سازمان اطلاعات نظامی اوکراین:‌ «پهپاد مهاجر ۶ یک قطعه یدکی اوکراینی نیز دارد»

سازمان اطلاعات نظامی اوکراین:‌ «پهپاد مهاجر ۶ یک قطعه یدکی اوکراینی نیز دارد»

نماینده سازمان اطلاعات نظامی وزارت دفاع اوکراین در جریان پخش تلویزیونی ارتش اوکراین اعلام کرد که در پهپاد مهاجر ۶ ساخت ایران یک قطعه یدکی ساخت اوکراین وجود دارد.

یک ماه پیش تیراندازهای ضدهوایی اوکراین در جبهه جنوبی یک فروند مهاجر ۶ را سرنگون کردند که به دریای سیاه سقوط کرد. متخصصان اوکراینی اجزای این پرنده هدایت پذیر از راه دور را جدا کرده و آن را بررسی کردند. آنها مدعی شدند که پهپاد ساقط شده ایرانی است.

سازمان اطلاعات نظامی اوکراین می‌گوید پهپاد مهاجر ۶ یک قطعه یدکی اوکراینی دارد

گزارش شده است که سه چهارم اجزای این پهپاد، آمریکایی است. همچنین قطعاتی از ژاپن، چین، سوئد و اتریش نیز در ساخت آن به کار رفته است. حتی یک قطعه از پهپاد مهاجر ۶ ساخت اوکراین است. اما نماینده اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین می‌گوید تمام این قطعات برای استفاده غیرنظامی هستند و درنتیجه هرکسی می‌تواند آنها را خریداری کند.

این‌ روزها اوکراین و کشورهای عضو ناتو ایران را به فروش پهپادهای کامیکازه و تجسسی خود و به طور خاص پهپادهای شاهد ۱۳۶ به روسیه متهم کرده‌اند که در هفته های اخیر به دردسری بزرگ برای اوکراین تبدیل شده و خسارات سنگینی به زیرساخت ها و ادوات نظامی این کشور وارد کرده اند. مقامات ایرانی و روسی اما این ادعاها را تکذیب کرده و وزارت امور خارجه نیز بارها فروش پهپاد به روسیه را تکذیب کرده است.

سازمان اطلاعات نظامی اوکراین می‌گوید پهپاد مهاجر ۶ یک قطعه یدکی اوکراینی دارد

مشخصات پهپاد مهاجر ۶

مهاجر ۶ که تولید آن از سال ۲۰۱۷ آغاز شده است دارای حداکثر وزن برخاست ۶۰۰ کیلوگرم و برد پرواز ۲۰۰ کیلومتر است. حداکثر سرعت آن ۲۰۰ کیلومتر در ساعت، زمان پرواز ۱۲ ساعت و حداکثر ارتفاع پرواز آن ۵ هزار و ۴۰۰ متر است.

این پهپاد برخلاف پهپادهای کامیکازه شاهد-۱۳۶ ساخت ایران که حامل مهمات رگباری هستند، قادر است ۴۰ کیلوگرم تسلیحات در مدل های اولیه و ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در مدل های جدید را در قسمت پایینی بال های خود حمل کند.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد پهپاد شاهد ۱۳۶ ؛ پهپاد انتحاری ایرانی خبرساز در جنگ روسیه و اوکراین

روایت رسانه های اسراییلی از پهپاد شاهد ۱۳۶: «جایگزینی ارزان قیمت برای موشک کروز با قیمت تنها ۲۰,۰۰۰ دلار»

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود