ویدیوهای جالب از پدیده های میکروسکوپی برگزیدگان رقابت سالانه نیکون + ویدیو

ویدیوهای جالب از پدیده های میکروسکوپی برگزیدگان رقابت سالانه نیکون + ویدیو

مسابقه بین‌المللی «دنیای کوچک نیکون» (Nikon Small In Motion) در سال ۱۹۷۵ به منظور تجلیل از عکاسانی که از میکروسکوپ نوری استفاده می‌کنند، راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۱۱، نیکون اعلام کرد که شروع به پذیرش فیلم های گرفته شده از طریق میکروسکوپ به عنوان یک بخش جدید به نام دنیای کوچک است. این بخش، هرگونه فیلمبرداری یا عکاسی دیجیتالی تایم لپس گرفته شده از طریق میکروسکوپ را می پذیرد.

عکاسان می توانند از هر نوع تکنیک میکروسکوپ نوری از جمله کنتراست فاز، نور پلاریزه، فلورسانس، کنتراست تداخلی، میدان تاریک، کانفوکال، دکانولوشن و تکنیک های ترکیبی استفاده کنند و همچنین هر موضوعی را ضبط کنند.

این ویدیوی باورنکردنی که نشان می دهد جنین گورخرماهی در حال رشد برنده رقابت «دنیای کوچک نیکون» ۲۰۲۲ شد. این ویدئوی تایم لپس توسط دکتر ادواردو ای. زاتارا، در یک دوره هشت ساعته گرفته شده است و سلول های خط جانبی و ملانوسیت ها را نشان می دهد که در بدن ماهی حرکت می کنند.

مقام دوم به ویدیوی تایم لپس دیگری از سلول های پرورش داده شده میمون تعلق گرفت که دکتر کریستوف لتریر از مارسی، فرانسه به دست آورد. سلول ها برای تجسم غشای پلاسمایی به رنگ نارنجی و DNA آن به رنگ آبی برچسب گذاری شدند. برای گرفتن این ویدئو، این عصب‌شناس مجبور شد سلول‌ها را در طول دوره ۱۲ ساعته اکتساب زنده نگه دارد.

مقام سوم به دکتر احمد کارابولوت از کانزاس سیتی، ایالات متحده آمریکا، برای ویدیوی خارق العاده اش از نورون های شقایق دریایی و سلول های نیش دارش اهدا شد. سلول های نیش دار توسط شقایق دریایی برای دفاع در برابر شکارچیان و گرفتن ماهی یا سخت پوستان به عنوان طعمه استفاده می شود و به رنگ سبز نشان داده شده است. سلول‌های عصبی که به رنگ بنفش نشان داده شده‌اند، در سراسر بدن شقایق وجود دارند و به آن اجازه می‌دهند تا تغییرات شیمیایی را تشخیص دهد، طعمه را بگیرد و در واکنش به یک محرک حرکت کند.

ویدئویی که رتبه چهارم را به خود اختصاص داد سلول‌های ملانوم در حال مرگ را نشان می‌دهد و توسط دکتر دیلان تی برنت از دانشگاه وندربیلت در نشویل، تنسی گرفته شده است. او pH محیط کشت سلولی را برای شروع فرآیند مرگ افزایش داد و از تکنیک عکاسی کنتراست تداخلی متفاوت برای افزایش کنتراست سلول های بدون رنگ و شفاف استفاده کرد. دکتر برنت بیش از ۲۰ سال است که از میکروسکوپ با وضوح بالا برای مطالعه سلول ها استفاده می کند و بر نحوه رشد و تقسیم سلول ها تمرکز می کند.

تیمی از بارسلونا، اسپانیا متشکل از ایگناسی ولز-سرون، دکتر جوردی ایگنس و دکتر فرانسیس ساگوئس مقام پنجم را برای ویدئویی از یک لایه کریستال مایع نماتیک حساس به نور کسب کردند. نماتیک به این معنی است که کریستال می تواند نوری را که در هنگام اعمال میدان الکتریکی از آن عبور می کند، قطبی کند و خاصیتی است که در صفحه نمایش کریستال مایع (LCD) استفاده می شود.

ویدئوهایی که جایزه افتخاری دریافت کردند شامل نمای نزدیک از یک سلول در حال تقسیم سلولی، یک بازه زمانی هشت ساعته از یک میکروارگانیسم هیدرا بود که یک کک آب را می بلعد و تبلور نمک اپسوم:

بیشتر بخوانید:

تصاویر حیرت انگیز مسابقه عکاس سال دنیای نجوم منتشر شد

عکس های شگفت انگیز برگزیدگان مسابقه عکاس سال طبیعت ۲۰۲۲ منتشر شد + تصاویر

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود