۱۰۰ زن اسیر اوکراینی پس از عبور از «پل جاسوسان» در مبادله زندانیان آزاد شدند + ویدیو

۱۰۰ زن اسیر اوکراینی پس از عبور از «پل جاسوسان» در مبادله زندانیان آزاد شدند + ویدیو

۱۰۸ زن بر روی پل گلینیک (Glienicke Bridge) در برلین، که به «پل جاسوسان» معروف است، به سمت آزادی حرکت کردند. زنان اسیر شامل ۶۷ زن بودند که در ارتش و نیروی دریایی اوکراین خدمت می کردند، ۳۷ نفر از آنها پس از نبرد وحشیانه برای کارخانه فولاد آزوف استال در ماریوپول در ماه مه، تسلیم روس ها شده بودند.

ماجرای آزا شدن 100 زن اسیر اوکراینی و عبورشان از پل جاسوسان چیست؟

این گروه خوشحال، هنگام بازگشت به وطن خود عکس دسته جمعی تاریخ سازی گرفتند و برخی از آنها پس از ماه‌ها اسارت، هنگامی که عزیزان خود را دیدند، گریستند.

ماجرای آزا شدن 100 زن اسیر اوکراینی و عبورشان از پل جاسوسان چیست؟

آندری یرماک، رئیس اداره ریاست جمهوری اوکراین گفت که این اولین تبادل زنان در جنگ اوکراین است. او گفت: «ما ۱۰۸ زن را از اسارت آزاد کردیم. اکنون همه زنان تحت معاینات پزشکی و توانبخشی قرار خواهند گرفت. آنها بستگان خود و فرزندانشان را در آغوش خواهند گرفت و بهبود می یابند. این یک تبادل حساس بود. جزئیات و لحظات بسیار زیادی وجود داشت که ممکن بود بر روند آن، تأثیر بگذارد.»

ماجرای آزا شدن 100 زن اسیر اوکراینی و عبورشان از پل جاسوسان چیست؟

در میان آزاد شدگان، زنانی بودند که قبل از تهاجم فوریه ولادیمیر پوتین به‌طور غیرقانونی دستگیر شده‌ بودند.

ماجرای آزا شدن 100 زن اسیر اوکراینی و عبورشان از پل جاسوسان چیست؟

این زنان با روس‌هایی که در دست اوکراین بودند، از جمله ملوانان کشتی‌های تجاری و اعضای واحدهای نظامی جدایی‌طلب طرفدار روسیه از دونباس در شرق اوکراین مبادله شدند.

ماجرای آزا شدن 100 زن اسیر اوکراینی و عبورشان از پل جاسوسان چیست؟

ایگور پلخیخ، یکی از اسرای روسی که با این زنان مبادله شده بود، گفت که توسط ارتش اوکراین دستگیر شده و به او کمک های پزشکی داده شده است. او گفته است که اوکراینی ها، پای او و احتمالاً حتی جانش را نجات دادند. او گفت: «از اینکه آنها با من اینطور رفتار کردند متعجب شدم، فکر کردم خیلی بدتر خواهد بود.»

ماجرای آزا شدن 100 زن اسیر اوکراینی و عبورشان از پل جاسوسان چیست؟

«پل جاسوسان» همچنین عنوان فیلمی است با بازی تام هنکس در نقش خلبان هواپیمای جاسوسی ایالات متحده، که با رودولف آبل جاسوس KGB در پل گلینک مبادله شد.

ماجرای آزا شدن 100 زن اسیر اوکراینی و عبورشان از پل جاسوسان چیست؟

ماه گذشته، پنج اسیر جنگی بریتانیایی که در حین جنگ برای اوکراین به اسارت روسیه درآمده بودند، آزاد شدند. از جمله آیدن آسلین و شان پینر، که توسط دادگاهی مورد حمایت کرملین به اعدام محکوم شده و به مدت پنج ماه در اسارت بودند. این اسیران در یک معامله غافلگیر کننده، بین محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، آزاد شدند. اعتقاد بر این است که آنها ممکن است با افسران عالی رتبه روسی که توسط اوکراین در پیروزی برق آسای اخیر اسیر شده بودند، مبادله شده باشند.

ماجرای آزا شدن 100 زن اسیر اوکراینی و عبورشان از پل جاسوسان چیست؟

مشخص نیست که چگونه با زنان اوکراینی رفتار شده است، اما زندانیان مرد رفتار وحشیانه ای را که توسط اسیرکنندگان روسی آنها متحمل شده اند، شرح داده اند.

آسلین فاش کرد که چگونه او را کتک زدند، چاقو زدند و مجبور کردند در یک سلول کوچک به مدت ۲۴ ساعت در روز به آهنگ های شوروی گوش دهد.

ماجرای آزا شدن 100 زن اسیر اوکراینی و عبورشان از پل جاسوسان چیست؟

یکی دیگر از سربازان اوکراینی جراحات جنگی تکان دهنده خود را پس از دستگیری این سرباز توسط نیروهای روسی در شهر محاصره شده ماریوپل فاش کرد. میخائیلو دیانوف تقریباً چهار ماه در اسارت نیروهای ماد ولاد بود و با ۲۱۵ نفر دیگر در یک تبادل زندانی در این هفته آزاد شد.

بیشتر بخوانید:

تحت تعقیب ترین جنایتکار جنگی در اوکراین؛ سرباز روسی که اسیر اوکراینی را اخته کرد

زن تک تیرانداز روسی که ۴۰ اوکراینی را کشته بود اسیر شد

منبع: the sun
دیجیاتو
۹ نظر

ورود

 • حسام مهر ۲۹, ۱۴۰۱

  از اونجا که مبادله انجام شده و اسرای روسی و اوکراینی مبادله شدند، تیتر میتونست این باشه: «اسرای روسی پس از عبور از «پل جاسوسان» در مبادله زندانیان آزاد شدند»
  البته همچین تیتری گرین‌کارت نمیده بهتون!

  • درسته مهر ۲۹, ۱۴۰۱

   درسته. ولی خب منافع غربیها ترجیح داره.
   زمانی که کشورای اروپایی زن رو اتیش میزنن میگفتن جادوگره، زمانی که این غرب زن رو غرق میکردن میگفتن اگه غرق بشه جادوگره اگه بمیره میره به بهشت، این غرب وقتی زن خودشونو (ناموس) رو میبردن تو خیابون میفروختن ، کشورهایی مثل هند پاکستان افغانستان ایران کشورای عربی و عثمانی و تقریبا عموم کشورای افریقایی و امریکایی و استرالیا و غیره، درامد بالاتری داشتن. استاندارد زندگی بالاتری داشتن. تو اروپا مردم نمیدونستن گیاهان دارویی چی هست مثلا. اما تو افریقا با یه گیاه خاص تب رو درمان میکردن. تو افریقا وقتی این گیاه راه یافت تهمت جادوگری زدن.
   حالا کشور خودمونو بگم. درامد ما از ثروتمندترین کشور اروپایی بالاتر بود.
   این غرب اومد استعمار کرد. هند و چین ثروتمندترین کشورای دنیا بودن. اونم با سیاستهای کثیف اقتصادی، بلکه با تولید و صنعت و دانش.
   ما صنعت و تجارت و دانش داشتیم. اون موقع غرب اصلا دانشمند به صورت امروزی نداشت. اما از کشورای عربی دانشجو میومد بغداد یا اصفهان و ری و نیشابور.
   و این مردم بدبخت غربزده یادشون رفت. فکر کردن غرب به فکر من و تو هست. همین گرین کارت رو. ببینین تو جنگ جهانی دوم چقدر پناهنده جا دادیم. چند میلیون پناهنده لهستانی. لهستان که الان معروف به نژادپرست ترین کشور اروپاست. قشنگ میگه پناهنده مسلمون نیاد. مسیحی اوکراینی بیاد قدمش رو چشم. ما یادمون رفت. مسیحی لهستانی رو جا دادیم. نگفتیم مسیحی هستی.

   و اینایی که زن زندگی ازادی میگن. ایا حاظرین مثل همین زنای اوکراینی برین جنگ؟ یا سختی شو بکشین؟
   فکر نکنین جنگ فقط اشپزخونه هست و تو اشپزخونه میتونین خدمت کنین. همون اشپزخونه ی جنگی یا صحرایی که من توش خدمت کردم مردها رو از پا در میاره. دیگه خبری از راحتی اشپزخونه نیست.

   • بماند... مهر ۲۹, ۱۴۰۱

    اون‌هایی‌که شعار زن زندگی آزادی می‌دن محکوم هستن .. محکوم به‌ تحمل امثال شما و داشتن چندتا لباس اضافه‌تر وسط تابستون .. توو دمای نزدیک ۴۵درجه .. این‌هارو از گرما و سختی چی می‌ترسونی دقیقا؟؟

    • حق مهر ۲۹, ۱۴۰۱

     وای چه فاجعه ای! گرمشون میشه؟ من خودم با حجاب اجباری مخالفم ولی این استدلالهای شما آدم رو به خنده میندازه.
     همچین از گرما میگی انگار مردهایی که از صبح تا شب زیر آفتاب سگ دو می زنند چون مجبور نیستند یک روسری نصفه نیمه روی موهاشون بندازند گرمشون نمیشه. کاش می فهمیدین چه امتیازاتی به خاطر زن بودن بهتون داده شده که الان به عنوان حق می بیندشون و اصلا به چشمتون هم نمیاد.

     • بماند... مهر ۳۰, ۱۴۰۱

      فاجعه این‌‌جاست‌که، شما داری حقوق پایه‌‌ی نصف کشور (چه بهش قائل باشن، چه نباشن) رو زیرسوال می‌بری .. گرما فقط و فقط یه‌مثال خیلی ساده بود توو جواب اون آقای بالایی‌که از صحرا می‌گرفت؛ وگرنه گرما/سرما فرقی نداره، آزادی و انتخاب نوع پوشش حق همه‌ست.

    • h مهر ۲۹, ۱۴۰۱

     انسان محکوم به آزادیست
     اینها نسلشون داره منقرض میشه، دست و پا زدنهای آخره

  • . مهر ۲۹, ۱۴۰۱

   #دریوری

 • سهیل مهر ۲۹, ۱۴۰۱

  درحالیکه مردان غیرنظامی اوکراینی مجبور بودند به جنگ بروند و اجازه خروج از کشور رو نداشتند، زنان اوکراینی بدون مشکل به کشورهای اطراف مهاجرت کردند و مورد استقبال قرار گرفتند. حداقل انتظار این بود که بین نیروهای نظامی زن و مرد تبعیض قائل نمی شدند. چرا این مواقع فمینیستها صداشون در نمیاد و برای برابری زن و مرد گلو پاره نمی کنند؟

  • فقط این نه مهر ۲۹, ۱۴۰۱

   فقط این نه. الان اروپا فهمیده چه کلاهی سرش رفته.
   فقط فمنیستها نه. حتی سگ و گربه های اوکراینی مهاجرت کردن و سگ و گربه ی اوکراینی الان ارزشش بالاتر از یک انسان مهاجر پناهنده ی فراری از خاورمیانه هست. الان داد اروپا در اومده. لایپزیک شورای شهرش بین سیاستمدارای محلی دعوا شده چرا شهرداری برا کوتاه کردن موی سگ یه اوکراینی پول داده.
   واقعا درست بود این فمنیستها میگن اول زن بعد سگ و گربه بعد حیوانات دیگه اخر اگه جا موند مرد ارزشمنده.
   یه روانشناس که میشه گفت مهمترین روانشناس کانادا هست در جواب همین فمنیستها میگه دور و برتون نگاه کنین. کانادا به کلی کارگر نیاز داره. چقدر زن اومده جوشکار بشه؟ چقدر زن اومده راننده کامیون بشه؟ چقدر زن اومده بنایی ؟ همین روانشناس میگه تمام کارهای سخت جامعه به عهده مردانه. اما هیچوقت به این مردان نگاه نمیشه. ازشون تشکر نمیشه. اما یک زن بیاد راننده کامیون بشه همه ازش تشکر میکنن. در ادامه میگه کانادا جامعه ازاده اما زنها نمیان تو این کارها. اگه عدالت و برابری دنبالش هستین دنبال این کارهام باشین.