دستگیری پسر ال چاپو در پایتخت کارتل سینالوآ؛ اویدیو گوزمان ملقب به «موش» کیست؟

دستگیری پسر ال چاپو در پایتخت کارتل سینالوآ؛ اویدیو گوزمان ملقب به «موش» کیست؟

پسر ال چاپو رییس کارتل مواد مخدر مکزیک به جرم جنایات مرتبط با مواد مخدر در یک عملیات بزرگ و خونین که توسط مقامات فدرال مکزیکوسیتی انجام شد، دستگیر شده است. اویدیو گوزمان ۳۲ ساله به عنوان یکی از اصلی ترین تولید کنندگان و توزیع کنندگان ماده مخدر فنتانیل شناخته شده و در جریان عملیاتی که صبح روز گذشته انجام شد، در منطقه ژسوس ماریا دستگیر شد. بر اساس گزارش ها و تصاویر شبکه های اجتماعی، پیش از دستگیر پسر ال چاپو درگیری مسلحانه سنگینی بین نیروهای امنیتی و کارتل مواد مخدر تحت کنترل اویدیو گوزمان در گرفت و بخش های از شهر توسط پلیس های مسلح مسدود شد و در چندین خروجی شهر نیز خودروهای در حال سوختن، جاده ها را بسته بودند.

اویدو گوزمان پسر 32 ساله ال چاپو دستگیر شد

بر اساس گزارش رسانه های محلی، تلاش برای دستگیری گوزمان باعث ایجاد مانع در چندین خیابان متفاوت در کولیاکان و درگیری های متعددی در سراسر شهر شد. مقامات محلی سینالوآ از مردم محلی خواسته اند تا تحت کنترل قرار گرفتن شرایط از خانه های خود خارج نشوند. گفته می شود که اویدیو گوزمان نقش مهمی در کارتل سینالوآ داشته است، پس از آنکه پدرش دستگیر شده و به ایالات متحده مسترد شد. بدنبال دستگیری پسر ال چاپو، درگیری های سنگینی بین نیروهای امنیتی و کارتل سینالوآ رخ داده است. اویدیو که لقب «ال راتون» به معنای «موش» را یدک می کشد، در شهر کالیوکان در شمال غربی مکزیک دستگیر شده و با یک هواپیمای نظامی به مکزیکو سیتی منتقل شده است.

اویدو گوزمان پسر 32 ساله ال چاپو دستگیر شد

دستگیری او نتیجه شش ماه کار اطلاعاتی برای پیدا کردن این قاچاقچی ۳۲ ساله بوده که بعد از مسترد شدن پدرش به ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ رهبری کارتل سینالوآ را بر عهده داشت. تاکنون ۱۰ نیروی امنیتی و ۱۹ عضو کارتل سینالوآ در این درگیری ها کشته شده اند و گروه های قاچاقچی نیز با آتش زدن خودروها و استقرار خودروهای مسلح به مسلسل خیابان ها را بسته اند و حتی به فرودگاه محلی نیز حمله کرده اند. بر اساس تصاویر منتشر شده، هواپیماهای تک موتوره ارتش مکزیک در حال شلیک به اعضای کارتل سینالوآ دیده می شوند و شهر عملاً به میدان جنگ تبدیل شده است.

اویدو گوزمان پسر 32 ساله ال چاپو دستگیر شد

این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رییس جمهور مکزیک، برای خوشامدگویی به جو بایدن در هفته آینده در جریان نشست رهبران آمریکای شمالی در مکزیکو سیتی آماده می شود. ارتش مکزیک سه سال پیش نیز اویدیو گوزمان را دستگیر کرده بود اما بعد از این که کارتل سینالوآ بخش اعظم شهر را به کنترل خود درآورد، به منظور جلوگیری از خونریزی بیشتر، او را آزاد کرد. مقامات مکزیکی گوزمان را متهم به داشتن نقش مهمی در قاچاق فنتانیل کرده اند، ماده مخدر شیمیایی که سالانه ده ها هزار نفر را در ایالات متحده به کام مرگ می فرستد. وزارت امور خارجه ایالات متحده مدعی است که گوزمان و برادرش، خواکین، در حال حاضر رهبری نزدیک به ۱۱ آزمایشگاه تولید متامفتامین را در ایالت سینالوآ بر عهده دارند.

گفته می شود که آن ها ماهانه بین ۱.۵ تا ۲.۵ تن مواد مخدر تولید می کنند. دولت ایالات متحده جایزه ای ۵ میلیون دلاری را برای اطلاعات منجر به دستگیری اویدیو گوزمان در نظر گرفته بود. ال چاپو در حال گذراندن حبس ابد خود در ایالات متحده به خاطر قاچاق صدها تن مواد مخدر در طی ۲۵ سال به درون خاک ایالات متحده است. اما کارتل او همچنان یکی از قدرتمندترین کارتل های مواد مخدر در مکزیک باقی مانده و با استفاده از بحران شیوع کرونا، صدها تن ماده فنتانیل را به خاک آمریکا قاچاق کرده که ۵۰ برابر قوی تر از هرویین است.

اویدو گوزمان پسر 32 ساله ال چاپو دستگیر شد

اویدیو و برادرانش علاوه بر قاچاق فنتانیل در زمینه تولید و توزیع کوکایین و ماریجوانا نیز فعال هستند. او همچنین متهم است که دستور قتل چندین خبرچین، یک قاچاقچی مواد مخدر و یک خواننده مکزیکی که از اجرا در مراسم عروسی او خودداری کرده را داده است. سینالوآ یکی از ۳۱ ایالت مکزیک است که به ۱۸ بخش تقسیم شده و پایتخت آن کولیاکان روزالس است. همچنین این شهر خانه کارتل سینالوآ بوده که تاثیر فرهنگی عمیقی بر این منطقه دارد. این کارتل که با نام سازمان گوزمان-لورا (Guzman-Loera Organisation) نیز شناخته می شود، بزرگ ترین کارتل قاچاق مواد مخدر، پولشویی و مجموعه سازمان یافته جنایتکار در قاره آمریکاست که در شهر کولیاکان مستقر است.

از زمان بکارگیری رسمی ارتش در مقابله با کارتل های مواد مخدر از سال ۲۰۰۶، بیش از ۳۴۰,۰۰۰ قتل در مکزیک به ثبت رسیده که بیشتر آن ها را کارتل های مواد مخدر انجام داده اند. هفته گذشته بود که نیروهای مسلح کارتل به زندانی در شهر مرزی سیوداد خوارز حمله کرده و نزدیک به ۲۰ نفر را کشتند در شرایطی که ۲۵ زندانی موفق به فرار شدند. روز بعد، هفت نفر در جریان عملیات پلیس برای بازداشت فراریان کشته شدند. یکی از فراریان که از رهبران کارتل های مواد مخدر بود، روز پنچ شنبه در جریان درگیری با نیروهای امنیتی کشته شد.

اویدو گوزمان پسر 32 ساله ال چاپو دستگیر شد

خوان کارلوس آیالا، ساکن کولیاکان و استاد دانشگاه سینالوآ که جامعه شناسی قاچاق مواد مخدر تدریس می کند، گفته است که از سال ۲۰۱۹ اویدیو گوزمان از اهداف اصلی نیروهای امنیتی بوده است. وی مدعی است که اکثر ساکنان شهر طرفدار گوزمان و مخالف دستگیری او هستند که به دلیل پولی است که کارتل وی به منطقه تزریق می کند و البته این موضوع که مردم می دانند بعد از عقب نشینی نیروهای امنیتی، کارتل سینالوآ همچنان قدرت اصلی را در این شهر در دست خواهد داشت.

بیشتر بخوانید

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود