۱۰ آداب و رسوم عجیبی که در کشورهای مختلف دنیا وجود دارد

۱۰ آداب و رسوم عجیبی که در کشورهای مختلف دنیا وجود دارد

سنت ها و رسومات یک حس تعلق در ما ایجاد می کنند و دلیل بسیار خوبی برای نزدیک تر شدن مان به خانواده و دوستان خود و جامعه ای که در آن زندگی می کنیم، هستند. شاید به همین خاطر باشد که مردم کماکان به اجرای آن ها ادامه می دهند و عجیب یا از مد افتاده بودن این آداب و رسوم از نظر مردم دیگر دنیا برایشان مهم نیست. به علاوه، آگاهی از سنت ها ما را به گذشته نزدیک تر می کند. و با نگاه به گذشته است که می توان به سمت آینده قدم برداشت و شخصیت و هویت خود را ساخت.

در ادامه با تعدادی از آداب و رسوم عجیب کشورهای مختلف دنیا آشنا خواهیم شد.

۱- در یونان، پدر و مادرها دندان افتاده ی کودک خود را روی پشت بام می اندازند

در آمریکا، بچه های کوچک دندان های افتاده ی خود را زیر بالش نگه می دارند تا پَری دندان آن ها را با خود ببرد اما در یونان کار دیگری می کنند. وقتی دندان کودکی می افتد، او به همراه پدر و مادر خود دندانش را روی پشت بام خانه شان می اندازند. کودک در حین پرتاب دندان، آرزویی هم برای آینده می کند. به علاوه، یونانی ها معتقدند این دندان برای تمام خانواده خوش شانسی می آورد.

۲- در اندونزی، عروس و دامادها باید قوانین سختگیرانه ای را رعایت کنند

در قبیله ی تایدونگ اندونزی، رفتن به دستشویی تا ۳ روز بعد از ازدواج برای عروس و داماد ممنوع است. مردم این قبیله معتقدند نگه داشتن طولانی مدت دستشویی برای عروس و داماد خوش شانسی می آورد و آن ها تا سال ها در خوشی و شادی زندگی خواهند کرد. از سویی دیگر، معتقدند سرپیچی از این قانون عمر بخت شان را کوتاه خواهد کرد.

در این ۳ روز، دیگران عروس و داماد را زیر نظر می گیرند تا تقلب نکنند. به آن ها مقدار اندکی آب و غذا داده می شود تا نیازی به دستشویی رفتن پیدا نکنند. علاوه بر این، مراقب هستند تا عروس و داماد پنهانی دستشویی نکنند.

۳- در دانمارک، مجردها را غرق دارچین می کنند

در دانمارک، رسیدن به ۲۵ سالگی در حالی که هنوز مجرد باشید، می تواند اتفاق بسیار ناخوشایندی برایتان باشد. چرا که ممکن است دوستان تان تصمیم بگیرند شما را خیس آب کنند و بعد از آن به سمت تان دارچین پرتاب کنند. آب باعث می شود دارچین بهتر بچسبد و با اینکه شبیه به مجازاتی برای مجردها به نظر می رسد، اما در حقیقت روشی مفرح برای دیگران است تا سر به سر دوستان خود بگذارند.

این سنت صدها سال قبل شکل گرفته، زمانی که ادویه فروش ها به دور کشور سفر می کردند تا محصولات خود را بفروشند و مجبور بودند دیرتر ازدواج کنند. حالا متوسط سن ازدواج در دانمارک ۳۴ سال است، اما این رسم را هنوز بعضی برای تفریح انجام می دهند.

۴- در فیلیپین، به بزرگ ترها تعظیم می کنند

به این سنت «مانو» گفته می شود و از نسلی به نسلی دیگر انتقال می یابد. جوان ترها هنگام سلام و احوالپرسی با بزرگ ترها، جلوی آن ها تعظیم می کنند، دست شان را می گیرند و روی پیشانی خود می گذارند. در این حالت، جوان ترها معمولاً از بزرگ ترها می خواهند که برایشان دعا کنند. با این حال، هر کسی به این سنت عمل نمی کند و بستگی به این دارد که فرد در کودکی آن را یاد گرفته باشد یا خیر.

۵- در تایلند، برای میمون ها ضیافت به راه می اندازند

هر ساله در آخرین یکشنبه ی ماه نوامبر، تایلندی ها یک ضیافت بزرگ به راه می اندازند که تنها مهمانان آن هزاران میمون ماکاک هستند. این جشن با انجام حرکات نمایشی توسط افرادی با لباس میمون انجام می شود و بعد از آن میمون ها را به آنجا می آورند. انواع مختلفی از میوه ها و سبزیجات روی میزها وجود دارد و میمون ها آزادند که هر چه می خواهند بخورند.

تایلندی ها احترام زیادی برای میمون ها قائل اند و معتقدند این حیوانات برای آن ها خوش شانسی می آورند. قدمت این علاقه و احترام فراوان به میمون ها به ۲ هزار سال قبل بازمی گردد.

۶- در آلمان، جلوی خانه ی پدر و مادر عروس آینده ظرف می شکنند

حدود یک هفته پیش از برگزاری مراسم ازدواج، دوستان، خانواده و تقریباً هر کسی می تواند جلوی خانه ی پدر و مادر عروس آینده حاضر شود و شروع به پرتاب کردن چیزهای مختلفی کند. معمولاً چیزهایی را پرتاب می کنند که دیگر نیازی به آن ها ندارند، مثل بشقاب و چیزهای دیگری از جنس چینی یا سرامیک. با این حال، پرتاب شیشه یا آینه پذیرفته نیست چون معتقدند این کار بدشانسی می آورد.

بعد از این کار، عروس و داماد آینده باید همه ی چیزهایی که شکسته را باهم جارو و جمع کنند. این کار که باید حتماً به همراه یکدیگر انجام شود، کارکرد نمادین دارد و به این معنی است که آن ها تا پایان عمر باید باهم با مشکلات رو به رو شوند و آن ها را حل کنند.

۷- در بوسنی، فرا رسیدن بهار را با خوردن نیمرو جشن می گیرند

مردم بوسنی برای جشن گرفتن آغاز بهار در کنار رودخانه ی بوسنا به دور هم جمع می شوند و آتش های بزرگی برپا می کنند. روی این آتش ها ماهیتابه های چدنی بزرگی می گذارند که داخل آن ها نیمرو درست می کنند. صدها تخم مرغ استفاده می شود تا به همه ی شرکت کنندگان جشن نیمرو برسد. این جشن از هنگام طلوع آفتاب آغاز می شود و تخم مرغ ها نماد یک زندگی تازه هستند چرا که با آمدن بهار هوا رو به گرمی می رود.

۸- در انگلیس، از بالای تپه، پنیر قل می دهند

پنیر غلتانی تپه ی کوپر یک مسابقه ی بسیار محبوب است که هر ساله در شهر گلاستر ِ انگلیس برگزار می شود. در این مسابقه از یک قرص پنیر استفاده می شود که بین ۳ تا ۴ کیلوگرم وزن دارد. قرص پنیر می تواند با سرعت ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت حرکت کند و شرکت کنندگان باید از یک تپه ی ۱۸۲ متری پایین بروند تا به قرص پنیر برسند. برنده کسی است که زودتر از بقیه به پایین تپه برسد و قرص پنیر هم به او تعلق می گیرد.

شیب تپه بسیار زیاد است و به همین دلیل بسیاری از شرکت کنندگان روی زمین می افتند و حتی دست و پای بعضی از آن ها می شکند. تصور می شود این مسابقه دست کم ۶۰۰ سال قدمت داشته باشد، اما اولین مدرک ثبت شده درباره ی آن متعلق به سال ۱۸۲۶ است.

۹- در کانادا، یک مسابقه ی انجماد مو دارند

مسابقه ی انجماد موی چشمه های آب گرم اکلیپس نوردیک، یک برنامه ی سالانه است که هر کسی می تواند در آن شرکت کند. در آنجا دمای هوا به منفی ۲۰ درجه سانتیگراد می رسد اما شرکت کنندگان درون چشمه های آب گرم قرار دارند. اولین کاری که باید انجام دهید این است که سر خود را درون آب داغ فرو کنید و مطمئن شوید موهایتان کاملاً خیس شده و در حالت مناسبی قرار دارد. بعد از آن سر خود را آنقدر بیرون از آب نگه می دارید تا همه ی موهایتان، از جمله ی موهای صورت تان، مثل ابروها و ریش یخ بزند.

توصیه می شود دست های خود را هر از گاهی در آب فرو ببرید تا گرم بمانند. وقتی موهایتان به طور کامل یخ زدند، می توانید زنگی که در کنار چشمه قرار دارد را به صدا درآورید تا برگزارکنندگان مسابقه از شما عکس بگیرند.

۱۰- در مکزیک، صورت کسی که تولد او است را در کیک فرو می برند

طبق سنت، دست های کسی که تولد او است را از پشت نگه می دارند و اطرافیانش صورت او را در کیک فرو می برند. این کار برای این است که اولین گاز از کیک نصیب کسی شود که تولد او است و در همان حین بقیه یکصدا می گویند: «موردیکا! موردیکا! موردیکا!» یعنی «گاز بزن».

منبع: brightside
مطالب مرتبط
۴۰ نظر

ورود

 • هادی آبان ۱, ۱۴۰۱

  درایران هم هرکی کوچکترین اعتراض و انتقادی داشته باشه بهش میگن اغتشاش کر ومیان کدبسته میبرنش این را هم اضافه کنینن به رسم های عجیب دنیا

  • PH آبان ۱, ۱۴۰۱

   اره دقیقا این اعتراضات با اتش زدن بانک ها و ساختمان ها فروشگاه ها و سطل اشغال ها امبولانس ها و بند اوردن ماشین ها و … شروع میشه جالبه فقط تو ایران بهش میگن اعتراضات تو بقیه کشور های دنیا بهش میگن آشوب اغتشاش!عجب رسم عجیبی داریم ما

   • سرخ پوش آبان ۶, ۱۴۰۱

    وقتی فرق اعتراض و اغتشاش رو نمیدونی . ساکت شو …..

  • پیامک آبان ۲, ۱۴۰۱

   جالبه
   نمی دونستم کشتن پلیس و تخریب اموال عمومی اعتراضه!
   اعتراض با اغتشاش فرق داره بنده خدا
   اعتراض روش داره قاعده و قانون داره هیچ جای دنیام به کارایی که مثلا معترضین تو چند وقت اخیر کردن نمیگن اعتراض ?

  • فاطمه آبان ۲, ۱۴۰۱

   تو همه جای دنیا اغتشاش و آشوب مجازات داره! شما اگه یکم اطلاعات عمومی تون رو بیشتر کنید میبینید تو کشور های دیگه مثل فرانسه یا انگلیس یا امریکا چطور آشوبگر رو ساکت میکنن! با باتوم و سلاح و …. تازه اینا به پلیس حمله نمیکنن وگرنه که ….

  • Bookot آبان ۳, ۱۴۰۱

   یه جور حرف میزنی انگار تو کشور های دیگر برای معترضان فرش قرمز پهن میکنن!

  • Bookot آبان ۳, ۱۴۰۱

   به جوری میگی انگار در کشور های دیگر برای معترضان فرش قرمز می اندازند!

  • ناشناس آبان ۳, ۱۴۰۱

   احسنت گل گفتی

  • رسول آبان ۴, ۱۴۰۱

   آره راست میگی . دو سه سال در فرانسه چشم معترضان را با گلوله پلاستیکی کور کردند و جیک هیچکی در نیومد

  • Ggg آبان ۵, ۱۴۰۱

   خب خفه شو چرا عادت دارید همه چی رو به سمت سیاست بکشونید

 • بهروز شمس‌پور آبان ۱, ۱۴۰۱

  در کوهستان‌های چالوس وقتی دندان شیری کودکی می‌افتد دندان افتاده را لای سوراخ دیواری می‌گذارند و می‌گویند بد بوره خوب بی‌یه ! یعنی دندان بد بره دندان خوب بیاد

 • مارکوپولو آبان ۱, ۱۴۰۱

  کشورهای اروپایی مثل فرانسه،انگلیس ترکیه همین ایرانی های مقیم خارج«فرارمغزها»که«کوچکترین اعتراض شون»آتش زدن اتوبوس های خطوط واحد وخوردکردن شیشه ساختمانهاهست انداخته بودندزیرچوب وکتک ولگدتامیخوردندزدنشون!،اونجاکه دیگه ایران نبود!به قول معروف پلیس های نایس وکاملامتمدن کشورهای اروپایی بود،فیلمش هست!بهشون فهموندندبارفتارها قانونشکنی قاطعانه برخوردمیشه دراروپا،امااگراینکارهارودروطن خودتون انجام بدهید،نادیده میگیریم وازشماحمایت میکنیم به شرط آنکه درکشورهای اروپایی وحشی بازی درنیارید،فقط داخل ایران باشه

  • سبحان (تابو رپ) آبان ۴, ۱۴۰۱

   فشار خوردی دیدی همه ایرانیا سراسر جهان دوست دارن کشورشون آزاد شه تا برگردن؟

 • PH آبان ۱, ۱۴۰۱

  پنیر قل دادن از رو تپه!!!بشقاب شکستن!!! جالبه اگر این رسم ها تو ایران بود بی بی سی جوری مسخرمون میکرد و مستند می ساخت که گوش کل دنیا رو کر میکرد اما برا خودشون رسومات خوبیه
  به طور مثال به رسم نذری دادن و دادن یه وعده غذایی به افراد نیازمند گیر میدن در صورتی که در اسپانیا هر سال یه روز جشن گوجه میگیرن و هزاران کیلو گوجه رو خراب میکنن یا در یکی از کشور های اروپایی نهنگ ها رو سلاخی میکنن اما دلشون برای سگ های ولگرد هار ایرانی میسوزه که علاوه بر اسیب های محیط زیستی به ادم ها حمله میکنن!!! اغتشاش تو ایران رو میگن اعتراض!اعتراضات رو تو اروپا میگن اغتشاش ?

  • میم آبان ۳, ۱۴۰۱

   هیچ کس هیچ کار ناشایستی رو قبول نداره چه تو ایران باشه چه تو خارج ولی قبل از اعتراض بدونین ی دختری رو که اصلا کاری نکرده بود رو کشتن ? این رو شفاف سازی کنن تا برسیم به بعد

   • بیا پایین دوست عزیز آبان ۴, ۱۴۰۱

    بیا مدرک رو کن،….عالمی اگه حرفتو اثبات نکنی

   • mmd.yt آبان ۵, ۱۴۰۱

    مگه قبل اون این همه انسان و کودک بی گناه کشته نشد؟ به خدا که منتظر بهانه بودین. یکی بود مرد خدایش بیامرزد به خاطر آزادی شما صد ها نفر دیگه باید بمیره؟ به خاطر مرگ یک نفر صد ها برابر باید بمیرن؟ اموال عمومی باید نابود شه؟

  • ضد موجودات اضافی در جهان آبان ۴, ۱۴۰۱

   اینا ربطی به هم ندارن دوست عزیز
   تو خیلی میخوای حرف بزنی چیزای دیگه رو تو ایران بگو

 • فاطمه آبان ۲, ۱۴۰۱

  چهارمی بنظرم خیلی خوبه ودهمی روماهم اکثراانجام میدیم

 • بی نام آبان ۲, ۱۴۰۱

  فقط آلمان ??
  فک کن عروسی بچته یهو یه بشقاب میاد تو خونت?

 • احمد آبان ۳, ۱۴۰۱

  تو مملکت ما اینقدر تو سر مردم زدن که دیگه هرچی رسم و رسوم بوده از یاد بردن وگرنه کجای دنیا بیشتراز ما رسمای عجیب و غریب درعین حال سرگرم کننده و لذت بخش اما روح و روانی دیگه وجود نداره

 • سمیه آبان ۳, ۱۴۰۱

  خب دلیل این روش نابسامان اعتراضها که بعضا اغتشاش نام گرفته اینه با کمال تعجب وحیرت روش متمدنانه‌ای درفرهنگ اسلامی ایرانی ما باهزاران سال قدمت برای اعتراض کردن به عملکرد دولت یا تحلیل درستی عملکرد آن درقانون ما پیش بینی نشده و وجود نداره گویی دولت همواره درست تصمیم میگیرد و مردم به اندازه گوسفند حق دارندنه انسان یعنی همواره کاملا مطیع بایدباشند.

 • میم آبان ۳, ۱۴۰۱

  ی جوری میگن اغتشاش کردن که اونی که اول کشته شده هم اغتشاش گر بوده? هیهات من الظله

  • ناشناس آبان ۳, ۱۴۰۱

   خخخخخخ مردم جیره خوار چاپلوس تو ایران زیاده برا همین ایران هیچ پخی نمیشه

   • سبحان (تابو رپ) آبان ۴, ۱۴۰۱

    اینا رو باید فرستاد همون عربستان میخوان به زور مارو ببرن تو بهشت

 • Army bts?? آبان ۴, ۱۴۰۱

  تو ایران رسم های جالب تری هست مثله کشتنه سگ های بی پناه و ممنوع کردنه سگ گردانی مثله کشتن دخترایی که حجاب ندارن مثله استرسایی که به دانش اموزاشون و دانشجو هاشون وارد میکنن مثله حرف حق زدن که اخرش مرگه مثله خوشحالی نداشتنه جوان ها مثل دروغ های دولت مثله گرونی ها و…. در اخر مثله توجیح کردنه کارای خودشون(بسیج و دولت) جالب نیست؟(:

  • سبحان (تابو رپ) آبان ۴, ۱۴۰۱

   جالب تر اینه یسری اینارو میبینن کلشونو میکنن زیر برف یا سنگ کسایی رو به سینه میزنن که مردمو فقط یسری سرباز میبینن یا کارگر تا پول درارن براشون و بمیرن تا این عربتبار ها راحت زندگی کنن

  • mmd.yt آبان ۵, ۱۴۰۱

   شما همون بدبختایی هستین که دربرابر حرف های حق کر و کورین و فقط با صفت هایی مثل ساندیس خور و و عرزشی وضعیت رو جمع و جور می کنید تعداد کسایی که به خاطر آزادی شما ها کشته شدن تعدادشون از شما اغتشاشگرا بیشتره من نمی گم وضعیت ایران خوبه بله گاودکفته بازار هست، اختلاس هست، دزدی هست اما چرا الله رو آتیش می زنید، چرا پرچم ایرانو آتیش می زنید ایران زادگاهته دارنده هاش تر زدن بهش چرا قیمه رو به ماست گره می زنید. بله منم دارم از این اقتصاد رنج می بینم سختی می بینم به خاطر سختی خودم باید باید برم اموالی که برای صد نفر دیگه هم هست آتیش بزنم؟ اونی که می گه مگه اولین نفری که کشته شد هم اغتشاش گر بود این همه آدم بی گناه قبل از اون کشته شدن چی؟ منتظر بهانه ای بودید تا برنامتونو اجرا کنید.سگ گردانی ممنونعههههه؟ طرف با سگش میاد می ر*نه جلوی دروازمون هیچکس هیچی نمی گه اون وقت سگ گردانی ممنوعه؟بگو ببینم ما باید بخاطر کشتن سگ های بی گناه آدم بکشیم؟ این انصافه؟بله مسئولین خرن نفهمن باید بگیرین همه جا رو به آتیش بکشینو شعار بدین؟ با نابود کردن و به آتیش کشیدن و آدم کشی و اغتشاش مسئولین آدم می شن؟ دلار ارزون می شه؟ وضعیت درست می شه؟ یه مشت احمق جوگیرین که دور هم جمع شدین و خودتونم عاقبت کار خودتونو نمی دونین.آزادی یعنی چی؟ یعنی اینکه طرف توی کوچه دستشو بذاره روی بوقو ور‌ نداره؟ یعنی اینکه زن حجاب نداشته باشه؟ والا تا قبل این اتفاقات هم من حجاب آن چنانی نمی دیدم.

   • سبحان (تابو رپ) آبان ۶, ۱۴۰۱

    ما معترضیم اختشاش گران لباس شخصی های خودشونن مدرکش هم موجوده شما مارو باهم جمع نبند

  • مهسا امینی آبان ۶, ۱۴۰۱

   بهترین و دردناکترین کامنتی که خوندم❤
   از برای هم سخت تر بود

 • ترانه آبان ۵, ۱۴۰۱

  آره این دوست عزیز راست میگه در ایران هم مردم و میگیرن میبرن زندان فشافویه اینقدر با پوتین میزنن تو چشاشون تا جفت چشاون خونریزی کنه، وبعد طرف زنگ میزنه گریه میکنه میگه تو رو خدا منو از این جا بیارید بیرون و من هر شب و روز با صدای بلند برای برادرم که این بلا سرش اومده خون گریه میکنم و میگم جناب رهبر و عوامل دیدار ما به قیامت دیگه اگه از گشنگی مردیم صدامون در نمیاد،

 • صدرا آبان ۵, ۱۴۰۱

  اندونزی خیلی گاد بود. آنقدر نمیشاشن آخر باید شاش شونو بخورن.انقدر زیاد میشه ????????????????????????

 • بده خدایی آبان ۶, ۱۴۰۱

  مالزی ها واقعا خیلی اسکل هستن این طوری که بنده خدا ها نابود میشن…
  خاک تو سرشون با رسم و رسمومشون خدا شفا تون بده??

  • ددددد آبان ۶, ۱۴۰۱

   خجالت بکش
   واقعا نمیدونی باید به فرهنگ بقیه احترام بزاری؟

 • زن ، زندگی ، آزادی آبان ۶, ۱۴۰۱

  دقیقا فرش قرمز پهن میکنن! تو آلمان به صورت قانونی عده ایی از افراد میتونن برن به شهرداری بگن فلان موقع اعتراض داریم و آلمان خیابان هارو میبنده و به معترضین دوربین و بلندگو میده تا اعتراضشون رو بکنن هیچ کس هم اعدام نمیکنن و بچه های مردمو نمیکشن