۴۰ میلیون دلار هزینه ساخت مجسمه بودای طلایی غول پیکر ۱۰۰ متری در کامبوج

۴۰ میلیون دلار هزینه ساخت مجسمه بودای طلایی غول پیکر ۱۰۰ متری در کامبوج

سوک کنگ (Sok Kong)، سرمایه دار کامبوجی، قصد دارد بزرگترین مجسمه بودای جهان را در بالای کوه دورافتاده بوکور در حومه شهر کامپوت بسازد. اگر برنامه های او اجرایی شوند، این بنای تاریخی با ارتفاع ۱۰۰ متر در بخش جنوبی کامبوج بنا خواهد شد.

طبق گزارش ها، این پروژه ۴۰ میلیون دلاری توسط هون سن، نخست وزیر کامبوج تایید شده است. گفته می‌شود این طرح او را تحت تأثیر قرار داده و به این دلیل که این بنا فرهنگ خمر (Khmer) کامبوج را منعکس می‌کند، آن را تأیید کرده است.

مجسمه طلایی و غول پیکر بودای کامبوج
کنگ اکنون مجموعه ای از تصاویر دیدنی که نشان می دهد بودای مجلل او چگونه به نظر خواهد رسید را به اشتراک گذاشته است.

عکس‌ها، یک بودای غول‌پیکر طلایی نشسته را نشان می‌دهند که به شهر نگاه می‌کند و اطراف آن را معبدی باشکوه احاطه کرده است.

بازدیدکنندگان باید از صدها پله سنگی بالا روند تا به این نقطه برسند، اما درنهایت آنها مناظر خیره کننده ای از خط ساحلی کامبوج را می توانند ببینند.

مجسمه طلایی و غول پیکر بودای کامبوج

کنگ که یکی از موفق ترین کارآفرینان کامبوج محسوب می شود، اعلام کرد که این مجسمه غول پیکر به یک جاذبه توریستی و همچنین زیارتگاه مقدس بودایی ها تبدیل خواهد شد. او گفت که این بنای یادبود به ترویج شادی، رفاه و صلح طولانی مدت اختصاص داده می شود.

به گزارش خمر تایمز، علیرغم اینکه برخی این پروژه را هدر دادن پول می دانند، اما برنامه های او مورد استقبال رهبران مذهبی قرار گرفته است.

مجسمه طلایی و غول پیکر بودای کامبوج

خیم سورن، رئیس دبیرخانه فرقه راهبان موهانیکایا (Mohanikaya)، گفت که این امر باعث تقویت بودیسم خواهد شد. وی توضیح داد: «من آن را هدر دادن پول نمی دانم زیرا این مجسمه برای صدها سال و برای پیروان بودایی در جهان خواهد ماند.

ون نت چاندارا، رئیس راهبان استان کامپوت، افزود: «من واقعا خوشحالم که کنگ چنین پروژه ای را مطرح کرده است. برپایی این مجسمه بخشی از تاریخ مذهبی این کشور خواهد شد.»

پس از تکمیل این پروژه، بودای عظیم کامبوج مجسمه مشابه کنونی در هنگ کنگ را پشت سر می گذارد، زیرا بودای بزرگ هنگ کنگ تنها ۳۴ متر ارتفاع است.

مجسمه طلایی و غول پیکر بودای کامبوج

این مجسمه همچنین از مجسمه آزادی ایالات متحده که بدون پایه، تنها ۴۶ متر ارتفاع دارد، بلندتر خواهد بود.
علیرغم تایید موقت از سوی وزارتخانه های مختلف برای اجرای این طرح، هنوز نیاز به تغییراتی در طراحی وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که با فرهنگ کامبوج مطابقت خواهد داشت.

کنگ برای کمک به تامین مالی پروژه پرهزینه خود یک سرمایه‌گذاری جمعی راه‌اندازی کرد و از مردم محلی و بودایی‌های بین‌المللی خواست تا کمک مالی کنند.

بیشتر بخوانید:

۱۰ مجسمه غول پیکر که به جاذبه توریستی کشورها بدل شده اند

«شیر غول پیکر شرقی»، بزرگترین مجسمه ساخته شده از «سرخ چوب» در دنیا

منبع: the sun
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • محمدنادر دی ۱۳, ۱۴۰۱

    اگر اصلاح طلبان رو اختیار بدی از این کارا توی ایران می کنند الا انهم هم المفسدون