تحلیل مفصل اتفاقات عروسی رینیرا تارگرین و لینور ولاریون در اپیزود ۵ سریال «خاندان اژدها»

تحلیل مفصل اتفاقات عروسی رینیرا تارگرین و لینور ولاریون در اپیزود ۵ سریال «خاندان اژدها»

هشدار اسپویل: در ادامه این مطلب اتفاقات اپیزود پنجم سریال خاندان اژدها فاش خواهد شد.

عروسی رینیرا و لینور در اپیزود پنجم فصل اول سریال خاندان اژدها (House of the Dragon) به هرج و مرجی بزرگ تبدیل شد. از اپیزود سوم این ایده شکل گرفت که رینیرا باید ازدواج کند در شرایطی که در عروسی رینیرا از خاندان تارگرین و لینور از خاندان ولاریون درگیری های داخل و بیرون از خاندان تارگرین خود را در مقیاسی بی سابقه به نمایش گذاشت. از دشمنی چند ساله بین رینیرا و آلیسنت تا حسادت خونین مردانی که نتوانستند ولیعهد را به همسری بگیرند، بالاخره خنجرها در خاندان اژدها در اپیزود پنجم بیرون کشیده شد و همه چیز از شروع رقص اژدهایان خبر می دهد.

تشریح اتفاقات سریال خاندان اژدها پیش از جهش زمانی بزرگ

اپیزود پنجم خاندان اژدها با پذیرش تصمیم ویسریس تارگرین برای ازدواج رینیرا با لینور ولاریون آغاز می شود، پس از اینکه پادشاه موافقت می کند اوتو هایتاور را از مقام دست راست پادشاه خلع کرده و رینیرا نیز در مقابل می پذیرد با فردی که پدرش پیشنهاد می کند ازدواج نماید. لینور و رینیرا نیز پیش از ازدواج توافق می کنند ازدواجشان کاملاً صوری بوده و هر یک به دنبال علایق عاشقانه خود بروند. بدین ترتیب لینور میل دارد عشقش با جافری لونموث را حفظ کند و رینیرا نیز به رابطه اش با کریستون کول ادامه دهد، اگر چه شوالیه محافظ پادشاه از اینکه معشوق ولیعهد باشد راضی نیست و این پیشنهاد را رد می کند. وقتی مراسم عروسی این دو آغاز می شود، همه چیز طبق برنامه ریزی پیش می رود تا اینکه کریستون کول نزد آلیسنت هایتاور اعتراف می کند که با رینیرا رابطه داشته است.

تشریح اتفاقات سریال خاندان اژدها پیش از جهش زمانی بزرگ

در ادامه آلیسنت تصمیم می گیرد که هر چند دیر اما در مراسم عروسی شرکت کند در حالی که به جای لباس سیاه و قرمز تارگرین ها، لباس سبز رنگ هایتاورها را به تن کند و بدی ترتیب نشان دهد که وفاداری واقعی او به کدام خانواده است، موضوعی که به وضوح همه حاضران در مراسم عروسی را حیرت زده می کند. مدت کوتاهی بعد هرج و مرج شروع می شود، جایی که دیمون تلاش دارد رینیرا را از ازدواج با لینور منصرف کند، لینا ولاریون با دیمون گفتگویی غیرمنتظره دارد، جرالد رویس دیمون را به کشتن همسرش ریا متهم می کند، بینی ویسریس شروع به خونریزی می کند و کریستون کول به جافری لونموث حمله ور شده و او را به قتل می رساند.

وقتی دعواها پایان می یابد، رینیرا و لینور در یک مراسم بسیار کوچک خصوصی با هم ازدواج می کنند در حالی که خون هنوز کف زمین ریخته و در ادامه آلیسنت مانع از این می شود که کریستون کول جان خود را در گادزوود بگیرد. در مراسمی که جبهه گیری و انشقاق خاندان های بزرگ وستروس موسوم به رقص اژدهایان رخ می دهد و بذر درگیری برای رسیدن به تاج و تخت کاشته می شود، عروسی بین رینیرا تارگرین و لینور ولاریون یکی از آن اتفاقاتی است که در سریال خاندان اژدها فراموش نخواهد شد.

تشریح اتفاقات سریال خاندان اژدها پیش از جهش زمانی بزرگ

معنای لباس سبز پوشیدن آلیسنت هایتاور چه بود؟

اولین پیچش داستانی بزرگ اپیزود پنجم سریال خاندان اژدها زمانی رخ می دهد که آلیسنت ورودی جنجالی به مراسم عروسی لینور و رینیرا می کند در حالی که لباسی سبز رنگ به تن دارد. در حالی که چنین اتفاقی در نگاه اول چندان مهم و بزرگ به نظر نمی رسد اما رنگ این لباس تاکید واضحی به وفاداری آلیسنت به خاندان خودش، و نه شوهرش، در ادامه داستان دارد. لاریس استرانگ می گوید که چراغ دریایی هایتاور به رنگ سبز می درخشد وقتی اولدتاون نیروهایش را برای جنگ فرا می خواند و این دقیقاً همان کاری است که آلیسنت با ورودش با لباس سبز رنگ به مراسم عروسی انجام می دهد.

بعد از پی بردن به اینکه رینیرا در مورد روابط عاشقانه اش او را فریب داده، آلیسنت تصمیم می گیرد تا به نصیحت پدرش گوش کند: با تلاش برای نشاندن ایگان روی آیرون ثرون نگذار رینیرا ملکه شود. او خوب می داند که ویسریس هرگز رینیرا را از مقام ولیعهدی و جانشینی خود خلع نخواهد کرد و از آنجایی که رسیدن رینیرا به جایگاه ملکه می تواند زندگی او و فرزندانش را به خطر بیندازد، ملکه آلیسنت آشکارا دشمنی خود را با پرنسس تارگرین اعلام می کند و برای جنگ آماده می شود. اکنون بعد از مدت ها تردید، آلیسنت به این نتیجه رسیده که به جای تارگرین ها باید به خاندان پدری اش، هایتاورها، وفادار باشد که نشان می دهد او دیگر حتی به شوهرش شاه ویسریس نیز وفادار نیست.

ملکه از زمان ازدواجش با پادشاه، لباس قرمز، سیاه و طلایی مخصوص خاندان تارگرین را می پوشید و به همین خاطر پوشیدن لباس سبز در مراسم عروسی رینیرا و لینور نشانه این است که آلیسنت هم در ظاهر و هم در عمل وفاداری خود به رنگ خانواده اش را ثابت می کند. همچنین در این لحظه است که جنگ داخلی آغاز می شود، جایی که حامیان آلیسنت با نام سبزها و حامیان رینیرا با عنوان سیاه ها شناخته می شوند.

تشریح اتفاقات سریال خاندان اژدها پیش از جهش زمانی بزرگ

بین رینیرا و دیمون چه اتفاقی افتاد؟

در اپیزود پنجم خاندان اژدها شاهد یک صحنه بحث برانگیز و پرتنش دیگر بین رینیرا و دیمون هستیم، اگر چه این دو باید در جریان مراسم عروسی بسیار بهتر و مودبانه تر رفتار کنند. وقتی مهمانان شروع به رقصیدن می کنند، دیمون به سمت رینیرا رفته و بعد از  اینکه او را از سر هاروین استرانگ دور می کند، به زبان والریایی علیا شروع به صحبت با رینیرا می کند در حالی که همه چیز از رابطه ای شنیع بین آن ها خبر می دهد. دیمون به رینیرا می گوید که نباید با لینور ازدواج کند و از او می پرسد که آیا این همان چیزی است که می خواهد یا نه؟ رینیرا نیز پاسخ می دهد که عقیده او ربطی به دیمون نداشته و عواقبی برای او در پی ندارد که به این موضوع اشاره دارد که دیمون در جریان رابطه شنیعشان در روسپی خانه ای در اپیزود قبلی او را رها کرد.

با این وجود وقتی می گوید که هنوز هم رسماً ازدواج نکرده، احساسات واقعی اش را به دیمون منتقل کرده و به او می فهماند که او را دوست دارد، پس اگر دیمون او را می خواهد باید محافظان ویسریس را کشته و او را به زور به دراگون استون ببرد تا همسرش باشد. دیمون در می یابد که رینیرا می خواهد او را برای انجام چنین کار خطرناکی تحریک کند اما همزمان می فهمد که اگر شانسی وجود داشته باشد، رینیرا ابایی از ازدواج با او ندارد. اما گفتگوی عجیب این دو زمانی نیمه کاره می ماند که کریستون کول به جافری لونموث حمله می کند و پیشنهاد رینیرا به دیمون فراموش می شود.

علاوه بر این، درست پیش از شروع درگیری، ویسریس ظاهراً می بیند که دیمون صورت رینیرا را گرفته و او را می بوسد اما شلوغی سالن رقص باعث می شود تصویری واضح از این صحنه برای مخاطب و ویسریس وجود نداشته باشد. با توجه به تنشی که در گفتگوی بین این دو وجود دارد، به نظر می رسد که دیمون و رینیرا واقعاً همدیگر را بوسیده اند اما درگیری بین کول و لونموث باعث می شود که کسی متوجه آن نشود. این لحظه در عروسی بزرگ خاندان اژدها ثابت می کند که رینیرا و دیمون واقعاً عاشق همدیگر هستند، به ویژه بعد از این که مشخص می شود رینیرا ترجیح می دهد با دیمون فرار کند و نه با کریستون کول.

تشریح اتفاقات سریال خاندان اژدها پیش از جهش زمانی بزرگ

لینا ولاریون شرایط را برای ازدواج با دیمون فراهم می کند

در  حالی که لینا ولاریون به ازدواج با پسر یک دریاسالار براووسی رضایت داده است، به وضوح از هم صحبتی با دیمون لذت می برد و می خواهد رابطه ای دستکم مخفی را با برادر پادشاه آغاز کند. بعد از اینکه این دو مجبور می شوند در دو سمت میز اصلی بنشینند، دیمون و لینا هر دو به سمت سالن رقص می روند، جایی که لینا به خاطر مرگ اخیر همسر دیمون به او تسلیت می گوید. آخرین باری که لینا ولاریون در سریال خاندان اژدها دیده شده بود تنها ۱۲ سال داشت و اکنون یک زن بالغ به شمار می آید و وقتی دیمون به زیبایی او اشاره می کند، همه چیز برای ازدواج این دو فراهم به نظر می رسد. گفتگوی صمیمانه لینا و دیمون بسیار کوتاه است اما اتفاق بزرگی بعد از پرش زمانی ۱۰ ساله داستان سریال به شمار می آید.

از آنجایی که رینیرا اکنون ازدواج کرده و ریا، همسر دیمون، نیز مرده است، دیمون در واقع می تواند لینا ولاریون را به همسری بگیرد. این دو در کتاب های مارتین با هم ازدواج می کنند و صاحب دو دختر اژدهاسوار می شوند. از آنجایی که انتظار داریم در ابتدای اپیزود ششم سریال خاندان اژدها شاهد یک پرش زمانی قابل توجه باشیم، به نظر می رسد که در اپیزود بعدی با ازدواج و فرزند دار شدن این دو روبرو شویم.

تشریح اتفاقات سریال خاندان اژدها پیش از جهش زمانی بزرگ

دیمون به گرالد رویس می گوید که کنترل ران استون را بدست خواهد گرفت

مانند همیشه، پیش از عروسی رینیرا و لینور، دیمون برای خاندان تارگرین دردسرساز می شود. در اپیزود پنجم خاندان اژدها می بینیم که شاهزاده شورشی همسرش ریا رویس را می کشد در حالی که یک اتفاق در جریان شکار به نظر می رسد. دیمون برای اینکه بتواند زن دیگری بگیرد و صاحب فرزند شود همسرش را می کشد اما دلیل دیگر این کار او این است که بتواند ارثیه ریا رویس را بعد از مرگش بدست آورد. دیمون به گرالد رویس یادآور می شود که ریا وارث ران استون است و از آنجایی که فرزندی ندارد، شوهرش می تواند ادعای مالکیت این منطقه را داشته باشد. گرالد تهدیدی که در این صحبت دیمون وجود دارد را درک می کند و زمانی که دیمون به او می گوید که شخصاً به ویل سفر خواهد کرد تا ارثیه همسر متوفایش را از بانو جین آرین بخواهد، ساکت می شود.

دیمون مدت هاست که در مسیر به دست آوردن قدرت و شکوه قابل توجهی برای خودش قرار داشته و این موضوع از همان اپیزود اول شاهد این تلاش بوده ایم اما او به دنبال لقب و زمین نیست. چیزی که در عمل دیمون از اشغال دراگون استون، پیروزی در استپ استون و پیشنهاد ازدواج به رینیرا به دنبال آن بوده، گرفتن تایید و تحسین برادرش و رسیدن به جانشینی اوست. بدست آوردن ران استون چنین چیزی را برایش فراهم نمی سازد اما خانه ای در وستروس به دیمون خواهد داد در شرایطی که ویسریس او را از کینگز لندینگ تبعید کرده است. در کتاب آتش و خون جرج آر آر مارتین آمده است که دیمون پیشنهاد خود را به جین آرین در ویل می برد اما درخواست او رد شده و بلافاصله بعد از آن است که دیمون به دریفت مارک رفته و با لینا ولاریون ازدواج می کند.

تشریح اتفاقات سریال خاندان اژدها پیش از جهش زمانی بزرگ

چرا کریستون کول جافری لونموث را می کشد؟

جشن و خوشگذرانی در مراسم عروسی رینیرا و لینور زمانی متوقف می شود که کریستون کول و جافری لونموث با هم درگیر می شوند. به سختی می توان اتفاق رخ داده بین این دو را یک دعوا نامید زیرا جافری توان یا فرصتی برای ضربه زدن به کریستون کول ندارد اما چیی که مشخص به نظر می رسد که خشم کریستون کول یک موضوع کاملاً شخصی است. او چنان به صورت جافری ضربه می زند که صورت او خرد و غیرقابل شناسایی می شود و در حالی که وی مدت ها قبل تر جانش را در اثر ضربات مشت کول از دست داده، کول همچنان به او ضربه می زند. اگر چه این اولین مرگ خونین و ترسناک خاندان اژدها نیست اما سبک ترسناک و خشن این قتل تا حدودی یادآور دوئل مرگبار بازی تاج و تخت بین اوبرین مارتل و کوهستان است.

اپیزود پنجم خاندان اژدها به وضوح نشان نمی دهد که چرا و چطور جافری باعث خشم دیوانه وار کریستون کول می شود اما گفتگوی این دو پیش از درگیری به شکلی مبهم به علت درگیری شان اشاره دارد. جافری به او می گوید که می داند فاسق رینیراست، موضوعی که در تمام طول این اپیزود برای کریستون کول دردسرساز شده و به دغدغه اصلی او تبدیل شده است. کریستون کول نمی خواهد فاسق رینیرا باشد یا دیگران از رابطه جنسی او با ولیعهد باخبر شوند زیرا این موضوع هر بار به او یادآوری می کند که سوگند خود هنگام انتخاب شدن به عنوان محافظ پادشاه را زیر پا گذاشته است. بدین ترتیب وقتی جافری می گوید که این دو برای محافظت از رازهای رینیرا و لینور باید به توافق و درک مشترکی برسند، کریستون کول کنترلش را از دست داده و خشمش را خالی می کند. در واقع خشم او از خودش است اما فاسق لینور هدف آسانی برای وی از لحاظ فیزیکی است تا خشم و احساس گناه خود را خالی کند.

البته به نظر می رسد که اشاره جافری به رابطه کول با رینیرا برای اینکه محافظ پادشاه از کوره در رفته و او را بکشد کافی نیست اما وقتی که کول شروع به کتک زدن او می کند دیگر نمی تواند جلوی خودش را بگیرد، هر چند در ابتدا قصدش تنها خالی کردن خشمش و نه کشتن فاسق لینور است. با کشتن جافری، کریستون کول می داند که مرگش به خاطر زیر پا گذاشتن سوگندش قطعی است و در تلاش برای رها کردن خود از احساس گناه و شرم تصمیم به خودکشی می گیرد اما آلیسنت مانعش می شود. این یعنی اینکه آلیسنت قصد ندارد ماجرای رابطه بین او و رینیرا را بازگو کند و این یعنی اینکه از این به بعد وفاداری کریستون کول به آلیسنت خواهد بود در حالی که هر دویشان فکر می کنند رینیرا به آن ها خیانت کرده است.

تشریح اتفاقات سریال خاندان اژدها پیش از جهش زمانی بزرگ

 ازدواج رینیرا و لینور چه معنایی دارد؟

اگر چه هر دو اکنون فاسق هایشان را از دست داده اند اما ازدواج با لینور هنوز هم باعث می شود رینیرا قدرت قابل توجهی برای حفظ ولیعدی اش داشته باشد. رینیرا به شدت به اتحاد با خاندان قدرتمند وستروسی نیاز دارد، در شرایطی که خاندان قدرتمند هایتاور به وضوح دیگر از او پشتیبانی نکرده و قصد دارد ایگان را جانشین پادشاه کند. از آنجایی که خاندان ولاریون ثروتمندترین خاندان وستروس است و نیمی از اژدهایان قلمرو را در اختیار داشته و کنترل دریاها و ناوگان دریایی کشور را در چنگ خود دارند، کورلی و رینیس قوی ترین متحدانی هستند که رینیرا می تواند داشته باشد. با ازدواج لینور و رینیرا، ولاریون ها به تلاش خود برای نشاندن تبار خود روی تخت آیرون ثرون ادامه خواهند داد، حتی اگر فرزندن رینیرا اسم خانوادگی تارگرین را داشته باشند.

در شرایطی که شاه ویسریس در پایان عروسی دخترش با لینور به زمین می افتد و در تمام اپیزودهای قبلی شاهد وخیم تر شدن حال او بوده ایم، کتاب آتش و خون می گوید که شاه هنوز نمرده است و به نظر می رسد که مرگش تا ده سال آینده رخ نخواهد داد و بدین ترتیب می توان انتظار داشت که در اپیزود ششم نیز هنوز او زنده باشد.

در سکانس پایانی اپیزود پنجم خاندان اژدها موشی را می بینیم که در حال نوشیدن خون جافری لونموث است و این سکانس به یک شخصیت موش گیر به نام چیز (Cheese به معنای پنیر) اشاره دارد در حالی که خون نیز نماد شخصیت قصابی به نام بلاد (Blood به معنای خون). این دو قاتلانی هستند که در اداهم داستان توسط دیمون تارگرین برای کشتن یکی از فرزندان پسر ایگان تارگرین دوم اجیر می شوند، اقدامی که برای انتقام قتل دومین پسر رینیرا صورت می گیرد. این ماجرا که با نام «بلاد اند چیز» یا «خون و پنیر» شناخته می شود در اوایل دوران رقص اژدهایان رخ می دهد که نشان می دهد در فصل دوم خاندان اژدها اتفاقات ویرانگری می تواند رخ دهد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود