شانس های کسب جایزه اسکار ۲۰۲۳ در بخش های اصلی؛ از بهترین بازیگران تا بهترین فیلم

شانس های کسب جایزه اسکار ۲۰۲۳ در بخش های اصلی؛ از بهترین بازیگران تا بهترین فیلم

در شرایطی که پیش بینی در مورد نامزدهای اسکار ۲۰۲۳ به اوج خود رسیده است، کارشناسان سینمایی از قبل انتخاب های خود را در مورد اینکه کدام فیلم ها، بازیگران و اشخاص در هر دسته شانس بیشتری برای حضور در میان نامزدهای اسکار ۲۰۲۳ دارند را انجام داده اند. سال ۲۰۲۳ انواع مختلفی از فیلم ها را تولید کرد که از درام و علمی و تخیلی و اکشن تا کمدی و دنباله ها متفاوت بودند.

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

از آنجایی که اسکار ۲۰۲۲ با سورپرایزهای بزرگی در پی داشت- از انتخاب CODA به عنوان بهترین فیلم سال تا بردن جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی توسط ویل اسمیت بلافاصله پس از سیلی زدن به کریس راک روی صحنه و به خانه رفتن Licorice Pizza بدون حتی یک اسکار، مراسم جوایز آکادمی ۲۰۲۳ نیز بدون شک با سورپرایزهای همراه خواهد بود. در حالی که تا ۲۴ ژانویه اسامی نامزدهای اسکار ۲۰۲۳ به طور رسمی اعلام نمی شوند اما نامزدها و برندگان دیگر مراسم اهدای جوایز مانند Golden Globes, Critics’ Choice Awards, و Satellite Awards نشان می دهند که چه فیلم ها و اشخاصی شانس بیشتری برای بردن جایزه اسکار دارند.

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

فیلم هایی مانند Everything Everywhere All at Once, The Banshees of Inisherin, Tár, Spielberg’s The Fabelmans, Top Gun: Maverick, Avatar: The Way of Water, Elvis, و Black Panther: Wakanda Forever شانس بالایی برای بردن جایزه اسکار یا دستکم حضور در میان فهرست نامزدهای نهایی دارند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با شانس های اصلی در هر دسته از نامزدهای جایزه اسکار ۲۰۲۳ آشنا کنیم.

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین فیلم

شانس های اصلی کسب جایزه اسکار بهترین فیلم سال که ارزشمندترین جایزه اسکار نیز هست، فیلم های Everything Everywhere All at Once, The Banshees of Inisherin, و The Fabelmans خواهند بود. این سه فیلم در جریان فصل جوایز سینمایی در بخش بهترین فیلم بسیار مورد تحسین قرار گرفته اند که می تواند در اسکار نیز ادامه داشته باشد. فیلم The Fabelmans در TIFF People’s Choice, AFI Movies of the Year, و NBR برنده جایزه بهترین فیلم شد و در جوایز Golden Globes و Critics’ Choice Awards نیز در میان نامزدها دیده شد و Everything Everywhere All at Once و  The Banshees of Inisherin نیز موفقیت های قابل توجهی تاکنون کسب کرده اند.

اما شانس های اصلی اسکار ۲۰۲۳ در بخش بهترین فیلم سال به ترتیب فیلم های زیر هستند:

 1. The Fabelmans
 2.  Everything Everywhere All at Once
 3. The Banshees of Inisherin
 4. Top Gun: Maverick
 5. Tár
 6. Avatar: The Way of Water
 7. All Quiet on the Western Front
 8. Elvis
 9. Women Talking
 10. Babylon

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین بازیگر مرد نقش اول

دسته بهترین بازیگر مرد نقش اول اسکار به همین زودی نامزدهای خود را شناخته است اما انتخاب برنده چندان ساده نیست. بیشترین شانس برای کسب این جایزه را کالین فارل برای The Banshees of Inisherin، برندن فریزر برای The Whale و آستین باتلر برای Elvis دارند. برندن فریزر این جایزه را در مراسم TIFF بدست آورد و جایزه بهترین بازیگر مرد فستیوال فیلم کن به کالین فارل رسید. باتلر نیز تاکنون نتوانسته جایزه بهترین بازیگر مرد سال را ببرد اما به خاطر بازی بی نقصش در نقش الویس پریسلی بسیار مورد تحسین قرار گرفته است.

