طرز تهیه نان حزقیال؛ چرا این بهترین نان برای خوردن است؟

طرز تهیه نان حزقیال؛ چرا این بهترین نان برای خوردن است؟

اگر تنها چیزی که شما را از تغذیه سالم‌تر باز می‌دارد ترس از کنار گذاشتن نان است، باید طرز تهیه نان حزقیال (Ezekiel bread) در خانه را یاد بگیرید. تهیه این سوپرغذای پر از مواد مغذی نسبت به دستور پخت نان سنتی به تلاش بیشتری نیاز دارد، اما نتیجه‌ای که حاصل می‌شود کاملا ارزشش را دارد.

نان حزقیال چیست؟

نان حزقیال نام خود را از انجیل گرفته است. گندم، جو، لوبیا، عدس و ارزن مواد پایه نان حزقیال را تشکیل می‌دهند، اگرچه می‌توانید با افزودنی های خود در این دستور پخت خلاقیت به خرج دهید.

چیزی که نان حزقیال را بسیار خاص می‌کند مغذی بودن بیش از حد آن است. نان حزقیال با دانه های جوانه زده درست می‌شود، به این معنی که دانه ها قبل از آسیاب شدن و تبدیل شدن به آرد، جوانه زده یا شروع به رشد کرده‌اند.

نان حزقیال چیست و چرا این‌قدر مفید است؟

فواید استفاده از غلات جوانه زده عبارتند از: اول، این فرآیند میزان ضدمغذی ها – موادی که از جذب مواد مغذی توسط بدن جلوگیری می‌کنند – را در غلات شما کاهش می‌دهد. (پخت، تخمیر، خیساندن و جوانه زدن روش‌های رایجی برای خلاص شدن از شر مواد ضدمغذی هستند.) دوم، دانه‌های جوانه ‌زده دارای سطوح مواد مغذی بالاتر و در عین حال کربوهیدرات و گلوتن کمتر هستند.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت نان حزقیال در بین افرادی که رژیم دارند این است که بدون شکر درست می‌شود اما در صورت تمایل می‌توانید کمی عسل به دستور غذای خود اضافه کنید. این نان همچنین مملو از فیبر سیرکننده است که به کاهش میل به غذاهای ناسالم در طول روز کمک می‌کند.

نان حزقیال چیست و چرا این‌قدر مفید است؟

فواید نان حزقیال

بهبود کنترل شاخص گلایسمیک

نان غلات کامل بهتر از بقیه نان ها قند خون شما را مدیریت می‌کند. این نان از دیابت نوع دو جلوگیری کرده، سوخت و ساز را بهبود می‌بخشد و کنترل شاخص گلایسمیک بدن را در دست می‌گیرد.

افزایش جذب مواد مغذی

این نان مواد ضدمغذی مانند فیتات و فیتیک اسید ندارد. این ها مواد مضری هستند که مواد معدنی را به خودشان می‌چسبانند و مانع جلوگیری از جذب آن ها توسط بدن می‌شوند.

کمک به بهبود گوارش

غلات جوانه زده شده گوارش راحت تری دارند و در نتیجه این نان هم می‌تواند به دلیل فیبر بالا گوارش را بهبود ببخشد.

نان حزقیال چیست و چرا این‌قدر مفید است؟

دستور پخت نان حزقیال

این به شما بستگی دارد که بهترین دستور پخت نان حزقیال را پیدا کنید، اما نسخه سنتی‌ آن شامل آب، عسل، روغن زیتون، مخمر، آرد گندم، آرد گندم کامل، آرد ارزن، عدس سبز، لوبیا (در صورت تمایل) و نمک است. آماده‌اید تا طرز تهیه نان حزقیال را در خانه یاد بگیرید؟ با این دستور ساده شروع کنید:

مواد لازم:

  • جو: نصف فنجان
  • ارزن: نصف فنجان
  • عدس: نصف فنجان
  • لوبیا: ۲ قاشق غذاخوری
  • آب: ۴ فنجان
  • عسل: ۱ فنجان
  • روغن زیتون: نصف فنجان
  • مخمر: ۲ قاشق
  • نمک: ۲ قاشق سوپ خوری
نان حزقیال چیست و چرا این‌قدر مفید است؟

طرز تهیه نان حزقیال

۱. عسل، روغن زیتون، آب و مخمر را در یک کاسه بزرگ مخلوط کنید. بگذارید مخلوط پنج دقیقه بماند.

۲. غلات کامل و لوبیا را با هم ترکیب کنید، سپس با مخلوط کن آسیاب کنید تا به حالت آرد دربیاید.

۳. مخلوط دانه‌ها و لوبیا را به مخلوط مخمر اضافه کنید و به آن نمک بزنید. خمیر بسیار چسبناک خواهد بود و باید آن را به خوبی ورز دهید.

۴. خمیر را به ظرف مناسبی منتقل کنید و ۴۵ دقیقه صبر کنید تا بالا بیاید.

۵. فر را روی درجه ۱۷۵ درجه سانتیگراد (۳۵۰ درجه فارنهایت) تنظیم کنید و نان را به مدت ۴۵ تا ۵۰ دقیقه یا تا زمانی که روی آن قهوه ای شود بپزید.

۶. نان را از فر بیرون بیاورید، بگذارید خنک شود و سپس از خوردن آن لذت ببرید.

اینکه بعدا با نان خود چه می‌کنید به خودتان بستگی دارد. نان حزقیال به نسبت نان‌های دیگر متراکم تر و خشک تر است، بنابراین بسیاری از مردم از برشته کردن آن قبل از سرو با مربای میوه لذت می‌برند. همچنین زیر یک آووکادوی له شده، تخم مرغ آب پز و کمی سس تند نیز فوق العاده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود