۵ نکته درباره ترشحات واژن که هر زنی باید بداند

۵ نکته درباره ترشحات واژن که هر زنی باید بداند

ترشحات واژن گرچه می تواند باعث خجالت یا حتی نگرانی شود، اما نقشی اساسی در سلامت باروری زنان دارد.

اما این ترشحات دقیقاً از چه ساخته شده و در چه شرایطی طبیعی و غیر طبیعی است؟ این ها سؤالاتی است که در ادامه به آن ها پاسخ خواهیم داد.

۱- ترشحات واژن طبیعی است

ترشحات واژن معمولاً مایعی شفاف یا سفید رنگ است که از واژن می آید. داشتن مقداری ترشح واژن در طول چرخه ی ماهانه ی قاعدگی نه تنها طبیعی بلکه شایع است.

بیشتر زنان ترشح واژن دارند. شاید بعضی داشتن ترشح واژن را عیب بدانند، اما چیز خجالت آوری در مورد آن وجود ندارد.

۲- این ترشحات به حفظ سلامت واژن کمک می کند

واژن این توانایی را دارد که خود را به طور طبیعی تمیز کند. و ترشحات آن نقشی اساسی در این مسأله دارند.

ترشحات واژن حاوی مخاط دهانه رحم و مایع واژن و همینطور باکتری ها و سلول هایی است که از واژن، رحم و دهانه رحم جدا شده اند. ترشحات در اصل راهی برای واژن است تا سلامت خود را حفظ کند و میکروبیومی طبیعی داشته باشد.

این مایع، واژن را از باکتری های مضر و عفونت ها در امان نگه می دارد. میکروبیوم واژن حاوی تعداد بسیار زیادی باکتری به نام لاکتوباسیل باشد. این باکتری لاکتیک اسید تولید می کند، ماده ای که تحقیقات نشان داده بسیاری از باکتری های دیگر را از میان می برد یا مانع رشد آن ها می شود و به این ترتیب آن ها را تحت کنترل نگه می دارد.

۳- به برقراری رابطه جنسی کمک می کند

ترشحات با مرطوب و روان کردن واژن، هم به زن و هم به مرد در برقراری رابطه جنسی کمک می کند و جلوی خشکی و خارش در بافت واژن را می گیرد. زنان برای داشتن یک رابطه جنسی راحت به مقداری رطوبت در واژن خود نیاز دارند. رطوبت واژن، حرکت اسپرم و برقراری رابطه جنسی را تسهیل می کند.

با این حال، در داخل واژن هیچ غده ای که منبع تولید این ترشحات باشد وجود ندارد. رطوبت واژن در حقیقت از جریان خونی قوی ای که به سمت لگن و واژن وجود دارد، نشأت می گیرد. در زمان برانگیختگی جنسی، مایع درون جریان خون به واژن منتقل می شود و به داخل واژن می رود. به عبارتی دیگر، با افزایش جریان خون، مایع درون عروق خونی وارد دیواره های واژن می شود و به این ترتیب واژن مرطوب و روان می شود.

۴- مقدار ترشح تولیدی بدن می تواند مختلف باشد

مقدار ترشحات واژن در هر زنی متفاوت است. بدن بعضی زن ها به طور طبیعی ترشح زیادی تولید می کند، در حالی که ترشحات تولیدی بدن بعضی زن ها اندک است. مقدار ترشحات و همچنین بافت آن هم می تواند در مقاطع مختلف چرخه ی ماهانه ی قاعدگی تغییر کند و در زنانی که در سن باروری قرار دارند، این تغییرات می تواند نشانه ی نزدیک بودن تخمک گذاری باشد.

مثلاً هر چه به زمان تخمک گذاری نزدیک تر می شوید، ترشحات واژن بیشتر و چسبنده تر می شود. اما درست قبل یا حین تخمک گذاری قوام ترشحات تغییر می کند، به طوری که رقیق، آبکی و لیز مثل سفیده ی تخم مرغ خام می شود. این امر به خاطر تغییرات هورمونی ای است که عامل این ترشحات هستند. یک روش خوب برای بررسی قوام ترشحات واژن این است که مقداری از آن را با انگشتان شست و اشاره بردارید و سپس سعی کنید انگشت ها را از هم جدا کنید.

۵- تغییر در ترشحات واژن می تواند نشانه ی عفونت باشد

باکتری های مفید درون واژن، میزان باکتری های مضر را به خوبی تحت کنترل دارند. با این حال، هر چیزی که در این مسأله تغییر ایجاد کند، چه استفاده از تامپون باشد، چه دوش واژن و چه برقراری رابطه جنسی، می تواند باعث تغییر در ترشحات واژن شود چون تعادل ظریف آن را برهم می زند و منجر به حساس شدن یا در بعضی موارد، عفونت می شود.

تغییر در رنگ، بافت و بوی معمول ترشحات واژن می تواند نشانه ی عفونت باشد. مثلاً ترشحات طبیعی ممکن است بوی اندکی داشته باشد، اما معمولاً بوی تندی ندارد. بو زمانی شدید می شود که عفونتی رخ داده باشد.

سه نوع اصلی عفونت، واژینوز باکتریال (شایع ترین عفونت واژن)، قارچی و تریکومونیاز (انگل پروتوزوآ) هستند. عفونت های باکتریایی معمولاً به دلیل رشد بیش از اندازه ی برخی باکتری های مضر ایجاد می شوند، نه بیماری مقاربتی. عفونت های قارچی بر اثر قارچ به وجود می آیند و تریکومونیاز یک اورگانیزم آمیب گونه است که معمولاً از طریق برقراری رابطه جنسی منتقل می شود.

هم واژینوز باکتریال و هم تریکومونیاز می توانند باعث ایجاد یک بوی ماهی گونه و ناخوشایند شوند و عفونت قارچی معمولاً بوی قارچ مانند دارد.

رنگ ترشحات هم می تواند از بروز عفونت حکایت داشته باشد. ترشحات ناشی از عفونت های باکتریایی همچون واژینوز باکتریال می تواند رنگی خاکستری مانند داشته باشد و تریکومونیاز معمولاً رنگی خاکستری-زرد دارد. عفونت قارچی معمولاً ترشحات سفید رنگ با ظاهری شبیه به پنیر صبحانه تولید می کند. تمامی این عفونت ها می توانند باعث حساسیت شوند. عفونت قارچی باعث خارش هم می شود.

برای درمان عفونت قارچی می توانید از محصولات درمانی بدون نسخه، مخصوص عفونت قارچی استفاده کنید، البته اگر از عفونت قارچی بودن آن مطمئن هستید و قبلاً هم به آن مبتلا شده اید. با این حال، هم واژینوز باکتریال و هم تریکومونیاز باید با آنتی بیوتیک درمان شوند.

در مجموع، اگر بوی شدید یا تغییر در رنگ یا قوام ترشحات ادامه یافت، برای درمان عفونت باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک هم می توانند روی ترشحات واژن اثر بگذارند.

بنابراین دقت داشته باشید که شرایط طبیعی برای شما چگونه است و در صورت بروز تغییر در آن، به متخصص مراجعه کنید.

منبع: yahoo
بدون نظر

ورود