آیا اِیر فرایرها یا سرخ کن های بدون روغن سرطان زا هستند؟

آیا اِیر فرایرها یا سرخ کن های بدون روغن سرطان زا هستند؟

اِیر فرایرها (AIR fryer) یا سرخ کن های بدون روغن، اخیرا محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و علاقه‌مندان به تناسب اندام امیدوارند که با کنار گذاشتن غذای سرخ‌شده ناسالم و بدون احساس گناه بتوانند از خوردن غذا لذت ببرند.

ایر فرایر یا سرخ کن بدون روغن چیست؟

ایر فرایر با وجود نامش اصلا غذا را سرخ نمی کند. کاری که انجام می دهد این است که تردی غذای سرخ شده را بدون چربی ایجاد می کند. تحقیقات قبلی نشان داده بود سرخ کردن غذا در روغن می تواند باعث ایجاد ترکیبات خطرناکی مانند آکریل آمید شود. این ترکیب در برخی غذاها در طی روش های پخت با حرارت بالا مانند سرخ کردن عمیق تشکیل می شود.

ایر فرایر یا سرخ کن بدون روغن چیست؟

به گفته آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، آکریل آمید ممکن است با ایجاد برخی از سرطان ها از جمله سرطان آندومتر، تخمدان، پانکراس، سینه و مری ارتباط داشته باشد. با روی آوردن به ایر فرایر، افراد می توانند خطر وجود آکریل آمید در غذای خود را کاهش دهند.

اما کارشناسان هشدار می دهند، ممکن است این دستگاه های جادویی جنبه های منفی هم داشته باشد.

ایر فرایر یا سرخ کن بدون روغن چیست؟
به گفته موسسه ملی سرطان، غذا در این دستگاه ها به طور بالقوه می تواند ترکیبات مضری مانند هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای و آمین های هتروسایکلیک ایجاد کند که این ترکیبات با سرطان مرتبط هستند.

با این حال، پزشکان بر این باورند که این دستگاه‌های محبوب در صورت استفاده صحیح می‌توانند فواید زیادی داشته باشند. استفاده چربی بسیار کمتر نسبت به غذاهای سرخ کردنی یک مزیت آشکار برای سلامتی است.

ایر فرایر یا سرخ کن بدون روغن چیست؟

دقت کنید اگر می خواهید از ایر فرایرها به عنوان روش اصلی آشپزی خود استفاده کنید، مطمئن شوید که هنوز تعادل در رژیم غذایی خود دارید و تمام مواد مغذی مورد نیاز خود مخصوصا سبزیجات را دریافت می کنید.

تئوری ایر فرایرها این است که طعم و تردی غذا را با ۷۵ درصد روغن کمتر و در نتیجه کالری کمتری ارائه دهند؛ در نتیجه می‌توانند به کاهش وزن یا مدیریت وزن افراد کمک کنند.

ایر فرایرها چگونه کار می کنند؟

ایر فرایر یا سرخ کن بدون روغن چیست؟
این دستگاه کمی شبیه اجاق گاز همرفت عمل می کند. هوای گرم توسط یک عنصر گرم کننده ایجاد می شود و سپس توسط یک فن در اطراف غذا به گردش در می آید. سبزیجات یا گوشتی که در آن قرار می دهید در سبد نگه داشته می شوند و هوای گرم می تواند به طور یکسان همه غذا را بپزد.

با استفاده از سرخ کن هوا بر خلاف سرخ کردن سنتی، می توانید بدون نیاز به استفاده از روغن زیاد، غذای خود را ترد و قهوه ای کنید.

بیشتر بخوانید:

آیا استفاده از فویل در پخت غذا ضرر دارد؟

راهنمای خرید سرخ کن مناسب: مزایا و معایب سرخ کن های برقی، گازی و بدون روغن

منبع: the sun
یک نظر

ورود