Tupolev Tu-160؛ پرواز سنگین‌ترین بمب افکن سوپرسونیک جهان ملقب به «قوی سفید»

Tupolev Tu-160؛ پرواز سنگین‌ترین بمب افکن سوپرسونیک جهان ملقب به «قوی سفید»

ولادیمیر پوتین با رونمایی از بزرگ ترین بمب افکن سوپرسونیک جهان بار دیگر توانمندی های هسته ای روسیه را به رخ کشید. بمب افکن Tupolev Tu-160 که با لقب «قوی سفید» (White Swan) شناخته می شود، در اولین پرواز خود در روز دوشنبه یک سری تست ها را تجربه کرد، بمب افکنی که مجهز به موشک های موسوم به Dagger است. این بمب افکن استراتژیک می تواند موشک های KH-47M2 Kinzhal شلیک کند، موشکی با کلاهک های هسته ای و سرعت مافوق صوت که با نام های Dagger (به معنای خنجر) یا killjoy (به معنای خرمگس) نیز شناخته می شود.

بمب افکن Tupolev Tu-160

بمب افکن Tupolev Tu-160

با برد بیش از ۱,۲۰۰ مایل (بیش از ۱,۹۰۰ کیلومتر)، این موشک ها می توانند هر نقطه ای در اوکراین یا فراتر از آن را هدف قرار دهند. موشک کینژال به سرعت کافی برای عبور از پیشرفته ترین و قوی ترین سیستم های دفاعی رسیده و می توان آن را به یک ماده منفجره ۴۵۰ کیلوگرمی یا کلاهک هسته ای مجهز کرد. بمب افکن Tupolev Tu-160 سنگین ترین هواپیمای با توانایی حمل موشک های کروز هسته ای در جهان است و در جریان یک سری مانور توسط خلبانان، ثبات، ظرفیت عملیاتی و کنترل آن در هوا تست شد. یوری گاوریلوف، کارشناس هوانوردی، گفته است که روزآمدسازی های عمده صورت گرفته روی این بمب افکن در حوزه سیستم های الکترونیک بوده است.

وی در این باره گفته است: «به عنوان بخشی از پروژه مدرن سازی این هواپیما، تکنیسین ها یک سیستم مسیریابی اینرسیال آزاد، مجموعه جنگ الکترونیک، سیستم های سوخت و همچنین سیتسم های کنترل سلاح ساخته اند». Tu-160M بزرگ ترین هواپیمای سوپرسونیک تاریخ هوانوردی نظامی و سنگین ترین هواپیمای دارای توانایی حمل موشک های کروز مجهز به کلاهک هسته ای است. White Swan از دوران اتحاد جماهیر شوروی، دست راست نیروهای موشکی استراتژیک روسیه بوده اما اکنون مدرن سازی شده است. همانند سیستم های موشکی هایپرسونیک جدید روسیه، پوتین مدعی است که کشورهای غربی هیچ سیستمی برای شکست دادن این بمب افکن ندارند.

بمب افکن Tupolev Tu-160

بمب افکن Tupolev Tu-160

روسیه همزمان تصاویری از جدیدترین موشک خود به نام Avangard برای استفاده در میدان نبرد منتشر کرده است. پوتین پیش تر این موشک را موشکی «شبیه شهاب سنگ» و «شکست ناپذیر» توصیف کرده بود. رییس جمهور روسیه در این باره گفته بود: «موشک آوانگارد در مقابل رهگیری توسط ابزارهای دفاع موشکی موجود و آینده نزدیک دشمنان بالقوه غیرقابل مصونیت دارد». در شرایطی که جنگ در اوکراین همچنان ادامه داشته و به نظر نمی رسد به این زودی ها به پایان برسد، روسیه همچنان به نشان دادن قدرت نظامی خود ادامه می دهد، اگر چه در میدان نبرد به اهداف خود نرسیده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود