ماهان صدرات کیست و چه اتهامی دارد؟ + ویدئو

ماهان صدرات کیست و چه اتهامی دارد؟ + ویدئو

طبق اعلام خانواده ی ماهان صدرات، از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، حکم اعدام وی به اجرای احکام ارجاع شده است.

ماهان صدرات کیست و چه اتهاماتی دارد؟

ماهان صدرات مرنی، متولد سال ۷۸، از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر کشور است. وی ساکن تهران است و بر اساس اعلام خبرگزاری میزان، رسانه قوه قضاییه، بیستم مهر ماه امسال در اعتراضات شهر تهران شرکت کرده بود.

طبق اعلام رسانه قوه قضائیه، «ماهان صدرات در آن روز با استفاده از سلاح سرد در خیابان برای مردم رعب و وحشت ایجاد کرده بود و موتورسیکلت شهروندی معمولی را به آتش کشیده و با چاقو نیز فردی را مورد حمله و جراحت قرار داده بود».

خبرگزاری میزان، اتهامات ماهان صدرات را «محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد (چاقو) به نحوی که موجب ایجاد ناامنی و ترس در محیط شده است، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، آتش زدن موتورسیکلت و تخریب گوشی شاکی خصوصی و ایراد جرح عمدی با چاقو نسبت به شاکی»، اعلام کرده است.

جلسه ی دادگاه ماهان صدرات روز ۱۲ آبان برگزار شد. وی روز ۲۴ آبان بابت اتهام «محاربه» از سوی قاضی حجت‌ الاسلام ایمان افشاری، رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به اعدام محکوم شد.

ویدئوی خبرگزاری قوه قضاییه از دادگاه ماهان صدرات:

تصاویر دوربین مدار بسته از اقدامات ماهان صدرات در اعتراضات اخیر:

روز پنجشنبه ۱۷ آذر، محمدرضا قنبرطلب، یکی از شاکیان خصوصی ماهان صدرات که موتور وی توسط متهم به آتش کشیده شده بود، اعلام کرد همه ی شاکیان این پرونده از شکایت خود گذشته و اعلام رضایت کرده‌ اند.

با این حال، به دلیل اینکه اتهام ماهان صدرات محاربه عنوان شده، اعلام رضایت شاکیان تأثیری در حکم اعدام او نداشت. بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، محاربه از جمله جرایم حدی است و رضایت شاکی خصوصی تأثیری بر آن ندارد. حکم اعدام ماهان صدرات در دادگاه بدوی صادر شده بود اما این امیدواری وجود داشت که این حکم در دیوان عالی کشور نقض شود، اما دیروز شنبه ۱۹ آذر، شهرام صدرات، عموی ماهان به روزنامه شرق اعلام کرد حکم اعدام ماهان صدرات در دیوان عالی کشور تأیید و به اجرای احکام ارجاع شده است.

کاظم صدرات، پدر ماهان نیز روز گذشته در اظهاراتی جداگانه به روزنامه شرق گفت: «عصر چهارشنبه، جلسه برگزار کردیم، رضایت شاکیان را جلب کردیم، دست این و آن را بوسیدیم تا این پرونده ختم به خیر شود. به قاضی پرونده همه مسائل اعلام شد، ما منتظر ختم به خیر شدن بودیم ولی امروز صبح یکی از وکلای پرونده با ما تماس گرفت و گفت که ساعت ۸ و نیم صبح ابلاغیه ای آمده که در آن قید شده که حکم ماهان به اجرای احکام ابلاغ شده است.»

پدر ماهان تصریح کرد: «ما حتی از زمان اجرای حکم هم خبر نداریم. می‌گویند پرونده امنیتی است و نمی‌دانیم چه کاری باید انجام دهیم. نمی‌دانم چه خاکی به سرم کنم. ماهان متولد ۷۸ است. او بارها در جلسه دادگاه گفته که چاقو دست او نبوده است اما حکم محاربه به ماهان دادند و حالا هم می‌گویند پرونده به اجرای احکام رفته است.»

ماجرای اعلام رضایت شاکیان ماهان صدرات

روز پنجشنبه ۱۷ آذر خبری مبنی بر اعلام رضایت شاکیان خصوصی پرونده ماهان صدرات منتشر شد.

محمدرضا قنبرطلب با تأیید خبر اعلام رضایت خود و دیگر شاکی پرونده ماهان صدرات به روزنامه شرق اظهار کرد: «دیشب، شب شهادت حضرت زهرا خانواده‌اش با همراهی ورزشکاران و کسانی که در امور خیر همراهی می‌کنند، آمدند. صحبت کردیم. ما هم اعلام رضایت کردیم.»

او درباره نوع مواجه ماهان صدرات با خود نیز بیان کرد: «ماهان چه در زمانی که بازداشت شد، چه زمان بازپرسی و چه جلسه دادگاه، فقط می‌گفت که اشتباه کردم، ببخشید، جو من را گرفت و صحبت‌هایی از این دست. ماهان یک جوان ۲۰ یا ۲۱ ساله است. بعدها هم متوجه شدم که ما با هم، هم محله‌ای هستیم. مدتی هم در سیر فعالیت‌های مسجدی بوده است ولی بعدها بنا به دلایلی به مسیر دیگری رفت و این اتفاق برایش افتاد و دادگاهش هم خیلی جنجالی شد. ماهان واقعا نادم است. بارها به خودم گفت که اگر من را اعدام کردند، اعدام کردند ولی تو از من بگذر. او واقعا می‌گوید که اشتباه کرده‌ام.»

او با تاکید بر لزوم نقض حکم اعدام ماهان صدرات بیان کرد: «حرف من این است که شاید اگر اعدام کنیم، ترویج خشونت صورت بگیرد و اوضاع بدتر شود. به نظرم بهتر است که فرهنگ بخشش را در جامعه ترویج دهیم. امیدوارم بخشش ماهان حداقل به آرامش جامعه کمک کند.»

قنبرطلب تصریح کرد: «دیشب در مسجد تصمیم گرفتیم رضایت دهیم و اعلام رضایت هم کردیم. همانجا صورت جلسه‌ای تنظیم شد، همه شاهدان و ناظران امضا کردند. من هم امضا کردم. به نوعی به اطلاع قاضی پرونده هم رسید. همچنین در تلاشیم با حضور در یک دفتر خدمات قضایی، اعلام رضایت به دادگاه ارسال شود تا روند قانونی نیز به طور کامل طی شود.»

او درباره تاثیر رضایت خود و دیگر شاکی پرونده ماهان صدرات بر رونده پرونده ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: «نمی‌دانم چه اتفاقی می‌افتد ولی به نظر من و دیگر دوستان، اگر فرهنگ بخشش و گذشت ایجاد شود، وضعیت بهتر خواهد شد. امیدوارم قوه قضائیه هم حداقل به خاطر سن کم ماهان، کوتاه بیاید. رهبری به نوعی بر این مساله تاکید داشتند.»

پس از آنکه دیروز شنبه ۱۹ آذر اعلام شد حکم اعدام ماهان صدرات به اجرای احکام ارجاع شده است، قنبرطلب بار دیگر در توییتی خطاب به قوه قضاییه خواستار عفو وی شد.

او در توییتر خود نوشت:

«تو پیش از عقوبت در عفو کوب»

به عنوان سربازی که همواره در راستای منویات آقا و در جهت تحکیم نظام گام برداشتم، از ریاست قوه قضاییه عاجزانه استدعا دارم با توجه به اظهار ندامت قلبی متهم، نظام از حق خود در برخورد با ماهان صدرات بگذرد.از صبح در کنار خانواده ماهان در تلاشیم.

وی همچنین روز گذشته در گفتگویی با روزنامه اعتماد از تلاش هایش برای جلوگیری از حکم اعدام ماهان صدرات گفت.

روزنامه اعتماد درباره ی این گفتگو نوشته:

«ماهان پشیمان است و من هم با تأسی از سیره اهل بیت از او گذشتم و تمام تلاشم را برای اجرا نشدن حکم می‌کنم».

این اصلی‌ترین گفته محمدرضا قنبرطلب، شاکی خصوصی پرونده ماهان صدرات است. مردی که تصاویرش در دادگاه در کنار ماهان منتشر شده بود، امشب به سختی توانست به تلفن خود جواب دهد و با عجله گفت که در حال پیگیری و دیدار با افراد مختلف برای جلوگیری از اجرای حکم است: «از پیش یک مسئول به پیش مسئول دیگر می‌روم. تمام تلاشم را می‌کنم تا جلوی اجرای حکم او گرفته شود، به حق این ایام امیدوارم بتوانم. اعدام او در این شرایط به نفع هیچ کسی نیست و من از حقم گذشتم. از قوه قضاییه هم می‌خواهم از او بگذرد و مجازات دیگری به جز اعدام برای جرم‌هایش در نظر بگیرند.»

قنبرطلب در ابتدای گفت‌وگو تاکید می کند که دستگیری ماهان بر اساس جرم‌های وی بود. او می‌گوید یکی از جرم‌های مربوط به ماهان صدرات «درگیری و آتش زدن موتور» بوده است.

قنبرطلب می‌گوید: «بر اساس این موضوع در دادگاه حاضر شدم و آنچه را اتفاق افتاده بود اعلام کردم اما نکته‌ای که در تمام مراحل بازرسی و دادگاه از ماهان دیدم این بود که نسبت به همه کسان دیگر در این وضعیت «لات‌بازی» در نمی‌آورد و زیر جرمش نمی‌زد و مرتب می‌گفت پشیمانم و اشتباه کردم. او بارها من را قسم داد به اهل بیت که چه اعدام شود چه نه، او را ببخشم. من هم از صمیم قلب ماهان را بخشیدم».

از او درباره علت این تصمیم سوال کردم و او گفت از ماهان، بچه‌محل قدیمی و هم‌مسجدی‌اش گذشت کرده است: «نمی‌دانستم بچه‌محل هستیم و بعد متوجه شدم او هم در قدیم، در مسجدهای محل فعالیت می‌کرده، همان مسجدهایی که من هم بودم. ماهان به خاطر مشکلات و آسیب‌های اجتماعی مسیر زندگی‌اش تغییر کرده است.»

قنبرطلب می‌گوید ماهان و خانواده‌اش پشیمان هستند. او از حضور خانواده صدرات، ورزشکاران و خیرین در مسجد محل در شب شهادت حضرت زهرا (س) می‌گوید: «بدون هیچ مقدمه‌ای به مسجد ما آمدند و درخواست رضایت کردند، منم تصمیم گرفتم رضایتم را اعلام کنم، هم رسانه‌ای کردم و هم به قوه قضاییه اعلام کردم.»

از قنبرطلب درباره شاکیان دیگر این پرونده سوال کردم و او گفت که شاکی اصلی پرونده خودش بوده که اعلام رضایت کرده، اما یک شاکی دیگر هم بوده که قنبرطلب رضایت کتبی او را نیز گرفته است.

قنبرطلب می‌گوید با توجه به اینکه حکم ماهان به اجرای احکام رفته همه باید دعا کنیم که این حکم اجرا نشود. او می‌گوید از صبح بالغ بر ۲۰ دیدار در جاهای مختلف داشته تا بتواند مانع اجرای این حکم شود.

قنبرطلب در انتهای گفت‌و‌گو می‌گوید در حال رفتن به جای دیگری برای جلوگیری از اجرای حکم است. می‌گوید امیدوار است به حق همین ایام فاطمیه بتواند جلوی اعدام ماهان را بگیرد و جمله آخر را می‌گوید: «با تأسی از سیره اهل بیت می‌دانم اعدام نشدن ماهان برای همه بهتر است. همه تلاشم را برای توقف اجرای این حکم می‌کنم».

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۹ نظر

ورود

 • علی آذر ۲۰, ۱۴۰۱

  ماشین دوستم یه پراید بود همینا اتیش زدن.
  ولی یه جریانی رو شاهدش هستیم چندساله شروع شده. اینکه هر کاری که به نفع مملکت هست شروع میشه، این اغتششاشگرا و حامیاشون میان بر علیه اش مینویسن و تویت و پست میزارن.
  کل محله ی ما رو سگ و گربه برداشته. قدیما شاید ۱ سگ بود و ۵ تا گربه. الان ۱۰۰ تا گربه هستش حداقل فقط تو کوچه ی ما. خودم چندتا سگ جدید دیدم. این عفریته های بازیگر الان کجان؟ بیان به فرزند خوندگی قبول کنن دیگه. نکنه انتظار دارین ما پایین شهری ها بچه هاتونو بزرگ کنیم؟ ببرید تو همون خیابونای نیاوران ول کنین. ما نمیخواییم. برا خودتون. و تنها کشوری هستیم که از بودجه شهرداری برا سگ و گربه پناهگاه میسازن. هیچ کشوری این کار رو نکرده حتی همون غرب. اونا ببینن سگ ولگرد هست یا گربه خیابونیه به شلتر زنگ میزنن و شلتر میان میگیرن. بعد روند ثبت و رجیستر تو بایگانی حیوانات. نهایتا ۱ هفته تو شلتر که خصوصی هست میمونه. اگه کسی اومد خرید و برد که هیچی. نبرد یه امپول میزنن. سگ و گره میخوابه اما بیدار نمیشه.
  فیلم a dog’s purpose رو ببینین. کسی این سگ رو نمیخواد. بعد مجبور میشن امپولو بزنن که یکی میاد میبرتش. یه پلیس میاد میبرتش.
  اها ولی این عفریته های مجازی و اینستایی و عفریته های بازیگر که اصلا اسمشون هم گمنامه دلسوزن.
  و الان همین عفریته ها و این جریان جیره خور غرب داره برا این ادمای وحشی داعشی دلسوزی میکنه.
  طوری شده هر روز یه چیزی میگن بعد پاک میکنن روز بعدش یه چیز دیگه میگن. فیلم و مدرکش موجوده با چاقو مردمو زده. پراید دوستمو اتیش زدن فیلمش هست. تو خود امریکا شما حتی چاقو نداشته باشی دست خالی باشی، حالت هجومی به طرف پلیس داشته باشی ابکش میشی. دقیقا ابکش میشی.
  چاقو که داشته باشی ۳ بار اخطار میدن. بار چهارم ابکش میشی
  بعد اینجا میگن جو گرفت. چاقو زده ، ادم کشته، با سنگ زدن رو سر یه انسان دقیقا عین داعش، بعد میگن نمیدونستیم. میگن ببخشید و دفعه بعد انجام نمیدن. اینقدر داعشی. از داعشیها همینو پرسیدن. گفتن چرا میکشی. گفتن نمیدونستیم. بهمون گفتن بکشین.
  دقیقا داعشن.

  • طاهر آذر ۲۰, ۱۴۰۱

   کلا ایرانیا یا از این ور بوم میوفتن یا اونور بوم..
   هرچی میگفتن به سگای ولگرد غذا ندین سریع بهت حمله میکردن و بهت میگن وحشی
   الان اخبارو ببینی چند وقت یه بار یه آدمو تیکه پاره میکنن و تعادل محیط زیستو بهم زدن
   برا اعتراضاتم اومدن در مغازه تهدید اگه باز کنی مغازتو آتیش میزنیم

  • نقی معمولی آذر ۲۰, ۱۴۰۱

   ساندیس و کیکت رو بنوووووش

  • ….. آذر ۲۱, ۱۴۰۱

   با این کلمات نفرت باری که از تو میبینم ، که همه واژه هاش رنگ و بوی مرگ و دروغ و انتقام داره….
   میخوام بگم، داعش ما شمایی . دقیقا شمایی

 • زرتشت آذر ۲۰, ۱۴۰۱

  هرکی میتونه از این مملکت بره اینجا جای موندن نیست

 • fery آذر ۲۰, ۱۴۰۱

  اعدام کنن به صلاح مملکت هست

  • ..... آذر ۲۰, ۱۴۰۱

   وقتی یه بنده خدایی با صد ها میلیارد اختلاص و دزدی از پول مملکت نهایت دویست هزار تومن جریمه شد، اعدامش به صلاح مملکت نبود… حالا یه جوونی که از حقش دفاع کرده محکوم به اعدامه….. آخراتونه!

 • فرزاد آذر ۲۰, ۱۴۰۱

  بچه مردمو یه جریمه کنین و ازادش کنین

 • حامد آذر ۲۱, ۱۴۰۱

  جوون نازنین مردم رو بخاطر یه خراش انداختن رو بسیجی کشتید انتظار هر کاری از شما شیطان ها بر میاد
  حالا انیجا یه مشت سایبری ساندس خور از سگ و گربه های شهر نوشتن
  خجالت بکشید و بترسید از آخر این قصه
  خیلی بترسید