۷ باری که ولادیمیر پوتین در اوکراین تحقیر شد؛ از غرق شدن ناو مُسکوا تا انفجار پل کریمه

۷ باری که ولادیمیر پوتین در اوکراین تحقیر شد؛ از غرق شدن ناو مُسکوا تا انفجار پل کریمه

ارتش ولادیمیر پوتین که یکی از بزرگ ترین و قوی ترین ارتش های جهان به شمار می رفت، در اوکراین متحمل تحقیری پس از دیگری می شود، از غرق شدن ناوشکن پرچمدار موسکوا تا انفجار اخیر پل کریمه، در شرایطی که برخی کارشناسان نظامی می گویند ممکن است جنگ تا کریسمس جاری با پیروزی اوکراین به پایان برسد. بعد از یک سری شکست های پیاپی در هفته های اخیر که نیروهای روسیه حاضر در اوکراین را در آستانه فروپاشی کامل قرار داده، امکان دارد که جنگ روسیه و اوکراین تا پایان سال جاری با نتیجه ای غیرقابل باور پایان یابد.

ارتش ولادیمیر پوتین که یکی از بزرگ ترین و قوی ترین ارتش های جهان به شمار می رفت، در اوکراین متحمل تحقیری پس از دیگری می شود

ارتش مجهز و قدرتمند روسیه قرار بود در تنها ۴۸ ساعت پس از حمله به اوکراین در ماه فوریه، این کشور را به طور کامل به تسخیر خود درآورد اما شکاف های متعدد در ارتش روسیه نشان می دهد که ارتش این کشور آنطور که گمان می رفت نیز قدرتمند و رسوخ ناپذیر نیست. در تازه ترین اتفاق، پل کریمه که جایگاه ویژه ای نزد ولادیمیر پوتین داشت مورد حمله قرار گرفته و بیش از پیش روحیه شهروندان طرفدار جنگ و سربازان روسی را تحت تاثیر قرار داده است. در ادامه این مطلب می خواهیم ۷ باری که ولادیمیر پوتین و نیروهایش در جنگ اوکراین تحقیر شدند را بررسی کنیم.

ارتش ولادیمیر پوتین که یکی از بزرگ ترین و قوی ترین ارتش های جهان به شمار می رفت، در اوکراین متحمل تحقیری پس از دیگری می شود

۱- فاجعه پل کریمه

پلی که روسیه را به شبه جزیره کریمه متصل می کرد بعد از انفجار بمبی بزرگ که ظاهراً توسط سرویس مخفی اوکراین کار گذاشته شده بود، دچار آتش سوزی شده و بخش هایی از آن نیز ویران شد. پل Kerch اوایل روز شنبه به شکلی اسرارآمیز ناگهان منفجر شد  که مرگ سه نفر را در پی داشت، اتفاقی که ضربه بزرگ دیگری به تلاش های جنگی ولادیمیر پوتین و نیروهای اطلاعاتی او براورد شده است.

این انفجار شوکه کننده که تنها چند روز پس از تولد ۷۰ سالگی ولادیمیر پوتین اتفاق افتاد، بخشی از پل بین کریمه و روسیه را ویران کرد که موازی با ریلی مجاور است و باعث شد که این مسیر ریلی نیز به درون دریای سیاه سقوط کند. این پل بعد از انفجار دیروز به صورت موقت از کار افتاده است و بدین ترتیب مسیر تامین آذوقه و مهمات برای نیروهای روسی که در خرسون و زاپوریژیا زیر آتش نیروهای اوکراینی هستند نیز مختل شده است. پلیس اوکراین مدعی شده که این حمله توسط نیروهای ویژه مخفی این کشور موسوم به SBU انجام شده که تاکنون اظهارنظری در مورد این ادعا نکرده است.

ارتش ولادیمیر پوتین که یکی از بزرگ ترین و قوی ترین ارتش های جهان به شمار می رفت، در اوکراین متحمل تحقیری پس از دیگری می شود

۲- غرق شدن مسکوا

اولین ناوشکن روسیه با نام Moskva به صورت غافلگیر کننده ای مورد حمله گروهی از موشک های نپتون اوکراین قرار گرفته که از ساحل شلیک شده بودند، اتفاقی که در ماه آوریل رخ داد و گفته می شد به کشته شدن ۴۰ ملوان روسی و زخمی شدن ۲۰۰ ملوان دیگر منجر شده است. این کشتی جنگی که گمان می رفت رسوخ ناپذیر است، نقش مهم و مرگباری در جنگ روسیه و اوکراین داشت و از دریا توانسته بود شهرهای اوکراین را در ماه های اول جنگ بمباران کند، پیش از این که در نزدیکی جزیره مار غرق شود.

ویدیو تحقیر کننده منتشر شده از این کشتی ۶۱۱ فوتی نشان می داد که مسکوا در حال سوختن است و توسط یک یدک کش به سمت لنگرگاه حمل می شود. مسکوا بعد از آن مشهور شد که مدافعان اوکراینی در جزیره مار در پاسخ به هشدارهای فرمانده این ناو برای تسلیم شدن، واکنشی غیرمنتظره به این درخواست نشان دادند. کرملین تاکنون مرگ یک ملوان در این حادثه را تایید کرده هر چند گمان می رود که تعداد کشته شدگان روسی در این حمله ده ها نفر باشد و خود ناوشکن مسکوا نیز در ادامه غرق شد.

ارتش ولادیمیر پوتین که یکی از بزرگ ترین و قوی ترین ارتش های جهان به شمار می رفت، در اوکراین متحمل تحقیری پس از دیگری می شود

۳- سقوط شهر لیمان

بعد از محاصره شدن توسط انبوهی از نیروهای اوکراینی، روس ها سربازان خود را از شهر لیمان در شرق اوکراین خارج کردند که شکستی بزرگ برای مسکو به شمار می رفت، اتفاقی که تنها ساعاتی پس از آن رخ داد که پوتین این منطقه را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از روسیه «برای همیشه» عنوان کرده بود. انتشار این شکست عجیب با ویدیوهایی از نصب کردن پرچم زرد و آبی اوکراین بر فراز ساختمان های این شهر استراتژیک و شادی گسترده همراه شد. وزارت دفاع روسیه سعی کرد این شکست را «عقب نشینی نیروها به سمت خطوط نظامی دارای برتری» توصیف کند تا از ضدحمله سریع نیروهای اوکراینی در امان بمانند.

سقوط شهر لیمان تنها ساعاتی پس از آن رخ داد که پوتین فرمانی مبنی بر الحاق استان دونتسک (استانی که شهر لیمان نیز جزو آن است) و سه منطقه دیگر لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا را به روسیه امضا کرد، مناطقی که هیچ کدام به طور کامل در اختیار نیروهای روسی یا اوکراینی های جدایی طلب تحت حمایت کرملین نیستند. بعد از این شکست بزرگ، رمضان قدیروف، رییس جمهور منطقه خودمختار چچن، گفت که مسکو باید استفاده از سلاح های هسته ای با قدرت انفجاری محدود را در اوکراین مد نظر قرار دهد: «به باور شخصی من، باید روش های سختگیرانه تری در پیش گرفته شود، تا جایی که در مناطق مرزی حکومت نظامی اعلام شده و از سلاح های هسته ای با قدرت انفجاری محدود استفاده شود».

۴- متوقف شدن کاروان مرگ

در اولین ماه های حمله روسیه به اوکراین و در شرایطی که تسخیر کی یف بر طبق برنامه های مسکو پیش نمی رفت، تصاویری منتشر شد که یک کاروان بزرگ و طولانی از خودروهای نظامی روسیه به طول ۴۰ مایل را در راه کی یف نشان می داد که دو هفته بعد با توپخانه دقیق اوکراینی ها از بین رفت. این ستون نظامی بزرگ اولین بار در ۲۸ فوریه دیده شد که در آزادراه اصلی منتهی به شمال پایتخت اوکراین متوقف شده بود، کاروانی که قرار بود کی یف را محاصره کرده و تصرف نماید.

اما کاروان بزرگ روسیه با حمله های موردی، کمبود سوخت و غذا و مشکلات در تامین تجهیزات مواجه شده و زمینگیر شد. این کاروان از روسیه در مرزهای شمالی اوکراین اعزام شده و به سمت کی یف که فاصله زیادی با مرزهای جنوبی بلاروس ندارد راه افتاده بود، بعد از اینکه نیروگاه هسته ای چرنوبیل به دست این نیروها افتاد. گمان می رود که ۱۵,۰۰۰ سرباز همراه با تانکرهای سوخت و کامیون های حامل مهمات در این کاروان نظامی بزرگ بوده اند.

ارتش ولادیمیر پوتین که یکی از بزرگ ترین و قوی ترین ارتش های جهان به شمار می رفت، در اوکراین متحمل تحقیری پس از دیگری می شود

۵- نابودی کاروان بزرگ نیروهای ترسناک چچنی

ستونی از نیروهای ویژه چچنی متشکل از ۵۶ تانک در نزدیکی شهر کی یف در شکستی بزرگ برای پوتین در اولین روزهای جنگ نابود شدند. بر اساس ادعاهای مقامات اوکراینی، در این ماجرا یک فرمانده ارشد چچنی به نام ژنرال ماگومد توشایف که رهبری گردان ۱۴۱ موتوری گارد ملی چچن را بر عهده داشت و از نزدیکان رمضان قدیروف بود نیز کشته شد. نیروهای قدیروف برای دستگیری و کشتن سیاستمداران ارشد اوکراینی مانند رییس جمهور ولودیمیر زلنکسی به این عملیات اعزام شده بودند. این کاروان در نزدیکی شهر هوستومل با بارانی از موشک های اوکراینی نابود شد و تنها چند روز پس از شروع ماموریتش به طور کامل از بین رفت. گمان می رود که در این شکست بزرگ صدها نیروی چچنی کشته شده باشند هرچند مقامات رسمی روسیه یا چچن در این باره هنوز اظهارنظری نکرده اند.

۶- نداشتن برتری هوایی

یکی از بزرگ ترین غافلگیری های باورنکردنی در جنگ روسیه و اوکراین، شکست کرملین در رسیدن به برتری هوایی در مقابل اوکراین است. ترکیبی از خلبانان آموزش ندیده، سیستم های ارتباطی و اطلاعاتی ضعیف و سیستم های موشکی سطح به هوای مرگبار غربی باعث شده که ساقط کردن هواپیماها و هلیکوپترهای اوکراینی به یک اتفاق روزمره در آسمان نبرد تبدیل شود. در ماه مارس، تصاویری از یک هواپیمای روسی ساقط شده و چهره بهت زده خلبانان پوتین بعد از دستگیری توسط نیروهای نظامی و غیرنظامی اوکراینی منتشر شد، پس از آنکه مجبور شده بودند به دلیل هدف قرار گرفتن هواپیمایشان از آن بیرون بپرند.

ویدیو این ماجرا که در رسانه های اجتماعی دست به دست می شد، خلبانان روسی را با دست های بسته پشتشان نشان می داد که صورت های آن ها زخمی و خون آلود بود. اوکراین مدعی است که تاکنون ۲۲۶ جنگنده و ۲۳۴ هلیکوپتر نظامی روسیه را ساقط کرده و بیش از ۶۲,۰۰۰ سرباز این کشور را نیز در جنگ کشته است. عدم برتری مطلق هوایی روسیه در یک سری کلیپ های ویدیویی واضح است که ساقط کردن پرنده های نظامی روسی توسط نیروهای اوکراینی را به تصویر می کشند. در ماه آوریل ویدیویی از لحظه ساقط شدن یک جت جنگنده روسی بعد از اصابت موشک اوکراینی ها منتشر شد. همان ماه، یک جنگنده مشابه روسی از نوع Su-35S Flanker-E در منطقه خارکیف در نزدیکی شهر ایزیوم ساقط شد. در موردی دیگر نیز نیروهای روسی به اشتباه یک جنگنده ۳۶ میلیون دلاری خود را هدف قرار دادند که تحقیر بزرگ دیگری برای ولادیمیر پوتین بود.

۷- کشته شدن ژنرال ها و افسران ارشد روسی

یک ژنرال ارشد روسی در ماه سپتامبر توسط اوکراینی ها دستگیر شد و ویدیو دراماتیک منتشر شده نشان می داد که ژنرال دوم آندری سیچووی با دستان بسته و در حالی که زانو زده، همراه با چند نیروی روسی دیگر به اسارت اوکراینی ها درآمده اند. این فرمانده نظامی سرسخت روسی در عملیات ضد حمله اوکراینی ها در منطقه خارکیف به اسارت گرفته شد. یک روز قبل تر، یکی از سرهنگ های ارشد پوتین در یک انفجار بمبی در داخل خودرویش در مناطق اشغال شده اوکراین کشته شد. باردین آرتم ایگورویچ توسط کرملین برای نظارت بر شهر اوکراینی بردیانسک منصوب شده بود و ظاهراً در انفجاری بزرگ با قرار دادن بمب در داخل خودرویش کشته شد.

در ماه ژوئن، پوتین پنجاهمین سرهنگ خود را در اوکراین از دست داد، تنها یک روز پس از آنکه دو ژنرال وی نیز در کمین نیروهای اوکراینی کشته شدند. جنبش مقاومت اوکراین در هفته های اخیر برخی از نظامیان یا سیاستمداران وفادار به پوتین را با انفجار، مسمومیت یا اسلح کشته اند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳۱ نظر

ورود

 • امیر مهر ۱۷, ۱۴۰۱

  شما ها اینها رو بگید ولی همین که قیمت برق آلمان و فرانسه از ۸۵ یورو به ۸۵۰ یورو رسیده و ده برابر شده نشون میده سه برنده ی واقعی این جنگ کیان.
  روسیه؛ تضعیف ناتو و نابود کردن بخش بزرگی از تسلیحات و مهمات ناتو.
  چین؛ گسترش سلطه و نفوذ بر اروپا.
  آمریکا؛ استعمار حداکثری اروپا.

  • هاوش مهر ۱۹, ۱۴۰۱

   اروپا دیر یا زود به زندگی بدون گاز روسیه عادت میکند، شما به فکر آب همدان باش.

   • امیر مهر ۲۰, ۱۴۰۱

    جهان دیر یا زود نابود میشه
    همه هم دیر یا زود میمیریم
    شما به فکر آخرتت باش
    ??
    وقتی جوابی ندارید بدید؛ سفسطه و مغلطه و… راه خوبی برای چرت و پرت تحویل دادن به من هستند.

    • مهدی آبان ۲۴, ۱۴۰۱

     شما هم فکر بهشتی باش که میخواین ما رو بزور ببرین اونجا. بعید میدونم بتونیم کنار هم سازش کنیم.

 • Ali مهر ۱۸, ۱۴۰۱

  پوتین نباخته احمقا حمله رو توقف داده و آتش جنگو کم کرده تا اوکراین به شهر های اوکراین که الان متعلق به روسیه شدن حمله کنه تا پوتین دستور حمله تمام عیار رو صادر کنه و آوردن سلاح های هسته ای به همین دلیله نه بلوف زنی
  روسیه آماده حمله هسته ای ست بعد میاین میگین شکست خورده یه کم عقل و شعور بدنیست یه نگاه به بمب اتمش بنداز درحال راه اندازیه تو شهر های پس گرفته شده اش و بزودی خبر شلیک میشنوید?
  چرا اخبار رو کپی میکنید بدون انتشار منبع

  • هاوش مهر ۱۹, ۱۴۰۱

   خودت جواب خودت رو دادی استفاده از سلاح هسته ای در این برهه اعتراف به شکست برای عمو پوتینت به حساب میاد. پنجاه هزار جسد مونده رو دست عمو پوتین

  • مهدی آبان ۲۴, ۱۴۰۱

   فقط کسی که به آخر خط برسه شلیک میکنه. چه پوتین باشه چه جمهوری اسلامی!

 • . مهر ۱۸, ۱۴۰۱

  به اصتلاح قدرت دوم جهانن ؛))

 • پوتین وحشیه مهر ۱۸, ۱۴۰۱

  پوتین وحشیه. اخر پیری نمیدونه چیکار کنه. و از نظر روانشناسی این بحران پیری هستش. باعث میشه مثلا یه پیرمرد خرفت یه کشور رو گروگان بگیره و خودشو ارباب بدونه.
  برین دنبال ماجرای ۲۷۰ میلیارد دلار تو افریقای جنوبی. بن زوما رابطش چیه؟

 • حامد مهر ۱۸, ۱۴۰۱

  تحقیر نهایی پوتین از دست دادن تمام شهرهای تصرف شده و همچنین کریمه خواهد بود
  پوتین بزرگترین حماقت عمرش رو انجام داد و عواقبش تا آخر عمر همراهشه
  نه تنها جنگ رو میبازه که به دلیل بی کفایتی از داخل کشورش تحقیر میشه

 • HH مهر ۱۸, ۱۴۰۱

  آقای پناهی این مطلب با این حد از سطحی نگری از شما بعید بود. واقع بین باشیم اتفاقات بین این دو کشور اثرش به سطح جهانی رسیده. اتفاقات آلمان و فرانسه رو نگاه کنید. داخل فرانسه به خاطر نگرانی ها از سرمای پیش رو و بحران انرژی اعتراض بر مبنای خروج فرانسه از ناتو راه افتاد.
  اوکراین هم فعلا از لحاظ جهانی تموم شده هست صرفا آتش بس نسبی برقرار هست هرچند همین کی اف هنوز پذیرای موشک های روسیه هاست.
  جنگ برنده نداره اما اگر نسبی بسنجید اوضاع کاملا به نفع روسیه هست و با مطلب رسانه ای و تحریک احساسات هم نمیشه الان دیگه چیزی رو عوض کرد.
  قطعا روسیه مظلوم و بی گناه نیست ولی مطمئن باشید اوکراین هم مظلوم و بی تقصیر نبود. سیاست های اوکراین و زیلنسکی مردمش رو به خاک سیاه نشوند. به شوآف های زیلنسکی توجه نکنید به سیاست هاش توجه کنید که چطوری مردمش رو آواره کرد.

  • حسین علی پناهی مهر ۱۸, ۱۴۰۱

   دوست عزیز بنده صرفا ۷ ضربه ای که به ارتش روسیه زده شده رو بیان کردم که هیچ کسی فکرش رو نمیکرد. همه میدونیم که تصور اکثر مردم اعم از کارشناس و عامه مردم این بود که اوکراین طی چند روز سقوط خواهد کرد. اگر تسلیم کردن کشور از جانب رییس جمهور و فرارش شجاعت و کار درستی بود که من حرفی ندارم. در هر کشوری هم یک سری افراد مخالف هستن و هیچگاه یکپارچگی صددرصد و حتی بسیار کمتر از اون هم نیست پس در فرانسه یا کشورهای دیگه هم همینطوره و برخیا منافع شخصی شون رو ترجیح میدن. بحث روسیه و اوکراین و ناتو هم بحث سیاسیه و با اخلاق نمیشه در موردش قضاوت کرد. اوکراین زیرساخت هاش رو از دست داده و روسیه هم اعتبارش، بخشی از اقتصادش، اهرم فشارش و البته بخش زیادی از اعتماد عمومیش رو. این جنگ برنده نداره و ناتو و اروپا هم به خاطر منافع خودشون دارن به اوکراین کمک می کنن ولی بهرحال نمیشه کشوری رو برنده دونست. همه یک سری ضررها خواهند داشت. نظر شخصی بنده متفاوت از شماست اما اینکه هفت موردی که اشاره شد اشتباه یا نادرست باشن بعید می دونم.

   • HH مهر ۱۸, ۱۴۰۱

    خیر جناب پناهی منظور بنده این نبود. حرف های شما کاملا متین ولی انتشار این مطلب از جانب شما در شرایط رسانه ای فعلی رو من از برداشت و جانب دیگری نگاه کردم که طبق نظر شما پس برداشت بنده غلط بوده عذرخواهی میکنم.
    و در خصوص تسلیم یک کشور هم بله کار درستی نیست به هر حال بحث میهن پرستی در هر کشوری ارزشمند هست و منظور این نبود. منظور سیاست های اوکراین قبل از ایجاد جنگ بود که به هیچ عنوان درست نبود و بدترین راه رو برای مردمش در پیش گرفت. در کل هر چقدر هم بگیم باز مطلب نهایی همون خواهد بود که خودتون هم گفتید : جنگ برنده ای نداره.
    در ضمن خیلی خوشحال شدم که دیدم بر خلاف برخی نویسندگان دیگر این سایت، شما نظرات رو مطالعه میکنید و پاسخ میدید. این اهمیت به مخاطبتون جای تحسین داره.

    • حسین علی پناهی مهر ۱۸, ۱۴۰۱

     در مورد اینکه نویسندگان به نظرات پاسخ داده نمیشه به خاطر نداشتن وقت کافی و تعدد کامنت ها هست وگرنه ما خوشحال میشیم که ابهامات و سوالات رو پاسخ بدیم. بهر ترتیب اوکراین مردمش به رییس جمهوری کنونی رأی دادن و خواستار دوری از روسیه و نزدیک شدن به اتحادیه اروپا هستن. اینکه این خواست و سیاست درست هست یا نه رو ما نمی تونیم قضاوت بکنیم ولی چیزی که مسلمه اینه که روسیه قصد داشت مانند گذشته اوکراین رو تحت نفوذ خودش داشته باشه و به عنوان یک حائل میان خودش و ناتو ازش استفاده کنه تا حدودی. البته روسیه همین حالا هم با کشورهای عضو ناتو همسایگی و مرز مشترک داره پس دلیل اصلیش این بوده که نمی خواسته یک کشور بزرگ و قدرتمند از لحاظ انرژی و صنعت رو به راحتی از خودش جدا ببینه. بحث در این مورد طولانیه و متاسفانه نمیشه خیلی صحبت کرد در این مورد. به هر ترتیب هر کسی در این جنگ به دنبال منافع خودش هست یا دستکم به دنبال اینکه ضرر کمتری بکنه. ناتو هم که از رویارویی مستقیم با روسیه واهمه داره (علیرغم توان دفاعی جمعی بیشترش) سعی می کنه به اوکراین به عنوان پیاده نظام خودش در این جنگ کمک کنه و بدون شک به این راحتی پا پس نخواهد کشید. شرایط اروپا در زمستان پیش رو نیز اگر چه سخت اما آنطور که میگن فاجعه بار و آخرالزمانی نخواهد بود و از این جهت به سود اروپا تمام خواهد شد که وابستگی در حوزه انرژی که در طی دهه های پیش باعث شده بود در برابر پوتین کوتاه بیان رو برای آینده از بین خواهد برد و اونا به سراغ کشورهای دیگر و انرژی های جایگزین خواهند رفت، موضوعی که در درازمدت به ضرر روسیه است. تبلیغات و پروپاگاندای غرب و بزرگنمایی شکست ها و اعتراضات علیه پوتین و روسیه نیز مشهوده اما نمیشه گفت که کلا واقعیت ندارن. بهرحال روسیه و پوتین در شرایط ضعیف تری نسبت به پیش از حمله به اوکراین قرار دارن

     • HH مهر ۱۸, ۱۴۰۱

      بله دلایل جنگ تقریبا همین بود. البته روسیه کشور به تعبیر مکاری هست و عقب نشینی فعلی هم دلیلش همینه که نمیخواد خودش هم بیش از این ضرر کنه بلکه میخواد جنگ رو طول بده و از طریق فشار بر روی اروپا اوکراین رو هم فلج کنه (یک تیر و دو نشان) و شاید به اصطلاحی که چندان مناسب هم نیست بشه گفت میخواد با پنبه سر ببره. اینطوری ضررش کمتر میشه. اوکراین هم الان پیاده نظام که نه بلکه مهره نیمه جونی هست که اتحادیه اروپا داره برای تعلیق شرایط بازیش میده. ماهیت جنگ فعلی همینه. اوکراین تبدیل به بازیچه شده. اروپا هم شرایطش آخرالزمانی نمیشه ولی مستقل شدنش هم با توجه به تقسیم جغرافیایی منابع نفت و گاز، تنش های سیاسی داخل اون قاره امکان اتکای کامل به خودش رو در سطح پایینی نگه میداره. احتمالا در اخر مجبور به انجام توافقات و دادن امتیازاتی بشه.
      متاسفانه بدیهی هست که در آخر همه این ها اوکراین به احتمال خیلی زیاد به شدت قربانی بازی های سیاسی اتحادیه اروپا و ناتو و تنش های این دو با روسیه خواهد شد. البته ذات ناتو و اتحادیه اروپا همین هست و از یک جایی به بعد منافع خودشونو به خاطر اوکراین به خطر نمیندازن.
      و این وسط فقط میشه گفت بیچاره مردم اوکراین که این وسط مظلوم ترین قربانی های این روند نظامی سیاسی تلخ شدن.

     • حسین علی پناهی مهر ۱۸, ۱۴۰۱

      بحث در این مورد که چه خواهد شد سخته و بنده هم شخصا خودم رو کارشناس سیاسی یا نظامی نمیدونم. اما یک سری تصورات و باورها دارم که میگم: اولا اینکه این جنگ به همه و بیشتر از همهه خود روس ها و پوتین نشان داد که ارتششون اونقدر که میگفتن قوی نیست و نداشتن تجربه جنگ زمینی قابل توجه در دهه های اخیر باعث شده هیچ تصور و آمادگی برای یک جنگ تمام عیار نداشته باشن. نکته دیگه اینکه اوکراین و سربازانش دارن از خاکشون دفاع می کنن و این سماجت و فداکاری اونا رو بیشتر میکنه در حالی که سربازان روسی می دونن به یک کشور مستقل دیگه حمله کردن و کمتر بر مواضعشون اصرار دارن. در مورد اروپا هم بارها ثابت شده که صرفا تا زمانی که منافع داشته باشه در کنار کشوری میمونه که البته این ماهیت سیاست در همه جاست و فقط صرفا به اروپا برنمیگرده. اروپاییا دو موضوع براشون مهم بوده همیشه و اون اقتصادشون و بعد رضایت و رفاه مردمشون بوده حالا به هر قیمتی. به نظر من سه طرف در این نزاع بالاخره باید کمی کوتاه بیان، یکی بیشتر و یکی کمتر. بعید میدونم پوتین به این راحتی به عقب نشینی کامل از اوکراین تن بده مگه اینکه در ماه های پیش رو این مناطق الحاقی رو از دست بده یا اینکه ترور بشه یا با کودتا کنار بره. اوکراین هم در نهایت تا زمانی که ناتو ازش حمایت مالی و تسلیحاتی بکنه میتونه این جنگ رو ادامه بده و وقتی اروپا بگه بسه دیگه مجبور خواهد بود کوتاه بیاد. اما اروپا این فرصت بی سابقه برای عقب راندن پوتین و تضعیفش و مهم تر از اونا، قطع وابستگیش به انرژی روسیه که همیشه نقطه ضعف اصلیش بوده، رو بعید میدونم به راحتی از دست بده. ناتو سه دهه س که از رویارویی با روسیه فرار کرده و حالا توفیقی اجباری حاصل شده و فهمیده که ارتش روسیه اونقدر هم یکدست و شکست ناپذیر و قوی نیست و میشه شکستش داد. توجه داشته باشید که الان روسیه با تمام توان نظامیش غیر از سلاح های هسته ایش داره می جنگه ولی اوکراین با باقیمانده سلاح های قدیمی دوران شوروی و تقریبا بدون نیروی هوایی و دریایی در کنار سلاح های نسبتاً سبک یا متوسطی که غربی ها بهش دادن. پس اگر ناتو کمک های تسلیحاتی بیشتر و بهتری به اوکراین داشته باشه شرایط برای روسیه بدتر نیز خواهد شد، اتفاقی که بعید نیست رخ بده اگر روسیه دست به استفاده از سلاح های هسته ای بزنه. ناتو همیشه از اینکه روسیه فلکه گازش رو به روی اروپا ببنده میترسیده ولی این اتفاق الان افتاده و اونا نمی تونن خیلی زود و براحتی باز با روسیه دوست بشن. روسیه هم فکر نمی کرد اوضاع اینطوری پیش ببره و گمان می کرد چند روزه اوکراین رو فتح میکنه و مثل ماجرای کریمه و گرجستان، ناتو و غرب از روی ترس و وابستگی کاری نخواهد کرد اما چنین نشد و الان نه میتونه اوکراین رو بگیره و نه می تونه شکست و عقب نشینی رو بپذیره. اما میتونه بخش های زیادی از مناطق تصرف شده رو با شرایط کنونی برای خودش نگه داره. یه جوری توازن و توقف در میدان نبرد رخ داده که برای تغییر نیاز به تغییر اوضاع داره: یا روسیه دست به حمله های بزرگتر و بمباران های گسترده بزنه یا ناتو حمایت نظامی بیشتر و بهتری از اوکراین بکنه که ما هنوز نمی دونیم کدومش رخ خواهد داد. پوتین در داخل کشور هم شرایط خوبی نداره یا دستکم به خوبی روزهای قبل از حمله به اوکراین نیست براش. اوکراین هم ویران شده و تنها با کمک غرب تاکنون دوام اورده و بار مالی که برای غرب داره ممکنه بزودی باعث بشه اوکراین با فشار غرب به شرایط کنونی راضی بشه

    • مایکل مهر ۱۸, ۱۴۰۱

     تخیلات و رویاهای ذهن سیاهتون رو به عنوان تحلیل !!! کارشناسی جا نزنید ، بیشتر باعث مضحکه خودتون و روشن شدن میزان بی سوادی دوستان سایبری تون میشه
     مردم اوکراین از خاکشون و خانواده شون دفاع میکنن
     پوتین تا پایان عمر خونبارش، منفور باقی خواهد ماند و روسیه تا دهه ها نمیتونه اعتبارش رو تو دنیا بازسازی کنه

     • HH مهر ۱۸, ۱۴۰۱

      چه خبرته توهم زدی کدوم سایبری ? تا کسی چیزی مخالف نظرتون گفت میشه سایبری ? حالم از کامنتای بعضیا بهم میخوره
      اصلا کامنتا رو درست نخوندی
      اتفاقا گفته شد مردم اوکراین مظلوم واقع شدن
      بحث بر سر سیاست دولت اوکراین بود.
      خوندی اصلا ؟
      چه بی منطق هستن بعضیاتون ?

 • . مهر ۱۸, ۱۴۰۱

  ساندیس کم رسیده بهشون دوباره هار شدن اینا.

  • مایکل مهر ۱۸, ۱۴۰۱

   بعد از کتک زدن دخترها در کوچه و خیابون، جیره ساندیس و تی تاپ شون رو دریافت میکنن

   • HH مهر ۱۸, ۱۴۰۱

    حرفت ربطی نداشت به بحث ولی جوابتو میدم.
    معلومه کلا توی باغ نیستی.
    آره اتفاقا چندتا جوون داشتن یه دختر جوان چادری رو تا میخورد حسابی کتک میزدن چون چادر داشت. همونقدر که به خاطر مهسا امینی ناراحت شدم به خاطر این دختر هم ناراحت شدم ولی امثال تو خوشحال میشین.
    طفلک تا مردم از زیر دست اون چندتا دیو.انه آوردنش بیرون صورتش داغون شده بود
    بعدشم سیگارشونو روشن کردن رفتن
    ببین مجهول الهویه!! ما ها کف خیابون واقعیتا رو دیدیم
    بیشتر از اینکه ببینیم اون ساندیسی ها و ارزشی ها کسی رو بزنن دیدیم همین امثال تو دارن مال مردم رو خراب میکنن
    مغازه داغون میکنن ماشین رو خط میندازن
    جوون مردم رو میگیرن میزنن بعد فیلم میگیرن میگن انتظامی بود اینا رو با چشمای خودمون دیدیم با چشمای خودمون میفهمی؟
    ما مردم حافظه تاریخی داریم. ساده نیستیم میفهمی؟ میفهمیم کی واقعا معترض واقعیه و کی درد دیگه ای داره.
    ما نمیخوایم داخل اعتراضا مثل شما متوهم ها باشید. شور همه چیزو در آوردین
    شما ها دردتون اعتراض نیست
    از نوع کامنتت من حتی شک دارم تو ایرانی باشی نکنه نونخور رجو.ی هستی؟ اگه اونوری هستی ببین بچه! شما ها توی اعتراضات هیچ حقی ندارین هیچ حقی!
    حاضرم با همون ساندیسیا و ارزشیاشون مدارا کنم تا با یکی مث تو!

    • az مهر ۱۹, ۱۴۰۱

     دروغ محض، که دختر چادری رو کتک زده باشن وگرنه صدا و سیما جر میداد خودشو. مردم اهل زدن دخترا نیستن تو سایبری و دوستانت چرا هستین.
     معلوم الحال ،تو هیچی نمیبینی، اگه اهل دیدن بودی واقعیت جامعه رو میدیدی و ماله کشی نمیکردی.
     مردم عادی میزنن معترض ها رو؟ مگه مردم ون پلیس و باتوم و لباس گارد و گاز اشکآور دارن تو همه شهرها ؟فکر کردی همه مثه تو ابله هستن این دروغاتو باور کنن؟ این فیلمها همه دروغه؟
     تو فهم داری اعتراض چیه؟ اگه داشتی، تو این همه کشته میفهمیدی منظور مردم رو
     من ایرانی ام نه البانی نشین نه سلطنت طلب. ولی تو سایبری هستی انقدر بیکاری صبح تا شب کارت اینه کامت بزاری و حقوق بگیری
     پس کی حق اعتراض داره تو این مملکت سیرابی؟ هرکی اعتراض میکنه میچسبونیدش به مجاهدین و سلطنت طلب و سعودی و صهیونیست و داعش
     تو خودت ساندیسی و عرزشی هستی دیگه مدارا چیه بچه ننه؟

     • HH مهر ۱۹, ۱۴۰۱

      صدا و سیما؟
      صدا و سیما کدومه
      از کی تا حالا ملاک شده صدا و سیما
      ولی اتفاقا یه نمونشو پشش داد
      وسط اون معرکه خبرنگار صدا و سیما رو ج.ر میدادن اگر میخواست بیاد اون وسط ولی بد نیست سرچ کنی داخل نت ببینیم دروغگو کیه
      کامنت بذارم حقوق بگیرم؟ اگه من سایبری بودم وقتمو برای پاسخ دادن به همچین مزخرفاتی صرف نمیکردم.
      اعتراض؟ الان اون مغازه دار بدبخت که شیشه مغازشو آوردن پایین آتش کشیدن مغازشو سر پیاز بود ته پیاز بود ؟
      من اعتراض بیشتر تو دیدم
      پیرهن بیشتر تو پاره کردم
      ولی تخریب درآمد و مال یه بدبخت به کجای اعتراض میخوره
      چتونه شما ها. ببین منم معترضم منم اعتراض دارم منم داخل همین مملکتم این شرایط اقتصادی و سیاسی مخصوصا این وضع اقتصادی افتضاح رو دارم تجربه میکنم ولی نمیرم بزنم موتور و ماشین چند نفرو داغون کنم به اسم اعتراض. کم درد اقتصادی داریم بریم بزنیم مال همدیگه رو داغون کنیم؟ بدتر میشه که

    • حامد مهر ۲۰, ۱۴۰۱

     جالبه که خودتو معترض نشون میدی و میگی حاضرم با ساندیسیا و ارزشیا مدارا کنم!!
     تو رد ساندیس از لب و لوچت آویزونه
     دم خروسو باور کنیم یا قسم حضرت عباسو!!
     برای کسی این مهملات رو بباف که کامنت های قبلیت رو نخونده باشه
     تو روی هرچی عرزشی و ساندیس خوره سفید کردی
     مردم هیچوقت همدیگه رو نمیزنن
     تنها کاری که مردم تا الان کردن دفاع مشروع از خودشون بوده
     فقط چند تا توله بسیجی رو زدن تا حالا
     نون خور رجوی!!
     رجوی سگ کی باشه که نون خور داشته باشه
     مردم از بغل کفتار در نمیان بپرن بغل شغال

 • هاوش مهر ۱۹, ۱۴۰۱

  اوکراین که وضعیت مشخصی داشت ارتش نه چندان قوی، این روسیه بود که مورد آزمایش سرویس های اطلاعاتی غربی قرار گرفت و رو سیاه بیرون اومد. تلفات سنگین انسانی و اقتصادی، از دست رفتن اعتبار نظامی و سیاسی تنها نکته ای که توجه من رو به شخصه جلب کرد اشراف کامل سیا بر محیط جنگ از قبل از شروع جنگ بود، دقیقا میدونستن جنگ در راه است و اوکراین چه کار باید بکند. فکر کنم جاولین و استینگر و البته رئیس جمهور اوکراین که رسانه با تمسخر میگفتن پا به فرار خواهد گذاشت قهرمان های این جنگ باشند. مسکوا هم نشون داد برای غرق شدن نیازی به ناوگان پنجم یا هفتم نداره یه نپتون کافی بود براش

 • هاوش مهر ۱۹, ۱۴۰۱

  کابوس سربازان روسیه=جاولین (فرشته مرگ آمریکایی)
  ژنرال مک کریستال: جاولین به تنهایی کارش رو کرد نیازی به قوای ناوگان هفتم نیست.

 • رایان مهر ۱۹, ۱۴۰۱

  بعد از فروپاشی شوروی و بی آبرویی برای یه عده مواجب بگیر کمونیست در ایران، فکر نمیکردم روسیه با این پیشینه وحشتناک پر از جنایت در ایران هنوز طرفدار داشته باشه، ولی تجاوز به یه کشور‌مستقل مثل اکراین نشون داد برخی ها همچنان در جهل خودشون گیر کردند و جالب تر از اون که اکثریت این افراد رو کسانی تشکیل میدن که خودشون رو با خدا میدونن و هزار و چهارصد ساله دارن برای جنگ نابرابر و مظلومیت امام حسین عزاداری میکنن

  جنگ اکراین و کشتار مردم یک تجاوز آشکار و جنایت آمیز به یک کشور مستقل بود، هیچ بهانه ای هم این لکه ننگ رو از بین نمیبره

  انسان با شرف از این جنایت دفاع نمیکنه

  • Az مهر ۲۰, ۱۴۰۱

   به اینا میگن روس گدا های چین پرست عرزشی
   بیشترشون کم سن و سال هستن
   کیش شخصیت پرستی دارن
   از در دست داشتن اسلحه احساس قدرت و افتخار میکنن
   معتقد هستن وطن پرستی یعنی بوسیدن پای دیکتاتور ها
   دنیای فکری شون از محیط یک چاه بیشتر نیست

  • حامد مهر ۲۰, ۱۴۰۱

   اینا نه شرف دارن و نه دین
   بخاطر ایدئولوژی همه چیز رو توجیح میکنن
   کثافت ترین جنایت ها رو چنان برای خودشون توجیح میکنن که شبا می تونن راحت بخوابن
   اینا انسان نیستن
   برده ان
   اولین نشانه یه انشان آزادی اندیش که اینا ازش بی بهره ان

 • Aria مهر ۲۰, ۱۴۰۱

  من چند روزی هست که از اخبار این جنگ و اتفاقاتش آگاه نیستم ولی حقیقت اینه که روسیه که خودشرو قدرت دوم نظامی دنیا میدونست، ثابت کرد که حتی عرضه جنگیدن با یک ارتش ضعیف که فاقد نیروی هوایی و نیروی دریاییه رو هم نداره
  مجموع تمام تجهیزاتی که اوکراین داره وگرفته هنوزم شاید به یک دهم تسلیحات ارتش روسیه نرسیده. تازه تسلیحاتی که به اوکراین دادن شاید بالای نود درصدش مربوط به نیروهای زمینی هست. مثل اون سیصد تانک و ۲۰ تا هیمارس و توپخانه‌ها.
  ولی هنوزم روسیه دارای صدها جنگنده جدید هست که اوکراین تقرییا چیز خاصی نداشته.

  ولی خیلی جالبه که ماله کشان عمو پوتین چون دیگه راهی نمیبینن که چطور این همه افتضاح رو ماله بکشن، مجبورن بگن روسیه داره عقب نشینی استراتژیک میکنه و از این حرفای بیمعنی.

 • اریامهر مهر ۲۰, ۱۴۰۱

  الان هر که ندونه فکر می کنه اوکراین یک تنه در مقابل روسیه ایستاده است. ۵۲ کشور به اوکراین کمک کرده اند. این موارد بالا هم پر واضح است از کجا اب می خورد. روسیه هم اگر بخواهد می تواند به سیم اخر بزند و یک ساعته کار را تمام کند که چیزی از نام اوکراین نماند. از ابرقدرت جهان امریکا هم دیدیم که اخر با طالبان دورهمی گرفت و به چه وضع مسخره ای از افغانستان فرار کرد.