پشه‌ها چه کسانی را برای نیش زدن انتخاب می کنند؟

پشه‌ها چه کسانی را برای نیش زدن انتخاب می کنند؟

پشه ها می توانند واقعا آزاردهنده باشند و هیچ کس دوست ندارد وزوز آنها را اطراف گوشش بشنود و احساس خارش بعد از گزش آنها را تحمل کند. اگر قربانی همیشگی نیش پشه ها نیستید، باور کنید یا نه، دلایل مختلفی دارد. تحقیقات نشان می دهد که ۳۷.۵ درصد افراد بیشتر از دیگران توسط پشه ها گزیده می شوند و ۲۷.۵ درصد می گویند که کمتر مورد آزار این حشره قرار می گیرند. ژنتیک و عوامل دیگر در میزان گزیده شدن فرد تاثیر دارد.

پشه ها به سمت نفس و بوی بدن کشیده می شوند

چه افرادی بیشتر در معرض گزش پشه ها قرار می گیرند؟
گیرنده های کوچک پشه ها می توانند هوای بازدم (دی اکسید کربن) و بوی بدن را درک کنند. پشه ها عموماً به بوهای بد مانند جوراب های بدبو، لباس های پوشیده شده و ملافه علاقه مند هستند. با این حال، هنگامی که توجه آنها را به خود جلب کردید، تمایل دارند به سمت قسمت های در معرض دید بدن مانند مچ پا و دست ها حمله کنند.

ژن های شما نقش اصلی را برای انتخاب شدن توسط پشه ها بازی می کنند

چه افرادی بیشتر در معرض گزش پشه ها قرار می گیرند؟
پشه ها از نظر ژنتیکی جذب عطرهای خاصی می شوند. مطالعه ای که با دوقلوهای همسان انجام شد نشان داد که پشه ها بین دو خواهر یا دو برادر دوقلو ترجیح خاصی ندارند. با این حال، پشه‌ها معمولاً وقتی با دوقلوهایی از دو جنس مختلف هدایت می‌شوند، یک خواهر یا برادر را بر دیگری ترجیح می‌دهند. آن‌ها ترجیح می‌دهند افرادی را نیش بزنند که ویژگی‌های خاصی در ژن‌های سیستم ایمنی‌شان دارند و دلیل این امر هنوز ناشناخته است.

پشه ها جذب رنگ ها می شوند

چه افرادی بیشتر در معرض گزش پشه ها قرار می گیرند؟
این حشرات کوچک بیشتر جذب رنگ های پررنگ و تیره مانند قرمز، مشکی و آبی سرمه ای می شوند. اگر می‌خواهید از شما دوری کنند، بهتر است از لباس‌های روشن مانند سفید یا هر رنگ خنثی دیگری استفاده کنید. همچنین اگر لباس های تنگ می پوشید ممکن است پشه ها شما را بیشتر نیش بزنند، بنابراین توصیه می شود لباس های گشاد و راحت بپوشید.

زنان باردار بیشتر قربانی گزش پشه ها می شوند؟

چه افرادی بیشتر در معرض گزش پشه ها قرار می گیرند؟
یک زن در سه ماهه سوم بارداری ۲۱ درصد بیشتر از زنی که باردار نیست دی اکسید کربن و رطوبت دفع می کند. همچنین شکم زنان باردار کمی گرمتر از زنان غیرباردار است. این بدان معناست که زنان باردار مواد بیشتری را از پوست خود ساطع می کنند که باعث می شود پشه ها، راحت تر آنها را تشخیص دهند. در صورت بارداری محافظت از خود در برابر این حشرات ضروری است و استفاده از توری تخت می تواند مفید باشد.

بیشتر بخوانید:

چرا نمی توانیم خیلی راحت پشه ها را از بین ببریم؟

با نگهداری این ۴ گیاه ضد پشه در آپارتمان‌تان شب ها راحت بخوابید

منبع: bright side
بدون نظر

ورود