چه صدماتی باعث شد که رونی کلمن بعد از کسب ۸ عنوان مستر المپیا دیگر نتواند راه برود؟

چه صدماتی باعث شد که رونی کلمن بعد از کسب ۸ عنوان مستر المپیا دیگر نتواند راه برود؟

رونی کلمن به احتمال فراوان مشهورترین بدنساز آمریکایی است و همه قابلیت های تبدیل شدن به مشهورترین و بهترین ورزشکار عرصه پرورش اندام را دارد. رونی رکورد جهانی قهرمانی در عنوان مستر المپیا را در اختیار دارد و به مدت ۸ سال متوالی این عنوان را از آن خود کرد که او را همطراز با لی هینی قرار می دهد. در دوران فعالیت حرفه ایش، رونی ۲۶ بار قهرمان مسابقات بدنسازی قهرمانی فدراسیون بین المللی پرورش اندام و عناوین حرفه ای فیتنس شد. بسیاری از علاقمندان به دنیای عضله سازی هنوز هم از او به عنوان اسطوره خود برای ساخت عضلات قوی و بزرگ یاد می کنند، کسی که حجم و تناسب عضلاتش در دوران اوج، هیچ رقیبی برایش باقی نگذاشته بود.

چه چیزی باعث شد رونی کلمن دیگر نتواند راه برود؟

رونی کلمن با نام کامل رونالد دین کلمن در ۱۳ می ۱۹۶۴ در مونرو (لوییزیانا) بدنیا آمد. او فارغ التحصیل رشته حسابداری بود که در سال ۱۹۸۹ در تگزاس به عنوان افسر پلیس مشغول به کار شد. رونی اولین رقابت خود در دنیای بدنسازی را در مسابقات مستر تگزاس در سال ۱۹۹۰ بدست آورد و پس از آن بود که دیگر هرگز پشت سرش را نگاه نکرد. او یکی پس از دیگری عناوین برتر دنیای پرورش اندام را از آنِ خود کرد و در این صنعت برای خودش نامی دست و پا نمود اما صدمات جسمی و جراحی های متعدد در نهایت او را زمینگیر کرد.

همه چیز با یک فتق دیسک آغاز شد

رونی کلمن اولین آسیب جسمی اش را در سن ۱۷ سالگی و در جریان تمرینات پارولیفتینگ متحمل شد. بعد از یک سری آسیب های کمری دیگر در بازی فوتبال، کلمن به طور مرتب به یک متخصص کایروپراکتیک مراجعه کرده و به حرفه بدنسازی اش ادامه داد. روتین تمرینی رونی کلمن کاملاً با برداشتن وزنه های سنگین همراه بود. شوربختانه، او هنگام اجرای یک حرکت اسکات در سال ۱۹۹۶ دچار در رفتگی دیسک شد. رونی برای مسابقات فستیوال آرنولد اسپرتس آمده می شود و برای ده سال آینده اهمیت زیادی به آسیب کمرش نداد. او در مسابقات آرنولد کلاسیک حضور یافته و هر روز تمرین می کرد و هشت بار پشت سر هم برنده مسابقات مستر المپیا شد و همه این قهرمانی ها را با دیسک بیرون زده به دست آورد. اما تا سال ۲۰۰۷ و بعد از بازنشستگی نبود که کلمن به فکر درمان صدمه وارد شده به کمرش افتاد و ظاهراً دیگر خیلی دیر شده یا آنطور که باید درمان صورت نگرفت.

چه چیزی باعث شد رونی کلمن دیگر نتواند راه برود؟

آسیب ها و جراحی ها باعث شد که رونی کلمن دیگر نتواند راه برود

برداشتن وزنه های به شدت سنگین و غیرمعمول توانست بوده کلمن را به یک فیزیک منحصربفرد و شکست ناپذیر و عناوین قهرمانی متعدد برساند، از جمله هشت مستر المپیا. اما همزمان، برداشتن وزنه های سنگین باعث صدمات و مشکلات شدیدی در ستون فقرات برای او شده است. رونی کلمن آسیب های جدید را به آسیب های قبلی افزوده بوده و در این مسیر برخی دیگر از دیسک های او نیز در رفته بودند و به غیر از یکی از آن ها، بقیه را جراحی کرده بود. او همچنین جراحی هایی برای تعویض لگن انجام داده و هر دو لگن خود را تعویض کرد. تا هنگام نوشتن این مطلب، رونی کلمن ۱۳ عمل جراحی برای حل مشکلات پشت، گردن و لگن خود انجام داده است.

علیرغم جراحی های متعدد، ۱۴ پیچ و مهره، دو قفل و دو میله در داخل بدنش، رونی کلمن هنوز هم نمی تواند براحتی و بدون کمک راه برود.  بعد از اولین جراحی در سال ۲۰۱۶، پاهای رونی کلمن دچار آتروفی بسیار شدیدی شدند و این مشکل در جراحی های بعدی نیز رفع نشد. در سال ۲۰۲۰ بود که رونی مجبور شد روی ویلچر بنشیند زیرا دیگر توان راه رفتن نداشت و به خاطر صدمات مضاعف جراحی هایش، تحرکش را بیش از پیش از دست می داد. بدشانسی دیگری که رونی کولمن آورد این بود که پیچ و مهره های کار گذاشته شده در پشتش توسط پزشکان چهار بار شکست. در یکی از این موارد، این پیچ ها درست پس از جراحی و وقتی رونی برای تعویض پانسمانش توسط یک پرستار به یک طرف چرخید دچار شکستگی شد. بعد از این جراحی، رونی کلمن بهبود نیافته و توان راه رفتن بدون کمک دیگران را نداشت.

چه کسی مسئول صدمات وارده به کمر رونی کلمن است؟

رونی کلمن می گوید که صدمات وارد شده به بدنش بهایی است که وی برای افسانه شدن پرداخته است. کلمن همواره خوشبین بوده و با شرایطی که دارد سعی می کند از زندگی و ورزش لذت ببرد. اما او بر این باور است که از سال ها قبل می توانست راه برود اگر جراحان به درستی جراحی هایشان را انجام می دادند. رونی همچنین جراحی های صورت گرفته را به چالش کشیده و می گوید که این جراحی ها تنها برای کسب درآمد توسط جراحان صورت گرفته اند زیرا وی تاکنون میلیون ها دلار به پزشکان جراحش پرداخته است. اگر چه رونی کلمن نسبت به موفقیت جراحی هایش تردید دارد، کارشناسان بر این باورند که بی توجهی کلمن و لجاجت او مسئول شرایط کنونی اش است. در واقع او بعد از هر بار جراحی بلافاصله به باشگاه می رفت و وزنه می زد در حالی که وی باید دستکم ۶ ماه پس از هر جراحی استراحت کرده و درمان های مکمل را پیگیری می کرد.

اما رونی طوری دوباره به تمرین کردن و بلند کردن وزنه های سنگین باز می گشت انگار که هیچ جراحی انجام نداده است و به محض اینکه می توانست با عصا راه برود، به باشگاه بدنسازی باز می گشت. برخی بر این باورند که رونی بدون این که لازم باشد و در شرایطی که دیسک کمرش بیرون زده بود به تمرینات سنگین ادامه می داد اما باید به محض اینکه متوجه آسیب دیدگی شد از برداشتن وزنه های سنگین دست می کشید و باشگاه را ترک می کرد. بی توجهی، سماجت و لیفت ادامه دار وزنه های سنگین باعث شد که او صدمات شدیدی به بدنش وارد کند که چنان او را ناتوان سازد که حتی نتواند راه برود. با این وجود رونی کلمن می گوید که پشیمان نیست و اگر به گذشته بازگردد باز هم همین کارها را خواهد کرد.

داستان درگیری رونی کلمن با پلیس مبارزه با مواد مخدر

رونی کلمن که خود قبلاً پلیس بوده، هرگز استفاده از استروییدها را نفی نکرده است. این بدین معنا نیست که وی برای عضله سازی به طور کامل به استروییدها وابسته بود. او در طول شش سال ابتدایی فعالیت حرفه ایش مواد استروییدی مصرف نکرد اما درماندگی ناشی از ناتوانی در برنده شده در مسابقات بزرگ باعث شد وی از سال ۱۹۹۶ به مصرف استرویید روی بیاورد. اما کلمن همیشه به صورت قانونی دست به خرید استرویید می زد که با انجام تست های لازم خون و سپس خرید از طریق داروخانه های مجاز بود.

رونی مدعی است که پلیس مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده که در آن دوران سعی در مهار کردن بازار سیاه داروهای قاچاق بدنسازی داشت، عامدانه علیه او پرونده سازی کرد. آن ها همچنین رونی را وادار کردند که در دادگاه حاضر شده و شهادت دهد تا بتواند به خرید قانونی مواد استروییدی بدنسازی ادامه دهد.در مورد صدمات بدنی، نمی توان تایید کرد که این آسیب ها ناشی از استفاده بیش از حد از داروهای استروییدی بوده است. اما کلمن خود هرگز از استفاده از داروهای استروییدی و افزایش قدرت حمایت نکرده است زیرا مصرف این داروها با افسردگی شدید و افزایش خطر مرگ زودرس همراه است.

رونی کلمن این روزها چه می کند؟

اگر چه رونی کلمن در سال ۲۰۰۷ از بدنسازی حرفه ای بازنشسته شد و صدمات بسیار سختی را متحمل شده است اما هنوز در جامعه بدنسازی فعال است. رونی مالک یک کمپانی به نام Ronnie Coleman Signature Series است که در زمینه تولید مکمل های غذایی و لباس های ورزشی برای بدنسازان و ورزشکاران فعالیت می کند. او همچنین در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ تحت درمان به کمک سلول های بنیادی به منظور کاهش درد و افزایش سرعت ریکاوری اش قرار گرفت. اما بعد از ۲ میلیون دلار هزینه برای جراحی ها و درمان های دیگر، هنوز تغییر چندانی در شرایط جسمانی کلمن ایجاد نشده و او هنوز برای بدست آوردن تحرک کامل پاهایش تلاش می کند. رونلی کلمن در رسانه های اجتماعی نیز به شدت فعال بوده و در یوتیوب بیش از ۱.۵ میلیون دنبال کننده و در اینستاگرام نیز بیش از ۵ میلیون دنبال کننده دارد.

کلمن به طور مرتب مطالب و محتواهایی را در شبکه های اجتماعی خود منتشر می کند که اغلب نکته هایی در مورد بدنسازی، خاطرات گذشته و افکار او در مورد سناریوهای کنونی بدنسازی هستند. او همچنین به باشگاه بازگشته و گاهی اوقات ویدیوهایی از تمرینات خود را منتشر می کند که نشان می دهد وی هنوز هم شرایط جسمانی خوبی، جدای از مشکل در پایین تنه اش، دارد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳۶ نظر

ورود

 • باقری آبان ۱, ۱۴۰۱

  سلامتی از هر قهرمانی در هر سطحی بهتر و بالاتر است کلمن ۸ مدال برای شکستنش گرفته و بزرگترین باختش از دست دادن راه رفتنش هست

  • ش چ آبان ۶, ۱۴۰۱

   موافقم..ولی بقول خوده کلمن حتماً ارزش از دست دادن سلامتی شو داشته این همه درد و رنجی که کشیده!!

 • نیما آبان ۱, ۱۴۰۱

  باید رونی رو به عنوان نماد ورزش دنیا معرفی کنن

  • عباس بوعذار آبان ۵, ۱۴۰۱

   باشه

  • ش چ آبان ۶, ۱۴۰۱

   بله درسته..ولی نباید کسی بدونه که رونی کلمن سلامتی خودشو پای ورزش گذاشته!! اونم دانسته ❗باید ورزش رو بخاطر سلامتی بزاری کنار! نه سلامتی رو بجای ورزش ❗??

  • احمد آبان ۶, ۱۴۰۱

   به عنوان نماد حماقت و آسیب پذیری و کهنسالی خیلی بد میشه ازش نام برد

 • Amj آبان ۱, ۱۴۰۱

  King دوست داشتنی خدانگهدارت

 • علی آبان ۲, ۱۴۰۱

  احمقانه ترین ورزش اگه بشه اسمشو ورزش گذاشت

  • اکبر آبان ۲, ۱۴۰۱

   احمق ترین انسان ، اگه بشه اسمتو انسان گذاشت

  • نوید آبان ۲, ۱۴۰۱

   کینگ رونی عزیز ♡

  • Erfan آبان ۲, ۱۴۰۱

   معلومه هیکلت و اندامت خیلی داغونه که چنین عقیده ای نسبت به بدنسازا داری، عقده ای نباشیم

 • علی آبان ۲, ۱۴۰۱

  بهترین ورزش شطرنجه هیچ آسیب دیدگی نداره

  • ناشناس مرداد ۱۸, ۱۴۰۲

   شطرنج هم میگن اگر زیاد بازی کنی دیسک گردن میگیری تو هیچ ورزشی نباید زیاده روی کرد

 • میثم آبان ۳, ۱۴۰۱

  رونی کلمن نه تنها بهترین بدنساز دنیاست بلکه بهترین آدم خیرخواه و مهربون میان مردمه به نظر من یکی از بهترین بدن‌های دنیا که دیگه تکرار نمیشه مال رونی کلمن

  • حسین آبان ۵, ۱۴۰۱

   منم بخاطر بدنسازی پای سمت چپم از دست دادم ۳بار عمل کردم البته مقصر دکتر هم بود در کل بدنسازی ورزش خوبی نیست

  • احمد آبان ۶, ۱۴۰۱

   نخیر به نظرم احمق ترین بدنساز جهان بود که بخاطر شهرت سلامتی خودش رو نابود کرد

 • کاربر آبان ۳, ۱۴۰۱

  انقدر بدنسازی سخت هم دیگه خوب نیست.باعث میشه بدن بسوزه.

 • حسین آبان ۵, ۱۴۰۱

  بدنسازی بدترین ورزش دنیاست بیشترین آسیب ورزشی رو بین سایر ورزش‌ها داره منم پاهام ۳,بار عمل کردم بخاطر بدنسازی الآنم دیگه بدون عصا وکمک نمیتونم راه برم جونی به فنا رفت

 • عباس آبان ۵, ۱۴۰۱

  نمونه نداشت و نمونشم نخواهد اومد،چوپان همین العانشم که داره تمرین میکنه باید پیشش لُنگ بندازه!!

 • بهزاد آبان ۵, ۱۴۰۱

  اگر میخواهید شکست نخورید هرگز تلاش نکنید
  کینگ رونی یک روز پاییزی بعداز تمرین به سمت میشیم خود میرود و یک باد به شدت تند او را با کور به زمین میکوبد و آسیب دیده کی و تمرینات فوق سنگین و. آسیب هارا جدی و بعداز تزریق ژل به لگن و در نهایت خارج کردن استخوان لگن ور را از ورزش قهرمانی جدا میسازد

  • Jamshid آبان ۶, ۱۴۰۱

   بدنسازی همش علمه هر کی سر در نمیارم میخواد خرابش کنه به هر رشته ای باید احترام گذاشت رونی کلمن هم تو دوره ی خودش اسطوره بود و هست

  • Jamshid آبان ۶, ۱۴۰۱

   بدنسازی همش علمه هر کی سر در نمیارم میخواد خرابش کنه به هر رشته ای باید احترام گذاشت رونی کلمن هم تو دوره ی خودش اسطوره بود و هست..

 • ش چ آبان ۶, ۱۴۰۱

  رونی کلمن با تمام مشکلاتش هنوزم برای ما همون افسانه مستر المپیا هست و خواهد بود و مثل مارادونا و مسی و رونالدو در ورزش مانگار خواهد بود.

 • ش چ آبان ۶, ۱۴۰۱

  امیدوارم سالهای که هرچه زودتر سلامتی شو به دست بیاره این ابر قهرمان.??

 • احمد آبان ۶, ۱۴۰۱

  من اصلا ورزش نکردم به جز پیاده روی هم تناسب اندام دارم هم از بدن خودم راضی هستم خیلی ها در جوانی بدنسازی رفتن و آسیب دیدن و درد آن رو تا آخر عمر باید تحمل کنن

 • رح آبان ۶, ۱۴۰۱

  الان اون همه ثروت رو حاضره یه جا بده اما بتونه سالم باشه به نظر من خودشیفتگی ولجاجت به خودش باعث شده به این روز بیوفته

 • EHSAN360 آبان ۸, ۱۴۰۱

  همیشه سلطانی رونی کلمن واینکه بدنسازی یکی از پر طرفدارترین ورزشهاست
  اسی از پرند

 • EHSAN360 آبان ۸, ۱۴۰۱

  سلطان خودتی رونی بقیه سو تفاهم هستند

 • قاسم اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۲

  بهتره روی زمین روحتون کار کنفد تا زمین بدن خونه وجودتون روی روح خودتون بنا کنید که زوال پذیر نیست بدنسازی درحد که سلامتی بدن در طول زندگی حفظ بشه مهم نه بیشتر بهترین ورزشکار دنیا رو شهید هادی می دونم سلام بر ابراهیم که کتاب مربوط به زندگینامه شهید هادی است رو بخونید متوجه می شید هدف از ورزش چیه موفق باشید

 • علیرضا اسفند ۲۰, ۱۴۰۲

  هی من ..به بدنسازی الان ۱۸ سالم هس یکی از مهره هام در رفته اصلا ورزش قابل تعریفی نیست هی جوان هارو ترغیب نکنید به بدنسازی به …نمی عرضه

 • امیرعلی اسفند ۲۸, ۱۴۰۲

  درکل ورزش برای سلامتی مضره