نوع نوشیدنی که می نوشید چه تاثیری بر قد فرزندتان دارد؟

نوع نوشیدنی که می نوشید چه تاثیری بر قد فرزندتان دارد؟

مصرف اکثر غذاها یا نوشیدنی ها در دوران بارداری بدون مشکل است،‌ اما در این میان باید مراقب برخی از آنها بود و از آنها دوری کرد. کارشناسان هشدار داده‌اند که تنها کمی کافئین در دوران بارداری می‌تواند با قد فرزند شما مرتبط باشد.

پزشکان می‌گویند در دوران بارداری باید مراقب مصرف ماهی دودی یا تخم مرغ خام باشید. همچنین باید بر مصرف کافئین خود نظارت داشته باشید و بیش از ۲۰۰ میلی گرم در روز چای یا قهوه مصرف نکنید. یک فنجان قهوه فوری حدود ۱۰۰ میلی گرم و یک فنجان چای ۷۵ میلی گرم کافئین دارد.

اما پزشکان ایالات متحده به تازگی گفته‌اند که حتی مقدار کمی از آن به اندازه ۵۰ میلی گرم یعنی نصف فنجان قهوه نیز می‌تواند روی کوتاه شدن قد فرزندتان تاثیر بگذارد.

اثر منفی مصرف کافئین در دوران بارداری بر قد فرزند
Kathrin Ziegler/Getty Images

متخصصان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه مریلند، فرزندان زنانی را که سطوح پایینی از کافئین مصرف کرده بودند مورد مطالعه قرار دادند. آنها همچنین افرادی را که سطوح پایینی از پاراکسانتین داشتند بررسی کردند؛ ماده ای که هنگام تجزیه غذا، دارو یا مواد شیمیایی در بدن ساخته یا استفاده می‌شود. شرکت کنندگان در این تحقیق در سنین چهار تا هشت سال تحت نظر قرار گرفتند.

پزشکان به این نتیجه رسیدند که کودکانِ زنانی که در دوران بارداری خود کافئین مصرف کرده بودند کوتاه تر از آنهایی بودند که اصلا مصرف کافئین نداشتند. آنها همچنین گفتند در کودکان ۵ تا ۸ ساله مادران مصرف کننده کافئین، کاهش وزن وجود داشته است.

اثر منفی مصرف کافئین در دوران بارداری بر قد فرزند

داده های این مطالعه نشان می‌دهد که زنان مورد آزمایش روزانه تنها ۵۰ میلی گرم کافئین مصرف کرده بودند. پزشکان می‌گویند: «پیامد بالینی کاهش قد و وزن نامشخص است؛ با این حال این کاهش حتی با مصرف کافئین کمتر از دستورالعمل های توصیه شده بالینی کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز آشکار بود.»

با این حال دکتر دِیون پریرا، پروفسون اپیدمیولوژی و آمار زیستی دانشگاه کرتین استرالیا معتقد است برای نتیجه گیری در این زمینه نیاز به بررسی شواهد بیشتری است. او می‌گوید تلاش محققان در این زمینه به شدت محدود به موارد موجود است: «این نتیجه گیری به‌طور غیرمستقیم نشان می‌دهد که با افزایش مصرف کافئین، خطر کوتاهی قد کودک افزایش می‌یابد که این نادرست است. ارتباط مشاهده شده در این مطالعه را می‌توان با موجود بودن یک علت مشترک میان مصرف کافئین و محدودیت رشد نظیر فقر، استرس و رژیم غذایی توضیح داد.»

بیشتر بخوانید:

مکمل‌های ضروری در دوران بارداری که نوزاد را از ابتلا به یک بیماری کشنده نجات می‌دهند

بارداری و ۷ باور رایج اما غلط درباره آن که باید فراموش شان کنید

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود