شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

    اردشیرزاهدی بعنوان جعبه سیاه اطلاعات که سالهاداماد خانواده پهلوی بوداواخرعمرش گفت که میخوادباخیال راحت بمیره پس افشاگری کردکه مردم ایران گول دروغ وفریب آمریکارونخوریدورضاپهلوی شخصی فاسدوخائنه حتی گفت که به سرداری مثل قاسم سلیمانی افتخارمی کنه وبعدازترک کشورآمریکادرکشورسوئیس ازدنیارفت و این حرف های اردشیرزاهدی دراواخرعمرش،خیلی مهمه

  • ایران شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

   آقای امیر سایبری ، مقامات روسیه گفتن که اولین محموله پهباد که ارسال شده ، از کیفیتش راضی نیستن . شاید توی محموله های بعدی درستش کردن. شما دنبال چی هستی آخه ؟ برو صدا و سیمات رو ببین

   • امیر شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

    اون روس هایی که اینو گفتن غلط کردن! اینو آل سعود و جهود اینترنشنال گفتن؛ اتفاقا یه کاربری هم توی یورونیوز هست اونم اسمش رو گذاشته ایران؛ همین حرف ها رو می زنه و مثل شما در اسرائیل ویلا داره.

  • ...... شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

   واقعا توی اسکل حرف های اینترنشنال قبول

 • ناشناسم شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

  امیدمیره راه واسه ورودسوخو۳۵ وبالاتر به ایران بازتربشه والبته خط تولیدش اگه راه اندازی بشه که چه بهتر البته سوخو۷۵چکمیت چون هواپیمای خوش قیمت با کارایی بالاهست. درصورتیکه ازچین هیچ آبی توحوزه نظامی واسه ایران گرم نمیشه. هم بخاطراسرائیل وهم بخاطرپولهای گاوهای شیرده عربی. که لعنت براین قوم کثیف شیری وچینی. درصورتیکه جی۱۰بدردایران دیگه نمیخوره.

 • مارکوپولو شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

  ایران همون کشوری بودکه آلمان وهلندسلاح های شیمیایی رابه صدام میدادتابرعلیه رزمندگان ومردم ایران ویاحلبچه توسط یه دیکتاتوربنام صدام استفاده کنه درمدت۸هشت سال جنگ،حتی سیم خاردارهم نمیدادندوتحریم بوداماتامیتوانستندانواع سلاح به صدام می فروختندوپول به جیب میزدندهیچ کشوراروپایی و غربی هم نگران این جنایت‌هایی که برعلیه ایران اتفاق می افتاد نبود،ماهواره های آمریکایی هم موقعیت و آرایش نظامی ایران رادراختیارصدام جنایتکارقرارمیدادمثل عملیات کربلای۴چهارزمان دفاع مقدس که همه ازآب وخاک ایران مقابل یک دیکتاتوردفاع میکردندازکشورشون

 • مارکوپولو شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

  همون کسی که سلاح شیمیایی به صدام داد،ازمظلوم داره دفاع می‌کنه!

 • مارکوپولو شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

  حتی یه دروغ بزرگ گفتن که یه پیرمرد باسلاح شکاری وساچمه زنی که حداکثربردش۱۰۰مترهست،باهاش هواپیمای جنگنده ی سوخو۳۵رااین پیرمرداکراینی هدف قرارداده وسرنگون کرده و به همین خاطرولادمیرزلنسکی مدال افتخار به این پیرمردداده!اینها واقعادروغگوهستندمثل آزمایشگاه های مخفیانه میکروبیولوژی که با همکاری آمریکاتواکراین تأسیس کرده بودندیاسانحه واقعا شک برانگیز سقوط هواپیمای اکراینی که ازدالان پروازیش بعداز حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسداین هواپیمااز دالان پروازی خود خارج شده بودوتوسط پدافندایران موردهدف قرارگرفت تاحمله موشکی به پایگاه آمریکایی عین الاسددرافکار عمومی مردم دنیا،جهتش عوض بشه

 • مارکوپولو شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

  اردشیرزاهدی بعنوان جعبه سیاه اطلاعات که سالهاداماد خانواده پهلوی بوداواخرعمرش گفت که میخوادباخیال راحت بمیره پس افشاگری کردکه مردم ایران گول دروغ وفریب آمریکارونخوریدورضاپهلوی شخصی فاسدوخائنه حتی گفت که به سرداری مثل قاسم سلیمانی افتخارمی کنه وبعدازترک کشورآمریکادرکشورسوئیس ازدنیارفت و این حرف های اردشیرزاهدی دراواخرعمرش،خیلی مهمه

 • زنده باد نیروهای قدرتمند وسازندگان تجهیزات غرور آفرین ایران عزیز ما به شما افتخار میکنیم شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

  زنده باد

 • Hamed مهر ۱, ۱۴۰۱

  باشه بابا گوشمون رفت، تا دیروز وال استریت ژورنال بنگاه دروغ پراکنی بود حالا شده معتبرترین خبرگزاری؟! تو منطقه و جهان داریم میبینیم عظمت پوشالی و ببر کاغذیتونو.
  کسی که از تکنولوژی ساخت چیزی مثل پهپاد و مدارهای الکترونیکی و سنسورهای اون فقط یذره خبر داشته باشه، میدونه که ج ا که تو ساخت یه آی سی ساده عاجزه، هیچ نقشی در ساخت این پهپاد غیر از اسمبل نداشته. حالا من غلط شما درست بشینید تا حقایق ببشتر روشن بشه، البته به قیمت نابودی بیشتر از این کشورم.. تف