از کجا بفهمیم چه رنگ هایی به ما می آید؟

از کجا بفهمیم چه رنگ هایی به ما می آید؟

از کجا بفهمیم چه رنگ هایی به ما می آید تا همیشه ظاهر زیبا و شیکی داشته باشیم؟ واقعیت این است که راه ساده ای ساده ای وجود دارد که با آن می توانید متوجه شوید چه لباس ها و اکسسوری هایی برای شما مناسب است. در ادامه می خواهیم این روش را به شما یاد دهیم . با این روش می توانید همیشه بهترین خودتان باشید.

تحلیل رنگ چیست؟

تحلیل رنگ بر اساس فصل ها روشی است که بیشتر اوقات در صنعت مُد از آن برای هماهنگ کردن رنگ لباس ها و آرایش با رنگ پوست، چشم ها و موهای مدل ها استفاده می شود.

استفاده از رنگ های اشتباه می تواند توجه را به عیوبی مانند چین و چروک پوست یا یکدست نبودن رنگ آن جلب کند، اما با استفاده از رنگ های مناسب می توان زیبایی طبیعی فرد را بیشتر ساخت.

چرا باید نوع رنگ خود را بدانیم؟

حتماً متوجه شده اید که بعضی رنگ ها ترکیب خوبی باهم ایجاد می کنند، اما بعضی رنگ ها کنار هم خوب نمی شوند. این موضوع در مورد لباس ها، اکسسوری ها و لوازم آرایشی که استفاده می کنیم هم صدق می کند. با به کارگیری صحیح شیوه ی تحلیل رنگ می توانیم لباس ها و اکسسوری های خود را بسیار راحت تر باهم هماهنگ کنیم. و اگر پالت رنگ خود یعنی آن رنگ هایی به شما می آید را بدانید، می توانید جلوی خرید لباس هایی که مناسب شما نیستند را بگیرید.

اگر نوع رنگ خود را به درستی تشخیص دهید، می توانید بدون صرف هزینه ی زیادی، بر روی زیبایی طبیعی خود تأکید کنید و شیک و زیبا به نظر برسید. حقیقت آن است که بعضی رنگ ها به رنگ پوست های «سرد» می آید و بعضی رنگ ها هم با رنگ پوست های «گرم» بهتر می شود.

دسته بندی های مختلف برای نوع رنگ چیست و از کجا می آید؟

تحلیل رنگ بر اساس فصل ها مفهوم جدیدی نیست. در حقیقت، فهم امروزی از رنگ های سازگار با یکدیگر برگرفته از فهم نقاشان سبک امپرسیونیسم در قرن نوزدهم میلادی از فصل ها است. آن ها برای اینکه بتوانند فصل ها را به طور دقیق به تصویر کشند، باید رنگ هایی که بازتابی از فصول سال، بهار، تابستان، پاییز و زمستان هستند را می شناختند.

با تغییر فصول، مجموعه رنگ های طبیعت هم تغییر می کند. مثلاً بهار رنگ های باطرواتی دارد اما در زمستان رنگ ها کدر و سرد هستند. این تغییر در رنگ ها بر اثر تغییر در نحوه ی تابش نور خورشید به طبیعت رخ می دهد.

با تغییر نحوه ی تابش نور خورشید، رنگ های متفاوتی در طبیعت پدیدار می شود. ما هم بخشی از طبیعت هستیم و به همین دلیل می توانیم با استفاده از این مجموعه رنگ ها نوع رنگ خود را پیدا کنیم.

نوع رنگ خود را چطور تشخیص دهیم؟

در سال ۱۹۸۰، روانشناسی به نام کارول جکسون کتابی به نام «مرا زیبا رنگ کن» (Color Me Beautiful) منتشر کرد که که در آن زمان به پدیده ای در فرهنگ عامه بدل شد. جکسون متدی که سوزان کیگیل پدید آورده بود را به گونه ای ساده سازی کرد که هر زنی بتواند به راحتی رنگ هایی که به او می آید را پیدا و از لباس ها، اکسسوری ها و آرایش مناسب خود استفاده کند.

به لطف کتاب جکسون، می توانیم با پاسخ به این ۲ سؤال ساده نوع رنگ خود را پیدا کنیم.

۱- از نوع گرم هستید یا سرد؟

برای پی بردن به اینکه در دسته ی گرم قرار می گیرید یا سرد، ۲ راه وجود دارد:

تست رگ: به رگ های قسمت داخلی مچ دست تان نگاه کنید. اگر رنگی متمایل به سبز دارند، یعنی از نوع گرم هستید و اگر متمایل به آبی هستند، یعنی از نوع سرد هستید. این تست باید باید در نور طبیعی انجام شود. اگر پوست تان را برنزه کرده باشید، با این روش به نتیجه نمی رسید.

تست نقره  ای/ طلایی: دو تکه پارچه یا کاغذ، یکی به رنگ طلایی و دیگری به رنگ نقره ای بردارید. یک دست خود را روی تکه ی نقره ای رنگ بگذارید و دست دیگر را روی تکه ی طلایی رنگ. اگر رنگ پارچه یا کاغذ مناسب تان باشد، پوست تان یکدست به نظر می رسد. و اگر نباشد، پوست تان غیر یکدست و لکه دار دیده می شود. اگر تست نشان داد که طلایی رنگ مناسب شما است، یعنی از نوع گرم هستید و اگر نقره ای رنگ مناسب تان بود، یعنی از نوع سرد هستید.

می توانید در همین مرحله متوقف شوید، چون نتیجه به این ترتیب است: نوع گرم به دسته بندی های بهار و پاییز مربوط می شود و نوع سرد به دسته بندی های تابستان و زمستان.

با این حال، برای داشتن یک تشخیص دقیق تر، باید به سراغ سؤال بعدی برویم و تلاش کنیم نوع رنگ خود را نه فقط بر اساس رنگ پوست مان، بلکه بر اساس دیگر ویژگی های ظاهری مان هم پیدا کنیم.

۲- از نوع روشن هستید یا تیره؟

در اینجا باید رنگ چشم ها و موهای خود را مشخص کنید و متوجه شوید رنگ های غالب در آن ها چیست:

رنگ های روشن: اگر موهایتان بور یا قهوه ای است، اما یک ته رنگ سرد و خاکستری مانند دارد و در عین حال، چشم هایتان خاکستری، آبی متمایل به خاکستری، سبز متمایل به خاکستری یا فندقی است، بنابراین نوع رنگ تان «تابستان» است. اگر موهایتان قهوه ای روشن یا بلوند (از بلوند توت فرنگی گرفته تا بلوند طلایی) است و چشمان تان از فندقی روشن تا آبی متفاوت است، بنابراین نوع رنگ تان «بهار» است.

رنگ های تیره: اگر رنگ طبیعی موهایتان سیاه یا قهوه ای تیره با ته رنگی خاکستری مانند است و چشم هایتان فندقی تیره، سبز، یا آبی است، نوع رنگ تان «زمستان» است. و اگر موهایتان به رنگ قرمز (از مسی روشن گرفته تا خرمایی) است و چشم هایتان از رنگ آبی روشن تا فندقی تیره متفاوت است، بنابراین نوع رنگ تان «پاییز» است.

به خاطر داشته باشید که نوع رنگ هر فرد ترکیبی از برخی ویژگی های ظاهری آن فرد است، از جمله رنگ چشم ها، موها و پوست. برای مثال، اگر تصمیم دارید موهای خود را از بلوند کاراملی تبدیل به خرمایی کنید، دیگر بعضی از اکسسوری ها و لباس هایتان به ظاهر جدیدتان نمی آید. علتش ساده است؛ شما بعد از خرمایی کردن موهای خود هم کماکان بلوند محسوب می شوید.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود