نمودار رشد جمعیت جهان از سال ۱۸۰۰ تا سال ۲۱۰۰ به تفکیک کشور + ویدیو

نمودار رشد جمعیت جهان از سال ۱۸۰۰ تا سال ۲۱۰۰ به تفکیک کشور + ویدیو

از دهه ۱۸۰۰، جمعیت جهان از ۹۸۴ میلیون نفر به تقریباً ۸ میلیارد نفر افزایش یافته است که بیش از ۷۰۰ درصد افزایش محسوب می شود. کدام مناطق در سراسر جهان این رشد را رهبری کرده‌اند و برای بقیه قرن چه انتظاری می‌رود؟

این نمودار متحرک توسط جیمز ایگل، ۳۰۰ سال رشد جمعیت جهان را نشان می دهد که شامل پیش بینی ها تا سال ۲۱۰۰ نیز می شود.

سلطه کنونی آسیا

رشد جمعیت جهان چه روندی دارد؟

برای قرن ها، بیش از نیمی از جمعیت جهان در آسیا متمرکز شده است. در طول تاریخ، این منطقه نزدیک به ۷۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد. در اینجا نگاهی به آمار و ارقام ۲۰۲۱ و میزان جمعیت هر منطقه نسبت به یکدیگر می اندازیم:

چین و هند بزرگترین مرکز جمعیتی آسیا بوده‌اند و چین از لحاظ تاریخی پیشتاز این جبهه است. در دهه ۱۹۵۰ جمعیت چین تقریباً دو برابر جمعیت هند بود، اما این شکاف در طول سال‌ها نوسان داشته است.

رشد جمعیت جهان چه روندی دارد؟

با ادامه رشد جمعیت چین، این کشور برای افزایش تولید مواد غذایی و زیرساخت ها مشکلاتی داشته است. در سال ۱۹۷۹، دولت چین سیاست تک فرزندی را در تلاش برای کنترل اوضاع به اجرا گذاشت.

رشد جمعیت جهان چه روندی دارد؟

این برنامه که در سال ۲۰۱۶ به پایان رسید، تعدادی پیامدهای ناخواسته داشت، اما در نهایت موفق شد رشد جمعیت کشور را کم کند و اکنون، پیش‌بینی می‌شود که هند تا سال ۲۰۲۳ از چین به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان پیشی بگیرد.

آفریقای در حال رشد

اگرچه آسیا در حال حاضر از نظر تعداد کلی جمعیت غالب است، اما تعداد جمعیت رو به رشد آفریقا اغلب نادیده گرفته می شود.

رشد جمعیت جهان چه روندی دارد؟

در حالی که جمعیت کل این قاره از آسیا کمتر است، به زودی بزرگترین جمعیت در سن کار جهان را در خود جای خواهد داد که می تواند تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد جهانی در سال های آینده داشته باشد.

رشد جمعیت جهان چه روندی دارد؟

این رشد توسط نیجریه، پرجمعیت ترین کشور آفریقا هدایت می شود. با کلان شهرهایی با بیش از ۲۱۷ میلیون نفر جمعیت، پیش بینی می شود که نیجریه تا سال ۲۰۵۰ سومین کشور پرجمعیت جهان باشد. 

بیشتر بخوانید:

نمودار تصویری توزیع ۸ میلیارد جمعیت کنونی در کشورهای جهان

جمعیت میلیاردرهای جهان در هر کشور؛ بیشترین تعداد میلیاردر کجا زندگی می کنند؟

بدون نظر

ورود