چطور چای ایرانی اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

چطور چای ایرانی اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

بدون شک برای شما نیز پیش آمده که از طعم، بو یا رنگ یک چای خاص خوشتان نیاید، البته اگر چای خور حرفه ای باشید. بدون شک چای طبیعی و اصل ویژگی های خاصی دارد که باعث شد این روزها کمیاب باشد و انواع مختلفی از چاهای تقلبی با مواد افزودنی شیمیایی جای آن را بگیرد. چای ایرانی در صورت اصل بودن یکی از بهترین چای های جهان است هر چند این روزها چای های خارجی بسیاری با مارک ها و طعم ها و اشکال مختلف در بازار دیده می شود. اما چطور می توان چای اصل را از تقلبی یا چای طبیعی ایرانی را از چای های تقلبی خارجی تشخیص داد. روش های مختلفی برای تشخیص چای اصل ایرانی از چای تقلبی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

روش های مختلفی برای تشخیص چای اصل ایرانی از چای تقلبی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

۱. دم کردن چای ایرانی و تشخیص عطر و طعم آن

شناسایی چای از روی ظاهر آن بسیار سخت است. شاید فقط چای‌کاران و کارخانه‌داران می‌توانند از روی ظاهر چای، کیفیت آن را تشخیص دهند چرا که چای مرغوب بهاره، عطر و طعم و نرمی و لطافت خاصی دارد.

چای سرگل و بهاره ایرانی بهترین نوع چای محسوب می‌شود. این چای دارای بهترین عطر و طعم و کیفیت است. وقتی چای بهاره را درون قوری می‌ریزید، هنگام اضافه کردن آب جوش، عطر بسیار دلنشین چای بهاره به همراه بخار آب بلند می‌شود و بسیار به دل آدم می‌نشیند.

بنابراین یکی از راه‌های شناسایی چای مرغوب این است که چای را دم کنیم و عطر و طعم چای را مقایسه کنیم. بهترین راه خرید چای ایرانی، خرید مستقیم از کشاورز است. یکبار چای سرگل بهاره را در فصل بهار به صورت مستقیم از کشاورز خریداری کنید و کیفیت آن را مد نظر داشته باشید. و از آن به بعد می‌توانید کیفیت بقیه انواع چای را با آن مقایسه کنید.

۲. آزمون آب سرد

یکی از روش‌های ساده تشخیص وجود رنگ‌ مصنوعی در چای ایرانی یا خارجی، انجام آزمون آب سرد است، به این صورت که یک چای مرغوب و طبیعی که هیچ گونه رنگدانه شیمیایی به آن اضافه نشده است وقتی درون آب سرد ریخته می‌شود پس از گذشت زمان، آب را رنگی نخواهد کرد؛ اما بارها مشاهده کرده‌اید که چای کیسه‌ای و یا چای نمونه‌های خارجی به راحتی حتی در آب سرد هم رنگ می‌دهد.

روش های مختلفی برای تشخیص چای اصل ایرانی از چای تقلبی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

۳. آزمون یک ساعت

یکی دیگر از نشانه‌های وجود مواد شیمیایی (معطر کننده‌ها و رنگدانه‌ها) در چای، کدر شدن چای و تیره شدن رنگ فنجان چای بر اثر گذر زمان است. چای خارجی که دارای مواد معطر شیمیایی است، پس از نیم ساعت یا یک ساعت به دلیل واکنش مواد شیمیایی با اکسیژن هوا، رنگ آن به سمت تیرگی و سیاهی میل می‌کند، که یکی از نشانه‌های بارز تفاوت چای ایرانی طبیعی با چای خارجی است.

چای ایرانی مرغوب با گذشت ساعت‌ها در فنجای چای تغییر رنگ نمی‌دهد و این موضوع یکی از راه‌های مهم تشخیص چای مرغوب و اصل است. حتی در بسیاری از چای‌های موجود در بازار که با نام چای خارجی یا چای سیلان عرضه می‌شود، دیده شده که پس از مدتی که در لیوان باقی ماند، یک لایه مانند چربی و به رنگ قهوه‌ای تیره بر روی سطح لیوان تشکیل می‌شود. درواقع وقتی چای وارد بدن شما می‌شود نیز همین رفتار را در دستگاه گوارش انجام می‌دهد و در بلندمدت مصرف این گونه چای‌ها برای سلامت بدن بسیار مضر است.

روش های مختلفی برای تشخیص چای اصل ایرانی از چای تقلبی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

۴. رنگ چای

چای ایرانی کاملا رنگ طبیعی دارد و دیر رنگ گرفتن چای در آب داغ نشان از مرغوبیت و اصالت چای ایرانی دارد، به طوری که چای ایرانی مرغوب و طبیعی برای دم کشیدن نیاز است که حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی سماور (شعله غیر مستقیم) قرار داشته باشد تا عصاره‌ طبیعی و رنگ‌دانه‌های گیاه خارج شود. اما در چای خارجی که دارای رنگ مصنوعی است و یا در چای غیر اصل و تقلبی چنین نیست و می‌بینیم که پس از اضافه کردن آب جوش به چای خارجی، بلافاصله رنگ می‌گیرد. بنابراین مشخص است که این چای خالص و طبیعی نیست.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود