۲۱ حقیقت خواندنی درباره فیلم های مشهور هالیوود که شگفت زده تان می کند

۲۱ حقیقت خواندنی درباره فیلم های مشهور هالیوود که شگفت زده تان می کند

فیلمسازی فرآیندی پیچیده است و جزئیات فراوانی درباره ی آن وجود دارد که تماشاگران عادی از آن ها بی خبرند.

با چند حقیقت خواندنی درباره ی فیلم های مشهور هالیوود همراه باشید.

۱- لیندا همیلتون برای فیلم «نابودگر ۲: روز داوری» (Terminator 2: Judgment Day) نحوه ی باز کردن قفل با گیره کاغذ را یاد گرفت و در سکانسی که از بیمارستان روانی فرار می کند، واقعاً این کار را انجام می دهد.

۲- ادی ردمین برای بازی در نقش اصلی فیلم «نظریه همه چیز» (The Theory of Everything) نزدیک به ۷ کیلوگرم وزن کم کرد و به مدت ۴ ماه برای کج کردن بدن خود تمرین کرد تا بتواند مانند کسانی که به بیماری نورون حرکتی مبتلا هستند رفتار کند. ردمین ساعت ها جلوی آینه برای کج کردن صورت خود تمرین می کرد. او بین برداشت ها هم کماکان در همان حالت می ماند. به گفته ی پزشک ردمین، این تمرینات در نهایت باعث تغییر شکل ستون فقرات او شده بود.

۳- بازیگران فیلم «مصاحبه با خون آشام» (Interview with the Vampire) پیش از شروع فیلمبرداری ۳۰ دقیقه سر و ته آویزان می شدند. این کار برای این بود که گریم آن ها بهتر روی صورت شان بنشیند. با این کار خون با سرعت سمت سر جریان پیدا می کرد و عروق خونی صورت بیرون می زد. بعد از آن، گریمورها از عروق ورم کرده ی بازیگرها برای ایجاد یک ظاهر ترسناک خون آشامی استفاده می کردند.

۴- هنگام ضبط فیلم «ارباب حلقه ها: یاران حلقه» (Lord Of The Rings Fellowship Of Ring) بازیگران کار مجبور بودند با هلیکوپتر به نقاط کوهستانی مرتفع و دورافتاده ای بروند. شان بین، بازیگر نقش برومیر، ترس از پرواز داشت به همین دلیل با همان لباس های برومیر هر بار ۲ ساعت تا بالای کوه پیاده می رفت.

۵- در فیلم «سرعت» (Speed)، وقتی کیانو ریوز به سمت اتوبوس می دود، به در اتوبوس می کوبد و شیشه ی آن را می شکند. این اتفاق تصادفاً رخ داد اما کارگردان کار تصمیم گرفت در نسخه ی نهایی فیلم بماند.

۶- مشهورترین صحنه ی فیلم «سرعت»، پرش اتوبوس از بالای یک بزرگراه است. واقعیت این است که در آنجا یک پل وجود داشت که بعداً به صورت دیجیتالی حذف شد. یک دسته پرنده ی در حال پرواز هم به صورت دیجیتالی به این صحنه اضافه شد. اما لحظه ی بلند شدن اتوبوس واقعی بود و برای این منظور از یک رمپ مخصوص استفاده شد. سرعت اتوبوس در این صحنه به ۹۸ کیلومتر بر ساعت رسید و ۳۳ متر در هوا بالا رفت. این میزان بیشتر از مقدار پیش بینی شده بود، به همین دلیل قسمت جلوی اتوبوس از کادر خارج شد.

۷- در فیلم «ایندیانا جونز و مهاجمان صندوق گمشده» (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)، برای ضبط سکانس مربوط به چاه ارواح، گروه تولید به همه ی فروشگاه های حیوانات در لندن و جنوب انگلیس، محل فیلمبرداری فیلم سر زدند. آن ها می خواستند از همه ی مارهای موجود استفاده کنند. اما وقتی همه ی مارها را سر صحنه جمع کردند متوجه شدند باز هم تعداد آن ها کافی نیست. به همین دلیل کارگردان کار، استیون اسپیلبرگ تعدادی شلنگ را چند قسمت کرد و آن ها را بین مارها گذاشت. اگر دقیق تر به این صحنه نگاه کنید، می توانید مارهای واقعی را از مارهای ساختگی تشخیص دهید.

۸- در فیلم «بیگانه: رستاخیز» (Alien Resurrection)، در یکی از سکانس ها سیگورنی ویور در حالی  که با فاصله از سبد بسکتبال و پشت به آن ایستاده، توپی را به داخل آن می اندازد. برای انجام صحیح این حرکت، ویور ۳ هفته زیر نظر یک مربی بسکتبال تمرین کرد. او این سکانس را یکی از بهترین تجربیات زندگی اش، بعد از روز ازدواج و تولد دخترش توصیف کرده است.

۹- سگ فیلم «من افسانه هستم» (I Am Legend) را مربی حیوانات پروژه در یک پناهگاه حیوانات بی سرپرست پیدا کرده بود. این سگ ظاهر مورد نظر را داشت اما تربیت شده نبود. به همین دلیل چندین هفته توسط مربی آموزش دید تا بتواند کارهای به خصوصی را انجام دهد.

۱۰- برای ضبط یکی از سکانس های فیلم «شیطان پرادا می پوشد» (The Devil Wears Prada) که در آن میراندا و اندی در صندلی عقب یک خودروی در حال حرکت نشسته اند، از یک مرسدس کلاس اِس که از وسط دو نیم شده بود، استفاده کردند. با این کار، فیلمبردار می توانست همه ی زوایای مورد نیاز را بگیرد.

۱۱- در یکی از سکانس های فیلم «باشگاه مشت زنی» (Fight Club) شخصیت هایی که برد پیت و ادوارد نورتون نقش آن ها را بازی کردند، مشغول درست کردن صابون هستند. پیت و نورتون برای این صحنه واقعاً ساخت صابون را یاد گرفته بودند.

۱۲- برای ضبط فیلم «ترمینال» (The Terminal) یک فرودگاه مخصوص آن درست شد که تقریباً کپی دقیقی از فرودگاه دوسلدورف ِ آلمان بود. این فرودگاه که آن را داخل یک آشیانه ی سابق هواپیما ساختند، ۳ پله برقی واقعی داشت و مملوء از فروشگاه های زنجیره ای معروف بود.

۱۳- در فیلم «میلیونر زاغه نشین» (Slumdog Millionaire)، شخصیت اصلی، جمال درون چاله ی یک دستشویی عمومی می افتد. این چاله در واقع با ترکیبی از کره بادام زمینی و شکلات پر شده بود.

۱۴- در یکی از سکانس های فیلم «پدرخوانده» (The Godfather)، ویتو کورلئونه که تازه از بیمارستان بازگشته، توسط دستیارانش به طبقه ی دوم خانه برده می شود. هنگام ضبط این صحنه، مارلون براندو زیر خودش وزنه گذاشته بود تا بالا بردن او سخت تر شود.

۱۵- در فیلم «جنگ ستارگان: تهدید شبح» (Star Wars: The Phantom Menace) چند آبشار در سیاره نابو وجود دارد. از آنجایی که این صحنه ها با ماکت های مینیاتوری ساخته می شد، برای ساخت آبشار، به جای آب از نمک استفاده شده بود.

۱۶- در فیلم «پس فردا» (The Day After Tomorrow)، بخاری که از دهان بازیگران در سکانس های سرد بیرون می آید به صورت دیجیتالی اضافه شدند. هزینه ی این کار از استفاده از دستگاه های مخصوص تولید سرما کمتر بود.

۱۷- دنیل رادکلیف اذعان کرده بازی او در سکانس اولین رقص هری در فیلم «هری پاتر و جام آتش» (Harry Potter and the Goblet of Fire) یکی از خجالت آورترین بخش های این فیلم است و این امر اتفاقی نبود. در کتاب های «هری پاتر»، هری رقصنده ی بدی توصیف شده و شلوغی برنامه ی رادکلیف باعث شد این ویژگی هری در فیلم نمود پیدا کند چون رادکلیف فرصت تمرین رقص را پیدا نکرد. او در اینباره گفته: «بقیه حدود ۳ هفته برای یادگیری رقص وقت داشتند ولی برای من فقط ۴ روز بود، چون درگیر سکانس های دیگر بودم.»

۱۸- در فیلم تایتانیک (Titanic)، در سکانسی که رز به دنبال جک می گردد، از آب اقیانوس اطلس در لوکیشن فیلمبرداری فیلم در مکزیک استفاده شده بود. این آب به قدری سرد بود که کیت وینسلت نمی توانست جلوی لرزش بدن خود را بگیرد. علاوه بر این، آرنجش هایش خراش برداشت و چندین جای بدنش کبود شد. او تا پای سرمازدگی هم پیش رفت.

۱۹- در فیلم «درخشش ابدی یک ذهن پاک» (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)، جیم کری به خاطر اینکه مجبور بود به جای صحنه های کمدی، در صحنه های درام بازی کند، بارها سر صحنه از کوره در رفت. میشل گوندری، کارگردان کار گفته: «مجبور شدم کیت را به یک اتاق دیگر ببرم تا به او بگویم: “هر چه در توان داری انجام بده! این یک کار کمدی است!” ولی به جیم گفتم: “این یک کار درام است، نه کمدی.”»

۲۰- در دنیای «جنگ ستارگان» شخصیت های منفی از شمشیر نوری قرمز و شخصیت های مثبت از شمشیر نوری آبی یا سبز استفاده می کنند. ساموئل ال. جکسون، برای نقش خود، میس ویندو از کارگردان کار یک شمشیر نوری بنفش خواست. جکسون معتقد بود با این کار شخصیت او از بقیه ی مبارزان در مهیج ترین سکانس فیلم «جنگ ستارگان: حمله کلون ها» (Star Wars: Attack of the Clones) بیشتر متمایز می شود.

۲۱- برای صحنه ی پایانی فیلم «جان سخت» (Die Hard)، کارگردان کار آلن ریکمن را فریب داد و او را زمانی که انتظارش را نداشت از ارتفاعی حدود ۸ متری روی یک کیسه ی هوا رها کرد و همین موضوع باعث حالت شوکه و وحشت زده ی چهره ی ریکمن شد.

منبع: brightside ، brightside
مطالب مرتبط
یک نظر

ورود