عایق شیشه ای شفافی که بدون مصرف هیچ گونه انرژی خانه های شما را خنک می کند + ویدیو

عایق شیشه ای شفافی که بدون مصرف هیچ گونه انرژی خانه های شما را خنک می کند + ویدیو

با ادامه افزایش دمای جهانی در سراسر کره زمین، تقاضا برای تهویه مطبوع در ساختمان ها در حال افزایش است. اما تهویه مطبوع ارزان نیست و مطالعات قبلی تخمین زده اند که سرمایش حدود ۱۵ درصد از مصرف انرژی جهانی را تشکیل می دهد. دانشمندان دانشگاه کیونگ هی در سئول معتقدند که ممکن است راه حلی برای این مشکل به شکل پوشش شفاف پنجره عایق گرما داشته باشند. به گفته محققان، این پوشش دمای داخل ساختمان ها را بدون صرف یک وات انرژی کاهش می دهد.

آیا پوشش شفاف پنجره برای عایق گرما وجود دارد؟

نور ماوراء بنفش و مادون قرمز خورشید از پنجره‌های شیشه‌ای معمولی می‌تواند عبور کند و باعث گرم شدن اتاق شود. برای جلوگیری از این اتفاق، این تیم تصمیم به ایجاد پوششی برای پنجره کردند که می تواند اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز خورشید را مسدود کند. آنها همچنین قصد داشتند پوششی بسازند که بتواند گرما را از سطح پنجره با طول موجی که از اتمسفر به فضای بیرونی عبور می کند، بتابانند.

آیا پوشش شفاف پنجره برای عایق گرما وجود دارد؟

این تیم به رهبری ایونگکیو لی (Eungkyu Lee) در بیانیه‌ای توضیح دادند که طراحی موادی که می‌توانند به طور همزمان این معیارها را برآورده کنند و همچنین نور مرئی را از خود عبور دهند، دشوار است.

خنک کننده تابشی شفاف این تیم از لایه های نازک متناوب دی اکسید سیلیکون، نیترید سیلیکون، اکسید آلومینیوم یا دی اکسید تیتانیوم بر روی یک پایه شیشه ای تشکیل شده است که روی آن لایه ای از پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان قرار گرفته است. محققان با استفاده از یادگیری ماشینی توانستند نوع، ترتیب و ترکیب لایه ها را بهینه کنند.

آیا پوشش شفاف پنجره برای عایق گرما وجود دارد؟

این محققان پیش بینی می کنند که در شهرهای گرم و خشک، این شیشه که به آن TRC می گویند، می تواند مصرف انرژی خنک کننده را تا ۳۱ درصد در مقایسه با پنجره های معمولی کاهش دهد.
و پوشش پنجره عایق گرما فقط به ساختمان ها محدود نمی شود. به گفته این تیم، این پوشش می‌تواند روی شیشه‌های خودرو و کامیون برای خنک نگه داشتن وسایل نقلیه اعمال شود.

آیا پوشش شفاف پنجره برای عایق گرما وجود دارد؟

این مطالعه اندکی پس از آن انجام شد که مهندسان در ایالات متحده «سفیدترین رنگ» (the whitest paint yet) را ایجاد کردند که به گفته آنها به مقابله با گرمایش جهانی کمک می کند. این پوشش فوق‌سفید که در دانشگاه پوردو در ایندیانا ساخته شده است، تا ۹۸.۱ درصد نور خورشید را منعکس می‌کند و در عین حال گرمای مادون قرمز را به بیرون می‌فرستد.

آیا پوشش شفاف پنجره برای عایق گرما وجود دارد؟

در حال حاضر، رنگ‌های موجود در بازار که برای دفع گرما طراحی شده‌اند، فقط بین ۸۰ تا ۹۰ درصد نور خورشید را منعکس می‌کنند. ساختمان هایی که در آب و هوای گرم با رنگ جدید پوشانده شده اند به طور موثرتری خنک می مانند و نیاز به فناوری تهویه مطبوع را کاهش می دهند. رنگ‌ها می‌توانند روشی سازگار با محیط‌زیست برای کاهش انرژی مورد نیاز برای حفظ هوای مطبوع ارائه دهند.

بیشتر بخوانید:

۱۰ ترفند برای خنک کردن خانه بدون کولر یا سیستم های تهویه مطبوع هوا

۱۰ شاهکار مهندسی مدرن و حیرت انگیز جهان که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند

منبع: dailymail
دیجیاتو
بدون نظر

ورود