سرگذشت تلخ ناصر السنباطی؛ قهرمان مسلمان مستر المپیا معروف به «پروفسور» + ویدیو

سرگذشت تلخ ناصر السنباطی؛ قهرمان مسلمان مستر المپیا معروف به «پروفسور» + ویدیو

ناصر السنباطی از این نظر که نخستین مسلمانی بود که تا آستانه‌ی رسیدن به مستری المپیا رفت و نخستین مسلمانی بود که پیش بینی می شد به مقام مستر المپیایی برسد، هم برای مسلمانان و هم برای باقی مردم دنیا بدنسازی مورد توجه بود.

مستر المپیا ناصر السنباطی، یک بدنساز حرفه ای بود که نماینده FR یوگسلاوی در مسابقات بین المللی در سراسر جهان بود. ناصر که در آلمان از پدری مصری و مادری صربستانی به دنیا آمد، یک حرفه ای IFBB شد و در ۵۳ مسابقه شرکت کرد؛ او همیشه در بین پنج نفر برتر قرار داشت.

ناصر السنباطی کیست؟

اولین مسابقه او مسابقات قهرمانی ایالتی نوجوانان در آلمان بود که در سال ۱۹۸۵ در جایگاه ششم قرار گرفت. او به ده مسابقه مستر المپیا راه یافت و بهترین رتبه او در سال ۱۹۹۷ بود که نایب قهرمان شد. در مستر المپیای ۱۹۹۷ بود که هم خود او و هم طرفداران اش و هم بسیاری از حاضرین در سالن و حتی مردم دنیا که بعدها فیلم این مسابقه را دیدند، اولی را حق ناصر می دانستند ولی مقام اولی به دوریان یتس از انگلستان رسید و ناصر السنباطی دوم شد.

ناصر السنباطی کیست؟

ناصر در آن زمان در مصاحبه‌ای گفت: «من در مقایسه با برنده عنوان مستر المپیا در سال ۱۹۹۷، دوریان یتس، بدن بهتر و ساختار ژنتیکی خدادادی بهتر، با رگه‌های زیباتری داشتم. من یک پارگی عضله نداشتم، درحالی که او این همه عضله پاره شده داشت. بدن من متناسب تر و … بسیار متقارن تر بود. حداقل پنج میلیون دلار از من دزدیده شد. من به شدت فریب خوردم. اعتماد من هرگز مثل قبل نخواهد بود. اعتماد از دست رفته غیرقابل ترمیم است.»
او علیرغم اینکه همیشه در رتبه های بالا قرار داشت، هرگز مقام اول را کسب نکرد، به همین دلیل است که اغلب از او به عنوان آقای المپیا بی تاج یاد می شود.

ناصر السنباطی کیست؟

ناصر در نوجوانی فوتبالیست مشتاقی بود تا اینکه یک روز تصمیم گرفت با دوستانش به باشگاه بدنسازی برود و پس از ملاقات با وزنه بردار مجارستانی در سالن بدنسازی، او بلافاصله به بدنسازی گرایش پیدا کرد. ناصر به طور مداوم تمرینات گسترده ای را پشت سر گذاشت و دو سال بعد آماده بود.

السنباطی در یک مسابقه نوجوانان در سراسر ایالت شرکت کرد و با وجود اینکه رتبه ششم را به دست آورد، داوران گفتند که او بهترین شکم را در بین شرکت‌کنندگان نوجوان داشت. این اظهار نظر به او انگیزه لازم برای ادامه دادن راه داد، همانطور که در آن زمان گفت: «موفقیت همیشه یک انگیزه بزرگ است.»

ناصر السنباطی کیست؟

او کار حرفه ای خود را پس از اولین حضورش در جایزه بزرگ IFBB در هلسینکی فنلاند در سال ۱۹۹۰ آغاز کرد. ناصر با هیکلی درشت و وزن نزدیک به ۱۳۶ کیلوگرم شهرت پیدا کرد و در آن زمان، تصویر او در مجلات متعددی به چاپ رسید.

او در رشته تاریخ، علوم سیاسی و جامعه شناسی از دانشگاه آوگسبورگ فارغ التحصیل شده بود. مدرک تحصیلی او در کنار توانایی تسلط به چندین زبان و عینک های متمایزش، لقب «پروفسور» را برای او به ارمغان آورد.

ناصر السنباطی کیست؟

این بدنساز به طرز غم انگیزی بر اثر نارسایی کلیه و عوارض قلبی در سن ۴۷ سالگی درگذشت. این بیماری باعث شد که او نیاز به پیوند قلب داشته باشد، اما او واجد شرایط پیوند قلب نشد زیرا قلبش خیلی ضعیف بود.

ناصر السنباطی کیست؟
آخرین تصویر از ناصر السنباطی قبل از مرگش در دندانپزشکی

همکار تمرینی او گیلرمو تام در آن زمان گفت که ناصر چند ماه قبل از مرگش با مشکلات تنفسی در بیمارستانی در سن دیگو بستری شد. در ماه های آخر زندگیش، او برای دیدار والدین و خواهرش به قاهره بازگشت و در مارس ۲۰۱۳ در خواب درگذشت.

بیشتر بخوانید:

بدنساز و مبارز MMA لهستانی با «بزرگ ترین جلو بازوی جهان» مورد جراحی اضطراری قرار گرفت

تغییر چشمگیر فیزیک بدنساز معروف به «فرانکشتاین» پس از ترک بدنسازی حرفه ای

منبع: the sun
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود