پزشکان دلیل مرگ بروس لی را بعد از ۵۰ سال کشف کردند: نوشیدن آب زیاد

پزشکان دلیل مرگ بروس لی را بعد از ۵۰ سال کشف کردند: نوشیدن آب زیاد

پزشکان معتقدند که بعد از ۵۰ سال دلیل تورم مغزی مرموزی را که باعث مرگ بروس لی،‌ ستاره سینما و هنرهای رزمی در ۳۲ سالگی شده بود، پیدا کرده‌اند. او ممکن است به دلیل نوشیدن آب زیاد مُرده باشد.

بروس لی، اسطوره کونگ فو، در تابستان ۱۹۷۳ در سن ۳۲ سالگی در هنگ کنگ درگذشت. کالبدشکافی در آن زمان نشان داد که بروس لی بر اثر تورم مغزی جان خود را از دست داده است که پزشکان دلیل آن را مصرف مسکن تشخیص داده بودند.

مرگ نابهنگام او باعث به وجود آمدن شایعات مختلفی شد که مدعی بودند بروس ممکن است توسط گانگسترهای چینی ترور شده باشد، توسط یک عاشق حسود مسموم شده باشد و یا قربانی یک نفرین شده باشد. یک نظریه دیگر در آن زمان این بود که او بر اثر گرمازدگی درگذشته است.

حالا محققان شواهدی را بررسی کرده‌اند که نشان می‌دهد دلیل مرگ بروس در واقع هیپوناترمی (hyponatraemia) بوده است. هیپوناترمی به این معنی است که سطح سدیم خون -که بدن برای تعادل مایعات به آن نیاز دارد- به‌طور غیرطبیعی پایین باشد. این عدم تعادل باعث می‌شود سلول های بدن ازجمله سلول های مغز متورم شوند.

تیم متخصصان می‌گویند: «عقیده ما این است که ناتوانی کلیه در دفع آب اضافی، بروس لی را کشته است.» این مطالعه ادعا می‌کند بروس چندین عامل خطرآفرین برای هیپوناترمی داشته است؛ ازجمله اینکه مقادیر زیادی مایعات می‌نوشید، حشیش مصرف می‌کرد (که تشنگی را افزایش می‌دهد) و همچنین عوامل دیگری نظیر داروهای تجویزی و مصرف الکل که باعث کاهش توانایی کلیه ها می‌شود.

لیندا، همسر بروس، فاش کرد که بروس در آستانه مرگش رژیم غذایی مبتنی بر آب هویج و آب سیب را دنبال می‌کرد. متیو پُلی که زندگینامه «بروس لی، یک زندگی» را در سال ۲۰۱۸ نوشت نیز به مصرف مکرر آب در شامگاه مرگ او اشاره دارد.

دلیل واقعی مرگ بروس لی بعد از ۵۰ سال مشخص شد
دلیل واقعی مرگ بروس لی بعد از ۵۰ سال مشخص شد

این مطالعه نتیجه گیری کرد: «ما فرض می‌کنیم که بروس لی به دلیل نوع خاصی از اختلال عملکرد کلیه مرده است: ناتوانی در دفع آب کافی برای حفظ تعادل حیاتی آب که در صورتی که مصرف آب اضافی با دفع آن از طریق ادرار مطابقت نداشته باشد ممکن است منجر به هیپوناترمی، ادم مغزی (تورم مغز) و مرگ در عرض چند ساعت شود که با جدول زمانی مرگ بروس لی مطابقت دارد.»

همچنین گزارش شده است که بروس به‌طور مرتب از حشیش استفاده می‌کرده است که می‌تواند باعث افزایش تشنگی شود و متیو پُلی در کتاب خود به استفاده مکرر از این ماده در ۲۰ جولای ۱۹۷۳ -روز مرگ بروس- از سوی او اشاره دارد.؛ موضوعی که محققان معتقدند ممکن است بروس را به نوشیدن آب اضافی واداشته باشد.

دلیل واقعی مرگ بروس لی بعد از ۵۰ سال مشخص شد
دلیل واقعی مرگ بروس لی بعد از ۵۰ سال مشخص شد

از قضا بروس لی نقل قول معروفی دارد که در آن می‌گوید «آب باش، دوست من» اما به نظر می‌رسد همین آب چیزی است که در نهایت او را به کشتن داد.

دلیل واقعی مرگ بروس لی بعد از ۵۰ سال مشخص شد

مرگ بروس تنها چند هفته پیش از اکران فیلم موفق اژدها وارد می‌شود (Enter The Dragon) اتفاق افتاد. او در ماه می سال ۱۹۷۳ پس از جلسه تدوین در اتاق دوبله بدون تهویه مطبوع دچار اسپاسم شد و تقریبا مرگ را تجربه کرد. در آن زمان یک پزشک تشخیص داد که او مبتلا به ادم مغزی است و بروس اعتراف کرد که کمی پیش از آن حشیش نپالی خورده بود.

بیشتر بخوانید:

آیا کسی توانسته در مبارزه ای واقعی بروس لی را شکست دهد؟

معروف ترین جمله های بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟

۱۰ حقیقت درباره بروس لی که ثابت می کند هرگز جایگزینی برای او پیدا نخواهد شد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۶ نظر

ورود

 • نادر آذر ۱, ۱۴۰۱

  تاسف آوره،باورم نمیشه بروس لی به الکل و مواد اعتیاد داشته !!! ورزشکاری که الکل،مواد،سیگار و شهوت بیش از اندازه ( شهوترانی خارج از زندگی زناشویی و با کسانی به غیر از همسر خود ) مصرف کنه دیگه نمیشه کلمه زیبا و مقدس ورزشکار رو برای اون استفاده کرد حتی اگه نوابغی مثل بروس لی،یوهان کرایف یا دیه گو مارادونا و نمونه وطنیش ناصر حجازی !!! باشه،روح ورزش با بیماری اعتیاد در تضاده و منافات داره،انسان معتاد نمیتونه ورزشکار باشه.

 • جواد آذر ۱, ۱۴۰۱

  مسمویت آب
  WDT؟؟؟
  از این به بعد تو چالش های سعی کن نخندی باید برا مجازات آب بزارن

 • مجید آذر ۱, ۱۴۰۱

  نمیخوام تبلیغ حشیش کنم.
  چندتا از ادمای اطرافمو میشناسم از من بدنشون بهتره. خداسر شاهده میگن حشیش میکشن. اونم ناب قندهار. هم رو فرمه بدنشون هم مریض نمیشن اصلا. یکی از اینا بقالی محله. پسرش جدی میگه هم خودش هم پدرش حشیش میکشه اصلا مریض نمیشن. اما میگه تفاوتش اینه حشیش اصل میگیرن. از این اشغالیا نمیگیرن که ادمو معدوم میکنه

  • جواد آذر ۱, ۱۴۰۱

   فامیل ما هروئین میکشه با هزینه چند میلیونی
   یعنی هر ماه یه پنج-ده ملیونی مواد میکشه
   هم قیافش نابود شده تا الان هم همش تو خونه خوابه و اصلا تکون نمیخوره

  • Ali آذر ۳, ۱۴۰۱

   بستگی به آدمش داره! آدم های که از لحاظ جسمی قوی تر از بقیه هستن یا ورزش کارن بیشتر به طرف این چیزا کشیده میشن و می تونه براشون فایده هم داشته باشه. ولی برای افرادی که در حالت عادی انگار حشیش زدن فکر نمی کنم ایده خوبی باشه.

 • سوران فروردین ۲۱, ۱۴۰۲

  چرا چرت و پرت مینویسی؟
  از روی کدوم منبع این اراجیف رو نوشتی ؟؟؟؟؟