کشف مجسمه ۲,۰۰۰ ساله هرکول خدای رومی در شهر باستانی فیلیپی در یونان

کشف مجسمه ۲,۰۰۰ ساله هرکول خدای رومی در شهر باستانی فیلیپی در یونان

باستان شناسان حین کاوش در محوطه‌ای در شهر باستانی فیلیپی در یونان یک مجسمه از هرکول خدای رومیان را که به خوبی حفظ شده بود کشف کردند.

تیمی از دانشگاه ارسطو این مجسمه را که چند تکه شده بود اما هنوز در شرایط خوبی قرار داشت، در منطقه‌ای که زمانی بخشی از امپراتوری روم و بیزانس بود پیدا کردند.

کشف مجسمه هرکول متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش در یونان

هرکول معادل نام رومی پهلوان ایزدگونه یونانی، هراکلس (Heracles)، پسر ژوپیتر و زنی فانی به نام آلکمنه است که خود نوه پرسئوس قهرمان بود. در اساطیر کلاسیک، هرکول به داشتن قدرت فوق بشری مشهور بود و به عنوان قهرمان ضعفا و محافظی بزرگ شناخته می‌شد. او اغلب با ردایی از پوست شیر بر شانه و گرزی در دست به تصویر کشیده می‌شود.

گروهی از اساتید و دانشجویان تکه های این مجسمه باستانی را در ضلع شرقی یکی از خیابان‌های اصلی شهر پیدا کردند و با کنار هم قرار دادن آنها، متوجه شدند این شیء تاریخی مجسمه هرکول است. محققان بر این باورند که این مجسمه زمانی برای تزئین یک ساختمان مربوط به اواخر دوره بیزانس در قرن هشتم یا نهم پس از میلاد به کار می‌رفته است.

کشف مجسمه هرکول متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش در یونان
کشف مجسمه هرکول متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش در یونان

وزارت فرهنگ یونان نیز تایید کرد که تا اواخر دوره بیزانس در قسطنطنیه اغلب مجسمه‌های دوره کلاسیک و رومی، ساختمان‌ها و فضاهای عمومی را تزئین می‌کردند.

فیلیپی یک شهر بزرگ و مهم یونانی در شمال غربی جزیره تاسوس بود. نام اصلی آن پس از تاسیس توسط استعمارگران تاسی در ۳۶۰/۳۵۰ قبل از میلاد، کرنیدس بود. این شهر در سال ۳۵۶ قبل از میلاد توسط فیلیپ دوم مقدونی تغییر نام داد و در قرن ۱۴ پس از فتح عثمانی‌ها متروکه شد.

کشف مجسمه هرکول متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش در یونان

یونان امروزی و مکان‌های باستانی گسترده آن، طی سالیان محل بسیاری از اکتشافات باستان شناسان بوده‌ است. سال گذشته باستان شناسان در فاناگوریا، شهری از یونان باستان در جنوب غربی روسیه کنونی، انباری از سکه های مسی شامل ۸۰ سکه متعلق به قرن ششم را کشف کردند که از بقایای یک آتش سوزی به جا مانده بود. کارشناسان بر این باورند که این آتش سوزی احتمالا بخش قابل توجهی از شهر را ویران کرده و ممکن است بخشی از حملات هون ها یا ترک ها بوده باشد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود