مقابله با سیاست های کره شمالی با ارسال فلش مموری هایی حاوی سریال های کره ای درون بطری

مقابله با سیاست های کره شمالی با ارسال فلش مموری هایی حاوی سریال های کره ای درون بطری

به گفته بنیاد حقوق بشر (HRF)، یک سازمان غیرانتفاعی آمریکایی در طول سال ۲۰۲۲، تعداد زیادی کارت حافظه USB و SD را درون بطری های شیشه ای گذاشته و به کره شمالی فرستاده است.

فعالان با ارسال هزاران فیلم و برنامه تلویزیونی بر روی فلش درایوها به مرزهای کره شمالی، سعی در خنثی سازی سرکوب کیم جونگ اون علیه رسانه های خارجی دارند.

تصویری که خبرگزاری محلی NK News منتشر کرده یک فلش مموری را نشان می‌دهد که در یک بطری شیشه‌ای محکم بسته‌بندی شده و بر روی یک ساحل سنگ‌ریزه‌ای افتاده است. ظاهرا این بطری در آب‌های هم مرز با کره شمالی شناور شده بود.

خبر این اقدام اعتراضی با سیاست‌های رسمی کشور کره شمالی پس از آن منتشر شد که دو نوجوان در این کشور به دلیل تماشای فیلم های کره جنوبی به قتل رسیدند.

ارسال ۲۰۰۰ فلش مموری با محتوای فیلم و سریال خارجی با بطری به مرز کره شمالی

این دو پسر که بین ۱۶ تا ۱۷ سال سن داشتند، در مقابل چشمان مردم محلی وحشت‌زده در فرودگاهی در هیسان اعدام شدند. ساکنان هیسان که در مرز چین قرار دارد، می‌گویند: «کسانی که فیلم و سریال های کره جنوبی را تماشا یا پخش می‌کنند و کسانی که با قتل افراد دیگر نظم اجتماعی را بر هم می‌زنند، بخشیده نخواهند شد و به حداکثر مجازات محکوم خواهند شد: مجازات مرگ.»

مقامات معمولا از اعدام برای ترساندن مردم استفاده می‌کنند تا آنها را مجبور به رفتارهای خاص مورد انتظار خود کنند.

حدود یک هفته قبل از  این کشتار، طی جلسات عمومی به مردم محلی در مورد برخورد شدید با جرایم مربوط به رسانه های خارجی به ویژه، تماشا یا گوش دادن به فیلم ها یا موسیقی کره جنوبی هشدار داده شد.

اما HRF ادعا می‌کند در سال ۲۰۲۲ به عنوان بخشی از برنامه ای به نام فلش درایوهایی برای آزادی (Flashdrives for Freedom) ۲۰۰۰ یو اس بی و کارت اس دی به کره شمالی فرستاده است.

ارسال ۲۰۰۰ فلش مموری با محتوای فیلم و سریال خارجی با بطری به مرز کره شمالی

علاوه بر فیلم‌ و سریال‌، برخی از فایل‌های موجود در این درایوها شامل «محتوای آموزشی» درباره کارآفرینی و گزارش‌های حقوق بشر از سازمان ملل بود.

سئونگمین لی، یک فراری از کره شمالی که این برنامه را رهبری کرده می‌گوید هر درایو می‌تواند توسط حداکثر ۱۰ شهروند کره شمالی در داخل کشور مشاهده شود. او می‌گوید: «این به معنای انتشار اطلاعات خارجی به ۲۰ هزار فرد در کره شمالی تنها در سال جاری است.»

لی مشخص نکرد که HRF چگونه فلش مموری ها را در این کشور منتشر کرده است، و گفت این از اطلاعات محرمانه این کمپین است. با این حال، او ادعا کرد که این گروه از سال ۲۰۱۶ حدود ۱۳۰ هزار فلش درایو به کره شمالی ارسال کرده است.

فلش‌های ارسال شده در سال جاری شامل محتواهایی از آثار کلاسیک هالیوود مانند تاپ گان (Top Gun) و تایتانیک (Titanic) تا سریال‌ های تلویزیونی کره جنوبی و فیلم‌هایی مانند فرزندان خورشید (Descendants of the Sun) بود.

ارسال ۲۰۰۰ فلش مموری با محتوای فیلم و سریال خارجی با بطری به مرز کره شمالی

یک قانون بحث برانگیز در سال ۲۰۲۰ در کره جنوبی گروه های خصوصی را از ارسال مواد به کره شمالی بدون تایید قبلی منع کرد. قانون دیگری که در سال ۲۰۲۰ توسط جمهوری دموکراتیک خلق کره اعلام شد، مجازات استفاده از رسانه‌های خارجی از جمله مجازات اعدام برای توزیع یا فروش محتوای کره جنوبی را تشدید کرد.

لی گفت که سازمانی که در آن فعالیت می‌کند اقداماتی را برای کاهش خطرات مرتبط با استفاده از اطلاعات ارسالی انجام داده است. او گفت: «به‌عنوان کسی که در کره شمالی متولد و بزرگ شده‌ام، می‌خواهم بر اهمیت توانمندسازی مردم کره شمالی با اطلاعات واقعی درباره دنیای خارج تأکید کنم. اطلاعات بیرونی ممکن است یک شبه انقلابی به بار نیاورد، اما توانمندسازی کره شمالی با اطلاعات واقعی اولین گام ضروری برای حرکت کره شمالی به سمت یک جامعه عادی و آزادتر است.»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود