۱۰ حقیقت شگفت انگیز درباره چیزهای معمولی که حتماً نمی دانید

۱۰ حقیقت شگفت انگیز درباره چیزهای معمولی که حتماً نمی دانید

بعضی آدم ها همیشه در حال جستجو برای کسب اطلاعات جدید و به دنبال پاسخی برای چیزهایی هستند که برای عمده ی افراد جامعه هرگز سؤال نمی شوند. مثلاً از قرار معلوم ما بدون اینکه هیچوقت علت آن را بپرسیم قبول کرده ایم که پرتقال را در کیسه های توری قرمز رنگ می فروشند. آدم های کنجکاو دوست دارند علت اصلی این موضوع را بدانند. و همینگونه آدم ها هم هستند که دنیای جدیدی را به روی ما می گشایند.

با چند حقیقت جالب همراه باشید.

۱- چرا روی بعضی شکلات ها خطوط موجی شکل وجود دارد؟

روش اضافه کردن روکش به اغلب شکلات ها اینگونه است که همانطور که بر روی یک نوار نقاله در حرکت اند، روکشی از شکلات مایع روی آن ها را می پوشاند. کف این نوارها طرح های خاصی دارد و شکلات ها همانطور که بر روی آن ها در حرکت اند، شروع به خنک شدن می کنند. در نتیجه، شکلات ها وقتی از نوار خارج می شوند طرح کف آن روی شان باقی مانده است.

۲- چرا در میوه فروشی ها پرتقال ها را داخل کیسه های توری قرمز رنگ می گذارند؟

این موضوع علتی زیبایی شناسانه دارد، صرفاً به این خاطر که کیسه های توری قرمز باعث می شوند رنگ پرتقال ها نارنجی تر به نظر برسد و بنابراین جذابیت بیشتری برای خریدار پیدا کنند. پوست پرتقال ممکن است واقعاً به آن نارنجی نباشد که کیسه توری باعثش می شود و رنگ قرمز آن تندی نارنجی را بیشتر می کند. از این ترفند اغلب برای دیگر انواع مرکبات هم استفاده می شود، مانند نارنگی، گریپ فروت و حتی لیمو. لیموها را درون کیسه های توری سبز یا زرد قرار می دهند، تا زردتر به نظر برسند.

۳- چرا زرده تخم مرغ بعد از پخته شدن سبز می شود؟

وقتی تخم مرغ را آبپز می کنیم، یک حلقه ی سبز رنگ دور زرده ی آن، میان سفیده و زرده ظاهر می شود. اما چیز نگران کننده ای نیست و خوردن آن هیچ ضرری ندارد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که تخم مرغ را بیش از حد آبپز کنید. در این حالت، هیدروژن درون سفیده با گوگرد درون زرده ترکیب می شود که نتیجه اش آن رنگ سبز است.

۴- چرا رنگ شکلات بعد از گذشت مدتی طولانی سفید می شود؟

اگر یک بسته شکلات را مدت طولانی در کابینت نگه داشته باشید، شاید متوجه شده باشید که رنگ آن تغییر می کند. گویی که یک سایه ی سفید رنگ روی شکلات را می پوشاند و دیگر اشتها برانگیز نیست. با این حال، جای نگرای نیست و نباید آن شکلات را دور بیاندازید چون خوردن آن کاملاً بی ضرر است. موضوع تنها این است که با گذشت زمان چربی مایع مانند کره کاکائو از شکلات به بیرون درز می کند و روی سطح آن متبلور می شود.

۵- چرا سوپرمارکت ها پنجره ندارند؟

موضوع بسیار ساده است: سوپرمارکت ها می خواهند شما را از دنیای بیرون جدا نگه دارند تا مدت بیشتری خرید کنید. بدون وجود پنجره یا ساعت شما نمی دانید که ساعت چند و هوای بیرون چگونه است. ممکن است هوا بارانی یا برفی باشد اما شما از آن باخبر نمی شوید چون موسیقی ای که در حال پخش است و اجناسی که دور و برتان را گرفته شما را مشغول نگه می دارد. یک دلیل دیگر این موضوع این است که نصب پنجره هزینه ی زیادی دارد و فروشگاه ها ترجیح می دهند آن هزینه را صرف خرید قفسه کنند که فایده ی بیشتری برایشان دارد.

۶- چرا روکش صندلی های اتوبوس ها طرح دار است؟

احتمالاً متوجه شده اید که روکش صندلی های بعضی اتوبوس ها طرحی بسیار شلوغ با رنگ هایی تند دارد. علت این موضوع زیبایی شناسی ضعیف تولیدکنندگان نیست، بلکه صرفاً به این خاطر است که می خواهند کثیفی ها و لکه های روی روکش صندلی ها کمتر معلوم شود. تصور کنید اگر رنگ روکش صندلی ها سفید بود چند وقت یک بار باید عوض یا شسته می شدند. از سویی دیگر، طرح شلوغ روکش صندلی ها باعث می شود توجه تان به طرح جلب شود نه لکه ها و کثیفی هایی که لا به لای آن پنهان شده.

۷- چرا انبارها را قرمز می کنند؟

در گذشته کشاورزها رنگ را باید خودشان با موادی مثل روغن بذر کتان، شیر، آهک و زنگ گیاهی درست می کردند. از زنگ گیاهی به خاطر توانایی اش در دور کردن قارچ ها و خزه ها استفاده می شد اما این ماده در عین حال، رنگی قرمز هم به رنگ دستساز کشاورزها می داد. بنابراین در آن زمان پای نیاز در میان بود، نه انتخاب. این مسأله تبدیل به یک رسم شد و به همین دلیل هنوز هم کشاورزان انبارهای خود را قرمز می کنند.

۸- چرا وقتی جای خواب مان عوض می شود بدخواب می شویم؟

بسیاری از افراد اولین شب دور از خانه را بدخواب می شوند. دانشمندان متوجه شده اند دلیل این موضوع این است که نیمکره ی چپ مغز آن ها هوشیارتر از نیمکره ی راست شان است و به همین دلیل سر و صدای اطراف آن ها را اذیت می کند. اگر این موضوع برای شما به یک مشکل تبدیل شده می توانید وقت هایی که از خانه دور هستید، بالش تان را با خود ببرید. گرچه کنترل در دست مغز است اما می تواند یاد بگیرد که محیط جدید را بپذیرد.

۹- صدای بشکن زدن چگونه تولید می شود؟

بسیاری از افراد تصور می کنند صدایی که هنگام بشکن زدن می شنویم از برخورد انگشتان وسط و شست با یکدیگر ایجاد می شود. اما این تصور درست نیست چون این صدا دقیقاً بعد از تماس انگشت وسط با کف دست به وجود می آید. ارتعاشات ناشی از آن به هوا منتقل می شود و اینگونه می شود که صدای بشکن را می شنویم. اگر سعی کنید طوری بشکن بزنید که انگشت تان با کف دست تان تماس پیدا نکند، متوجه می شوید که اینگونه صدایی تولید نمی شود.

۱۰- رنگ های مختلف زرده تخم مرغ چه معنایی دارند؟

زرده تخم مرغ می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد، از زرد خیلی کمرنگ گرفته تا نارنجی خیلی تیره. و این موضوع هیچ ارتباطی با نژاد مرغ ندارد. نوع نژاد مرغ می تواند روی رنگ پوسته ی تخم آن اثر بگذارد اما تفاوت ها در رنگ زرده تخم مرغ تنها به دلیل تغذیه ی مرغ است. مثلاً مرغ هایی که در تغذیه ی آن ها از مواد غذایی زرد رنگ استفاده می شود، زرده ی تخم آن ها هم زرد می شود. استفاده از رنگ های مصنوعی مجاز نیست اما بعضی پرورش دهندگان ممکن است به مرغ ها فلفل قرمز دهند تا رنگ زرده ی آن ها نارنجی تند شود.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • Mr. Saxobeat مهر ۱۸, ۱۴۰۱

    مقاله عالی بود ممنون بخاطر ترجمه
    لطفا از این دست مقالات علمی و دانشی رو بیشت کار کنید.خیلی خیلی بهتر و مفید تر از مقالات آخر الزمانی و سلبریتی ها هست.ممنون