روایت های مختلف از کشته شدن «فرشته احمدی» در مهاباد و واکنش به این ماجرا

روایت های مختلف از کشته شدن «فرشته احمدی» در مهاباد و واکنش به این ماجرا

ماجرای کشته شدن فرشته احمدی در جریان اعتراضات اخیر در شهرستان مهاباد با دست به دست شدن تصویر دلخراش دخترش بر مزار مادر، احساسات بسیاری از افراد در سرتاسر کشور و حتی گوشه و کنار دنیا را جریحه دار کرده است.

پنج شنبه گذشته (۵ آبان ۱۴۰۱) در شهرستان مهاباد شکل گرفته بود زنی ۳۲ ساله به نام فرشته احمدی کشته شد که کاربران شبکه های مجازی مدعی شدند در خانه اش مورد هدف گلوله قرار گرفته است. ماجرای کشته شدن او با پخش تصاویری دردناک از گریه های دختر خردسالش که بر مزار مادر خاک را چنگ می‌زند، ابعاد گسترده تری یافته است.

روایت ها از کشته شدن «فرشته احمدی» در اعتراضات مهاباد و واکنش سلبریتی ها

تاکنون روایات مختلفی از نحوه و محل کشته شدن خانم احمدی منتشر شده است. ابتدا ادعا شد که او در محله پشت تپه مهاباد برای کمک به چند جوان که مورد حمله قرار گرفته بودند در محل حضور داشت که هدف گلوله قرار گرفت و سپس گفته شد در پشت بام خانه هنگامی که در حال تماشای اعتراضات خیابانی بود با شلیک گلوله کشته شد.

در این میان، BBC فارسی در خصوص درگذشت فرشته احمدی به کشته شدن او در داخل خانه اشاره کرده و از زبان یکی از نزدیکان خانم احمدی ادعا کرده که او داخل منزل خود، در حالی که کودک در بغل داشته به ضرب گلوله به قتل رسیده است.

روایت ها از کشته شدن «فرشته احمدی» در اعتراضات مهاباد و واکنش سلبریتی ها

گفته می‌شود پلیس آذربایجان غربی در پی یافتن دلیل درگذشت خانم فرشته احمدی است و سرهنگ صادق شکری، رئیس پلیس آگاهی انتظامی این استان گفته است: «در کنترل تجمعات غیرقانونی از هیچ‌گونه سلاح جنگی استفاده نمی‌شود.»

فرشته احمدی متولد سال ۱۳۶۹ در شهرستان سردشت و مادر دو فرزند خردسال بود که در مهاباد در استان آذربایجان غربی زندگی می‌کرد. مراسم خاکسپاری او روز جمعه در روستای حمزه آباد مهاباد برگزار شد.

واکنش چهره های معروف

با بازتاب رسانه ای گسترده عکس دختر فرشته احمدی در شبکه های اجتماعی، تاکنون چهره های شناخته شده زیادی از جمله رویا تیموریان، یحیی گل محمدی، فرهاد مجیدی و بسیاری دیگر به آن واکنش نشان داده اند.

خبرگزاری تسنیم نیز در واکنش به کشته شدن فرشته احمدی در مطلبی نوشته است:

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، پروژه کشته‌سازی در اغتشاشات اخیر یکی از راه‌بردهای جریان رسانه‌ای خارجی و معاندین بوده است که از همان ابتدای ماجرای فوت مهسا امینی را با حربه‌های مختلف آغاز کرده‌اند و طی مدت اغتشاشات نیز در شهرهای مختلف به‌دنبال پیاده‌سازی آن با روش‌های خاص هر منطقه و شهر هستند.

این روش هرچند به‌دفعات مکرر با شکست مواجه شده است، اما به‌عنوان اقدامی تکراری انجام می‌شود تا در نهایت به تأثیرگذاری در اذهان عمومی برسد و به این ترتیب پروژه‌های ضدانقلاب به نتیجه مطلوب و مدنظر خودشان برسد.

کشته‌سازی در اغتشاشات شهرستان‌های کُردنشین و جنوبی استان آذربایجان‌غربی نظیر بوکان، پیرانشهر و مهاباد نیز جزو همین پروژه‌های ضدانقلاب بوده که  در مدت اغتشاشات از آن دریغ نکرده‌اند و از هر فرصتی برای پیاده‌سازی این روش بهره برده‌اند.

در آخرین مورد این پروژه، ماجرای کشته شدن «فرشته احمدی» در جریان اغتشاشات روز پنجشنبه گذشته شهرستان مهاباد مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار گرفته است که با استفاده از تصاویر منتشرشده از دختر خردسال این خانم و گریه‌های دردناک او ماجرا ابعاد گسترده‌تری گرفته است.

اما نکاتی در این موضوع بیش از دیگر موارد به چشم می‌خورد که ابهام درباره چگونگی درگذشت او را افزایش داده است.

در همان ساعات ابتدایی درگذشت خانم احمدی و در حالی که اغتشاشات مقابل اماکن حساس شهرستان مهاباد ادامه داشت، خبر درگذشت خانم احمدی منتشر می‌شود و کانال‌های ضدانقلاب به‌ویژه شبکه‌های معاند و ضدانقلاب کُردی نسبت به ربط دادن این موضوع به اغتشاشات اقدام می‌کنند و در زیرنویس تمامی پیام‌های خود این گونه می‌آورند که این خانم در جریان اعتراضات (اغتشاشات) شامگاه پنجشنبه به قتل رسیده است.

این رویه انتشار اخبار تا روز شنبه ادامه دارد، تا اینکه به‌یک‌بار تغییری در روند انتشار اخبار مرتبط با «فرشته احمدی» رخ می‌دهد و محل درگذشت وی را از اعتراضات و میانه میدان به پشت‌بام منزلش منتقل می‌کنند! در متن‌های منتشرشده در این خصوص، اشاره می‌شود که وی در پشت‌بام خانه و با شلیک مستقیم کشته شده است.

در این میان، انتشار متنی دیگر در BBC فارسی در خصوص درگذشت این خانم داخل منزل نیز جالب توجه است که این بار اشاره این رسانه‌ها به کشته‌شدن وی داخل خانه است. در این فیلم و به‌تعبیر این رسانه، از زبان یکی از نزدیکان وی این گونه مطرح می‌شود که وی داخل منزل خود، در حالی که کودک در بغل داشته به‌ضرب گلوله به قتل رسیده است!

سرهنگ صادق شکری، رئیس پلیس آگاهی انتظامی آذربایجان‌غربی ضمن ابراز همدردی با خانواده متوفیان تجمعات اخیر در شهرستان‌های پیرانشهر و مهاباد، اظهار داشت: متأسفانه مواردی از اصابت تیر به مأموران امنیتی و مردم از بین جمعیت معترضان در تجمعات اخیر به وقوع پیوسته و گروه‌های ضدانقلاب و اشخاص مغرض از این فرصت به‌انحاء مختلف استفاده و اقدام به قتل شهروندان می‌کنند که به همین منظور  پلیس با دستور ویژه برای پیگیری این موضوع اقدام می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در کنترل تجمعات غیرقانونی از هیچ گونه سلاح جنگی استفاده نمی‌شود، تأکید کرد: پلیس  به‌جد در حال پیگیری و شناسایی قاتل و یا قاتلان و عوامل تیراندازی متوفیان در تجمعات اخیر بوده و ابعاد حادثه تلخ درگذشت متوفیان درحال بررسی است و باید از اظهارنظر‌های خلاف واقع پرهیز شود.

بیشتر بخوانید:

همه ادعاها درباره مرگ مهرشاد شهیدی نژاد و سارینا ساعدی + ویدئو

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • امیر آبان ۱۰, ۱۴۰۱

  دو تا چیز رو بررسی می کنم تو رو به خیر ما رو به سلامت.
  یک:
  بعد از قتل عام حرم شاه چراغ و شهادت خانواده ی آرتین نیاز به پروپاگاندای جدید بود! نبود؟
  نیاز بود سلبریدی تغذیه شه! نبود؟
  نیاز بود پروژه ی کشته سازی ادامه پیدا کنه! نبود؟
  پس به جای خانواده ی آرتین یک مادر و به جای آرتین یک دختر را جایگزین کردند!
  آخی! نازی! دخترکی بر مزاری می گرید؛ پس همش کار خودشونه! پس لعنت به این حکومت! پس مرگ بر دیکتاتور؟ مرگ بر قاتل!؟
  نه؟ همین نیست؟ مطمئنید همین نیست؟
  کجای جهان شورشی جماعت سالم و زنده بر میگردد در خانه اش؟ کجای جهان برای شورشی ارزش قائلند؟
  آمریکا؟ رجوع شود به وحشیگری پلیس آمریکا
  چین و کره شمالی؟ اصلا حرفی نمی زنم؛ همه بهتر از من میدونید.
  روسیه؟ به جای سرنگونی سربگونی حاصل شورشی ها شد.
  بریتانیا و فرانسه و آلمان؟ از حقوق بشر اینها اصلا نگم واستون. مثلا برلینی ها ۶ میلیون یهود کشتن. همین. چیزی نیست که؟ بریتانیایی ها نه میلیون توی ایران فقط با آغاز یه قحطی. فرانسه هم که اصلا مهد تمدنه!!!
  یک کشور پیدا کنید شورشی جماعت را ارج و قرب بگذارند؛ من تا آخر عمرم شورشی و اغتشاش گر میشم

  • hhh آبان ۱۰, ۱۴۰۱

   cheghad sandissss

  • بهزاد آبان ۱۱, ۱۴۰۱

   پول واریز شد به حسابت ساندیسی
   دیگه اینقدر تایپ نکن

 • آنتی ساندیس آبان ۱۱, ۱۴۰۱

  نویسنده برات متاسفم رجایی میگه جایگاه من در بدترین جای جهنم است بخاطر یک بله و یک خیر اونوقت شما با این مطالبی که میذاری، خود شیطانی