۹ کار اشتباه والدین که باعث تشویق بدرفتاری در کودکان می‌شود

۹ کار اشتباه والدین که باعث تشویق بدرفتاری در کودکان می‌شود

از آنجایی که مغز کودکان به طور کامل رشد نکرده است، معمولاً از رفتار نادرست به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با نیازها و وضعیت عاطفی خود استفاده می کنند. اما گاهی اوقات بدرفتاری کودکان نشانه این است که والدین در حال انجام کار اشتباهی هستند و تنبیه بهترین راه حل نیست. بسیاری از بزرگسالان اصلا نمی‌دانند که چگونه اعمالشان می‌تواند دلیل بداخلاقی و بدرفتاری کودکان باشد.

ما در این مطلب روزیاتو به شما خواهیم گفت که چگونه والدین بدرفتاری را در فرزندان خود تشویق می کنند.

بدرفتاری کودکان

 1. از فرزندان خود بیش از حد انتقاد می کنند

انتقاد مداوم باعث می شود هر کسی احساس کند هرگز نمی تواند کاری را درست انجام دهد؛ بچه ها در این زمینه بیشتر آسیب پذیر هستند. اگر والدین از فرزندان خود انتظار کمال دارند و به جای تحسین فقط مورد انتقاد قرار می گیرند، جای تعجب نیست که بچه های کوچک شما بدرفتاری کنند. بدتر از آن این است که این رفتار مخرب از طرف والدین منجر به مشکلاتی می شود که به کمک بهداشت روان حرفه ای نیاز دارد.

بدرفتاری کودکان

 1. جبهه متحدی برای فرزندان خود ندارند

درگیری بین والدین به کودکان می آموزد که یکی از والدین را نادیده بگیرند و برای پشتیبانی گرفتن به سراغ دیگری بروند. کودکان تا زمانی که به پاسخ دلخواه خود دست یابند، از هر یک از والدین به صورت جداگانه درخواست خواهند کرد. وقتی در معرض قوانین و ساختارهای جدید قرار می گیرند، ممکن است احساس کنند که شما بیش از حد سخت گیر یا بی انصاف هستید. و همین منجر به اقدام و شورش علیه قدرت شما می شود.

بدرفتاری کودکان

 1. سعی می کنند دوست فرزندانشان باشند

والدین باحال می خواهند دوستان فرزندانشان باشند و در قوانین و انضباط راحت هستند. اما خطرات این دوستی بیشتر از فواید آن است، زیرا در این نوع سبک فرزندپروری، بزرگسالان قدرت اقتدار و احترام فرزندان خود را از دست می‌دهند. “والدین باحال” فرزندان خود را مجبور می کنند تصمیماتی بگیرند که قادر به گرفتن آن نیستند. برخی از متخصصان از این حالت به عنوان فروپاشی والدین یاد می کنند.

بدرفتاری کودکان

 1. انتخاب های زیادی به فرزندانشان می دهند

۲ انتخابی که از نظر والدین قابل قبول است کافی است، اما انتخاب های زیاد می تواند کودک را تحت تأثیر قرار دهد. ناتوانی در انتخاب، برای بچه ها، در نهایت باعث ایجاد آشفتگی، ایجاد اختلال و در نهایت بدرفتاری کودکان می شود. اگر کودک چیزی غیرقابل قبول را انتخاب کند، ممکن است والدین را مجبور کند که به قول خود بازگردند و مانند یک دروغگوی غیرقابل اعتماد به نظر برسد. در نتیجه، کودک سعی می کند برای رسیدن به مسیر خود به نق زدن ادامه دهد.

بدرفتاری کودکان

 1. آنها الگوی خوبی نیستند

با این که واضح است که کودکان همان کاری را انجام می دهند که می بینند والدینشان انجام می دهند، در زندگی روزمره، ما اغلب آن را فراموش می کنیم. دفعه بعد که مادری را در صف سوپرمارکت می بینید یا در پارکینگ معلولان پارک می کند، می دانید که احتمالاً فرزندانش نیز همین رفتار را دارند. اما خوشبختانه، والدینی که الگوی خوبی هستند، به احتمال زیاد فرزندانی دارند که کار درست را انجام می‌دهند، حتی اگر تحت نظارت نباشند.

بدرفتاری کودکان

 1. بدون هیچ توضیحی به فرزندشان دستور می‌دهند

همه ما والدینی را می شناسیم که فرزندان خود را مانند سربازان کوچک بزرگ می کنند. بچه ها آنچه را که به آنها گفته می شود انجام می دهند بدون اینکه دلیل آن را بفهمند. این کودکان ممکن است عصیان کنند زیرا احساس می کنند با آنها ناعادلانه رفتار شده است. آنها ممکن است درگیر صحبت های بی ادبی شوند و درها را به هم بکوبند، که منجر به مجازات شدیدتر می شود.

با توضیح اینکه چرا کارها به روش خاصی انجام می شوند، می توان آن را به راحتی برطرف کرد. یک توضیح به کودکان می آموزد که خودتنظیم شوند. علاوه بر این، ممکن است نوجوانان به ارزش ها و فرآیند تصمیم گیری شما احترام بگذارند.

بدرفتاری کودکان

 1. از کمک حرفه ای دوری می کنند

البته کج خلقی در سنین پایین طبیعی است. اما اگر کودک از کنترل خارج شود، ممکن است دچار اختلال رفتاری شود. برخی از والدین دلایل و بهانه هایی برای رفتار بد فرزندانشان پیدا می کنند، اما هرگز نمی پذیرند که مشکلی وجود دارد. امتناع از کمک یک متخصص فقط وضعیت را بدتر می کند. این رفتار حتی ممکن است در آینده کودک را به سوابق کیفری سوق دهد.

بدرفتاری کودکان

 1. به جای فرزندان خود صحبت می کنند

نحوه صحبت کردن بی ادبانه کودک ممکن است با فقدان مهارت های اجتماعی توضیح داده شود. این حالت زمانی اتفاق می افتد که والدین همیشه از طرف کودک صحبت می کنند. کودکان با قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی آداب و موهبت های اجتماعی را می آموزند. چیزی به سادگی معرفی خود یا گفتن “ببخشید” و “متشکرم” به کودک ادب و نحوه برقراری ارتباط با دیگران را می آموزد.

بدرفتاری کودکان

 1. خندیدن به بدرفتاری کودکان باعث ادامه دادن بد رفتاری می شود

وقتی بچه‌ها کوچک هستند، ما اغلب نمی‌توانیم هنگام رفتارهای شیطنت آمیز آنها جلوی خنده‌ خود را بگیریم. ما می دانیم که وقتی بچه ها قیافه می گیرند یا وقتی عصبانی می شوند، اغلب خنده دار و بامزه به نظر می رسند. با این حال، مراقب باشید، زیرا خندیدن به کودک ممکن است در آینده باعث دردسر شود. در خانواده‌هایی که به بچه‌ها می‌خندیدند، بدرفتاری کودکان احتمالاً در آینده به مشکل تبدیل می‌شود.

با چه نکاتی موافقید؟ آیا تا به حال متوجه شده اید که رفتار و گفتار شما باعث می شود که فرزندتان بدرفتاری کند؟

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

نکات اساسی فرزندپروری از سلامتی کودک تا تربیت کودک

با ۴ مرحله تربیت کودک بر طبق خرد و فرهنگ تبتی ها آشنا شوید

۱۴ توصیه مهم روانشناسان کودک به والدین برای تربیت کردن درست فرزندانشان

۷ روش مقابله با عصبانیت، پرخاشگری و کج خلقی کودکان در کمال آرامش

منبع: brightside
یک نظر

ورود

 • Hamed دی ۲۴, ۱۴۰۱

  متاسفانه ۹۹٪ خانواده ها اصلا اهمیتی به این نکات نمیدهند و بچه ها را برعکس گذشته که بدبخت و توسری خور بزرگ میکردن، الان مثل انگل گستاخ و اکثرا ناراضی بزرگ می‌کنند