برخورد موشک مرموز به خاک لهستان در بحبوحه افزایش تنش بین روسیه و ناتو

برخورد موشک مرموز به خاک لهستان در بحبوحه افزایش تنش بین روسیه و ناتو

ناتو خود را برای یک جلسه اضطراری آماده می کند پس از آنکه یک موشک «ساخت روسیه» به هلند اصابت کرده و باعث مرگ دو نفر شده است، در شرایطی که جنگ ولادیمیر پوتین در روسیه از مرز فراتر رفته و بیش از هر زمان دیگری ناتو را به دخالت مستقیم در آن نزدیک کرده است. رهبران گروه جی ۷ نیز روز گذشته برای تصمیم گیری در مورد «واکنش جمعی» به این حمله مرگبار به قلمرو یکی از اعضای ناتو با هم دیدار کردند. راکتی که ساعت ۳:۴۰ بعدازظهر به وقت محلی، روز سه شنبه به مزرعه ای در روستای پرزوودو در فاصله چهار مایلی از مرز اوکراین با لهستان اصابت کرد باعث ایجاد تنشی بی سابقه شده است. کشورهای عضو ناتو این حمله را محکوم کرده و گفته اند که برای دفاع از هر سانتیمتر از قلمرو لهستان و کشورهای عضو ناتو آماده اند، در شرایطی که دولت لهستان یک جلسه اضطراری تشکیل داد.

برخورد موشک روسیه به لهستان و احتمال دخالت ناتو

پنتاگون کفته است که نمی تواند گزارش ها را تایید کند اما یک مقام ارشد اطلاعاتی دولت بایدن گفته است که موشک روسی وارد خاک لهستان به عنوان یکی از اعضای ناتو شده است. جو بایدن نیز گفته است شاید این موشک روسی نباشد. رییس جمهور لهستان اواخر شب گذشته اعلام کرد که این حمله که باعث کشته شدن دو نفر شده، توسط یک موشک «ساخت روسیه» صورت گرفته اگر چه هنوز هیچ مدرک مستدلی که این ادعا را تایید بکند ارائه نشده است. از زمان حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه، این اولین باری است که یک موشک از مرز لهستان با اوکراین عبور نکرده است. ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین مدعی شد که این اقدام «یک تنش بسیار مهم» است که باید با واکنش همراه شود. اما روسیه قویاً این ادعاها را رد کرده و آن ها را تحریک غرب دانسته است.

در بیانیه کرملین در این باره آمده است: «اظهارات رسانه ها و مقامات رسمی لهستانی در مورد سقوط ادعایی موشک های روسی در یک منطقه مسکونی در پرزوودو یک تحریک عامدانه به منظور افزایش تنش است. هیچ حمله ای علیه اهداف در نزدیکی مرز اوکراین- لهستان توسط ابزارهای ویرانگر روسی انجام نشده است». این اتفاق در شرایطی رخ داده که روسیه نزدیک به ۱۰۰ موشک را در بزرگ ترین حمله به زیرساخت های انرژی و آبی اوکراین تاکنون به سمت اوکراین شلیک کرد و میلیون ها نفر را در خاموشی فرو برد. مقامات لهستانی می گویند که یکی از این موشک ها در یک مزرعه که به عنوان انبار غلات به کار می رفت برخورد کرده و دو نفر را کشته است.

کارشناسان شب گذشته به محل برخورد موشک رفته تا نوع موشک، برد آن و نقطه پرتاب احتمالی آن را شناسایی کنند. برخی کارشناسان می گویند که بقایای موشک پیدا شده در محل برخورد به یک موشک دفاع هوایی شبیه است تا یک موشک کروز. دیگر کارشناسان می گویند که این راکت ها قرار بوده به شهر مرزی لویو برخورد کند، شهری اوکراینی که در فاصله ۶۰ مایلی جنوب شهر پرزوودو قرار دارد. ریاست جمهوری لهستان گفته است که با ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو صحبت کرده و احتمالاً ورشو در جریان نشست اضطراری با دیگر اعضای ناتو در روز چهارشنبه درخواست فعال کردن بند شماره ۴ را خواهد کرد. آسوشییتدپرس نیز مدعی شده که این موشک توسط نیروهای اوکراینی برای مقابله با موشک های پرتابی روسیه شلیک شده است.

این بند زمانی فعال می شود که یکی از اعضای ناتو توسط کشور دیگری تهدید می شود و باعث می شود که بحث های رسمی در مورد اینکه چطور به این حمله واکنش نشان داد آغاز گردد. اما این موضوع به صورت خودکار به واکنش نظامی اعضای ناتو منجر نخواهد شد. ایالات متحده گفته است که این انفجار در اثر یک حمله موشکی یا یک موشک از مسیر خارج شده صورت گرفته و نه بقایای موشکی که توسط نیروهای اوکراینی ساقط شده است. در حمله موشکی شب گذشته روسیه به شهرهای اوکراین، بشی از ۱۵ نیروگاه برقی و آبی در این کشور هدف قرار گرفتند و اوکراین مدعی است که ۷۰ فروند از ۱۰۰ فروند موشک پرتابی روسیه را ساقط کرده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • . آبان ۲۵, ۱۴۰۱

    هلند یا لهستان؟