نماز وتر چگونه خوانده می شود؟

نماز وتر چگونه خوانده می شود؟

نماز شب که اغلب پیش از نماز صبح و در نیمه های شب خوانده می شود، یکی از خاص ترین اعمالی است که مسلمانان به شکل انفرادی انجام می دهند. نماز شب یازده‌ رکعت است: چهار تا نماز دو رکعتی مانند نماز صبح، به نیت نماز شب و یک نماز دو رکعتی به نیت نماز شَفْعْ و یک نماز یک رکعتی به نیت نماز وَتْر.

فضیلت نماز وتر

نماز وتر از جمله نمازهای مستحبی است که حضرت محمد (ص) به خواندن آن سفارش بسیار کرده‌اند. در باب فضیلت نماز وتر آمده است که به جا آوردن آن خوشنودی پروردگار را به دنبال دارد. از موارد دیگر فضیلت این نماز می‌توان به نورانی شدن چهره انسان، دوری از گناه، بخشش گناهان و افزایش رزق و روزی اشاره کرد.

نماز وتر چند رکعت است؟

نماز وتر در مذهب شیعه یک رکعت و در بین اهل تسنن باید سه رکعتی خوانده شود.

طریقه خواندن نماز وتر

نماز وتر چیست؟

نماز وتر مستحبی است و بخشی از نماز شب به حساب می‌آید که در نیمه شب و پیش از طلوع خورشید خوانده می‌شود. طریقه خواندن نماز وتر به شرح زیر است:

۱. برای خواندن این نماز ابتدا نیت کنید: یک رکعت نماز وتر می‌خوانم قُربه اِلی الله

۲. در نماز وتر یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره توحید، یک مرتبه سوره فلق و یک مرتبه سوره ناس به همین ترتیب خوانده می‌شود.

۳. سپس به قنوت رفته و پس از  خواندن ذکرهای مخصوص به تعداد مشخص، حاجت بیان می‌شود.

۴. در پایان نماز نیز تشهد و سلام خوانده می‌شود.

دعای قنوت نماز وتر چیست؟

نماز وتر چیست؟

قنوت دعای وتر از مهمترین بخش‌های آن است. شیخ طوسی در خصوص دعای قنوت این نماز گفته‌اند که ذکرهای آن خارج از شمارش است. اما بهتر است شخص در هنگام قنوت حالت تضرع و زاری داشته باشد و برای گناهان خود و سایر مومنین با گریه طلب مغفرت کند.

۱. در قنوت نماز وتر دست‌ها را بلند و با ۴۰ مرتبه تکرار ذکر ” اَللّهُمَّ اِغْفِر لِلْمومِنینَ وَ اَلْمومِناتْ وَ اَلْمُسلِمینَ وَ اَلْمُسلِماتْ” ۴۰ نفر از مومنین زن و مردی که می‌شناسید را یاد کنید.

۲. با ۷۰ مرتبه تکرار ذکر ” اَسْتَغْفِرُ اللهَ رَبی وَ اَتُوبُ اِلَیه” به درگاه خدا استغفار کنید.

۳. گفتن ۳۰۰ مرتبه ذکر “العفو” را تکرار کنید و سپس بخوانید: ” رَبّ اغْفِرْلی وَ ارْحَمْنی وَ تُبْ عَلیََّ اِنَّکَ اَنْتَ التّوابُ اَلْغَفُورُ الرّحیم”

۴. گفتن۷ مرتبه ذکر ” اللهم هذا مقام العائذ بک من النار” را تکرار کنید.

قنوت مخصوص دعای نماز وتر

نماز وتر چیست؟

اللَّهُمَّ اهْدِنِی فِیمَنْ هَدَیْتَ، وَعَافِنِی فِیمَنْ عَافیْتَ، وَتوَلَّنِی فِیمَنْ تَوَلَّیْتَ، وَبَارِکْ لِی فِیمَا أعْطیْتَ، وَقِنِی شَرَّ مَا قضَیْتَ، فإنَّکَ تَقْضِی وَلا ُیُقْضَی عَلَیْکَ، إنَّهُ لا یَذِلُُ مَنْ وَالَیتَ، وَلا یَعِزُّ مَنْ عَادَیْتَ، تَبَارَکْتَ رَبَّنَا وَتَعَالَیْتَ

(خداوندا مرا جزء کسانی قرار بده که آنها را هدایت کرده‌ای، و مرا جزء کسانی قرار بده که آنان را عافیت داده‌ای، و مرا جزء آنانی قرار ده که دوست خود قرار داده‌ای، و در آنچه که به من عطا کرده‌ای برکت ده، و از شر آنچه که مقدر کرده‌ای مرا محفوظ بدار، چون تو قضاوت می‌کنی و بر تو حکم کرده نمی‌شود، و کسی را که تو دوست بداری خوار نمی‌گردد. خداوندا! دارای برکات بسیار و در ذات و صفاتت بلند مرتبه هستی)

نماز وتر چیست؟

«اَلَّلهُمَّ اِنَّا نَسْتَعِیْنُکَ وَ نَسْتَغْفِرُکَ وَ نُؤْمِنُ بِکَ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیْکَ وَ نُثْنِیْ عَلَیْکَ الْخَیْرَ، نَشْکُرُکَ وَ لاَ نَکْفُرُکَ، وَ نَخْلَعُ وَ نَتْرُکُ مَنْ یَّفْجُرُکَ. اَلَّلهُمَّ اِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ لَکَ نُصَلِّیْ وَنَسْجُدُ وَ اِلَیْکَ نَسْعَی وَ نَحْفِدُ، نَرْجُوْ رَحْمَتَکَ وَ نَخْشَی عَذَابَکَ اِنَّ عَذَابَکَ بِالْکُفَّارِ مُلْحِقْ

(پروردگارا از تو کمک و مغفرت می جوییم و به تو ایمان می آوریم و در همه ی کارها به تو توکل می کنیم و همه ی ثناها را به تو اختصاص می دهیم و از تو تشکر می کنیم و به نعمت های تو کفر نمی ورزیم و از هر کسی که از فرمان تو سرپیچی نماید جدا شده و او را ترک می کنیم. پروردگارا فقط تو را عبادت می کنیم و برای تو نماز می خوانیم و سجده می کنیم و تمام سعی و کوشش ها برای توست و به رحمت تو امیدواریم و از عذاب تو می ترسیم که همانا عذاب تو سزاوار کافران است.)

آیا میشود قنوت نماز وتر را کوتاه کرد؟

برای اینکه قنوت نماز وتر را کوتاه کرد می‌توان تنها به ذکر ساده مانند دیگر نمازهای یومیه بسنده کرد. در حالت دیگر نمازگزار دعا برای چهل مومن را می‌خواند و دعای مخصوص قنوت را حذف می‌کند.

بیشتر بخوانید:

نماز شکسته چگونه خوانده می‌شود؟

نماز جمعه چگونه خوانده می شود؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود