بیوگرافی مریم بوبانی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون

بیوگرافی مریم بوبانی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون

خبر مرگ مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی در تهران، در صدر اخبار ایران و جهان قرار گرفته است. در این میان هنرمندان و چهره های شناخته شده واکنش های متفاوتی نسبت به مرگ این زن جوان نشان داده اند. برخی از بازیگران زن ایرانی از جمله شبنم فرشادجو، شیوا ابراهیمی و کتایون ریاحی در واکنش به مرگ مهسا امینی کشف حجاب کرده و تصاویری از خود را در اینستاگرام به اشتراک گذاشتند. دیروز مریم بوبانی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون نیز به جمع این بازیگران پیوست. وی با انتشار عکسی از خود در صفحه اینستاگرامش این خبر را اعلام کرد.

بیوگرافی

ماجرای کشف حجاب مریم بوبانی چیست؟مریم بوبانی در سال ۱۳۳۲ در سنندج به دنیا آمد. دو سال در کلاس های آزاد بازیگری شرکت کرد و در ۱۳۷۶ با بازی درفیلم «مهر مادری» به کارگردانی کمال تبریزی، بازی در سینما را آغاز کرد. او که دانش اموخته کلاس های آزاد بازیگری امین تارخ است، فعالیت خود را با تئاتر آغاز کرد و بعد از دهه ۴۰ زندگی خود وارد عرصه حرفه ای سینما و تلویزیون شد.ماجرای کشف حجاب مریم بوبانی چیست؟مریم بوبانی دو فرزند دارد، یاور احمدی فر و آیین احمدی فر. پسران او موزیسین هستند؛ یاور پسر بزرگ او، عضو گروه موسیقی «رستاک» است و در فیلم «رستاخیز» احمدرضا درویش نیز بازی کرده است. آیین هم تنظیم کننده موسیقی و از اعضای گروه «چارتار» است.

روزگار پس از جنگ

ماجرای کشف حجاب مریم بوبانی چیست؟مریم بوبانی در مصاحبه ای درباره زندگی در زمان جنگ می گوید: «وقتی دانش آموز بودم در تئاترهای مدرسه بازی می کردم و خیلی جدی این کار را ادامه می دادم، اما بعد اتفاقات دیگری در زندگی ام رخ داد که مرا از مسیر بازیگری دور کرد. ازدواج کردم، بچه دار شدم و بعد جنگ شد و آوارگی سال های جنگ با دو بچه که آنها را از این شهر به آن شهر می بردم تا سالم بمانند.»ماجرای کشف حجاب مریم بوبانی چیست؟ مریم بوبانی تعریف می کند که چون در شهرهای جنگ زده هیچ امکانی برای پیشرفت بچه هایش وجود نداشت، به همراه خانواده اش در سال ۷۰ از خوزستان به تهران آمدند تا شرایط زندگی برای بچه هایش بهتر شود.

آغاز بازیگری

ماجرای کشف حجاب مریم بوبانی چیست؟مریم بوبانی در گفتگویی توضیح داد که ورود به گروه های تئاتری برای تازه واردها سخت بوده است و بعد از مهاجرت به تهران، اگرچه دغدغه اصلی اش بازیگری و کارگردانی تئاتر بود، اما مسیر فعالیتش تغییر کرد و با شرکت در کلاس های امین تارخ، به بازیگر سینما و تلویزیون تبدیل شد.

بازیگری در فیلم های سینمایی

ماجرای کشف حجاب مریم بوبانی چیست؟در طی سال های فعالیتش او با کارگردانان بزرگی از جمله داریوش مهرجویی، رخشان بنی اعتماد، بهرام بیضایی، کیانوش عیاری، کمال تبریزی و منیژه حکمت همکاری کرده است. از فیلم های سینمایی که مریم بوبانی در آنها به ایفای نقش پرداخته است می توان به ارغوان (۱۳۹۳)، شبانه روز (۱۳۸۷)، سه زن (۱۳۸۵)، یک تکه نان (۱۳۸۳)، زندان زنان (۱۳۷۹)، زیر پوست شهر (۱۳۷۹)، سگ کشی (۱۳۷۹) و بودن یا نبودن (۱۳۷۷) اشاره کرد.

بازیگری در تلویزیونی

ماجرای کشف حجاب مریم بوبانی چیست؟او در سریال های تلویزیونی نیز حضور پر رنگی داشته است. وی در خصوص بازی در نقش «دلهم» همسر «زهیربن قین» یکی از شهدای کربلا در مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» گفته است: «فلسفه کربلا و حضور امام حسین (ع) در صحرای کربلا فلسفه مقاومت و نپذیرفتن ظلم است. من علاقه مندم در اثری فرهنگی و تاثیرگذار بازی کنم و برای ارائه نقش با تمام توان کار کنم اما بازی در اثری را که از منطق درستی برخوردار نباشد، نمی پذیرم.»

بیشتر بخوانید:

روایت خبرگزاری فارس از لحظه دستگیری تا مرگ مهسا امینی بر اساس تحقیقات میدانی

مریم ابراهیم وند کیست؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود