مستند افشاگرانه درباره رابرت داونی جونیور؛ «پدرم در ۶ سالگی به من مواد داد» + ویدیو

مستند افشاگرانه درباره رابرت داونی جونیور؛ «پدرم در ۶ سالگی به من مواد داد» + ویدیو

رابرت داونی جونیور تنها ۶ سال داشت که اولین قدم را در مسیر پر فراز و نشیب خود به سمت اعتیاد به مواد مخدر و زندان برداشت. پدرش او را در حال نوشیدن در یک شب دورهمی در خانه خانوادگی در نیویورک دیده بود. اما به جای اینکه به سرعت مانع از این کار پسر خردسالش شود، به او حشیش داده بود. رویکرد غیرمتعارف رابرت داونی پدر، فیلمساز کالت، به مراقبت از کودکان چنین بود.

رابرت داونی پدر به مراتب کمتر از پسر ستاره هالیوودش که بر شیاطین خود غلبه کرد و به پردرآمدترین بازیگر جهان تبدیل شد شناخته شده است، کارگردانی که در بیشتر عمر خود درگیر مواد مخدر بود.

مستند ".Sr" درباره رابطه رابرت داونی جونیور و پدرش
سال‌ها بعد، او اعتراف کرد که در دادن مواد مخدر به پسر ۶ ساله‌اش یک اشتباه وحشتناک و احمقانه مرتکب شده است. با این حال همانطور که یک مستند جدید نتفلیکس “.Sr” که تولید آن سه سال طول کشیده است، نشان می دهد با سبک تربیتی پر هرج و مرج و غیرمسئولانه او مطابقت داشت.

به گفته داونی جونیور، زندگی خانوادگی او شامل بزرگ شدن در خانواده‌ای بود که در آن همه مواد مخدر مصرف می‌کردند.

مستند “.Sr” جنبه دیگری از زندگی بازیگری عمیقاً آشفته اما با اعتماد به نفس رابرت داونی جونیور را نشان می دهد که در سال ۱۹۹۹ به قاضی گفت که به لطف اینکه پدرش به او مواد مخدر می داد، از ۸ سالگی درگیر شده بود.

مستند ".Sr" درباره رابطه رابرت داونی جونیور و پدرش

در جولای ۲۰۲۱، داونی پدر در سن ۸۵ سالگی بر اثر بیماری پارکینسون درگذشت. اگرچه آنها رابطه عاطفی عمیقی نسبت به یکدیگر نشان می دهند و داونی جونیور از سرزنش مستقیم او اجتناب می کند، نقش پدرش در مشکلات ویرانگر شخصی او بسیار واضح است.

رابرت داونی جونیور در سال ۱۹۶۵ در منهتن، شهر نیویورک به دنیا آمد و در ابتدا در محله نامتعارف گرینویچ ویلج بزرگ شد، جایی که به گفته او در خانه توسط مواد مخدر احاطه شده بود. پدر و مادرش فیلم‌های زیرزمینی می‌ساختند، مادرش السی در هر کاری که شوهرش می‌ساخت بازی می‌کرد.

اگرچه داونی جونیور پدر بر نسلی از فیلمسازان جوان تأثیر گذاشت، فیلم‌های داونی پدر هرگز از نظر تجاری موفقیت‌آمیز نبودند و خانواده دست به دهان در یک اتاق زیر شیروانی و تبدیل‌شده تنگ زندگی می‌کردند.

مستند ".Sr" درباره رابطه رابرت داونی جونیور و پدرش

رابرت جونیور تنها پنج سال داشت که اولین نقش روی پرده را برای پدرش بازی کرد. داونی پدر معمولاً سن رابرت پنج ساله را در دیالوگ های حاوی مطالب مربوط بزرگسالان که برای او نوشته بود، در نظر نمی گرفت.

دو سال بعد، داونی جونیور هفت ساله در یکی دیگر از فیلم های آشفته پدرش ظاهر شد، در این فیلم گلوی او توسط یک واعظ، مسیح وار بریده شد و او مجبور شد شاهد ضرب و شتم وحشیانه مادر خود که در این فیلم نیز نقش آفرینی کرده بود، باشد.

مستند ".Sr" درباره رابطه رابرت داونی جونیور و پدرش

مستند جدید “.Sr” شامل یک کلیپ از یک مصاحبه نادر است که ظاهرا مربوط به دهه ۱۹۹۰ است، که در آن داونی پدر اعتراف می کند: «بسیاری از ما فکر می کردیم که این کار ریاکارانه است که بچه هایمان در مصرف ماری جوانا و چیزهایی از این قبیل شرکت نکنند. این یک حرکت احمقانه از جانب ما بود که آن را با فرزندانمان به اشتراک بگذاریم.»

او در پاسخ به این سوال که آیا تا به حال نگران این بوده که پسرش ممکن است زنده نماند، می گوید: «خیلی وقت ها.»

با گذشت زمان، پیروان این کارگردان توجه استودیوهای بزرگ هالیوود را به خود جلب کرد و خانواده به کالیفرنیا نقل مکان کردند تا او بتواند در سال ۱۹۸۰ یک کمدی به نام Up The Academy بسازد. اما شکست خورد.

مستند ".Sr" درباره رابطه رابرت داونی جونیور و پدرش

داونی جونیور می‌گوید سرانجام، مصرف مواد مخدر تنها راهی شد که پدر آشفته اش می‌دانست چگونه با آن ارتباط برقرار کند. او در مصاحبه‌ای در سال ۱۹۸۸ توضیح داد: «وقتی من و پدرم با هم مواد مخدر مصرف می‌کردیم، مثل این بود که سعی می‌کرد عشقش را به من تنها به روشی که می‌دانست ابراز کند.»

والدین داونی جونیور در سال ۱۹۷۸، زمانی که رابرت 13 ساله بود طلاق گرفتند. او در ۱۶ سالگی مدرسه را رها کرد و به دنبال بازیگری رفت. در ۱۸ سالگی، زمانی که پدرش حمایت مالی خود را قطع کرد، مجبور شد هزینه زندگی اش را تامین کند.

داونی جونیور به نیویورک بازگشت تا شانس خود را روی صحنه امتحان کند. او به سرعت نه تنها کار، بلکه رئابط عاشقانه اش را هم پیدا کرد. پس از جدایی از ماریسا تومی، رابطه ای جدی با سارا جسیکا پارکر، یکی دیگر از بازیگران، که در آن زمان نیز ۱۸ ساله بود را آغاز کرد. آنها پنج سال با هم زندگی کردند تا اینکه اعتیاد داونی جونیور به مواد مخدر رابطه آنها را از بین برد. در این مدت او نقش های خوبی را به دست آورد و در سال ۱۹۹۲ با مدل دبورا فالکونر ازدواج کرد و صاحب یک پسر به نام ایندیو شد.

مستند ".Sr" درباره رابطه رابرت داونی جونیور و پدرش

در سال ۱۹۹۶ داونی جونیور به دلیل سرعت غیرمجاز در حالت مستی و داشتن هروئین، کوکائین، کراک و یک اسلحه خالی دستگیر شد. ماه بعد، در حالی که در انتظار محاکمه بود، همسایگان او متوجه شدند داونی جونیور غرق در مواد روی تخت پسر ۱۱ ساله خود از هوش رفته است، با پلیس تماس گرفتند. در همان سال، همسرش، دبورا او را ترک کرد. یک قاضی به او دستور داد تا به بخش بازپروری برود. اما او فرار کرد، دوباره دستگیر شد و بازگردانده شد. در نهایت او در سال ۱۹۹۹ به مدت سه سال حکم زندان گرفت.

حتی پس از بیرون آمدن در سال ۲۰۰۰ و برنده شدن گلدن گلوب او همچنان با مشکل مواجه شد. پلیس کوکائین و متامفتامین را در اتاق هتل او پیدا کرد و در حالی که در آزادی مشروط بود، او را سرگردان در اطراف لس آنجلس پیدا کردند.

مستند ".Sr" درباره رابطه رابرت داونی جونیور و پدرش

سرانجام در سال ۲۰۰۳ با سوزان لوین تهیه کننده آشنا شد. سوزان به او گفت در صورتی که او قول دهد که مواد مخدر را برای همیشه ترک کند با او ازدواج خواهد کرد و آنها در سال ۲۰۰۵ با هم ازدواج کردند.

مستند ".Sr" درباره رابطه رابرت داونی جونیور و پدرش

در سال ۲۰۰۸، داونی جونیور برای ایفای نقش مخترع میلیاردر تونی استارک، با نام مستعار مرد آهنی، در اولین فیلم موفق مرد آهنی مارول کامیکس انتخاب شد. این بازیگر که زمانی در زندان ۸ سنت در ساعت دستمزد می‌گرفت، از این فرنچایز ۴۳۶ میلیون دلار درآمد کسب کرده است.

این یک داستان شگفت‌انگیز از رستگاری است که ارزش یک فیلم هالیوودی را دارد. سوال این است که آیا اگر داونی پدر، سال‌ها پیش اولین حشیش را به پسر ۶ساله‌اش نمی‌داد، اتفاقی می‌افتاد؟

بیشتر بخوانید:

مستند افشاگرانه درباره زندگی شخصی پل نیومن؛ از اعتیاد به الکل تا خیانت به همسر

روایت برد پیت از اعتیاد به الکل و مواد مخدر و کابوس هایش پس از طلاق از آنجلینا جولی

منبع: dailymail
بدون نظر

ورود