شانس های اصلی کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول اسکار ۲۰۲۳ به ترتیب زیر هستند:

 1. برندن فریزر (The Whale)
 2. کالین فارل (The Banshees of Inisherin)
 3. آستین باتلر (Elvis)
 4. بیل نای (Living)
 5. هیو جکمن (The Son)

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین بازیگر زن نقش اول

در سال های اخیر حدس زدن در مورد برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول بسیار دشوار بوده است اما بسیار غیرمنتظره خواهد بود که جایزه این بخش اسکار ۲۰۲۳ به کیت بلانشت برای بازی در فیلم Tár نرسد. بعد از بلانشت، بازیگران دیگری که بیشترین شانس را دارند میشل یئون برای Everything Everywhere All at Once و میشل ویلیامز برای The Fabelmans خواهند بود. هر سه این بازیگران در Golden Globes, Critics’ Choice, و Gotham Awards در این بخش نامزد دریافت جایزه شده بودند و هر کدام توانسته اند این جایزه را در مراسم مختلف به دست آورند.

شانس های اصلی کسب جایزه بهترین بازیگر زن نقش اول اسکار ۲۰۲۳ به شرح زیر هستند:

 1. کیت بلانشت (Tár)
 2. میشل یئون (EEAAO)
 3. میشل ویلیامز (The Fabelmans)
 4. دانیله ددویلر (Till)
 5. وایولا دیویس (The Woman King)

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین کارگردان

جایزه اسکار بهترین کارگردان در سال ۲۰۲۳ را می توان برای استیون اسپیلبرگ و فیلم The Fabelmans رزرو شده دانست. بعد از اسپیلبرگ که یک بار دیگر نیز در سال ۱۹۹۴ برای فیلم Schindler’s List برنده جایزه بهترین کارگردان شده، دیگر شانس های این جایزه را می توان دانیل ها برای Everything Everywhere All at Once و مارتین مک دونا برای The Banshees of Inisherin دانست. این سه در مراسم گلدن گلوب و جوایز بازیگران مورد تحسین قرار گرفته و اسپیلبرگ نیز جایزه منتقدان ملی آمریکا را برای بهترین کارگردان بدست آورد.

شانس های کسب جایزه اسکار بهترین کارگردان سال ۲۰۲۳ به ترتیب به شرح زیر هستند:

 1. استیون اسپیلبرگ (The Fabelmans)
 2. دانیل کوان و دانیل شینرت (EEAAO)
 3. مارتین مک دونا (The Banshees of Inisherin)
 4. جیمز کامرون (Avatar: The Way of Water)
 5. سارا پولی (Women Talking)

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل

در بخش بهترین بازیگر مرد نقش مکمل، بیشترین شانس را باید برای کی هوی کوان برای فیلم Everything Everywhere All at Once قائل شد که بازگشت او به صفحه بزرگ سینما بود. از دیگر شانس های این بخش باید به برندون گلیسون و بری کیوگان برای The Banshees of Inisherin اشاره کرد. کوان از قبل در سه مراسم NYFCC, LAFCA, و Gotham Awards برنده جایزه این بخش شده و گلیسون نیز جایزه این دسته از نگاه انجمن منتقدان ملی آمریکا را بدست آورده است. همچنین هر سه این بازیگران در گلدن گلوب و جایزه منتقدان نیز نامزد دریافت این جایزه شده اند.

شانس های اصلی کسب جایزه اسکار ۲۰۲۳ در بخش بهترین بازیگر مرد نقش اول به ترتیب زیر هستند:

 1. کی هوی کوان (EEAAO)
 2. برندون گلیسون (The Banshees of Inisherin)
 3. بری کیوگان (The Banshees of Inisherin)
 4. پل دانو (The Fabelmans)
 5. جود هیرش (The Fabelmans)

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین بازیگر زن نقش مکمل

بیشترین شانس برای بردن جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل در اسکار ۲۰۲۳ را کری کوندون برای بازی در فیلم تحسین شده The Banshees of Inisherin دارد. علاوه بر کوندون، جیمی لی کورتیس برای Everything Everywhere All at Once و جسی باکلی برای Women Talking نیز دیگر شانس های این دسته هستند.

شانس های کسب جایزه اسکار ۲۰۲۳ در بخش بهترین بازیگر زن نقش مکمل به ترتیب زیر هستند:

 1. کری کوندون (The Banshees of Inisherin)
 2. جیمی لی کورتیس (EEAAO)
 3. جسی باکلی (Women Talking)
 4. استفانی هسو (EEAAO)
 5. آنجلا بست (Black Panther: Wakanda Forever)

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین فیلمبرداری

جایزه بهترین فیلمبرداری سال اسکار برنده قطعی ندارد اما شانس Top Gun: Maverick از همه بیشتر است. اما فاصله شانس این فیلم با Avatar: The Way of Water برای کسب این جایزه زیاد نیست و The Fabelmans نیز می تواند جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری سال ۲۰۲۳ را به خود اختصاص دهد.

شانس های کسب جایزه اسکار ۲۰۲۳ در بخش بهترین فیلمبرداری به ترتیب شامل فیلم های زیر هستند:

 1. Top Gun: Maverick
 2. Avatar: The Way of Water
 3. The Fabelmans
 4. Babylon
 5. All Quiet on the Western Front

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین فیلم انیمیشن

بدنبال کسب جایزه اسکار بهترین انیمیشن توسط Encanto در سال ۲۰۲۲، بیشترین شانس برای کسب این جایزه در سال ۲۰۲۳ را باید از آنِ فیلم Pinocchio ساخته گیرمو دل تورو دانست. از دیگر شانس های این بخش می توان به Marcel the Shell with Shoes On و انیمیشن تحسین شده Puss in Boots: The Last Wish اشاره کرد و این یعنی اینکه برنده نهایی اسکار ۲۰۲۳ در بخش بهترین انیمیشن، بر اساس یک سناریو اورجینال نخواهد بود.

شانس های اصلی کسب جایزه اسکار ۲۰۲۳ در بخش بهترین انیمیشن به ترتیب زیر هستند:

 1. Guillermo del Toro’s Pinocchio
 2. Marcel the Shell With Shoes On
 3. Puss in Boots: The Last Wish
 4. Turning Red
 5. Wendell & Wild

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین فیلم بین المللی

بهترین فیلم بین المللی می تواند در مراسم اسکار ۲۰۲۳ با بهترین فیلم سال همپوشانی داشته باشد، در شرایطی که فیلم آلمانی All Quiet on the Western Front بیشترین شانس را برای بردن جایزه بهترین فیلم بین المللی سال دارد. در بخش بهترین فیلم بین المللی اسکار ۲۰۲۳ می توان شانس های دیگری مانند Decision to Leave و Close را دید که هر سه در گلدن گلوب، جوایز منتقدان و جوایز انجمن منتقدان هالیوود نامزد شده اند در حالی که Close برنده جایزه گرند پریکس فستیوال فیلم کن نیز شده است.

شانس های کسب جایزه اسکار بهترین فیلم بین المللی سال ۲۰۲۳ به ترتیب زیر هستند:

 1. All Quiet on the Western Front (آلمان)
 2. Decision to Leave (کره جنوبی)
 3. Close (بلژیک)
 4. Argentina, 1985 (آرژانتین)
 5. Corsage (اتریش)

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین صداگذاری

Top Gun: Maverick که از زمان انتشارش در می ۲۰۲۲ همواره محبوب ترین فیلم در دسته صداگذاری بوده، بیشترین شانس را برای کسب جایزه این دسته در اسکار ۲۰۲۳ دارد. بعد از این فیلم، Elvis و Avatar: The Way of Water شانس های دیگر کسب جایزه اسکار بهترین صداگذاری ۲۰۲۳ هستند.

شانس های اصلی کسب جایزه اسکار ۲۰۲۳ در بخش بهترین صداگذاری به ترتیب زیر هستند:

 1. Top Gun: Maverick
 2. Elvis
 3. Avatar: The Way of Water
 4. Babylon
 5. All Quiet on the Western Front

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین سناریو اقتباسی

فیلمی که بهترین شانس را برای کسب جایزه اسکار بهترین سناریو اقتباسی در اسکار ۲۰۲۳ دارد فیلم Women Talking است که بر اساس رمانی نوشته میریام توز به همین نام نوشته سال ۲۰۱۸ ساخته شده است. دیگر رقیب در این دسته فیلم Glass Onion خواهد بود که دنباله رایان جانسون بر Knives Out است و The Whale نیز شانس بعدی خواهد بود.

شانس های اصلی کسب جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی ۲۰۲۳ به ترتیب زیر خواهند بود:

 1. Women Talking
 2. Glass Onion
 3. The Whale
 4. She Said
 5. Top Gun: Maverick

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین سناریو اورجینال

بیشترین شانس برای کسب جایزه اسکار بهترین سناریو اقتباسی را فیلم Everything Everywhere All at Once ساخته دانیل ها دارد. از دیگر شانس های این جایزه باید به The Fabelmans و The Banshees of Inisherin اشاره کرد، در حالی که فیلم مک دونا در فستیوال فیلم ونیز برنده این جایزه شد.

شانس های اصلی کسب جایزه بهترین سناریو اورجینال اسکار ۲۰۲۳ به ترتیب فیلم های زیر هستند:

 1. Everything Everywhere All at Once
 2. The Fabelmans
 3. The Banshees of Inisherin
 4. Tár
 5. Aftersun

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین فیلم مستند

در بخش بهترین مستندهای سال ۲۰۲۲، فیلم All the Beauty and the Bloodshed  بیشترین شانس را برای کسب جایزه اسکار ۲۰۲۳ دارد. همچنین شانس مستندهای All That Breathes و Fire of Love برای کسب این جایزه بالاست، در حالی که رقابت بین هر سه فیلم برای کسب این جایزه بسیار تنگاتنگ است. All the Beauty and the Bloodshed جایزه بهترین مستند فستیوال فیلم ونیز، جایزه منتقدان آمریکا و محفل منتقدان فیلم نیویورک را بدست آورد. All That Breathes نیز در گاتهام اواردز، فستیوال فیلم ساندنس و فستیوال فیلم کن این جایزه را به خود اختصاص داد.

شانس های اصلی کسب جایزه اسکار بهترین فیلم مستند در مراسم اسکار ۲۰۲۳ به ترتیب فیلم های زیر هستند:

 1. All the Beauty and the Bloodshed
 2. All That Breathes
 3. Fire of Love
 4. Descendant
 5. Navalny

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین تدوین

در بخش بهترین تدوین اسکار ۲۰۲۳، فیلم Top Gun: Maverick ساخته جوزف کوزینسکی بهترین شانس را دارد اگر چه شانس Everything Everywhere All at Once برای بدست آوردن این جایزه نیز به همان اندازه بالاست. فیلم Elvis نیز از رقیبان اصلی در این بخش است و بدین ترتیب می توان انتظار داشت که در اسکار ۲۰۲۳ در بخش بهترین تدوین شاهد رقابت نفسگیری خواهیم بود.

این فیلم ها به ترتیب بیشترین شانس را برای کسب جایزه اسکار بهترین تدوین در سال ۲۰۲۳ دارند:

 1. Top Gun: Maverick
 2. Everything Everywhere All at Once
 3. Elvis
 4. The Fabelmans
 5. Babylon

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین طراحی لباس

در بخش طراحی لباس، طراحی دقیق کاترین مارتین در فیلم Elvis بسیار مورد تحسین قرار گرفته است و به همین خاطر بیشترین شانس را در مراسم اسکار ۲۰۲۳ برای کسب جایزه بهترین طراحی لباس دارد. بعد از Elvis، فیلم های Black Panther: Wakanda Forever و Babylon شانس های دیگر کسب این جایزه هستند.

شانس های اصلی کسب جایزه بهترین طراحی لباس در اسکار ۲۰۲۳ به ترتیب زیر هستند:

 1. Elvis
 2. Black Panther: Wakanda Forever
 3. Babylon
 4. The Woman King
 5. The Fabelmans

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین میکاپ

فیلم های زندگینامه ای و تاریخی در بخش بهترین میکاپ و طراحی مو همواره بیشترین شانس را داشته اند و بدین ترتیب اقتباس دارن آرونوفسکی از نمایشنامه The Whale شانس اصلی کسب این جایزه در اسکار ۲۰۲۳ به شمار می آید. The Batman و Elvis نیز رقبای این فیلم در بخش بهترین میکاپ اسکار ۲۰۲۳ خواهند بود.

این فیلم ها بیشترین شانس را برای کسب جایزه اسکار ۲۰۲۳ در بخش بهترین میکاپ خواهند داشت:

 1. The Whale
 2. Elvis
 3. The Batman
 4. Babylon
 5. Black Panther: Wakanda Forever

این فیلم ها و بازیگران بیشترین شانس را در اسکار 2023 دارند

بهترین جلوه های ویژه

در بخش بهترین جلوه های ویژه اسکار، همواره فیلم های اکشن، علمی تخیلی و ابرقهرمانی بیشترین شانس را دارند و سال ۲۰۲۳ نیز این رویه ادامه دارد. فیلمی که بیشترین شانس را برای کسب جایزه بهترین جلوه های ویژه در اسکار ۲۰۲۳ دارد فیلم Avatar: The Way of Water است و بعد از آن فیلم های Top Gun: Maverick و Black Panther: Wakanda Forever شانس های بعدی هستند. با این وجود بسیار عجیب خواهد بود که شاهکار تازه جیمز کامرون نتواند جایزه بهترین جلوه های ویژه را با خود به خانه ببرد.

بیشترین شانس برای کسب جایزه اسکار ۲۰۲۳ در بخش بهترین جلوه های ویژه به ترتیب فیلم های زیر هستند:

 1. Avatar: The Way of Water
 2. Top Gun: Maverick
 3. Black Panther 2
 4. The Batman
 5. Doctor Strange in the Multiverse of Madnes

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود