برنامه ریزی شبکه کودک برای ساخت انیمیشن درباره حادثه شاهچراغ و ماجرای «آرتین» ۵ساله

برنامه ریزی شبکه کودک برای ساخت انیمیشن درباره حادثه شاهچراغ و ماجرای «آرتین» ۵ساله

چهارشنبه شب گذشته خبر حمله تروریستی به حرم شاهچراغ در شیراز در صدر اخبار قرار گرفت؛ حادثه‌ای که متاسفانه با شهادت ۱۵ نفر از هموطنان و مجروح شدن ۱۹ نفر از زائرین همراه شد. چندین کودک نیز در میان قربانیان این حادثه وجود دارند. در این میان نام «آرتین سرایداران» بیش از همه شنیده می‌شود؛ کودک ۵ ساله‌ای که در جریان حمله به شاهچراغ پدر و مادر و برادرش را از دست داد و خود نیز مجروح در بیمارستان است.

سرنوشت دردناک این کودک واکنش های زیادی در پی داشت.  شبکه کودک سیما با انتشار فراخوانی از مخاطبان خود خواست نقاشی های خود در این زمینه را به صفحه مجازی شبکه ارسال کنند تا به نمایش گذاشته شود.

همه واکنش ها به از دست رفتن اعضای خانواده «آرتین» در حادثه شاهچراغ

محمدصادق باطنی مدیر شبکه کودک در این باره گفت: «با توجه به اینکه در حادثه چهارشنبه گذشته تعدادی از قربانیان کودک و نوجوان بودند بلافاصله فراخوان نقاشی داشتیم که تا کنون بیش از ۱۰۰ نقاشی به دست ما رسیده و این آثار در بخش‌ها و میان‌برنامه‌های مختلف شبکه به نمایش گذاشته شده است.»

باطنی در ادامه افزود: «البته این پایان کار نبود چون با انتشار فراخوان دریافت آثار نزدیک به ۱۴۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ پیامک تسلیت به دستمان رسیده و تصمیم بر این گرفته شد که تمامی این آثار را در قالب یک کتاب تدوین و جمع‌آوری کنیم تا طی مراسمی خاص به آرتین و بازماندگانش اهدا شود.»

او همچنین گفت: «پیشنهاد ساخت یک انیمیشن و همچنین آثار کودکانه از حادثه تروریستی شیراز مطرح شده است. واقعیت امر این است که برای تولید چنین محتوایی نیاز به برنامه‌ریزی و مطالعه داریم که کمی زمان‌بر است اما تولید این‌گونه برنامه‌ها در دستور کار شبکه قرار گرفته است. بعد از جمع‌بندی‌های مورد نیاز برای تولید محتوای مناسب کودکان از این حادثه تروریستی اطلاعات و جزئیات کامل آن به‌زودی اعلام می‌شود.

همه واکنش ها به از دست رفتن اعضای خانواده «آرتین» در حادثه شاهچراغ
همه واکنش ها به از دست رفتن اعضای خانواده «آرتین» در حادثه شاهچراغ

محمد مخبر عصر ‌پنجشنبه‌ در جریان سفر به شیراز که برای اطلاع از روند بررسی ابعاد حادثه تر‌وریستی در حرم شاهچراغ (ع) انجام شد،‌ با حضور در بیمارستان محل بستری مجروحان حادثه تروریستی، از مجروحان و مصدومان این حادثه عیادت کرد و در گفت‌وگو با پزشکان و کادر درمان بیمارستان، در جریان آخرین وضعیت سلامت مجروحان این حادثه و روند درمان آنها قرار گرفت و دستورات لازم را برای رسیدگی به آنها صادر کرد.

‌کاوه اشتهاردی دستیار ویژه معاون اول رئیس‌جمهور ‌در‌باره عیادت ‌معاون اول رئیس‌جمهور از مجروحان حادثه تروریستی شیراز در پیامی نوشت: «یکی از تلخ‌ترین لحظات سفر ‌دکتر ‌مخبر به ‌شیراز عیادت از ‌آرتین ۵ساله بود که ‌مقابل چشمانش، پدر، مادر و برادر او را به شهادت رساندند.‌ تنها درخواست خواهرش انتقام خون شهدای ‌شاهچراغ بود.»

خواهر آرتین در این دیدار خطاب به مخبر می‌گوید «جواب آرتین رو چی بدم، منتظره بره خونه پدر و مادرش رو ببینه، هفته آینده قرار بود مراسم عروسی‌ام برگزار شود‌، پدر و مادرم رفته بودند خرید.»

همه واکنش ها به از دست رفتن اعضای خانواده «آرتین» در حادثه شاهچراغ
همه واکنش ها به از دست رفتن اعضای خانواده «آرتین» در حادثه شاهچراغ

شعری برای آرتین

سید محمدجواد شرافت، شاعر آیینی یک دوبیتی با عنوان «برای آرتین، برای معصومیتش» سروده است که در ادامه می‌خوانید:

دلت را داغ‌ها در بر کشیدند ..
به خون و خاک و خاکستر کشیدند

سه غم آمد سراغت هر سه یکبار!
پدر .. مادر .. برادر .. پر کشیدند ..

همه واکنش ها به از دست رفتن اعضای خانواده «آرتین» در حادثه شاهچراغ

دلنوشته فرمانده‌ کل ارتش برای آرتین

امیر سرلشکر موسوی فرمانده‌ کل ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز برای آرتین سریداران که در حادثه تروریستی حرم شاهچراغ پدر، مادر و برادر خود را از دست داده است چنین نوشت:

کاش من به‌جای پدر، مادر و برادرت به خون غلطیده بودم و تو اکنون تنها و داغدار نبودی!

پسرم آرتین؛ اگرچه قلبم آزرده دلتنگی توست، اما کاش زخم‌های دل تو، روی سینه‌ام انباشته می‌شد و تو را غصه‌دار و دلتنگ پدر، مادر و برادرت نمی‌دیدم.

فرزند عزیزم، انسان‌نمایی که تو را داغدار کرد، حیوان دست‌آموزی است که ساخت آمریکا، رژیم صهیونیستی و تفکر رژیم سعودی است، اما سرباز ایرانی دندان می‌فشارد و صبوری می‌کند تا در زمان خود به‌اذن رهبر و فرمانده‌اش طومارشان را در هم بپیچد.

کاش پیامت را همه می‌شنیدند، آن‌هایی که به‌بهانه‌ای، ناخواسته یا نادانسته، قدرت دفاعی و امنیتی کشور را تضعیف و مشغول کردند و فرصت جولان به عروسک‌های دست‌آموز دادند تا حرم و حریم را به گلوله ببندند.

کاش می‌شنیدند صدای بچه‌هایی که یتیم شدند. کاش می‌شنیدند صدای زن‌هایی که بی‌سرپرست شدند. کاش می‌شنیدند صدای پدران و مادران به داغ فرزند نشسته و صدای ضجه برادر و خواهر ازدست‌داده‌ها را و… کاش می‌شنیدند.

بیشتر بخوانید:

جزییات کامل حمله تروریستی به حرم شاهچراغ در شیراز + ویدیو لحظه ورود و دستگیری تروریست

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • سید آبان ۷, ۱۴۰۱

  چه امنتیه واقعا
  اگه نمیتونین خب بسپرین به کس دیگه این کارو
  اینهمه حقوق میگیرین که نگهبان جان مردم باشین.

  با انیمیشن درست کردن که درست نمیشه.

  حالا هم دارن از خون پدر مادر این بچه کاسبی میکنن
  شده پیرهن عثمان

 • . آبان ۷, ۱۴۰۱

  مهسا ، نیکا ، بچه این مملکت نبودند؟ یا فقط چون حک.م.ت کشتتشون خونشون رنگ نداره؟

  • HH آبان ۷, ۱۴۰۱

   آرشام برادر آرتین بچه این مملکت نبود؟ یا فقط چون براتون منفعتی نداشت و نمیتونستین از خونش سوءاستفاده کنین براش هشتگ نساختین؟

   • . آبان ۷, ۱۴۰۱

    ۲۵۰ نفر به ۱۵ نفر کدوم بیشتره؟
    آزادی دموکراسی و حق طلبی در مقابل قربانی شدن کدوم مهم تره. نباید هیچ کدومو ول کرد. هر دوشون به جای خود

  • سند؟ آبان ۸, ۱۴۰۱

   سوال اینه، چرا اصلا حکومت بکشه مردمو؟ دلیلش؟
   این دروغا رو نمیخوایین تموم کنین؟
   داعش کلی اطلاعیه داده و فیلمشو پخش کرده ولی هنوز شماها میگین نه کار خودشونه.
   خخخخخ احمقا