باورهای قدیمی درباره فواید و مضرات مواد غذایی که درست بودند

باورهای قدیمی درباره فواید و مضرات مواد غذایی که درست بودند

باورهای مختلف زیادی از گذشته درباره ی مواد غذایی و آثار آن ها بر بدن وجود دارد که از نسلی به نسلی دیگر منتقل شده اند. گاهی تصور می شود این باورها بدون پایه و اساس علمی شکل گرفته اند و بنابراین مردود هستند. گرچه علم نادرست بودن برخی از این باورهای قدیمی را اثبات کرده اما همه ی آن ها اینگونه نیستند و محققان به درست بودن بعضی از این باورها پی برده اند. در ادامه با تعدادی از آن ها آشنا خواهیم شد.

۱- خوردن پنیر پیش از خواب می تواند باعث کابوس دیدن شود

از گذشته این باور وجود دارد که خوردن پنیر یک ساعت پیش از خواب می تواند باعث کابوس دیدن شود.

اگر درست قبل از خواب پنیر بخورید، مواد شیمیایی موجود در آن می توانند باعث خواب دیدن شما شوند و نوع پنیری که خوردید می تواند بر نوع خوابی که می بینید اثر بگذارد.

پنیر هم مانند بسیاری از دیگر محصولات لبنی حاوی اسید آمینه تریپتوفان است. تحقیقات نشان داده مصرف زیاد تریپتوفان می تواند مدت زمان خواب دیدن فرد را به میزان چشمگیری افزایش دهد.

بدن تریپتوفان را به سروتونین تبدیل می کند، یک انتقال دهنده ی عصبی که رفتار فرد و خلق و خوی کلی او را تنظیم می کند.

تحقیقات نشان داده میان بالا بودن سطح سروتونین و احساس رضایت و شادی کلی و در مجموع داشتن یک نگاه مثبت تر نسبت به زندگی، ارتباط وجود دارد.

در پژوهش ها ارتباط مستقیمی میان سروتونین و افزایش بسامد یا وضوح خواب ها دیده نشده، اما شواهد روایی می گوید کسانی که از داروهایی استفاده می کنند که سطح سروتونین را بالا می برند، بیشتر از دیگران خواب می بینند.

نوع پنیر هم از قرار معلوم اهمیت دارد. مثلاً تحقیقی نشان داد کسانی که پنیر چدار مصرف می کردند، در خواب های خود چهره های مشهور را می دیدند.

۲- عسل درمانی طبیعی برای گلودرد است

از گذشته این باور وجود دارد که خوردن عسل درست پیش از خواب می تواند سرفه را کاهش دهد.

تحقیقات متعدد نیز می گوید با ریختن تنها چند قطره عسل در آب جوش یا چای می توان سرفه را تسکین داد.

پژوهشی نشان داد عسل می تواند ترشح مخاط را کاهش و آزاد شدن سیتوکین ها را افزایش دهد، سلول هایی که توسط دستگاه ایمنی بدن برای مقابله با تهدیدات به کار گرفته می شوند.

این سیتوکین ها به پاسخ ایمنی بدن سیگنال ارسال می کنند و به مقابله با ویروس ها، باکتری ها و دیگر انواع میکروب که می توانند آسیب قابل توجهی وارد سازند، کمک می کنند.

عسل گرچه می تواند برای همه ی افراد در هر سنی مفید باشد، اما اثر آن در کودکان به طور ویژه ای برجسته تر است.

ترکیب شیر و عسل هم برای تسکین سرفه مفید است.

۳- هویچ می تواند سلامت چشم ها را تقویت کند

یکی از باورهایی که از گذشته وجود داشته این است که مصرف روزانه ی هویج می تواند بینایی را تقویت و به قدرت دید در شب کمک کند.

در ابتدا تصور می شد مفید بودن هویج برای بینایی یک باور نادرست باشد اما دانشمندان بعداً به درست بودن آن پی بردند.

در جنگ جهانی دوم، سربازان انگلیسی از یک تکنولوژی رادار جدید برای شناسایی هواپیماهای آلمانی و شلیک به آن ها استفاده می کردند.

وزارت هوانوردی انگلیس که نمی خواست رازش فاش شود، شروع به پخش اطلاعاتی ساختگی دراینباره کرد که هویج برای قدرت دید در شب مفید است و رژیم غذایی مملوء از هویج سربازان انگلیسی به آن ها یک مزیت تاکتیکی بخشیده است.

دانشمندان بعدها تأیید کردند که رژیم های غذایی ای که مملوء از سبزیجات ریشه ای هستند می توانند برای بینایی و سلامت چشم ها مفید باشند.

این نوع سبزیجات سرشار از بتاکاروتن هستند، ماده ای که عامل رنگ آن ها هستند.

اسفناج، کاهو، گوجه فرنگی و کلم بروکلی از جمله مواد غذایی ای هستند که از بتاکاروتن زیادی برخوردارند. وقتی چنین مواد غذایی ای مصرف می کنید، بدن این ماده را به ویتامین A تبدیل می کند.

این ویتامین برای حفظ سلامت قرنیه ضروری است، لایه ی شفافی که گرد و غبار و آلودگی را از چشم ها دور نگه می دارد.

این ویتامین یکی از عناصر تشکیل دهنده ی رودوسپین هم هست، رنگدانه ای درون شبکیه که به چشم ها کمک می کند در نور کم قادر به دیدن باشد.

کمبود ویتامین A می تواند باعث خشکی چشم، آب مروارید و تباهی لکه زرد شود، مشکلاتی که هر یک می توانند منجر به آسیب دیدن بینایی یا نابینایی شوند.

۴- ماهی های چرب برای سلامت مغز و قلب بسیار مفیدند

تحقیقات متعدد نشان داده مصرف زیاد ماهی و فرآورده های روغن ماهی می تواند با سلامت مغز و حافظه معجزه کند.

غذاهای دریایی مانند ماهی سالمون و ماهی تن سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند. پژوهش ها نشان داده میان این اسیدها و کاهش مشکل افت شناختی در افراد مسن، بهبود حافظه و سلامت روان ارتباط وجود دارد.

فواید اسیدهای چرب از پیش از دوران سالخوردگی آغاز می شود و حتی در دوران جنینی هم می توان از فواید آن بهره مند شد.

پژوهشی نشان داد نوزادان متولد شده از زنانی که در دوران بارداری خود مکمل روغن ماهی مصرف کرده بودند، رشد شناختی بیشتری در سال های ابتدایی زندگی خود داشتند. این کودکان در سن ۴ سالگی هم در مقایسه با هم سن و سالان خود امتیاز بالاتری در آزمون های پردازش ذهنی گرفته بودند.

تحقیق دیگری نیز نشان داد مادرانی که در دوران بارداری خود مکمل اسید چرب امگا-۳ مصرف کرده بودند، فرزندان آن ها الگوهای خواب منسجم تری داشتند.

علت این مسأله آن است که قرارگیری در معرض این اسیدها در دوران جنینی باعث می شود بچه از دستگاه عصبی مرکزی رشد یافته تری برخوردار شود.

برخی کارشناسان نیز مصرف مکمل اسید چرب امگا-۳ را برای کنترل بسیاری از علائم اختلال کم توجهی – بیش فعالی توصیه می کنند.

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود