چرا پدر و مادرها برای بغل کردن و بوسیدن کودک خود باید از او اجازه بگیرند؟

چرا پدر و مادرها برای بغل کردن و بوسیدن کودک خود باید از او اجازه بگیرند؟

میل به در آغوش کشیدن خواهرزاده و برادرزاده، نوه یا کودک خود احتمالاً یکی از خالص ترین و طبیعی ترین حس هایی است که می تواند به سراغ بزرگترها بیایید. در برخی کشورها بغل کردن یا بوسه از گونه به حرکتی متداول در تعاملات روزمره بدل شده است. اما با آنکه بسیاری از ما بغل کردن کودکان را کاری بی ضرر از سر حسن نیت و محبت می دانیم، اما از نظر روانشناسان نکته ی نگران کننده ای درمورد این کار وجود دارد که معتقدند همه ی پدر و مادرها باید از آن آگاه باشند.

اجازه گرفتن از کودک پیش از بغل کردن و بوسیدن او به موضوعی بحث برانگیز بدل شده است

مدتی قبل یک فعال رسانه به نام ریتوپارنا چترجی توییتی درباره ی آموزش مفهوم رضایت شخصی به کودکان منتشر کرد که خیلی زود به موضوع بحث کاربران این شبکه اجتماعی بدل شد.

ریتوپارنا در توییتر خود نوشته بود: «دختربچه ای را می شناسم که با توجه به مشاهداتم خوشش نمی آید کسی جز پدر و مادرش او را بغل یا بلند کند. دختر ۶ ساله ی خودم هم در بغل غریبه ها دست و پا می زند و وقتی از او می خواهید کسی را بغل کند رویش را برمی گرداند. من به خودم یاد داده ام که از بچه ها سؤال کنم: “می شود بغلت کنم؟” اگر قبول نکنند، بغل شان نمی کنم.»

بسیاری از پدر و مادرها با اجازه گرفتن از بچه ها قبل از ابراز محبت از طریق بغل یا بوسه موافق بودند اما بسیاری هم بودند که با این موضوع مخالف بودند. اما نظر کارشناسان چیست؟

بچه ها شاید کوچک باشند اما گرفتن اجازه از آن ها اهمیت زیادی دارد

کارشناسان حوزه ی روانشناسی و همینطور بسیاری از پدر و مادرها معتقدند داشتن احساس راحتی و امنیت برای کودکان امری ضروری است. حتی اگر گاهی به بهای تجربه ی حس محرومیت برای بزرگترها تمام شود.

سیما هینگورانی، روانشناس بالینی می گوید: «کودکان حتی در سنین پایین مفهوم رضایت شخصی را یاد می گیرند. به همین دلیل، پدر و مادرها و بزرگترها باید قبل از ابراز محبت فیزیکی از کودکان اجازه بگیرند و اگر کودکی با این کار راحت نبود، از انجام آن خودداری کنند.»

این کارشناس معتقد است که با در پیش گرفتن این شیوه به کودکان یاد می دهید که اعتماد به نفس داشته باشند. و وقتی هر نوعی از «نه» گفتن آن ها را بپذیرید، مفهوم مرزهای شخصی را یاد می گیرند و به شما می گویند که به مرزهای شخصی شان احترام بگذارید.

اجازه گرفتن از کودک در ایجاد رابطه ای امن میان والدین و کودک نقش دارد

جسیکا مک نیر، روان درمانگر معتبر آمریکایی نظر خود را درباره ی این موضوع بیان کرده است. او از روش هایی گفته که به پدر و مادرها کمک می کند رابطه ای امن با کودک خود برقرار کنند. برخی از آن ها به این شرح است: هرگز با غذا به کودک خود جایزه ندهید، هرگز درباره ی فرم بدن آدم ها اظهارنظر نکنید، و همیشه قبل از بغل کردن یا بوسیدن کودک تان از او اجازه بگیرید.

او در توضیح این توصیه گفته: «بچه ها برای اینکه بتوانند از خودشان دفاع کنند و تبدیل به فردی بالغ شوند باید اجازه دادن را یاد بگیرد. آموزش این موضوع از سن کم اهمیت زیادی دارد. نسل های قدیمی تر این آموزش را نداشتند، به همین خاطر برایشان قابل درک نیست که می توانید نه بگویید.»

او همچنین گفته: «شاید حس یک طرد شدگی توهین آمیز را داشته باشد اما همیشه به خودم یادآوری می کنم که آن ها به من بدهکار نیستند و باید بتوانند از خودشان دفاع کنند، حتی اگر خلاف خواسته ی من باشد.»

بیشتر بخوانید:

چرا پدر و مادرها هرگز نباید کودک خود را از لب ببوسند؟ روانشناسان پاسخ می دهند

چرا سوراخ کردن گوش نوزادان کار درستی نیست؟

چگونه کودک خود را مستقل بار بیاوریم؟ راهکارهایی عملی برای داشتن فرزندی خودکفا

منبع: brightside
دیجیاتو
بدون نظر

ورود